خبر
انرژی هسته ای  

توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای

می متالز - رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای و همکاری‌ها در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین توضیحاتی داد.

به گزارش می متالز، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار درباره اینکه آیا برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای تصمیمی گرفته شده، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می شود.

وی افزود: اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظرم در حد حدس و گمان خواهد بود اما به عنوان مجری دستورات، سناریو های مختلفی را ارائه کردیم. اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده یا خیر ترجیح می دهم صحبت نکنم. هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

این مقام مسئول درباره تمدید معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته ای ایجاد نمی‌کند، گفت: همکاری‌ها در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و حتی از برنامه هم جلوتر هستیم، ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان بندی پیش بینی شده جلوتر است.

صالحی ادامه داد: در پروژه اراک قدم های بلندی برداشته شده که ضرورت اعلام آن اکنون وجود ندارد اما به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم و در مجموع مسائل به خوبی پیش می رود.بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و آزمایشگاهی برای آزمایش فشار با همکاری اروپا در دست اجرا است که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است.

وی گفت: اگر برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه ها و سایت های جدید به خوبی پیش می رود و سرعت هم متناسب با امکانات و الزامات است.در بعد حقوقی، سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می کند که می توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم. فقط در یک مورد پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

صالحی با بیان اینکه صنعت هسته ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می رود، گفت: از پروژه های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است و قرار بود مرداد ماه بتن ریزی شود که مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تعویق بیفتد با این حال کار عقب نیفتاده و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 وزیر امور خارجه:

فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین‌المللی تحریم نشده است

می متالز - وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین‌المللی تحریم نشده است، گفت: ایران متعهد به تصمیم‌های اتحادیه اروپا نیست و اروپا نیز به دنبال تحمیل تصمیم‌های خود به هیچ عضو خارج از اتحادیه اروپا نخواهد بود.
 

حفظ برجام، وظیفه مشترک کرملین و الیزه

می متالز - کاخ کرملین در آستانه دیدار روسای جمهوری فرانسه و روسیه پیش از نشست سران «گروه 7»، حفظ توافق برجام را وظیفه مشترک مسکو و پاریس دانست.
 همزمان با پیشرفت جدی مذاکره تهران با اروپا مطرح شد

بازخوانی دلایل تحریم ظریف توسط آمریکا/ هیل: تحریم ظریف آخرین میخ بر تابوت مذاکره با تهران است

می متالز - دونالد ترامپ می‌گوید که به‌دنبال مذاکره با ایران است. اما توهین کردن به محمدجواد ظریف هیچ شباهتی به دیپلماسی ندارد. جان لیمبرت، دیپلمات سابق امریکایی در تهران در این خصوص تحلیل جالبی ارایه داده است.
 

پیچ‌خطرناک در صنعت خودرو

می متالز - به اعتقاد کارشناسان صنعت خودرو، تا زمانی که خودروسازی کشور از تعاملات بین‌المللی در حوزه خودروسازی محروم باشد، این دولت است که باید جور حمایت از این شرکت‌ها را بر دوش بکشد.
 

دلایل چرخش سیاست امارات به‌ سمت ایران

می متالز - اگر عربستان هم‌راستا با امارات به سمت تنش‌زدایی با ایران گام بردارد، می‌توان به بهبود روابط ایران با کشورهای عربی و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه امیدوار شد.
 مدیرعامل شرکت خبر داد:

برنامه پتروشیمی فناوران برای افزایش تولید متانول و رکوردهای جدیدی که ثبت شد

می متالز - مدیرعامل پتروشیمی فناوران با اعلام برنامه افزایش تولید متانول به ۱۰ میلیون تن تا سال آینده از ثبت رکوردهای جدید خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما