خبر
انرژی هسته ای  

توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای

می متالز - رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای و همکاری‌ها در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین توضیحاتی داد.

به گزارش می متالز، علی اکبرصالحی در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار درباره اینکه آیا برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای تصمیمی گرفته شده، گفت:‌ هیات نظارت بر برجام در این خصوص تشکیل جلسه داده و مشورت می کند و نظر رهبری هم اخذ می شود.

وی افزود: اکنون در شرایطی نیستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظرم در حد حدس و گمان خواهد بود اما به عنوان مجری دستورات، سناریو های مختلفی را ارائه کردیم. اینکه تا به حال دستوری در این خصوص صادر شده یا خیر ترجیح می دهم صحبت نکنم. هر موقع مسئولین تصمیم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگی دارد آن تصمیمات را در اسرع وقت عملیاتی کند.

این مقام مسئول درباره تمدید معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکا و اینکه آیا بازه زمانی این تمدیدها مشکلی در همکاری هسته ای ایجاد نمی‌کند، گفت: همکاری‌ها در چارچوب برجام با اروپا، روسیه و چین ادامه دارد.ساخت واحدهای ۲ و ۳ بوشهر به خوبی پیش می‌رود و حتی از برنامه هم جلوتر هستیم، ضمن اینکه نباید فراموش کرد بحث تامین مالی این پروژه هم بحث مهمی است اما در مجموع از زمان بندی پیش بینی شده جلوتر است.

صالحی ادامه داد: در پروژه اراک قدم های بلندی برداشته شده که ضرورت اعلام آن اکنون وجود ندارد اما به بخش ساخت تجهیزات رسیدیم و مراحل طراحی را پشت سر گذاشته ایم و در مجموع مسائل به خوبی پیش می رود.بحث همکاری با اروپا در مرکز نظام ایمنی هم به پیش می‌رود و آزمایشگاهی برای آزمایش فشار با همکاری اروپا در دست اجرا است که اتحادیه اروپا در این پروژه ۲۰ میلیون یورو متعهد شده است.

وی گفت: اگر برجام را به ۳ بخش فنی، اقتصادی و حقوقی تقسیم کنیم در بخش فنی هیچ مشکلی نداریم و بخش های مختلف آن اعم از غنی سازی اکتشاف، استخراج ساخت نیروگاه ها و سایت های جدید به خوبی پیش می رود و سرعت هم متناسب با امکانات و الزامات است.در بعد حقوقی، سیاسی و اقتصادی طرف مقابل بدقولی می کند که می توانیم در بخش فنی واکنش متناسب را بدهیم. فقط در یک مورد پروژه ایتر اعتراض داشتیم که قرار شد اروپایی ها آن را به گونه دیگری جبران کنند.

صالحی با بیان اینکه صنعت هسته ای بعد از برجام با قدرت کامل به پیش می رود، گفت: از پروژه های بزرگ این صنعت واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر است که در دست اقدام است و قرار بود مرداد ماه بتن ریزی شود که مقرر شد این عملیات یکی دو ماه به تعویق بیفتد با این حال کار عقب نیفتاده و تنها اعلام بتن ریزی یکی دو ماه عقب افتاده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت

می متالز - نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین به اتمام رسید.
 رئیس‌جمهوری:

تولید روزانه ۱۰۷ میلیون لیتر بنزین، اقدامی مهم و بزرگ است

می متالز - رئیس‌جمهوری گفت: تولید روزانه بنزین در ابتدای دولت ۵۲ میلیون لیتر بوده که این رقم امروز به ۱۰۷ میلیون لیتر رسیده است و این اقدامی بسیار مهم و بزرگ در کشور قلمداد می‌شود.
 رییس جمهوری:

اتحاد بورس، بانک و بیمه کلید عبور از بحران اقتصادی/ ایران ناقض برجام نیست/ روزنه مذاکره را نبستیم

می متالز - رئیس جمهور گفت: کشوری هستیم که در چهل و یک سال گذشته تحت فشار تحریم‌ها بودیم به ویژه در این دو سال اخیر شدیدترین فشار تحریم‌ها بر ما وارد شده است.
 رحیمی جهان‌آبادی:

تهدید ایران به اجرای مکانیسم ماشه نشان از بی‌صداقتی اروپایی‌ها دارد

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به گزارش‌های تایید تعهد ایران به برجام از سوی آژانس انرژی بین المللی اتمی، گفت: ایران در تعهدات خود ثابت قدم بوده اما هیچ گاه در برابر تهدید تسلیم نشده است.
 

ادعای پمپئو درباره اثر تحریم‌ها بر ایران/ اذعان به شکست فشار بر اروپا

می متالز - وزیرخارجه آمریکا نسبت به تاثیر تحریم‌ها ابراز رضایت کرد. ادعای پمپئو درحالی مطرح می شود که بسیاری از فعالان حقوق بشر از تحریم های آمریکا علیه ایران انتقاد می کنند. پمپئو البته اشاره کرده که آمریکا نتوانسته با فشار بر اروپا، آن ها را از برجام دور کند.
 رئیس جمهوری:

قیمت اصلاح شد تا واردکننده بنزین نشویم

می متالز - روحانی با بیان اینکه درآمد ۳۱ هزار میلیارد تومانی طرح اصلاح قیمت بنزین در اختیار اقشار آسیب‌پذیر قرار می‌گیرد، گفت: علت اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین این بود که با افزایش بی‌رویه مصرف، در شرایط تحریم نیازمند واردات بنزین نشویم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما