خبر
بورس و سهام  
کارشناسان و سهامداران چه می‌گویند؟

دلایل رشد ادامه‌‌دار بازار سهام

می متالز - نظرسنجی هفتگی «دنیای بورس» نشان می‌دهد همچنان بخش زیادی از فعالان و کارشناسان معتقدند بازار سهام در هفته پیش‌رو با وجود تعطیلات پیش‌رو (محرم) سیر صعودی خود را دنبال می‌کند. دلایلی چند مشخص برای پیش‌بینی مزبور ذکر شده که در سرفصل آن به مقوله ورود نقدینگی قابل توجه به بازار اشاره شده است.

به گزارش می متالز، شاخص کل بورس در هفته گذشته رکورد دیگری بر جای گذاشت و با افزایش 4 درصدی شاخص کل بر فراز قله 290 هزار واحدی ایستاد. روند تغیرات قیمتی درهفته گذشته درحالی دنبال شد که غالب سهامداران و کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند بازار سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند.

کارشناسان

الف) صعودی: 61 درصد کارشناسان حاضر در نظر سنجی روند عمومی قیمت سهام در هفته پیش رو را صعودی ارزیابی می‌کنند. این دسته از کارشناسان معتقدند ورود نقدینگی قابل توجه به بازار همچنان ضامن افزایش قیمت‌ها است به خصوص آنکه عمده این نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی وارد بازار شده است. از سوی دیگر تحلیل‌ها از آرامش بازارهای موازی همچون ارز و سکه و احتمالا عدم کسب بازدهی از این بازارها نگاه‌ها را به سوی بورس معطوف کرده است و این امر دیگر عامل افزایش قیمت سهام به شمار می‌رود. ارزیابی سهامداران از حذف دلار 4200 تومانی برای بسیاری از صنایع با آزادسازی قیمت محصول‌ها برخی از صنایع نیز در رشد قیمت ها اثر گذار است.

ب) کم نوسان: 35 درصد از کارشناسان مزبور اما روند شاخص کل را کم نوسان ارزیابی کرده‌اند. به اعتقاد این افراد بورس با ثبت بازدهی قابل توجه خود در بیش از یک سال اخیر دیگر پتانسیل رشد ندارد. این امر ریشه در چند عامل دارد. نرخ ارز به عنوان پیشران بورس در این بازه زمانی ثبات نسبی پیدا کرده است و به نظر نمی‌رسد جای چندانی برای رشد قیمت‌ها وجود داشته باشد. از سوی دیگر ابهام‌های موجود در فضای سیاسی (تصمیم ایران برای کاستن از تعهدات هسته‌ای مطابق با حق قانونی در مفاد برجام) و همچنین روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی عامل احتیاط در بین سهامداران است. احتیاطی که در نهایت روند کم نوسانی بر بازارها حاکم خواهد کرد.در این میان تعطیلات محرم (تاسوعا و عاشورا) بر کاهش فعالیت سهامداران در این هفته اثرگذار است.

ج) نزولی: 4 درصد از کارشناسان شرکت کننده در نظرسنجی نیز روند شاخص کل را نزولی عنوان کرده‌اند. بازدهی قابل توجه در سهام  هفته‌های اخیر زمینه را برای شناسایی سود و فروش سهام به وجود آورده است. به خصوص آنکه هشدارهایی نسبت به رشد سهام بدون پشتوانه بنیادی به معامله‌گران رسیده است. بر این اساس احتمال نزول قیمت‌ها در هفته جاری وجود دارد.

سهامداران

الف) صعودی: 64 درصد از سهامداران شرکت کننده در نظرسنجی روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. این دسته از سهامداران معتقدند موج مثبت موجود در بازار  و ورود پول‌های جدید تحت تاثیر احتمال آزادسازی قیمت محصول‌های برخی صنایع موجب افزایش تقاضای سهامداران می‌شود.این موضوع قیمت عمومی سهام را در مسیر صعودی قرار می‌دهد. علاوه بر این، رکود فعلی  بازار ارز و سکه نیز به ورود نقدینگی به بازار سهام کمک می‌کند.

ب) ‌کم نوسان: 23 درصد از سهامدارن مزبور معتقدند روند شاخص کل در این هفته کم نوسان خواهد بود. نگرانی‌ها از روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی، سطوح فعلی قیمت‌ها بعد از رشد قابل توجه اخیر، نگرانی‌های سیاسی و نبود سیگنال قوی و قدرتمند موجب احتیاط سهامداران می‌شود. از این رو در این شرایط، قیمت‌ها در یک روند کم نوسان حرکت می‌کنند.

ج) نزولی: 13 درصد از سهامداران حاضر در نظر سنجی روند شاخص کل در معاملات این هفته نزولی ارزیابی می‌شود. این موضوع با توجه به تداوم تنش تجاری بین آمریکا و چین و نزول نرخ دلار احتمال بیشتری یافت. از سوی دیگر هیجان در بازار و هشدارها نسبت به نبود پشتوانه بنیادی در جهت صعود قیمت‌ها می‌تواند زمینه نزول نماگر بورس را فراهم کند.

کد خبر: 54992
تاریخ: 1398/06/16 - 22:55
منبع: دنیای بورس

بازار سهام  شاخص کل بورس  نقدینگی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مهدی کرباسیان:

نقدینگی کشور همچون سیل ویران کننده است

می متالز - مهدی کرباسیان رییس سابق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دوره ریاست خود در این سازمان اقدامات بسیار خوبی را در بخش معدن اجرایی کرد و توانست معدن را به اقتصاد کشور بازگرداند. وی معتقد است نمی‌توان معدن را جایگزین نفت کرد بلکه باید از درآمدنهای حاصل از صادرات نفتی در بخش توسعه‌ای کشور هزینه کرد تا شاهد جهش در کشور باشیم.
 مشاور بازرگانی اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد:

بورس پاسخگوی نقدینگی های سرگردان جامعه

می متالز - مشاور بازرگانی اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم بالایی از نقدینگی در جامعه سرگردان است، گفت: بورس می تواند برای سرگردای نقدینگی های موجود در جامعه، پاسخگوی مناسبی باشد.
 بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت

حرکت لاک‌پشتی کاهش قیمت

می متالز - در حالی سال ۹۸ به نیمه خود رسیده که بازار خودرو در شش ماهه گذشته بحران‌های زیادی را پشت سرگذاشته است.
 حاتم شاکرمی، معاون وزیر کار

50 میلیارد تومان نقدینگی برای هپکو اختصاص داده می‌شود

می متالز - معاون وزیر کار با اشاره به سه تصمیم گرفته شده برای ساماندهی وضعیت کارگران شرکت هپکو، درباره مطالبه کارگران مبنی بر واگذاری سهام این شرکت گفت: سهام هپکو قرار است بصورت عمده واگذار شود.
 با عقب نشینی ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی:

بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد/ دلایل ریزش + فهرست ۴۲ سهم مثبت

می متالز - در آخرین روز هفته که تنها ۴۲ سهم جان به سالم به در برده و مثبت ماندند، شاخص بورس از ثبت منفی ترین رکورد سال فرار کرد اما با ریزش ۷ هزار و ۹۱۵ واحدی، دومین عقب نشینی را رقم زد.
 وزیر اقتصاد:

هدایت نقدینگی به بورس ضروری است

می متالز - وزیر امور اقتصادی و دارایی از رشد مثبت اقتصادی کشور خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما