خبر
مالیات  

تلاش برای هوشمندسازی نظام مالیاتی

می متالز - رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی، از تلاش برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند خبر داد.

به گزارش می متالز، رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی، از تلاش برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند خبر داد. امیدعلی پارسا در نشست هم‌اندیشی اعضای هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تشریح چشم‌انداز آتی نظام مالیاتی مدرن گفت: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارآیی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسوولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد. وی با بیان اینکه مبارزه با فساد در تمامی مراحل مدرن‌سازی نظام مالیاتی مورد تاکید بوده است، گفت: مدرن‌سازی نظام مالیاتی در دو گام دنبال شده است؛ در گام اول، فرآیندهای سنتی به فرآیندهای مکانیزه و الکترونیکی تبدیل شده و در گام دوم به‌دنبال جمع‌آوری ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی مورد نیاز برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند هستیم.

پارسا در این نشست ضمن تشریح هزینه‌های فساد و تخلفات اداری در دستگاه‌های دولتی و تاثیر مخرب آن بر اعتماد عمومی، خواستار برخورد قاطعانه و سریع با هرگونه تخلف و فساد شد و افزود: اگر بتوانیم قواعد بازی در این حوزه را به‌گونه‌ای تعریف کنیم که افراد بدانند اگر مرتکب تخلف شدند به سرعت تخلف آنها کشف و قاطعانه و بدون اغماض با آنها برخورد می‌شود، زمینه بروز هرگونه فساد و تخلف از بین خواهد رفت، چرا که بازیگران در هر حوزه‌ای براساس قواعد بازی که از پیش طراحی شده، بازی می‌کنند و فقط با تغییر قواعد بازی می‌توان رفتار و عملکرد آنها را تغییر داد. وی همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرآیندهای الکترونیکی مدرن در حذف زمینه‌های تخلف و فساد اداری اظهار کرد: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرآیندهای سنتی است و با تغییر فرآیندهای سنتی در حوزه مالیات به فرآیندهای مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به ظرفیت قانونی ماده ۱۶۹ مکرر که در آن دستگاه‌های اداری و اجرایی به ارائه اطلاعات لازم به سازمان امور مالیاتی موظف شده‌اند، گفت: نظام مالیاتی درحال‌حاضر در کنار ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی، از حمایت قوای سه گانه نیز برخوردار است و هم‌اکنون تنها دغدغه مسوولان و مدیران نظام مالیاتی فقط باید معطوف به دریافت و پردازش ریزداده‌ها و اطلاعات ارائه شده از سایر نهادها و دستگاه‌ها و استفاده موثر از این اطلاعات در تشخیص مالیات عادلانه باشد. وی در خاتمه با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت مالیات هوشمند گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام مالیاتی کشورهای پیشرو مبتنی بر ریزداده‌ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن می‌کوشیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 هفته جاری صورت می‌گیرد؛

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

می متالز - کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی هفته جاری به بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ می پردازد.
 

بازگشت درآمد حقوق دولتی به بخش معدن موجب تحول چشمگیر می‌شود/ شورای‌ عالی معادن فرمول تعیین حقوق دولتی را مهیا نکرده است

می متالز - طی سال‌های اخیر، درآمدهای حاصل از حقوق دولتی در خود بخش معدن، فراهم کردن زیرساخت‌ها و توسعه اکتشافات هزینه نمی‌کنند، لذا به عنوان درآمد وارد خزانه دولت می شود. لذا نگرانی‌ها از افزایش ۹۰ درصدی بهره مالکانه معادن این است که درآمد حاصل از آن به حوزه معدن بازنمی‌گردد که این افزایش فاحش، به معادن لطمه می زند.
 

ابلاغیه جدید سازمان امور مالیاتی درخصوص بازگشت ارز صادراتی

می متالز - معاون سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای به معاونت‌های مربوطه این سازمان، دستورالعمل شیوه برخورد با پرونده‌های مالیاتی صادرکنندگان را ابلاغ کرد.
 

جزییات ابلاغیه سازمان امور مالیاتی در خصوص بازگشت ارز صادراتی

می متالز - معاون سازمان امور مالیاتی در نامه‌ای به معاونت‌های مربوطه این سازمان، دستورالعمل شیوه برخورد با پرونده‌های مالیاتی صادرکنندگان را ابلاغ کرد.
 در هفته جاری صورت می‌گیرد؛

حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

می متالز - وزرای راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هفته جاری به منظور بررسی تولید داخل در حوزه حمل و نقل و صنایع هوایی در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس حضور پیدا خواهند کرد.
 

مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 97، تا پایان دی‌ماه 98 تمدید شد

می متالز - مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ با ابلاغ بانک مرکزی تا پایان دی ماه امسال تمدید شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما