خبر
اقتصاد   انرژی هسته ای  
گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای برداشته شد

پیشنهاد کاخ سفید به دیدار ترامپ با روحانی/جزئیات نامه ظریف به موگرینی

می متالز - همزمان با پیشنهاد کاخ سفید به فرانسه برای دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا، سخنگوی وزارت امور خارجه جزئیات نامه آقای ظریف به خانم موگرینی را اعلام کرد.

به گزارش می متالز، عباس موسوی گفت: وزیر امور خارجه ایران امروز با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به علت تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند.

وی افزود: در این نامه تاکید شده است که این اقدام دقیقا در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد و جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقبا به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در پایان نامه وزیر امور خارجه ایران تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفتگو با طرف‌های باقی مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه داده و در صورت عمل طرف‌های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجددا به اجرای کامل برجام برگشت نماید.

پیشنهاد کاخ سفید به دیدار ترامپ با روحانی

در همین حال خبرگزاری کیودو ژاپن از قول یک منبع آگاه در دولت آمریکا اعلام کرد : واشنگتن پیشنهاد داده در حاشیه جلسه مجمع  سازمان ملل که اواخر شهریور - اوایل مهر در نیویورک برگزار می شود ، دیدار ترامپ با رئیس جمهور ایران برگزار شود. این پیشنهاد از طریق فرانسه به تهران اعلام شده و ولی تاکنون پاسخی داده نشده است.

این در حالی است که حسن روحانی مذاکره با آمریکا را دیوانگی خوانده و ترامپ هم ضمن مخالفت با پیشنهاد اعتبار 15 میلیارد دلاری اروپا برای خرید نفت ایران اعلام کرده آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را رفع نخواهد کرد.

در همین باره نیز بخوانید:

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 روحانی در دیدار وزیر خارجه اتریش:

تحریم آمریکا مانند کرونا است، ترسش بیشتر از واقعیت آن است/ توافق هسته ای می توانست پایه خوبی برای اعتماد جدید بین ما و غرب باشد/ بر این باوریم که هنور می توان برجام را نگه داشت/ عامل اصلی مشکلات منطقه مداخلات غلط و غیر قانونی آمریکا است/ تاکید بر گسترش و توسعه همه جانبه روابط با اتریش

می متالز - رئیس جمهور با بیان اینکه تحریم آمریکا مانند ویروس کرونا است که ترس و وحشت آن بیشتر از واقعیت آن است، گفت: انتظار از اتحادیه اروپا این است که در برابر اقدامات غیر قانونی آمریکا ایستادگی کند.
 حسن روحانی در دیدار وزیر خارجه هلند:

بدنبال پایان برجام نیستیم و راه گفت و گو با اتحادیه اروپا در این زمینه را نبسته ایم/ برای گفت و گو با اتحادیه اروپا درمورد امنیت منطقه آمادگی کامل داریم/ انتقاد از ناتوانی اتحادیه اروپا در عمل به تعهدات برجامی/ امنیت منطقه باید توسط مردم خود منطقه تامین شود/ ریشه ناامنی در منطقه ما حضور و رفتار آمریکا است

می متالز - رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توافق هسته ای را به نفع منطقه و جهان می دانیم و اقدام آمریکا در خروج از برجام به ضررملت های منطقه، جهان و خود مردم آمریکا بوده است، گفت: همه باید تلاش کنیم برجام حفظ شود و ما در این زمینه راه گفت و گو با اتحادیه اروپا را نبسته ایم.
 براساس آمار صادرات و واردات سال ۲۰۱۹ ارزیابی شد

سقوط آزاد تجارت با اروپا

می متالز - تجارت ایران در سال ۲۰۱۹ سقوط آزاد کرد. آمارهای تجارت خارجی به نقل از یورواستارت نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ ارزش صادرات ایران به این اتحادیه کاهش ۹۳ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۸ تجربه کرده و بیش از ۸۷ درصد از این کاهش نیز مربوط به فرآورده‌های نفتی ایران بوده است.
 رئیس‌جمهوری:

افزایش صادرات نفت پس از برجام نشان‌دهنده شکست تحریم‌ها بود

می متالز - رئیس‌جمهوری گفت: اینکه صادرات نفت ما پس از برجام از ۹۰۰ هزار بشکه به نزدیک روزانه ۳ میلیون بشکه رسید، به دلیل این بود که تحریم را شکستیم.
 

صادرکنندگان چینی اکستروژن‌های آلومینیومی، با تعرفه مالیاتی اتحادیه اروپا روبرو می‌شوند

می متالز - اتحادیه اروپا صنعت اکستروژن چین را به اعمال تعرفه‌های مالیاتی سنگین تهدید کرده است. اتحادیه اروپا هدف از این اقدام را حفظ صنعت اکستروژن و فرصت‌های شغلی در اروپا عنوان کرده است.
 

زمان احتمالی برگزاری جلسه برجام، ۷ اسفند

می متالز - منابع خبری مدعی اند جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام احتمالاً ۷ اسفند ماه برگزار شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما