خبر
فلزات غیرآهنی   مس  
روزشمار دومین همایش صنایع غیرآهنی

اهمیت طرح جامع در صنایع غیرآهنی

می متالز - طرح جامع در صنایع غیر آهنی چه اندازه ضرورت دارد؟ با توجه به تجربه فولاد، طرح جامع چه کمکی می‌تواند به این صنایع کند؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از فلزات غیرآهنی به‌صورت تصاعدی در حال افزایش است. بر اساس پیشرفت صنایع کشورها، میزان مصرف برخی فلزات در آنها روز به روز بیشتر می‌شود.

به گزارش می متالز، از طرفی با شناسایی مضرات استفاده از سوخت‌های فسیلی، اقبال به استفاده از انرژی الکتریکی روزانه بیشتر و بیشتر می‌شود.

اقبال به ابزارهای ذخیره انرژی الکتریکی قابل شارژ نیز روز به روز گسترده‌تر می‌شود. استفاده از وسیله‌های پرتابل چندرسانه‌ای، همه‌گیر شده است. همه این عوامل موجب اهمیت فراوان فلزاتی نظیر طلا، مس، سرب و روی، نیکل، آلومینیوم و سایر فلزات استراتژیک غیرآهنی می‌شود.

ایران خوشبختانه روی کمربند جهانی مس قرار گرفته است و زون زمین‌شناسی ارومیه - دختر در ایران، یک زون با کانی‌زایی فعال مس و پلی متال محسوب می‌شود.

اهمیت این کمربند از معادن کوچک و بزرگ مس موجود در این کمربند مشخص می‌شود. بنا براین کشور ما پتانسیل خوبی برای رشد تولیدات مس و سایر فلزات دارد.

از طرفی به گفته صاحب‌نظران، عمق متوسط اکتشاف در کشور ما کمتر از یک متر است و این نشان می‌دهد همه پتانسیل‌های شناسایی‌شده در ایران، از نوع سطحی است و ذخایر عمقی در کشور شناسایی نشده است.

شواهد سطحی خبر از ذخایر کم‌عیارتر و اما با تناژ بالاتر می‌دهد. این اطلاعات نشان می‌دهد کشور ما برای تامین نیازهای خود و با توجه به استراتژیک شدن و اهمیت روزافزون این فلزات، نیازمند طرحی جامع نظیر فولاد در کشور است. 

وجود یک طرح جامع در هر صنعتی نشان‌دهنده یک نقشه راه مشخص برای رسیدن به هدفی معین است که قطعا همه جوانب آن سنجیده شده و حتی می‌تواند به یکی از پایه‌های استراتژی‌های مختلف کشور بدل شود.

بالطبع وجود طرح جامع در صنایع غیرآهنی نیز می‌تواند در این راه موثر باشد. این طرح می‌تواند افق بلندمدت پیش روی سرمایه‌گذاران را نسبت به رویکرد حاکمیت کشور در قبال صنعت مذکور، روشن و سرمایه‌گذاری در آن را توجیه‌پذیر و جذاب کند.

همان‌طور که گفته شد، کشور ما پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل فراوانی در زمینه مواد معدنی کمیاب و نادر نظیر مس، سرب و روی و به مقدار کمتری طلا و مولیبدن دارد.

بنابراین وجود طرح جامع فلزات غیرآهنی می‌تواند جایگاه و توان معدنکاری و صنایع پایین‌دستی بخش معدن را در حوزه فلزات کمیاب و نادر مشخص، مسیر توسعه این بخش را شناسایی و به لحاظ اقتصاد مقاومتی نیز کشور را از اعمال فشارهای خارجی نسبت به تامین نیاز به این فلزات مصون کند.

دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته در حالی ۹ و ۱۰ مهر ماه امسال برگزار می‌شود که بررسی چالش‌های فلزات غیرآهنی یکی از محورهای مورد بحث خواهد بود.

در این همایش قرار است تمرکز روی تولید و بازار فلزات غیرآهنی (شامل آلومینیوم، مس، سرب، روی و طلا) باشد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت  http://events.den.ir مراجعه کنند.

محمدرضا بهرامن

رئیس خانه معدن ایران

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نامه خانه معدن به نهاوندیان درباره اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات محصولات معدنی

می متالز - رئیس خانه معدن ایران در نامه ای به نهاوندیان خواستار بازبینی در دستورالعمل اخذ عوارض ۲۵ درصدی صادرات مواد معدنی برای معادن کوچک و متوسط شد.
 

نامه دوم خانه معدن ایران به معاون رئیس‌جمهوری + سند

می متالز - خانه معدن ایران در ارتباط با موضوع اخذ عوارض ۲۵ درصدی تولیدکنندگان مواد معدنی با محوریت صادرات به معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری نامه ارسال کرد. قبل از اجرایی شدن این نامه یعنی یک مهر، جلسه بازبینی مجدد برای این ابلاغیه برگزار شود.
 محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن:

دولت از اظهارات غيركارشناسي در زمينه فولاد خودداري كند

می متالز - رئیس خانه معدن با بيان اينكه هر گونه تصمیم گیری در زمینه فولاد که با نگاه به حمایت از یک بخش باشد، به طور قطع لطمه سنگینی را به صنایع معدنی کشور وارد خواهد آورد، گفت: ما نگران نگاه های غیر کارشناسی هستیم.
 رئیس خانه معدن مطرح کرد؛

بنگاه های کوچک مقیاس اکسیری برای احیای اقتصاد

می متالز - بهرامن گفت: از مزیت‌های بنگاه‌های اقتصادی کوچک، زود بازده بودن آنهاست که به عنوان اکسیر احیای اقتصاد کشور عمل می‌کنند.
 

«گزارش عمل‌نکرد» رکود «رونق تولید»/ چرخ صنعت پنچر شد؛ معدن جای نفت را نگرفت

می متالز - افزایش خوان‌های تولید از ۷ خوان به ۷۰ خوان، فقدان استراتژی صنعتی، افول صنایع کلیدی و راهبردی خودرو، پوشاک و لوازم خانگی و عدم بهره‌گیری از معادن برای جایگزینی نفت بخشی از عملنکردهای وزارت صمت در حوزه صنعت و معدن است.
 نخستین روز یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی اصفهان؛

رئیس خانه معدن: نمایشگاه متالکس قطعا یکی از بهترین‌هاست

می متالز - رئیس خانه معدن ایران گفت: نمایشگاه بین‌المللی متالورژی اصفهان در دوره‌های پیش تاکنون بسیار موفق عمل کرده، قطعا یکی از بهترین نمایشگاه‌های صنایع معدنی در عرصه متالورژی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما