خبر
بورس و سهام  
کارشناسان و سهامداران چه می‌گویند؟

دلایل رشد ادامه‌‌دار بازار سهام

می متالز - نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» نشان می‌دهد همچنان بخش زیادی از فعالان و کارشناسان معتقدند بازار سهام در هفته پیش‌رو با وجود تعطیلات پیش‌رو (محرم) سیر صعودی خود را دنبال می‌کند. دلایلی چند مشخص برای پیش‌بینی مزبور ذکر شده که در سرفصل آن به مقوله ورود نقدینگی قابل توجه به بازار اشاره شده است.

به گزارش می متالز، شاخص کل بورس در هفته گذشته رکورد دیگری بر جای گذاشت و با افزایش 4 درصدی شاخص کل بر فراز قله 290 هزار واحدی ایستاد. روند تغیرات قیمتی درهفته گذشته درحالی دنبال شد که غالب سهامداران و کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند بازار سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند.

کارشناسان

الف) صعودی: 61 درصد کارشناسان حاضر در نظر سنجی روند عمومی قیمت سهام در هفته پیش رو را صعودی ارزیابی می‌کنند. این دسته از کارشناسان معتقدند ورود نقدینگی قابل توجه به بازار همچنان ضامن افزایش قیمت‌ها است به خصوص آنکه عمده این نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی وارد بازار شده است. از سوی دیگر تحلیل‌ها از آرامش بازارهای موازی همچون ارز و سکه و احتمالا عدم کسب بازدهی از این بازارها نگاه‌ها را به سوی بورس معطوف کرده است و این امر دیگر عامل افزایش قیمت سهام به شمار می‌رود. ارزیابی سهامداران از حذف دلار 4200 تومانی برای بسیاری از صنایع با آزادسازی قیمت محصول‌ها برخی از صنایع نیز در رشد قیمت ها اثر گذار است.

ب) کم نوسان: 35 درصد از کارشناسان مزبور اما روند شاخص کل را کم نوسان ارزیابی کرده‌اند. به اعتقاد این افراد بورس با ثبت بازدهی قابل توجه خود در بیش از یک سال اخیر دیگر پتانسیل رشد ندارد. این امر ریشه در چند عامل دارد. نرخ ارز به عنوان پیشران بورس در این بازه زمانی ثبات نسبی پیدا کرده است و به نظر نمی‌رسد جای چندانی برای رشد قیمت‌ها وجود داشته باشد. از سوی دیگر ابهام‌های موجود در فضای سیاسی (تصمیم ایران برای کاستن از تعهدات هسته‌ای مطابق با حق قانونی در مفاد برجام) و همچنین روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی عامل احتیاط در بین سهامداران است. احتیاطی که در نهایت روند کم نوسانی بر بازارها حاکم خواهد کرد.در این میان تعطیلات محرم (تاسوعا و عاشورا) بر کاهش فعالیت سهامداران در این هفته اثرگذار است.

ج) نزولی: 4 درصد از کارشناسان شرکت کننده در نظرسنجی نیز روند شاخص کل را نزولی عنوان کرده‌اند. بازدهی قابل توجه در سهام  هفته‌های اخیر زمینه را برای شناسایی سود و فروش سهام به وجود آورده است. به خصوص آنکه هشدارهایی نسبت به رشد سهام بدون پشتوانه بنیادی به معامله‌گران رسیده است. بر این اساس احتمال نزول قیمت‌ها در هفته جاری وجود دارد.

سهامداران

الف) صعودی: 64 درصد از سهامداران شرکت کننده در نظرسنجی روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این دسته از سهامداران معتقدند موج مثبت موجود در بازار  و ورود پول‌های جدید تحت تاثیر احتمال آزادسازی قیمت محصول‌های برخی صنایع موجب افزایش تقاضای سهامداران می‌شود.این موضوع قیمت عمومی سهام را در مسیر صعودی قرار می‌دهد. علاوه بر این، رکود فعلی  بازار ارز و سکه نیز به ورود نقدینگی به بازار سهام کمک می‌کند.

ب) ‌کم نوسان: 23 درصد از سهامدارن مزبور معتقدند روند شاخص کل در این هفته کم نوسان خواهد بود. نگرانی‌ها از روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی، سطوح فعلی قیمت‌ها بعد از رشد قابل توجه اخیر، نگرانی‌های سیاسی و نبود سیگنال قوی و قدرتمند موجب احتیاط سهامداران می‌شود. از این رو در این شرایط، قیمت‌ها در یک روند کم نوسان حرکت می‌کنند.

ج) نزولی: 13 درصد از سهامداران حاضر در نظر سنجی روند شاخص کل در معاملات این هفته نزولی ارزیابی می‌شود. این موضوع با توجه به تداوم تنش تجاری بین آمریکا و چین و نزول نرخ دلار احتمال بیشتری یافت. از سوی دیگر هیجان در بازار و هشدارها نسبت به نبود پشتوانه بنیادی در جهت صعود قیمت‌ها می‌تواند زمینه نزول نماگر بورس را فراهم کند.

کد خبر: 54992
تاریخ: 1398/06/16 - 22:55
منبع: دنیای بورس

بازار سهام  شاخص کل بورس  نقدینگی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کیان‌پور:

ورود نقدینگی به بازار مسکن شمشیر دو لبه است؛ سرمایه‌ها باید به سمت بخش تولید مسکن هدایت شود

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: مهمترین مولفه در بحث مدیریت نقدینگی در بازار مسکن این است که اعتبارات و سرمایه ها به سمت بازار تولید و ساخت و ساز هدایت شود، نه اینکه به دلیل نبود زمینه های سرمایه گذاری، این اعتبارات به سمت بازار خرید و فروش برود.
 شاخص سهام مرز ۵۰۰ هزار را هم در نوردید

بورس بر فراز قله نیم میلیون

می متالز - شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ثبت رشد ۴۸۳۱ واحدی (معادل ۹۷/ ۰ درصد) از مرز ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد و در ارتفاع ۵۰۳ هزار و ۷۳۵ واحد ایستاد.
 ۶۵۰هزار نفر از ابتدای سال به ارتش بورس‌بازان اضافه شدند

رکورد کُدها در بازار سهام

می متالز - افزایش افسارگسیخته نقدینگی در کشور و ورود بخش عمده‌ای از پول‌های تازه به بازار سهام از یکسو و به‌دنبال آن افزایش تورم و رکود دیگر بازارهای موازی سرمایه‌گذاری، سبب شده تا این روزها شاهد ورود سهامداران جدید به بورس باشیم.
 گزارش روزانه بازار سرمایه:

رشد چشمگیر ارتش بورس بازان

می متالز - شاخص کل متاثر از افزایش قیمت‌ها در نمادهایی، چون فارس، فولاد، کگل، تاپیکو و کچاد و وبملت، با رشد حدود ۱۴۷۷۸ واحدی روبرو شد.
 کارشناس بازارسرمایه مطرح کرد:

سه گانه محافظ شاخص سبزرنگ

می متالز - سه عامل تورم، کاهش بازدهی بازار پول و افزایش قیمت دلار را می‌توان از عوامل موثر برمثبت بودن شاخص عنوان کرد چرا که سرمایه گذاران بالقوه به این نتیجه رسیده اند که بهترین بازار برای دریافت سود بازار سرمایه است.
 طی ۱۱ ماه سال جاری:

بانک ملت تراز عملیاتی مثبت ۸.۸ هزار میلیارد تومانی ثبت کرد

می متالز - بانک ملت با انتشار گزارش عملکرد بهمن و ۱۱ ماه سال مالی جاری ريال قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۸.۸ هزار میلیارد تومانی شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما