خبر
گاز  
حسنوند:

هفته آینده؛ امکان تصویب اساسنامه شرکت ملی گاز مستند بر اصل ۸۵ در صحن علنی بررسی می‌شود

می متالز - رئیس کمیسیون انرژی مجلس در توضیح دلایل درخواست تصویب اساسنامه شرکت ملی گاز مستند بر اصل ۸۵ قانون اساسی، گفت: اساسنامه فوق ۸۶ ماده بسیار مهم دارد لذا باید با در اولویت قرار دادنش امکان تصویب آن را در این دوره از مجلس فراهم کرد.

به گزارش می متالز، فریدون حسنوند در توضیح "طرح تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز ایران" توسط کمیسیون انرژی مجلس، گفت: کمیسیون انرژی حدود 2 سال است تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز را در دست دارد این در حالی است که هر ساله تخصیص بودجه به این شرکت به دلیل نداشتن وجاهت قانونی به لحاظ اساسنامه‌ای با ایراد قانونی شورای نگهبان رو به رو می‌شود.

"هویت واقعی" در تنظیم این اساسنامه شرکت ملی گاز مدنظر است و نه صرفا تفسیر یک اساسنامه

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تنظیم این اساسنامه "هویت واقعی" شرکت ملی گاز مدنظر است و نه صرفا تفسیر یک اساسنامه، افزود: شرکت ملی گاز باید همچون شرکت ملی نفت توانمند باشد و در عرصه داخلی و بین‌المللی از تولید تا صادرات ایفای نقش کند، درواقع به موازات شرکت ملی نفت که در حوزه اوپک نفتی برای کشور نقش‌آفرینی می‌کند شرکت ملی گاز نیز چنین چشم‌اندازی در آینده نزدیک داشته باشد.

شرکت ملی گاز باید همچون شرکت ملی نفت توانمند باشد و در عرصه داخلی و بین‌المللی از تولید تا صادرات ایفای نقش کند، درواقع به موازات شرکت ملی نفت که در حوزه اوپک نفتی برای کشور نقش‌آفرینی می‌کند شرکت ملی گاز نیز چنین چشم‌اندازی در آینده نزدیک داشته باشد.

درخواست تصویب قانون اساسنامه شرکت ملی گاز ایران مستند به اصل 85 قانون اساسی

وی تقویت شرکت ملی گاز، در نظر گرفتن حوزه وسیع‌تر کاری و افزایش فعالیت این شرکت در استخراج و تولید را از دیگر اهداف تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز ایران عنوان کرد و گفت: کلیات این اساسنامه در کمیسیون انرژی تصویب شد و طی نامه‌‎ای به رئیس و هیات رئیسه مجلس درخواست تصویب قانون اساسنامه شرکت ملی گاز ایران مستند به اصل 85 قانون اساسی را داریم.

اساسنامه شرکت ملی گاز 86 ماده بسیار مهم فنی، تخصصی، مالی و اداری دارد

حسنوند در توضیح دلایل درخواست اعمال اصل 85 قانون اساسی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز، بیان کرد: اساسنامه فوق 86 ماده بسیار مهم فنی، تخصصی، مالی و اداری دارد لذا باید با در اولویت قرار دادنش امکان تصویب آن را در این دوره از مجلس فراهم کرد و کمیسیون بتواند نظرات تمامی دستگاه‌های کارشناسی را دریافت کند، هرچند تاکنون نیز نظرات بسیاری از دستگاه‌های دولتی، غیردولتی، نظارتی، تقنینی، مرکز پژوهش‌های مجلس و... را دراین خصوص گرفته‌ایم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس از احتمال در دستور کار قرار گرفتن موضوع اعمال اصل 85 به اساسنامه شرکت ملی گاز ایران در هفته اول برگزاری صحن علنی پس از پایان تعطیلات مجلس خبر داد.

براساس اصل 85 قانون اساسی سمت‏ نمایندگی‏ قائم‏ به‏ شخص‏ است‏ و قابل‏ واگذاری‏ به‏ دیگری‏ نیست‏. مجلس‏ نمی‌‏تواند اختیار قانونگذاری‏ را به‏ شخص‏ یا هیأتی‏ واگذار کند اما‏ در موارد ضروری‏ می‌تواند اختیار وضع برخی‏ از قوانین‏ را با رعایت‏ اصل‏ 72 به‏ کمیسیون‏‌های‏ داخلی‏ خود تفویض‏ کند، در این‏ صورت‏ این‏ قوانین‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‏‌کند به‌‏صورت‏ آزمایشی‏ اجرا می‏‌شود و تصویب‏ نهایی‏ آن‌ها با مجلس‏ خواهد بود. همچنین‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏‌تواند تصویب‏ دائمی‏ اساسنامه‏ سازمان‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات‏ دولتی‏ یا وابسته‏ به‏ دولت‏ را با رعایت‏ اصل‏ 72 به‏ کمیسیون‌های‏ ذی‌ربط واگذار کند و یا اجازه‏ تصویب‏ آن‌ها را به‏ دولت‏ بدهد. در این‏ صورت‏ مصوبات‏ دولت‏ نباید با اصول‏ و احکام‏ مذهب‏ رسمی‏ کشور و یا قانون‏ اساسی‏ مغایرت‏ داشته‏ باشد، تشخیص‏ این‏ امر به‏ ترتیب‏ مذکور در اصل‏ 96‏ با شورای‏ نگهبان‏ است‏. علاوه‏ بر این‏، مصوبات‏ دولت‏ نباید مخالف‏ قوانین‏ و مقررات‏ عمومی‏ کشور باشد و به‏‌منظور بررسی‏ و اعلام‏ عدم‏ مغایرت‏ آن‌ها با قوانین‏ مزبور باید ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رئیس‏مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

موافقت شورای اقتصاد کشور با اجرای فاز دوم مجتمع پارس فولاد سبزوار

می متالز - سومین جلسه کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد در سال۹۸ با تصویب اجرای فاز دوم مجتمع پارس فولاد سبزوار همراه بود.
 عضو کمیسیون انرژی مجلس از جلوگیری از خودتحریمی با تصمیمات اشتباه می گوید؛

وزیر صمت در خصوص مسائل مربوط به حوزه فروش محصولات فولادی باید پاسخ مناسبی بدهند/ ادامه این وضعیت ورشکستگی و کاهش تولید شرکت‌های فولادی که سهام آن متعلق به سهام عدالت و مردم است را به همراه دارد

می متالز - عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: خام فروشی و تک محصولی نگه داشتن کشور به معنای همان ایجاد بستر تحریم کشور است که البته می‌توان آن را دلیل اصلی تحریم نیز دانست.
 

تشریح برنامه‌های نفت در توسعه همکاری با بخش خصوصی

می متالز - مدیر پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران، طرح‌ها و پروژه‌های در حال اجرای این شرکت با همکاری بخش خصوصی را تشریح کرد.
 خجسته در تشریح عملکرد فراکسیون "مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری" مطرح کرد:

دست سران مافیای قاچاق زیر تیغ فراکسیون

می متالز - رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری گفت: فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی با شناسایی ۳۱ نفر از سران مفاسد اقتصادی در بانک‌ها و قاچاقچیان، جلوی بسیاری از رانت‌ها و باندبازی‌ها را گرفته است.
 حسینی کیا تاکید کرد:

افزایش تولید خودرو اولویت مدیرعامل جدید ایران خودرو

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت:باید خودرو ارزان قیمت، رقابت پذیر و صادراتی تولید کنیم تا در خاورمیانه قدرت رقابت با کشورهای خودروساز را داشته باشیم.
 سعیدی تشریح کرد:

بررسی جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن در کمیته مالیاتی مجلس

می متالز - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نشست امروز کمیته مالیاتی کمیسیون متبوعش با موضوع بررسی جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن را تشریح کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما