خبر
مسکن و ساختمان  

وام خانه‌سازی‌های دولتی تامین شد؟

می متالز - هیات وزیران در جلسه اخیر خود برای تامین منابع مالی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی نسبت به افزایش سرمایه بانک عامل بخش مسکن اقدام کرد.

به گزارش می متالز، به دنبال نهایی شدن اجرای طرح اقدام ملی دولت که در قالب آن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان‌قیمت در کل کشور ساخته شود، شبکه بانکی خواستار تامین منابع از سوی دولت برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان این طرح شد.

مطابق با آنچه مسوولان دولتی اعلام کرده‌اند در این طرح پرداخت تسهیلات ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد برای متقاضیان پیش‌بینی شده است.

در این راستا یکشنبه‌ شب، هیات وزیران، در جلسه عصر یکشنبه آیین‌نامه اجرایی عملیات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحد‌های مسکن مهر، طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و همچنین احداث واحد‌های مسکن اجتماعی و حمایتی را تصویب کرد.

در این جلسه که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌ جمهوری برگزار شد، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده شد تا سقف مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان، حداکثر ظرف سه ماه از زمان ابلاغ این آیین‌نامه نسبت به افزایشسرمایه دولت در بانک عامل بخش مسکن اقدام کند تا به این ترتیب منابع کافی در اختیار شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات به این طرح تامین شود.

دولت همچنین بانک عامل بخش مسکن را مکلف کرد نسبت به اعطای وام به متقاضیان ساخت مسکن در محلات هدف بازآفرینی شهری، مسکن مهر و واحد‌های مسکونی در بافت‌های فرسوده با معرفی وزارت راه و شهرسازی به میزان ۴ هزار میلیارد تومان اقدام کند. همچنین به موجب آیین‌نامه فوق شرکت و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف شدند در صورت درخواست مالکان اعیانی واحد‌های مسکونی مهر در هر مجتمع یا بلوک مسکونی به‌صورت جمعی یا انفرادی، نسبت به واگذاری قطعی عرصه زمین‌های اجاره‌ای ۹۹ ساله متعلق به خود به قیمت کارشناسی روز، به‌صورت نقد یا نقد و اقساط اقدام کنند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به تصمیم اخیر هیات وزیران گفت: تصمیم مهمی در راستای برنامه‌های مسکن دولت اتخاذ کردیم. ۵هزار میلیارد تومان به منابع بخش مسکن اضافه کردیم.

علاوه بر این هزار و پانصد میلیارد تومان از محل دارایی دولت تصویب شد در کنار این وام قرار بگیرد. این موضوع برای زیر ساخت‌ها است و نه وام. الان ۳۵ درصد از مقدار بودجه‌ای که اعلام کردم در اختیار زیر ساخت آب و برق قرار گرفته است.

با وجود مصوبه اخیر هیات وزیران جهت افزایش سرمایه شبکه بانکی با هدف پرداخت ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان این طرح، همچنان یک نقطه ابهام در این مسیر باقی است.

مسوولان شبکه بانکی اعلام می‌کنند در صورتی که افزایش سرمایه پیش‌بینی شده برای بانک عامل به شکل تامین منابع مالی نباشد و فقط در حساب‌های مالی انجام پذیرد، مشکل شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات همچنان به قوت خود باقی است.

به تعبیر دیگر، در این شکل به دلیل آنکه شبکه بانکی به منابع نقدی جدید تجهیز نمی‌شود امکان پرداخت تسهیلات به این طرح را به میزان پیش‌بینی شده نخواهد داشت.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با دستور رئیس‌جمهور

قطعه یک آزاد راه تهران - شمال رسماً به بهره‌برداری رسید

می متالز - امروز طی مراسمی قطعه یک آزادراه تهران-شمال به طول 32 کیلومتر با دستور رئیس‌جمهور به‌طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 رئیس جمهور در مراسم افتتاح منطقه یک آزادراه تهران - شمال:

مردم ایران به دشمن التماس نخواهند کرد و تسلیم نمی شوند/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک این بزرگراه، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/قرار شده تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از قطعه دوم این بزرگراه افتتاح شود/ نباید برای روزهای سختی و غم مردم، جیب دوخت و زمانی که مردم به ماسک وضدعفونی کننده نیاز دارند برخی آن را احتکار کنند/ ما نسبت به عمر و زندگی سالم و توام با شادی مردم متعهدیم/در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر و راه آهن، کار بسیار عظیم و بی نظیری انجام گرفته است

می متالز - رئیس جمهور با بیان اینکه پروژه مهم منطقه یک آزادراه تهران - شمال، در دوره تحریم ساخته شد و به مهندسان، کارگران و مدیران ایرانی افتخار می کنیم، تاکید کرد: مردم ایران به دشمن التماس نخواهند کرد و تسلیم نمی شوند و تحریم نتوانست بر اراده مهندسان، کارگران و مدیران ایرانی برای تکمیل پروژه مهم آزاد راه شمال تاثیر بگذارد.
 روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

کار و فعالیت در کشور از روز شنبه باید روال عادی خود را داشته باشد/ مراکز جمعی می توانند با عمل به توصیه های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، به فعالیت خود ادامه دهند/ هراس افکنی و تلاش برای به تعطیلی کشاندن کشور، توطئه دشمنان است / اجتماعات غیر ضرور با توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل می شود/ تصمیمات ستاد لازم الاجراست / اعتماد مردم برای ما اصل است؛ واقعیات باید به مردم گفته شود/ تشکر از همه پرسنل بهداشتی و درمانی کشور

می متالز - رئیس جمهور، گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مهار و تلاش در مسیر ریشه کنی بیماری کرونا در کشور را امیدوار کننده خواند و تصریح کرد: از روز شنبه کار و فعالیت در کشور باید به صورت آنچه که در هفته‌های گذشته جریان داشته، ادامه یابد و هراس افکنی و تلاش برای به تعطیلی کشاندن کشور، توطئه دشمنان است.
 رئیس جمهور در تماس تلفنی با استانداران قم و گیلان:

با بسیج همه امکانات، تلاش خود را در مسیر اطمینان بخشیدن به مردم برای تامین سلامت آنان مضاعف کنید/ ابلاغ دستورات لازم برای تسریع در پیشبرد روند برنامه های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا / قدردانی از تلاش بی وقفه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان های کشور

می متالز - رئیس جمهور در تماس تلفنی با استانداران قم و گیلان، ضمن دریافت تازه ترین گزارش ها و اقدامات انجام شده برای کنترل و ریشه کنی بیماری کرونا در این دو استان، دستورات لازم را برای تسریع در پیشبرد روند برنامه های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ابلاغ کرد.
 

واکنش روحانی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه

می متالز - حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه عصر روز گذشته هیات دولت به موضوع کارگروه اقدام مالی (FATF) اشاره و تاکید کرد: در مورد FATF نظر دولت و مجلس مشخص بود و همه اقدامات اجرایی را انجام داد و لوایح چهارگانه از جمله دو لایحه پالرمو و CFT را نیز به تصویب رساند. قصد دولت، اعلام تصمیم جدی نظام در مبارزه با پولشویی و جرائم سازمان یافته و تامین مالی تروریسم بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما