خبر
آهن و فولاد  

چالش تنظیم بازار داخلی فولاد

می متالز - باوجود تلاش‌های برخی از فولادسازان بالادستی در جهت افزایش نرخ پایه شمش در بورس کالا، این موضوع همچنان با مخالفت قاطع کارگروه تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور یا ناظر بازار روبه‌رو شده است.

به گزارش می متالز، این سناریو با پیشنهادی از سوی برخی از فولادسازان بزرگ آغاز شد که بر اساس آن نرخ محصول نهایی ۷درصد بالاتر از نرخ معاملاتی شمش فولادی تعیین می‌شد؛ نتیجه این مکانیسم، افزایش حدود ۲۵۰تومانی نرخ پایه محصول نهایی در بورس کالا بود. به دنبال آن، این افزایش نرخ با عقب‌نشینی و پذیرش نشدن تقاضا همراه شد.
همزمان با این رخداد، به‌منظور جلوگیری از التهاب‌سازی‌های بازار داخلی متاثر از هیجانات افسارگسیخته معاملات شمش در بورس کالا، معاونت صنعت، معدن و تجارت، به سرعت شیوه‌نامه‌ای را صادر کرد که فقط به ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه بهین‌یاب اجازه خرید از بورس کالا داده شد؛ این شیوه‌نامه با مخالفت فولادسازان بزرگ بالادستی روبه‌رو شد؛ چراکه با حذف بسیاری از شرکت‌کنندگانی که در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام نکرده‌اند، روبه‌رو می‌شوند. بنابراین شروع این چالش با توقف عرضه شمش در بورس کالا همراه شد؛ به‌طوری‌که حدود ۱۲روز همزمان با اینکه شمشی در بورس کالا عرضه نمی‌شد، نرخ پایه محصول نهایی یا میلگرد هم برای تقاضا جذاب نبود و معامله‌های قابل‌توجهی انجام نمی‌شد تا اینکه با تمهید کارگروه تخصصی تنظیم بازار فولاد، نرخ پایه محصول نهایی حدود ۷۰تومان کاهش پیدا کرد و به‌دنبال آن قفل تقاضا در بورس کالا برای محصول نهایی شکسته شد و شاهد معاملات محصول نهایی در بورس کالا بودیم.
درحال‌حاضر بازار شمش القایی داخلی کشور متاثر از بار روانی توقف عرضه شمش قوس در بورس کالا و فرصت به‌وجود آمده برای آنها، تغییر جهت داده و در هفته گذشته برآیند آن افزایشی دیده می‌شود که این موضوع بنا بر اذعان برخی از نوردکاران داخلی، آنها را در تنگنا قرار داده؛ چراکه در بازار داخلی، گذشته از اینکه تقاضای واقعی نسبت به سال‌های گذشته بسیار ضعیف‌تر دیده می‌شود، در ظاهر مستعد پذیرش افزایش قیمت‌ها هم نیست‌.
درحال‌حاضر بازار داخلی کشور با تمهیدات کارگروه تنظیم بازار فولاد، منفصل از نوسانات دلار حاشیه بازار و کنترل شده در یک چرخه به‌طور تقریبی بسته داخلی دیده می‌شود که می‌توان گفت از معدود بازارهای کالایی داخلی بوده که توانسته از گزند دلار مصون بماند، این درحالی‌ است که این سامانه بسته موردرضایت فولادسازان بالادستی نبوده است؛ چراکه محصول آنها به‌ویژه شمش تولیدی در بازارهای صادراتی با رقمی به مراتب بالاتر از بازار داخلی و حدود ۳۹۰دلار-تن فروخته می‌شود. این درحالی است که ناظر بازار با توجه به تضمین تامین مواد اولیه ریالی با اعلام سهمیه‌بندی و الزام اولویت تامین بازار داخلی برای فولادسازان که عمده آن شامل محصولات سنگ‌آهن می‌شود، انتظار افزایش نرخ عرضه داخلی و نوسان‌سازی از سمت فولادسازان بالادستی در جهت تامین منافع مصرف‌کننده نهایی داخلی را ندارد.

محمد اصفهانی / کارشناس بازار فولاد

کد خبر: 49651
تاریخ: 1398/05/22 - 20:36
منبع: روزگار معدن

فولاد  فولادسازان  محمد اصفهانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

موافقت شورای اقتصاد کشور با اجرای فاز دوم مجتمع پارس فولاد سبزوار

می متالز - سومین جلسه کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد در سال۹۸ با تصویب اجرای فاز دوم مجتمع پارس فولاد سبزوار همراه بود.
 عضو کمیسیون انرژی مجلس از جلوگیری از خودتحریمی با تصمیمات اشتباه می گوید؛

وزیر صمت در خصوص مسائل مربوط به حوزه فروش محصولات فولادی باید پاسخ مناسبی بدهند/ ادامه این وضعیت ورشکستگی و کاهش تولید شرکت‌های فولادی که سهام آن متعلق به سهام عدالت و مردم است را به همراه دارد

می متالز - عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: خام فروشی و تک محصولی نگه داشتن کشور به معنای همان ایجاد بستر تحریم کشور است که البته می‌توان آن را دلیل اصلی تحریم نیز دانست.
 

آفریقای جنوبی بدنبال مستثنی شدن از تعرفه‌های فولادی آمریکا

می متالز - وزیر ارتباطات افریقای جنوبی از ادامه رایزنی این کشور با آمریکا بری مستنثی شدن از تعرفه‌های ایالات‌متحده در خصوص فولاد و آلومینیوم خبر داد.
 

حمایت بانک ایران زمین از بهره برداری خط تولید جدید شرکت فولاد اکسین اهواز

می متالز - بهره برداری از خط تولید انواع ورق های API محیط ترش مورد مصرف در صنایع نفت و گاز چهارشنبه بیست و سوم مرداد ۹۸ با حضور دکتر دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد اکسین و مدیریت شعب استانهای خوزستان و لرستان بانک ایران زمین در شرکت فولاد اکسین خوزستان برگزار شد.
 

پیش‌بینی افت صنعت فولاد هند در سال مالی ۲۰۲۰

می متالز - کاهش قیمت فولاد تمام شده به همراه افزایش مواد خام در این صنعت موجب افت صنعت فولاد هند در سال مالی ۲۰۲۰ می‌شود.
 

آغاز آرام فولاد در بازارهای جهانی

می متالز - وضعیت قیمت فولاد در بازارهای جهانی در روز اول هفته مالی یعنی امروز دوشنبه ۱۹ آگوست برابر با ۲۸ مرداد تقریبا با ثبات بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما