خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
غریب پور در آیین نکوداشت روز خبرنگار:

وسعت اکتشافات ایمیدرو به مرز 600 هزار کیلومتر مربع می رسد/ 46درصد اهداف نقشه راه توسط ایمیدرو اجرا می شود

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو در آیین نکوداشت روز خبرنگار گفت: وسعت اکتشاف معادن توسط ایمیدرو با برنامه جدیدی که به تایید رسیده، به مرز 600 هزار کیلومتر مربع خواهد رسید.

به گزارش می متالز، خداداد غریب پور که صبح امروز به همراه معاونان و مدیران این سازمان در نشستی با خبرنگاران سخن می گفت،‌ تصریح کرد: اکنون برنامه جدید اجرای 300هزار کیلومتر مربع به تایید وزیر صنعت معدن و تجارت رسیده و به زودی اجرای آن آغاز می شود.
وی با تاکید بر اینکه انجام برنامه های اکتشاف و توسعه بخش معدن و صنایع معدنی به سبب پیگیری های خبرنگاران و نقدهای انجام شده، قوت گرفته است، گفت: رسانه ها طی سال های گذشته همواره نسبت به فعال شدن پتانسیل های اکتشافی ایران سخن گفته اند و گزارش و نقدهای متعدد منتشر کرده اند که این امر، نیرو بخش این سازمان در انجام وظایف خود بوده است.
وی با ابراز قدردانی نسبت به اینکه خبرنگاران با تلاش های خود همواره بخشی از بدنه توسعه و پیشرفت کشور بوده اند، اظهار داشت: دستاوردهای حوزه معدن و صنایع معدنی، محصول مشترک رسانه ها و ایمیدرو است.

 

16 میلیارد دلار طرح جدید

غریب پور تصریح کرد: ایمیدرو تاکنون با کمک بخش خصوصی، 14 میلیارد دلار سرمایه در معدن و صنایع معدنی جذب کرده و تا افق 1404 نیز 16 میلیارد دلار سرمایه جدید جذب خواهد کرد.
به گفته وی، احیا و فعال سازی معادن کوچک نیز به نیکی از سوی خبرنگاران اطلاع رسانی و نقد شده و این مهم کمک بزرگی به اجرای آن کرده است. غریب پور ادامه داد: امروزه برای احیای معادن کوچک، کمیته های اجرایی در استان ها ایجاد شده است.
رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان خود را متعهد به ایفای مسوولیت اجتماعی می داند، افزود: در ایمیدرو انجام درست کار به شیوه درست، جزو سیاست های اصلی است که اجرا می شود.

 

راهبردها و اهداف نقشه راه

غریب پور به جایگاه این سازمان در نقشه راه معدن و صنایع معدنی اشاره کرد و اظهار داشت: در نقشه راه معدن ۷۲ راهبرد مشخص شده که ایمیدرو مسوول ۳۳ راهبردها- معادل ۴۶درصد آن- است.
وی ادامه داد: برای این ۳۳ راهبرد ۱۴۵ هدف تعیین کرده ایم و بیش از ۳۰درصد هم پیشرفت حاصل شده است.
غریب پور خبر داد: پیش بینی شده امسال افزون بر 3.5 میلیارد دلار پروژه معدنی و صنایع معدنی افتتاح شود و از جمله برنامه های افتتاحی امسال، کارخانه احیای مستقیم بافت و واحد جدید گندله سازی در سنگان است.
رییس هیات عامل ایمیدرو درباره جایگاه این حوزه در بورس گفت: طی 4 ماهه نخست امسال، 20 شرکت بزرگ معدنی 27 درصد فروش بورس (47 هزار میلیارد تومان) را به خود اختصاص دادند به همین دلیل ما در مجامع تلاش کرده ایم در پروژه های مشخصی، افزایش سرمایه دهیم تا این پروژه ها با ظرفیت عظیم شرکت های بزرگ پیش رود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حالی که با تشدید تحریم ها،‌ زمانی نگران حفظ تولید بودیم امروز با رشد تولید مواجه شده ایم.
غریب پور همچنین اظهار داشت: با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، 170 نیاز آموزشی از شرکت های ایمیدرو شناسایی و 27 مورد را به پروژه آموزشی تبدیل کردیم.

 

تحقیقات نیاز محور

وی افزود: در سایت طراحی شده، تحقیقات و ساخت داخل، نیاز محور شده است و بین سازندگان قطعات و تجهیزات و نیازهای وارداتی به صورت همزمان مدیریت می شود تا با خروج از لیست واردات، به ساخت داخل متکی شویم.
غریب پور اظهار داشت: فعالیت ها در ایمیدرو به برنامه تبدیل شده تا به فرآیند نتیجه گرا تبدیل شود. به عنوان مثال، اکتشافات پایش می شود تا به سرانجام مطلوب برسد.
وی تاکید کرد: توجه به بخش خصوصی، از جمله راهبردهای ایمیدرو برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است و در این راستا، شرکت های بزرگ را با اهداف این حوزه همراه کرده ایم.
به گفته وی، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه، توسعه 10 میلیون تنی فولاد هرمزگان و امضای تفاهم نامه با بخش خصوصی برای تکمیل راه آهن منطقه سنگان است.
غریب پور افزود: برای طرح تیتانیوم کهنوج، معدن زغال سنگ در طبس، کک سازی اروند و الکترود گرافیتی آگهی مناقصه داده شده است. از سوی دیگر اسکله و بارگیری منطقه ویژه خلیج فارس نیز به کنسرسیومی از شرکت های بزرگ واگذار می شود.
وی در پایان با گرامی داشت شهدای حوزه اطلاع رسانی تاکید کرد: ایمیدرو خود را مسئول توسعه بخش معدن و صنایع معدنی می داند. پس از انجام اکتشافات، از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهد شد.

 

ضرورت کادر سازی رسانه ای در حوزه معدن و صنایع معدنی

محمد علی زکریایی، مشاور رسانه ای ایمیدرو، در این نشست گفت: توسعه اجتماعی در شرایط بحران اقتصادی می تواند به جامعه، امیدبخشی تزریق کند.
وی افزود: در حوزه آموزش و کار رسانه ای در حوزه معدن و صنایع معدنی، فعالیت چندانی صورت نگرفته و باید در ایمیدرو کادر سازی و حوزه تخصصی ایجاد کنیم.
در این مراسم، همچنین تعدادی از خبرنگاران با حضور در پشت تریبون، به بیان نکات، پیشنهاد و همچنین خاطرات خود در حوزه معدن و صنایع معدنی پرداختند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 دادستان عمومی و انقلاب اسفراین:

اعلام جرم علیه دو دستگاه به علت انجام نشدن مصوبات شورای تامین در معدن آلبلاغ

می متالز - دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسفراین از اعلام جرم علیه دو دستگاه به علت انجام نشدن مصوبات شورای تامین در معدن آلبلاغ خبر داد.
 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

بیشترین حوادث کار سمنان برای بخش ساختمانی و معادن است

می متالز - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان با بیان اینکه ارتقای ایمنی و فرهنگ‌سازی بین پیمانکاران و کارفرمایان لازمه کاهش حوادث کار است، گفت: بیشترین حوادث کار در این استان مربوط به فعالیت در زمینه کارهای ساختمانی و معدن است.
 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

۲۸۲ معدن سمنان در بخش مصالح ساختمانی فعال است

می متالز - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۲۸۲ واحد معدنی از ۶۰۹ معادن این استان در بخش تولید مصالح ساختمانی فعال است.
 توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار می شود:

دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران + جزئیات و ثبت نام

می متالز - به دنبال استقبال بی نظیر جامعه فولاد،"دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران" با رویکرد بومی سازی، توسعه تکنولوژی و افزایش توان تأمین پایدار از 23 تا 26 دی ماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می شود. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، متولی این رویداد متفاوت ملی به عنوان بزرگترین گردهمایی تولیدکنندگان، تامین کنندگان، بازرگانان و متخصصان صنعت فولاد ایران است.
 هفته جاری صورت می‌گیرد؛

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

می متالز - کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی هفته جاری به بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ می پردازد.
 

تهیه نقشه گسل‌ ۵ کلانشهر، ماموریت سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

می متالز - مدیرکل دفتر مخاطرات این سازمان از تلاش این سازمان برای تهیه نقشه گسل‌های ۵ کلانشهر کشور خبر داد و گفت: با توسعه شهری در بسیاری از حرایم گسل‌ها و اضافه شدن مؤلفه‌های شهری مانند مترو، امکان دسترسی محققان به رخنمون‌های گسل‌ها برای انجام مطالعات گسل‌ها وجود ندارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما