خبر
مواد معدنی   انرژی های تجدیدپذیر  
رئیس خانه معدن:

بهره‌گیری از تجدیدپذیر‌ها در معدن باید فرهنگ شود

می متالز - رئیس خانه معدن گفت: ما باید به مرور استفاده از تجدیدپذیر‌ها را فرهنگ‌سازی کنیم تا کشور و صنایع آن از انرژی کاملا پاک و طولانی مدت برخوردار شود.

به گزارش می متالز، منابع تولید نیرو در طبیعت متفاوت است که به دو دسته انرژی تجدید پذیر و تجدید ناپذیر تقسیم می‌شود.

فسیلی‌ها از جمله تجدیدناپذیرها و انرژی باد و خورشید از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر Renewable energy است. این انرژی برگشت‌پذیر نیز نامیده می‌شود یعنی توسط طبیعت دوباره تولید می‌شود و به عبارتی پایان ناپذیر است. تولید نیرو از انرژی پایان ناپذیر یک هدف بزرگ برای تمام بشریت است. در بخش معدن نیز پیوند بین تجدید پذیر که همان نیروی خورشیدی‌است و تجدید ناپذیر که معادن است می‌تواند افقی روشن برای بهره‌وری بیشتر با صرف انرژی کمتر را پیش‌روی اقتصاد کشور باز کند.

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر اظهار کرد: باید قبول کنیم به مرور تجدید پذیر‌ها جایگزین انرژی‌های تجدید ناپذیر خواهد شد. ایران علاوه بر این‌که از منابع تجدید نا پذیر همچون نفت، معدن برخوردار است در انرژی‌های تجدید پذیر که مهترین آن انرژی خورشیدی‌ است نیز توانمند است. انرژی خورشیدی می‌تواند در تامین انرژی کمک و یار ما باشد. ما به عنوان کشوری که شرایط خاصی را از لحاظ آب‌وهوایی داریم می‌توانیم بخشی از انرژی مورد نیاز خود را در کنار انرژی فسیلی از انرژی‌های تجدید پذیر به خصوصی نور خورشید و انرژی بادی تامین کنیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به این‌که بسیاری از معادن و صنایع معدنی ما در بخش مرکزی کشور و با مدت تابش طولانی و مستمر خورشید است، استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند در تامین  بخشی از نیروی مورد نیاز صنعت و صنایع معدنی کاربردی باشد از جمله آن تامین تامین برق مورد نیاز روشنایی کارخانجات و واحد‌های تولیدی صنعتی است.

بهرامن در ادامه با بیان این موضوع که خانه معدن ایران صد درصد با موضوع استفاده از تجدیدپذیر‌ها موافق است گفت: ما باید به مرور استفاده از تجدیدپذیر‌ها را فرهنگ‌سازی کنیم تا صنایع به خصوص معادن و صنایع معدنی از انرژی کاملا پاک و طولانی مدت برخوردار شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بومی‌سازی فناوری ساخت تجهیزات تجدیدپذیرها گفت: به‌کارگیری بخش مهمی از ادامه روند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی این است که فناوری ساخت آن را در کشور بومی‌سازی کنیم. تولیدات تجهیزات و قطعات آن در داخل با توجه به مزیت‌هایی همچون نیروی کار ارزان، نرخ تمام شده محصول را کاهش می‌دهد و در آینده کشور چه از نظر توسعه صادرات و چه رسیدن به توسعه موثر خواهد بود.

بهرامن در آخر تاکید کرد: نکته مهم نرخ تمام شده محصولات است، اگر بتوانیم محصولی پاک و با قیمت تمام شده پایین تولید کنیم در بازاریابی موفق‌تر خواهیم بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 امروز در تالار صادراتی رقم می خورد:

عرضه بیش از ۴۱ هزار تن قیر و گوگرد در بورس کالا

می متالز - تالار صادراتی نیز شاهد عرضه ۴۱ هزار و ۶۸۵ تن قیر، عایق رطوبتی و گوگرد خواهد بود.
 براساس داده‌های «صمت» بررسی شد

چیدمان صنعتی در سه فصل

می متالز - چیدمان صنعتی در سه فصل سال جاری به کدام استان‌ها اختصاص داشته است؟ داده‌های اعلام شده نشان‌دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی، استان‌های «یزد»، «خراسان رضوی»، «سمنان»، «آذربایجان شرقی» و «فارس» بیشترین جواز تاسیس صادره را به خود اختصاص داده‌اند و توانسته‌اند عنوان صدرنشینان ایجاد صنایع جدید را از آن خود کنند. اما در میان طرح‌های به بهره‌برداری رسیده با توجه به آمار اعلام‌شده، بیشترین سهم به استان‌های «اصفهان»، «آذربایجان شرقی»، «تهران»، «خراسان رضوی» و «قزوین» اختصاص یافته است.
 معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو:

ایمیدرو با نقشه راه، هدفگذاری مناسبی دارد/ پیشرفت نقشه راه از 60 درصد عبور کرد

می متالز - رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو با نقشه راه، دارای برنامه عملیاتی است و هدفگذاری مناسبی دارد.
 هفته سوم اسفند برگزاری مناقصه از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

برون‌سپاری ۵۵ هزارکیلومتر مربع بررسی‌های زمین‌شناسی به بخش خصوصی

می‌متالز - این سازمان با هدف مشارکت بخش خصوصی جهت تولید اطلاعات پایه و افزایش بازدهی مطالعات زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی، مناقصه تهیه 22 ورقه زمین‌شناسی در مقیاس یکصدهزارم معادل 55 هزار کیلومتر مربع را در هفته سوم اسفندماه سال‌ جاری برگزار خواهد کرد.
 

تصویربرداری از روستای گرناویک منطقه قطور در آذربایجان‌غربی پس از زمینلرزه ۴ اسفند با بزرگای۵.۹ به همت کارشناسان مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی تبریز و ارومیه

می‌متالز - کارشناسان گروه مهندسی و لرزه زمین‌ساخت مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی تبریز و ارومیه موفق به تصویربرداری به وسیله فناوری پهپاد از محل روستای گرناویک منطقه قطور در مرکز کانونی زمین‌لرزه 5.9 شدند.
 حسین پور خبر داد:

بررسی مشکلات ۱۳ واحد تولیدی در کارگروه رفع موانع تولید استان کهگیلویه و بویراحمد

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه مشکلات ۱۳ واحد تولیدی در کارگروه ستاد تسهیل رفع موانع تولید این استان بررسی شد گفت: عمده مشکلات این واحد‌ها مسائل مالی است که تلاش شد با تخصیص اعتبار یا استمهال بدهی‌های بانکی شرایط را برای ادامه فعالیت آنها فراهم کنیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما