خبر
انرژی هسته ای  
توسط سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

تصمیم ایران درباره یکی از ۸ موضوع مورد مذاکره در گام سوم اعلام شد

می متالز - سخنگوی سازمان انرژی اتمی درخصوص برنامه‌های مدنظر در گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: از بین هشت موضوع مورد مذاکره، فعلا بنا نداریم در موضوع نظارت و دسترسی آژانس تغییر ایجاد کنیم.

به گزارش می متالز، بهروز کمالوندی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند در حوزه هسته‌ای شروع به کارشکنی کردند. اوج فعالیت های ایران غنی سازی بوده و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: سازمان تلاش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید سوخت تعیین شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی مواجه شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات موازنه ایجاد کند.

این مقام مسوول با اشاره به هشت موضوع مورد مذاکره که شامل محدودیت‌هایی در برجام شده(راکتور آب سنگین، کارخانه تولید آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی سازی در ظرفیت و سطح، تحقیق و توسعه، فردو، میزان ذخایر و نظارت و دسترسی آژانس) گفت: از بین این هشت موضوع در حوزه نظارت و دسترسی آژانس و شفاف سازی فعلا بنا نداریم به این حوزه دست بزنیم.

کمالوندی افزود: آژانس امروز مراجعه می کند و می بیند که چهار اقدام در چارچوب گام سوم انجام شده است. ایران در شرایط فعلی توانایی افزایش ظرفیت و سطح غنی سازی را دارد نه فقط 20 درصد بلکه بیشتر از آن. کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات آمانو، فردا صبح به ایران می آید و تا ظهر با برخی مقامات از جمله وزیر خارجه و معاون وی دیدار می‌کند و یکشنبه عصر تهران را ترک خواهد کرد.

وی گفت: اولین اقدام این بود که از روز جمعه تولید مواد غنی شده از زنجیره های تحقیقاتی و عدم اخلاط را شروع کردیم و امروز این روند به آژانس اعلام شده است.دومین اقدام این است که اکنون گازدهی ماشین IR6s که قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام گازدهی شود را شروع کردیم.مورد سوم، راه اندازی زنجیره 20 تایی ماشین IR4 است که آن هم قرار بود از ابتدای سال یازدهم انجام شود که الان آن را انجام می دهیم و چهارمین اقدام در گام سوم این است که قرار بود گازدهی به زنجیره 20 تایی ماشین IR6 را دو ماه دیگر آغاز کنیم که آن را نیز از حالا شروع کردیم.ایجاد زنجیره 30 تایی را نیز در برنامه بعدی داریم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 با دستور رئیس‌جمهور

قطعه یک آزاد راه تهران - شمال رسماً به بهره‌برداری رسید

می متالز - امروز طی مراسمی قطعه یک آزادراه تهران-شمال به طول 32 کیلومتر با دستور رئیس‌جمهور به‌طور رسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 رئیس جمهور در مراسم افتتاح منطقه یک آزادراه تهران - شمال:

مردم ایران به دشمن التماس نخواهند کرد و تسلیم نمی شوند/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک این بزرگراه، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/قرار شده تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از قطعه دوم این بزرگراه افتتاح شود/ نباید برای روزهای سختی و غم مردم، جیب دوخت و زمانی که مردم به ماسک وضدعفونی کننده نیاز دارند برخی آن را احتکار کنند/ ما نسبت به عمر و زندگی سالم و توام با شادی مردم متعهدیم/در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر و راه آهن، کار بسیار عظیم و بی نظیری انجام گرفته است

می متالز - رئیس جمهور با بیان اینکه پروژه مهم منطقه یک آزادراه تهران - شمال، در دوره تحریم ساخته شد و به مهندسان، کارگران و مدیران ایرانی افتخار می کنیم، تاکید کرد: مردم ایران به دشمن التماس نخواهند کرد و تسلیم نمی شوند و تحریم نتوانست بر اراده مهندسان، کارگران و مدیران ایرانی برای تکمیل پروژه مهم آزاد راه شمال تاثیر بگذارد.
 روحانی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا:

کار و فعالیت در کشور از روز شنبه باید روال عادی خود را داشته باشد/ مراکز جمعی می توانند با عمل به توصیه های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، به فعالیت خود ادامه دهند/ هراس افکنی و تلاش برای به تعطیلی کشاندن کشور، توطئه دشمنان است / اجتماعات غیر ضرور با توصیه ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل می شود/ تصمیمات ستاد لازم الاجراست / اعتماد مردم برای ما اصل است؛ واقعیات باید به مردم گفته شود/ تشکر از همه پرسنل بهداشتی و درمانی کشور

می متالز - رئیس جمهور، گزارش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مهار و تلاش در مسیر ریشه کنی بیماری کرونا در کشور را امیدوار کننده خواند و تصریح کرد: از روز شنبه کار و فعالیت در کشور باید به صورت آنچه که در هفته‌های گذشته جریان داشته، ادامه یابد و هراس افکنی و تلاش برای به تعطیلی کشاندن کشور، توطئه دشمنان است.
 رئیس جمهور در تماس تلفنی با استانداران قم و گیلان:

با بسیج همه امکانات، تلاش خود را در مسیر اطمینان بخشیدن به مردم برای تامین سلامت آنان مضاعف کنید/ ابلاغ دستورات لازم برای تسریع در پیشبرد روند برنامه های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا / قدردانی از تلاش بی وقفه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان های کشور

می متالز - رئیس جمهور در تماس تلفنی با استانداران قم و گیلان، ضمن دریافت تازه ترین گزارش ها و اقدامات انجام شده برای کنترل و ریشه کنی بیماری کرونا در این دو استان، دستورات لازم را برای تسریع در پیشبرد روند برنامه های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ابلاغ کرد.
 

واکنش روحانی به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه

می متالز - حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه عصر روز گذشته هیات دولت به موضوع کارگروه اقدام مالی (FATF) اشاره و تاکید کرد: در مورد FATF نظر دولت و مجلس مشخص بود و همه اقدامات اجرایی را انجام داد و لوایح چهارگانه از جمله دو لایحه پالرمو و CFT را نیز به تصویب رساند. قصد دولت، اعلام تصمیم جدی نظام در مبارزه با پولشویی و جرائم سازمان یافته و تامین مالی تروریسم بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما