خبر
سنگ آهن  

عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن از ماه آینده

می متالز - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت با اعلام کاهش 40 درصدی صادرات سنگ آهن از عوارض ۲۵ درصدی صادرات این محصول خبر داد که در صورت مصوبه هیات وزیران از ماه آینده اعمال می‌شود.

به گزارش می متالز، سیف‌الله امیری گفت: برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و سنگ آهن ، طبق کد تعرفه چهار رقمی عوارض بر صادرات اعمال می‌شود که برای سال جاری 25 درصد پیشنهاد شده  و در صورت تصویب توسط هیات وزیران از مهرماه اجرایی می‌شود.

به گفته وی هدف از این تصمیم، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحدهای داخل است که مقام معظم رهبری و معاون اول رییس جمهور هم بر آن تاکید کردند و اکنون به نتیجه رسیده است. با این تصمیم خام فروشی سنگ آهن از 8.5 میلیون تن سال گذشته به کمتر از 5 میلیون تن خواهد رسید.

امیری تصریح کرد: در 5 ماه سال ، صادرات محصول‌های سنگ آهن 2.2 میلیون تن به ارزش 542 میلیون دلار بود که نشان از کاهش حدود 30 تا 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. سال گذشته صادرات کنسانتره 5.5 میلیون تن، گندله 2.8 میلیون تن، آهن اسفنجی حدود 534 هزارتن، شمش 5.4 میلیون تن و محصول‌های فولادی 3 میلیون تن بود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ساختمان سمیه

می متالز - چرایی همیشه وجود دارد، در جوامعی که منابع تجدیدناپذیر انرژی یا مواد معدنی بنا به دلایل علمی به وجود آمده باید ساکنانش در فقر باشند؟ در واقع نمی توان از این ذخایر برای رشد با توسعه ی همگون بهره جست؟
 موانع پیش‌روی اجرای دستورالعمل عوارض صادراتی ۲۵ درصدی کنسانتره و گندله

پای لنگ زنجیره ارزش بخش معدنی

می متالز - بحث اخذ عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صادرات دو محصول کنسانتره و گندله همچنان از سوی فعالان بخش‌خصوصی درحال مطالبه، رفع و بازنگری است.
 

سنگ آهن کمی ارزان تر شد

می متالز - قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین با کاهش تمایل به خرید مشتریان ارزان تر شد. آخرین شاخص قیمت روز گذشته 1.35 دلار افت داشته 97.75 دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد.
 هم زمان با هفته دولت؛

بهره برداری فاز اول محور بافق – چاه گز

می متالز - مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی گفت: فاز اول جاده اختصاصی معدن چاه گز در هفته دولت با حضور مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی به بهره برداری رسید.
 پرونده خام فروشی:

در تمام دنیا خام فروشی عوارض بالاتری دارد

می متالز - این روزها تضاد منافع معدنی ها و فولادسازان مشکل ساز شده است هرچند که دولت رای به نفع فولادسازان داده و با وضع عوارض بر صادرات سنگ اهن، مسیر را برای معدنی ها تنگ کرده است. در این خصوص گفتگویی با سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد داشتیم.
 مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران:

نگران قيمت گذاري دستوري هستيم

می متالز - رئیس انجمن سنگ آهن ایران اظهار كرد: بزرگترین خطر این است که بازار در داخل و خارج در حال کوچک شدن است و ما نگران قیمت گذاری و مصرف کننده هستیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما