خبر
انرژی هسته ای  
توسط سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

تصمیم ایران درباره یکی از ۸ موضوع مورد مذاکره در گام سوم اعلام شد

می متالز - سخنگوی سازمان انرژی اتمی درخصوص برنامه‌های مدنظر در گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: از بین هشت موضوع مورد مذاکره، فعلا بنا نداریم در موضوع نظارت و دسترسی آژانس تغییر ایجاد کنیم.

به گزارش می متالز، بهروز کمالوندی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند در حوزه هسته‌ای شروع به کارشکنی کردند. اوج فعالیت های ایران غنی سازی بوده و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: سازمان تلاش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید سوخت تعیین شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی مواجه شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات موازنه ایجاد کند.

این مقام مسوول با اشاره به هشت موضوع مورد مذاکره که شامل محدودیت‌هایی در برجام شده(راکتور آب سنگین، کارخانه تولید آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی در ظرفیت و سطح، تحقیق و توسعه، فردو، میزان ذخایر و نظارت و دسترسی آژانس) گفت: از بین این هشت موضوع در حوزه نظارت و دسترسی آژانس و شفاف سازی فعلا بنا نداریم به این حوزه دست بزنیم.

کمالوندی افزود: آژانس امروز مراجعه می کند و می بیند که چهار اقدام در چارچوب گام سوم انجام شده است. ایران در شرایط فعلی توانایی افزایش ظرفیت و سطح غنی سازی را دارد نه فقط 20 درصد بلکه بیشتر از آن. کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات آمانو، فردا صبح به ایران می آید و تا ظهر با برخی مقامات از جمله وزیر خارجه و معاون وی دیدار می‌کند و یکشنبه عصر تهران را ترک خواهد کرد.

وی گفت: اولین اقدام این بود که از روز جمعه تولید مواد غنی شده از زنجیره های تحقیقاتی و عدم اخلاط را شروع کردیم و امروز این روند به آژانس اعلام شده است.دومین اقدام این است که اکنون گازدهی ماشین IR6s که قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام گازدهی شود را شروع کردیم.مورد سوم، راه اندازی زنجیره 20 تایی ماشین IR4 است که آن هم قرار بود از ابتدای سال یازدهم انجام شود که الان آن را انجام می دهیم و چهارمین اقدام در گام سوم این است که قرار بود گازدهی به زنجیره 20 تایی ماشین IR6 را دو ماه دیگر آغاز کنیم که آن را نیز از حالا شروع کردیم.ایجاد زنجیره 30 تایی را نیز در برنامه بعدی داریم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

همه مسوولان یک صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد

می متالز - حضرت آیت الله خامنه‌ای امروز (سه‌شنبه) با اشاره به هوشیاری عمیق و تحسین‌برانگیز مردم در مقابل توطئه‌های دشمنان در چهار دهه گذشته، تنها راه علاج مشکلات کشور را تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی دانستند و با اشاره به طرح مجدد موضوع مذاکره از جانب آمریکایی‌ها، هدف آنها از ترفند مذاکره را تحمیل خواسته‌های خود و اثبات تأثیرگذاری فشار حداکثری بر ایران خواندند و تأکید کردند: سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد و همه مسوولان جمهوری اسلامی یک‌ صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد.
 

ایران جایگاه خوبی از لحاظ سطح غنی سازی به دست آورد

می متالز - «اولی هاینونن» معتقد است که مزایای اقتصادی پیش‌بینی‌شده در اینستکس در بهترین حالت ممکن محدود هستند و خواسته‌های ایران را برآورده نمی‌کنند.
 سخنگوی دولت:

ایران از خریداران فعال نفت استقبال می‌کند

می متالز - سخنگوی دولت با بیان اینکه تعهد ما در برجام در مقابل تعهد دیگر کشورهاست، گفت: هر کشوری بخواهد در قبال خرید نفت ایران فعال باشد ما استقبال خواهیم کرد.
 

عملیات اجرایی روسازی راه‌آهن اردبیل همزمان با سفر رئیس جمهور آغاز می‌شود

می متالز - استاندار اردبیل گفت: با توجه به پیشرفت مناسب پروژه خط ریلی اردبیل و طبق هماهنگی‌های انجام یافته همزمان با سفر رئیس جمهور به استان اردبیل عملیات اجرایی روسازی پروژه راه‌آهن میانه - اردبیل آغاز خواهد شد.
 

بازگشت به خرید نفت از ایران تنها راه احیای اینستکس

می متالز - در حالی ایران به برداشتن سومین گام خود در کاهش تعهدات برجامی نزدیک می‌شود که اروپایی‌ها در اجرای اینستکس نیز گام ملموسی برنداشته‌اند، سازوکاری که اروپایی‌ها تنها با خرید نفت از ایران می‌توانند آن را احیا کنند.
 بیژن زنگنه مطرح کرد:

پیش‌شرط نفتی خط ۱۵ میلیاردی

می متالز - وزیر نفت ایران روز گذشته «لغو تحریم‌های نفتی ایران» را پیش‌شرط ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای تهران عنوان کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما