خبر
مالیات  

تلاش برای هوشمندسازی نظام مالیاتی

می متالز - رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی، از تلاش برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند خبر داد.

به گزارش می متالز، رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی، از تلاش برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند خبر داد. امیدعلی پارسا در نشست هم‌اندیشی اعضای هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تشریح چشم‌انداز آتی نظام مالیاتی مدرن گفت: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارآیی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسوولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد. وی با بیان اینکه مبارزه با فساد در تمامی مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی مورد تاکید بوده است، گفت: مدرن‌سازی نظام مالیاتی در دو گام دنبال شده است؛ در گام اول، فرآیندهای سنتی به فرآیندهای مکانیزه و الکترونیکی تبدیل شده و در گام دوم به‌دنبال جمع‌آوری ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی مورد نیاز برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند هستیم.

پارسا در این نشست ضمن تشریح هزینه‌های فساد و تخلفات اداری در دستگاه‌های دولتی و تاثیر مخرب آن بر اعتماد عمومی، خواستار برخورد قاطعانه و سریع با هرگونه تخلف و فساد شد و افزود: اگر بتوانیم قواعد بازی در این حوزه را به‌گونه‌ای تعریف کنیم که افراد بدانند اگر مرتکب تخلف شدند به سرعت تخلف آنها کشف و قاطعانه و بدون اغماض با آنها برخورد می‌شود، زمینه بروز هرگونه فساد و تخلف از بین خواهد رفت، چرا که بازیگران در هر حوزه‌ای براساس قواعد بازی که از پیش طراحی شده، بازی می‌کنند و فقط با تغییر قواعد بازی می‌توان رفتار و عملکرد آنها را تغییر داد. وی همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرآیندهای الکترونیکی مدرن در حذف زمینه‌های تخلف و فساد اداری اظهار کرد: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرآیندهای سنتی است و با تغییر فرآیندهای سنتی در حوزه مالیات به فرآیندهای مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به ظرفیت قانونی ماده ۱۶۹ مکرر که در آن دستگاه‌های اداری و اجرایی به ارائه اطلاعات لازم به سازمان امور مالیاتی موظف شده‌اند، گفت: نظام مالیاتی درحال‌حاضر در کنار ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی، از حمایت قوای سه گانه نیز برخوردار است و هم‌اکنون تنها دغدغه مسوولان و مدیران نظام مالیاتی فقط باید معطوف به دریافت و پردازش ریزداده‌ها و اطلاعات ارائه شده از سایر نهادها و دستگاه‌ها و استفاده موثر از این اطلاعات در تشخیص مالیات عادلانه باشد. وی در خاتمه با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت مالیات هوشمند گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام مالیاتی کشورهای پیشرو مبتنی بر ریزداده‌ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن می‌کوشیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

جزئیات بخشش جرائم مالیاتی

می متالز - معاون سازمان امور مالیاتی ایران گفت: تمام مودیانی که تا پایان مهر برای پرداخت اصل مالیات اقدام کنند صد در صد جرایم آن‌ها بخشیده می‌شود.
 

باربران مشمول چندصد میلیارد مالیات

می متالز - یکی از مدیران سازمان امور مالیاتی، گفت: برخی باربران که مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری سودجویان قرار می‌گیرند، مشمول چندصد میلیارد مالیات قرار گرفته‌اند.
 

اجرا نشدن طرح کاداستر، مقصر اختلال مالیاتی در حوزه املاک

می متالز - رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی می‌گوید: اجرا نشدن اخذ مالیات در حوزه‌ املاک و مسکن ناشی از نبود اطلاعات کافی در این حوزه و اجرا نشدن طرح کاداستر است.
 

برگزاری دوره آموزشی آنلاین نحوه ثبت نام پایانه فروش ویژه پزشکان

می متالز - مدیرکل دفتر آموزش سازمان مالیاتی کشور از برگزاری دوره آموزشی آنلاین نحوه ثبت‌نام پایانه فروش (نحوه کار با سامانه فروش کارتخوان بانکی) ویژه پزشکان در سراسر کشور خبر داد.
 رئیس سازمان مالیاتی

لایحه مالیات بر مجموع درآمد تا پایان تابستان به مجلس می‌رسد

می متالز - رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید لایحه مالیات بر مجموع درآمد تا پایان شهریور به مجلس ارسال می‌شود و طرح مالیات بر عایدی نیز بخشی از این لایحه است.
 مدیر کل دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی

سازمان امور مالیاتی سراغ وکلا هم می‌رود

می متالز - مدیر کل دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی می‌گوید پس از رسیدگی به مساله نصب کارتخوان در مطب پزشکان، وضعیت وکلا، فعالان حوزه فولاد، حوزه قیر، شیشه، توریسم درمانی، آرایشگران زنان و رستوران‌داران نیز بررسی می‌شوند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما