خبر
مواد معدنی   انرژی های تجدیدپذیر  
رئیس خانه معدن:

بهره‌گیری از تجدیدپذیر‌ها در معدن باید فرهنگ شود

می متالز - رئیس خانه معدن گفت: ما باید به مرور استفاده از تجدیدپذیر‌ها را فرهنگ‌سازی کنیم تا کشور و صنایع آن از انرژی کاملا پاک و طولانی مدت برخوردار شود.

به گزارش می متالز، منابع تولید نیرو در طبیعت متفاوت است که به دو دسته انرژی تجدید پذیر و تجدید ناپذیر تقسیم می‌شود.

فسیلی‌ها از جمله تجدیدناپذیرها و انرژی باد و خورشید از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر Renewable energy است. این انرژی برگشت‌پذیر نیز نامیده می‌شود یعنی توسط طبیعت دوباره تولید می‌شود و به عبارتی پایان ناپذیر است. تولید نیرو از انرژی پایان ناپذیر یک هدف بزرگ برای تمام بشریت است. در بخش معدن نیز پیوند بین تجدید پذیر که همان نیروی خورشیدی‌است و تجدید ناپذیر که معادن است می‌تواند افقی روشن برای بهره‌وری بیشتر با صرف انرژی کمتر را پیش‌روی اقتصاد کشور باز کند.

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اهمیت استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر اظهار کرد: باید قبول کنیم به مرور تجدید پذیر‌ها جایگزین انرژی‌های تجدید ناپذیر خواهد شد. ایران علاوه بر این‌که از منابع تجدید نا پذیر همچون نفت، معدن برخوردار است در انرژی‌های تجدید پذیر که مهترین آن انرژی خورشیدی‌ است نیز توانمند است. انرژی خورشیدی می‌تواند در تامین انرژی کمک و یار ما باشد. ما به عنوان کشوری که شرایط خاصی را از لحاظ آب‌وهوایی داریم می‌توانیم بخشی از انرژی مورد نیاز خود را در کنار انرژی فسیلی از انرژی‌های تجدید پذیر به خصوصی نور خورشید و انرژی بادی تامین کنیم.

وی در ادامه افزود: با توجه به این‌که بسیاری از معادن و صنایع معدنی ما در بخش مرکزی کشور و با مدت تابش طولانی و مستمر خورشید است، استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند در تامین  بخشی از نیروی مورد نیاز صنعت و صنایع معدنی کاربردی باشد از جمله آن تامین تامین برق مورد نیاز روشنایی کارخانجات و واحد‌های تولیدی صنعتی است.

بهرامن در ادامه با بیان این موضوع که خانه معدن ایران صد درصد با موضوع استفاده از تجدیدپذیر‌ها موافق است گفت: ما باید به مرور استفاده از تجدیدپذیر‌ها را فرهنگ‌سازی کنیم تا صنایع به خصوص معادن و صنایع معدنی از انرژی کاملا پاک و طولانی مدت برخوردار شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بومی‌سازی فناوری ساخت تجهیزات تجدیدپذیرها گفت: به‌کارگیری بخش مهمی از ادامه روند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی این است که فناوری ساخت آن را در کشور بومی‌سازی کنیم. تولیدات تجهیزات و قطعات آن در داخل با توجه به مزیت‌هایی همچون نیروی کار ارزان، نرخ تمام شده محصول را کاهش می‌دهد و در آینده کشور چه از نظر توسعه صادرات و چه رسیدن به توسعه موثر خواهد بود.

بهرامن در آخر تاکید کرد: نکته مهم نرخ تمام شده محصولات است، اگر بتوانیم محصولی پاک و با قیمت تمام شده پایین تولید کنیم در بازاریابی موفق‌تر خواهیم بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 موانع پیش‌روی اجرای دستورالعمل عوارض صادراتی ۲۵ درصدی کنسانتره و گندله

پای لنگ زنجیره ارزش بخش معدنی

می متالز - بحث اخذ عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صادرات دو محصول کنسانتره و گندله همچنان از سوی فعالان بخش‌خصوصی درحال مطالبه، رفع و بازنگری است.
 

تقابل دو دیدگاه درباره عوارض مواد معدنی

می متالز - دلایل تعیین عوارض ۲۵‌درصدی صادرات مواد معدنی خام و چگونگی واگذاری مسوولیت احیای معادن بعد از پایان بهره‌برداری به معدنکار دو موضوع مطرح شده در نشست کمیته ماده ۱۲ است که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
 

دولت از قیمت‌گذاری دستوری دوری کند

می متالز - مواد اولیه تجهیزات، ابزارآلات و ماشین‌آلات معدنی و حتی تعمیرات و نگهداری آنها با ارز آزاد وارد کشور می‌شود و از افزایش نرخ دلار تاثیر می‌پذیرد.
 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان:

۹ واحد معدنی استان سمنان به دلیل مشکلات زیستی محیطی تعطیل شدند

می متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان بابیان اینکه معادن دارای مخاطرات زیست‌محیطی تعطیل می‌شوند، گفت: ۹ واحد معدنی به دلیل مخاطرات زیستی محیطی موقتا تعطیل شدند.
 فرماندار دامغان:

تأمین زیرساخت‌ها نظیر برق مطالبه جدی معدن کاران دامغان است

می متالز - فرماندار دامغان از فعال بودن ۷۱ درصد معادن این شهرستان خبر داد و گفت: تأمین زیرساخت‌ها نظیر برق مطالبه جدی معدن‌کاران است.
 

نامه خانه معدن به نهاوندیان درباره اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات محصولات معدنی

می متالز - رئیس خانه معدن ایران در نامه ای به نهاوندیان خواستار بازبینی در دستورالعمل اخذ عوارض ۲۵ درصدی صادرات مواد معدنی برای معادن کوچک و متوسط شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما