خبر
فلزات غیرآهنی   مس  
روزشمار دومین همایش صنایع غیرآهنی

اهمیت طرح جامع در صنایع غیرآهنی

می متالز - طرح جامع در صنایع غیر آهنی چه اندازه ضرورت دارد؟ با توجه به تجربه فولاد، طرح جامع چه کمکی می‌تواند به این صنایع کند؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از فلزات غیرآهنی به‌صورت تصاعدی در حال افزایش است. بر اساس پیشرفت صنایع کشورها، میزان مصرف برخی فلزات در آنها روز به روز بیشتر می‌شود.

به گزارش می متالز، از طرفی با شناسایی مضرات استفاده از سوخت‌های فسیلی، اقبال به استفاده از انرژی الکتریکی روزانه بیشتر و بیشتر می‌شود.

اقبال به ابزارهای ذخیره انرژی الکتریکی قابل شارژ نیز روز به روز گسترده‌تر می‌شود. استفاده از وسیله‌های پرتابل چندرسانه‌ای، همه‌گیر شده است. همه این عوامل موجب اهمیت فراوان فلزاتی نظیر طلا، مس، سرب و روی، نیکل، آلومینیوم و سایر فلزات استراتژیک غیرآهنی می‌شود.

ایران خوشبختانه روی کمربند جهانی مس قرار گرفته است و زون زمین‌شناسی ارومیه - دختر در ایران، یک زون با کانی‌زایی فعال مس و پلی متال محسوب می‌شود.

اهمیت این کمربند از معادن کوچک و بزرگ مس موجود در این کمربند مشخص می‌شود. بنا براین کشور ما پتانسیل خوبی برای رشد تولیدات مس و سایر فلزات دارد.

از طرفی به گفته صاحب‌نظران، عمق متوسط اکتشاف در کشور ما کمتر از یک متر است و این نشان می‌دهد همه پتانسیل‌های شناسایی‌شده در ایران، از نوع سطحی است و ذخایر عمقی در کشور شناسایی نشده است.

شواهد سطحی خبر از ذخایر کم‌عیارتر و اما با تناژ بالاتر می‌دهد. این اطلاعات نشان می‌دهد کشور ما برای تامین نیازهای خود و با توجه به استراتژیک شدن و اهمیت روزافزون این فلزات، نیازمند طرحی جامع نظیر فولاد در کشور است. 

وجود یک طرح جامع در هر صنعتی نشان‌دهنده یک نقشه راه مشخص برای رسیدن به هدفی معین است که قطعا همه جوانب آن سنجیده شده و حتی می‌تواند به یکی از پایه‌های استراتژی‌های مختلف کشور بدل شود.

بالطبع وجود طرح جامع در صنایع غیرآهنی نیز می‌تواند در این راه موثر باشد. این طرح می‌تواند افق بلندمدت پیش روی سرمایه‌گذاران را نسبت به رویکرد حاکمیت کشور در قبال صنعت مذکور، روشن و سرمایه‌گذاری در آن را توجیه‌پذیر و جذاب کند.

همان‌طور که گفته شد، کشور ما پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل فراوانی در زمینه مواد معدنی کمیاب و نادر نظیر مس، سرب و روی و به مقدار کمتری طلا و مولیبدن دارد.

بنابراین وجود طرح جامع فلزات غیرآهنی می‌تواند جایگاه و توان معدنکاری و صنایع پایین‌دستی بخش معدن را در حوزه فلزات کمیاب و نادر مشخص، مسیر توسعه این بخش را شناسایی و به لحاظ اقتصاد مقاومتی نیز کشور را از اعمال فشارهای خارجی نسبت به تامین نیاز به این فلزات مصون کند.

دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته در حالی ۹ و ۱۰ مهر ماه امسال برگزار می‌شود که بررسی چالش‌های فلزات غیرآهنی یکی از محورهای مورد بحث خواهد بود.

در این همایش قرار است تمرکز روی تولید و بازار فلزات غیرآهنی (شامل آلومینیوم، مس، سرب، روی و طلا) باشد. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می‌توانند با شماره تلفن‌های ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگیرند یا به وب‌سایت  http://events.den.ir مراجعه کنند.

محمدرضا بهرامن

رئیس خانه معدن ایران

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 فعالان معدنی:

همفکری با تشکل‌ها نیاز شورای عالی معادن است

می متالز - حاضران در نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن ایران - که عصر روز یکشنبه برگزار شد - بر لزوم همفکری و هم اندیشی شورای عالی معادن در دوره جدید فعالیت خود با تشکل‌ها و فعالان این بخش تاکید کردند.
 

خودروی برقی تولیدی «مپنا» در نمایشگاه خودرو معرفی می‌شود

می متالز - مدیرعامل شرکت مپنا در مراسم افتتاحیه اولین همایش خودروهای آینده با اشاره به بررسی ۲۰ ساله خودروهای ملی، گفت: باید با عزم ملی پیشبرد اهداف ملی در راستای برقی سازی خودروهای برقی را دنبال کرد.
 رئیس خانه معدن ایران کارنامه یکساله غریب‌پور را بررسی کرد:

باهوش است و پر تلاش

می متالز - محمدرضا بهرامن معتقد است که مدیریت ایمیدرو در دولت یازدهم و دوازدهم امیدبخش عمل کرده و مهدی کرباسیان و خداداد غریب‌پور توانسته‌اند کارنامه قابل قبولی در این سازمان داشته باشند.
 در نشست کمیته ماده 12 اعلام شد

تصمیم‌گیری در مورد عوارض صادراتی محصولات معدنی تا اوایل هفته آینده

می متالز - معاون حقوقی رئیس‌جمهور که ریاست دوره‌ای کمیته ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را نیز به عهده دارد، در نشست این کمیته از نمایندگان بخش خصوصی و وزارت صنعت خواست تا به صورت جداگانه لیست مواد معدنی که در داخل مصرف ندارند اما مشمول عوارض صادراتی شده‌اند را ظرف 48 ساعت برای این معاونت ارسال کنند تا در مورد تسهیل صادرات این محصولات در اسرع وقت تصمیم‌گیری شود.
 در گفت‌وگو با رئیس خانه معدن ایران بررسی شد

فراز و فرود صادرات فولاد ایران

می منالز - چالش‌های صادرات صنعت فولاد به چه عواملی وابسته است و مشکلاتی که در روند صادرات این صنعت به وجود آمده تا چه‌میزان از عوامل داخلی تاثیر گرفته است؟ آیا تحریم‌های جدید مشکلاتی در مسیر صادرات فولاد به‌وجود آورده است؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد توجه و تمرکز به افق ۱۴۰۴ و دست یافتن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام، در کنار کسب جایگاه هفتم تولیدکنندگان فولاد در جهان، عمده‌ترین و شاخص‌ترین اهداف صنایع فولاد ایران به‌شمار می‌رود.
 رئیس خانه معدن ایران اعلام کرد:

در آینده تکنولوژی صنعت فولاد بومی خواهد شد/ صنعت فولاد الگوی بومی سازی برای صنایع دیگر

می متالز - رئیس خانه معدن ایران گفت: در آینده نزدیک نه تنها صنعت فولاد، بلکه تکنولوژی این صنعت را نیز می‌توانیم بومی‌سازی کنیم و این دستاورد به ما اجازه می‌دهد که در سایر صنایع معدنی نیز ورود پیدا کنیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما