خبر
پتروشیمی  
فرشاد مقیمی بیان کرد:

آرامش در انتظار تامین مواد اولیه پتروشیمی‌ها

می متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اقداماتی در تامین مواد اولیه پتروشیمی و فلزات در دستور کار قرار دارد و این مدل تا پایان ۱۳۹۸ به کل مواد پتروشیمی تعمیم می‌یابد، گفت: اجرای این اقدامات نه تنها فضای تامین مواد اولیه پتروشیمی‌ها را به آرامش می‌رساند، بلکه در آینده نیز امکان متلاطم کردن فضا وجود ندارد.

به گزارش می متالز، فرشاد مقیمی در پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به موضوع تامین مواد اولیه پتروشیمی اظهار کرد: از سال گذشته تامین مواد اولیه در فضای پتروشیمی از موضوعاتی بود که واحدهای صنعتی نسبت به آن گلایه داشتند. در این راستا باید بتوانیم تضمین کنیم مواد اولیه واحدهای صنعتی می‌تواند به دست تولیدکننده‌های واقعی برسد.

وی ادامه داد: در تحریم‌های گذشته نیز شرایط مشابهی به ما حاکم شد و نگرانی‌های تولیدکنندگان از تامین مواد اولیه روی رفتار متقاضیان تاثیرگذار بود؛ چنانچه متقاضیان از ترس اینکه محصولات با قیمت بالاتری در اختیار آن‌ها قرار گیرد، سفارشات بیشتری می‌دادند.

به گفته مقیمی در مواردی، تامین مواد پتروشیمی در بورس سخت بود، اما در فضای بیرون از بورس به راحتی و با قیمت بسیار متفاوت نسبت به بورس به دست می‌آمد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید سرزده‌ از انبارهای شورآباد تهران اظهار کرد: در این بازدید متوجه شدیم که این حرف درست است؛ در این انبارها کالاها در پاکت‌های متفاوت بسته‌بندی و حتی از مرز خارج می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط خاص ممکن است در بخش عرضه و تقاضا یا در هر دو برای تامین مواد اولیه مشکل ایجاد شود. بنابراین در کارگروه رونق تولید این موضوع مطرح و چندین جلسه هم در راستای تامین مواد اولیه برگزار شد.

مقیمی درباره وضعیت مواد پلیمری در حوزه پتروشیمی در سال ۹۶ توضیح داد: در کل سال ۹۶ تولید ما ۶.۶ میلیون تن در حوزه مواد پتروشیمی بوده است که ۳۵۷ هزار تن وارد و ۳.۶ میلیون تن صادرات داشته‌ایم. همچنین ۳.۳ میلیون تن مصرف شده و تقاضا ۵.۴ میلیون تن بوده است. همچنین حجم معاملات در ۲.۶ میلیون تن ارزیابی شده است.

وی درباره وضعیت این مواد در سال ۹۷ گفت: در سال ۹۷ حدود ۶.۶ میلیون تن تولید مواد پلیمیری در حوزه پتروشیمی داشتیم که واردات آن نسبت به ۹۶ کمتر شده است. صادرات این مواد نیز به ۳.۵ میلیون تن رسیده و نکته مهم آنکه حجم معامله در این فضا از ۲.۶ میلیون تن به ۳.۱ میلیون تن رشد کرده است.

به گفته مقیمی تقاضا در سال ۹۶ از ۵.۶ میلیون تن به ۱۰.۳ میلیون تن رسیده که نشان می‌دهد وقتی فضا متلاطم باشد، تقاضا نیز تغییر خواهد داشت.

این مقام مسئول با اشاره به ایجاد قرارگاه تولید و رونق تولید گفت: در این قرارگاه بررسی می‌کنیم که چه اقداماتی برای آرامش بازار ایجاد کنیم؛ همچنین کارگروه استانی در استان‌ها تشکیل داده و به آن‌ها تکلیف کردیم برای اصلاح تقاضا چه اقداماتی انجام دهند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت کف عرضه خاطرنشان کرد: مقرر شد تا تیمی هر هفته میزان عرضه محصولات پتروشیمی را رصد کند. نتیجه رصد حاکی از این بود که برخی اوقات، عرضه نسبت به آنچه تنظیم بازار مقرر کرده پایین‌تر است و این موضوع به نامتقارن بودن تقاضا منجر می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بهره‌برداری از دومین کارخانۀ تولید پودر میکرونیزه بنتونیت و آهک

می متالز - طی آئینی و با حضور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، مدیرعامل منطقۀ ویژۀ صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس استان هرمزگان، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان و مدیرعامل هلدینگ آتیه ‌فولاد نقش‌جهان، دومین کارخانۀ تولیدکنندۀ پودر میکرونیزه بنتونیت و آهک هلدینگ آتیه‌فولاد نقش‌جهان افتتاح و کلنگ طرح توسعۀ تولید آهک کلسینه و محصولات وابسته در شرکت سنگ و فولاد هرمزگان نیز به زمین زده شد.
 رشد فروش به کمک زیرمجموعه‌ها؛

"جم" از رشد سود خود خاطر جمع شد

می متالز - مقدار فروش پتروشیمی جم در هشتمین ماه سال در مقایسه با آبان ماه سال قبل، ۱۰ درصد رشد را به معرض نمایش گذاشته و از سوی دیگر، شرکت زیرمجموعه آن نیز عملکرد رو به رشدی از خود نشان داد.
 

تقدیر سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت از رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس

می متالز - مهدی صادقی نیارکی از حمیدرضا ایزدی به دلیل برگزاری اولین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید با هدف قطع حلقه‌های وابستگی بنگاه‌های تولیدی به قطعات و مواد اولیه وارداتی و با هدف قطع وابستگی به واردات در استان فارس تقدیر به عمل آورد.
 

جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان برگزار شد

می متالز - معاون امور اقتصادی استانداری هرمزگان در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: شبکه بانکی استان مسوولیت خطیری در زمینه رونق تولید با تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی استان دارد و تا کنون با همکاری مجموعه دستگاه های اجرایی و بانک ها زمینه فعالیت بسیاری از واحدهای تولیدی هرمزگان مهیا شود.
 امروز صورت می گیرد؛

عرضه مواد پلیمری، شیمیایی، قیر، لوب کات و روغن پایه در بورس کالا

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز شنبه ۲۳ آذر ماه میزبان عرضه۴۹ هزار و ۷۰۱ تن مواد شیمیایی، مواد پلیمری، قیر، لوب کات و روغن پایه است.
 مدیرعامل پتروشیمی تندگویان مطرح کرد:

آغاز تولید تجاری "اچ تی پت" با هدف قطع واردات

می متالز - به زودی تولید تجاری این محصول با هدف تامین خوراک صنایع پایین دستی تایر و لاستیک آغاز خواهد شد، با این اتفاق وابستگی کشور به واردات این محصول پایان می‌یابد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما