خبر
قیر و روانکارها  
عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر تاکیدکرد:

کاهش اختلاف قیمت قیر صادراتی با بازارجهانی

می متالز - بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

به گزارش می متالز، اخیرا یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده: «در ماه پنجم و ششم سال ۹۸ قرار داریم، اما هنوز قیر رایگان به پروژه های عمرانی تحویل داده نشده است، از طرف دیگر در بودجه سال ۹۸ مقرر شد که دولت و وزارت نفت به میزان ۶ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به وزارتخانه ها تحویل دهد، اما با توجه به افزایش چشمگیر قیمت قیر، میزان تعهد دولت برای تحویل حجم قیر به یک چهارم کاهش یافته است.

با توجه به اعتراض نمایندگان مجلس مقرر شده که سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان را برای خرید قیر و ارایه آن به پروژه های عمرانی اختصاص دهد.»

حسن تاجیک عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در این خصوص بیان کرد: کلیات خبر صحت دارد؛ در بودجه سال ۹۶ و ۹۷ معادل ۴‌میلیون تن ماده اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار شرکت‌های تولیدکننده قیر قرار گرفت تا شرکت‌ها بعد از تولید قیر، آن را به وزارت راه تحویل دهند و صرف انجام پروژه‌های عمرانی شود.

وی ادامه داد: این موضوع بر صادرات قیر اثر منفی داشت؛ چراکه تولیدکنندگان قیر در ازای تبدیل وکیوم باتوم به قیر، به جای کارمزد، مجوز صادرات ۳۰درصد قیر تولیدی را دریافت می کردند و از آنجا که بهای تمام شده قیر تولیدی نسبتا پایین بود، هر تن قیر ایران در بازارهای صادراتی حدود ۱۰۰دلار ارزان از محصولات سایر رقبا بود.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر افزود: طبق برنامه بودجه ۹۸ به جای این اقدام، قرار است ۲هزارمیلیارد تومان وجه نقد برای خرید قیر تخصیص یابد که البته هنوز چیزی پرداخت نشده است؛ با برنامه بودجه سال جاری، در نهایت قیر با قیمت واقعی در بازار معامله خواهد شد و ضمنا فاصله قیمت قیر کشور ما با قیر در بازارهای جهانی نیز کاهش خواهد یافت. رقابت آزاد و شفاف قطعا به نفع تولیدکنندگان واقعی خواهد بود.

تاجیک تصریح کرد: پرداخت پول برای خرید قیر در پروژه های عمرانی به جای ماده اولیه، به معنای کاهش تقاضای داخلی قیر نخواهد بود. حدود ۵ درصد از هزینه احداث راه و جاده مربوط به قیر است و مطمئنا پروژه های عمرانی حوزه راه و جاده سازی به دلیل افزایش هزینه تامین قیر، متوقف نخواهد شد.

وی در خاتمه گفت: با وجود تمام مشکلات و محدودیت های واردات و صادرات، فعلا عرضه مواد اولیه صنعت قیرسازی توسط پالایشگاه ها وضعیت مطلوبی دارد و قطعا اگر قیمت مواد اولیه برای صادرکنندگان قیر تخفیف ۵ تا ۱۰ درصدی داشته باشد، در بازارهای صادراتی، قوی تر ظاهر خواهیم شد.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در پایان خاطرنشان کرد: مشتریان صادراتی قیر ایران، قیمت مواد اولیه این صنعت در داخل کشور را هم رصد می کنند و اگر نرخ مواد اولیه کاهش یابد خریداران قیر ایران هم تخفیف بیشتری مطالب خواهند کرد. اما حتما بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

کد خبر: 55038
تاریخ: 1398/06/17 - 11:12
منبع: بورس نیوز

انجمن تولیدکنندگان قیر  حسن تاجیک  وکیوم باتوم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 طی روز یکشنبه رقم خورد؛

وکیوم باتوم صدرنشین معاملات بورس کالای ایران

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه میزبان دادوستد ۴۴ هزار تن وکیوم بود.
 

عرضه ۱۰۸ هزار تن انواع محصول در بورس کالا

می متالز - امروز چهارشنبه مورخ ۲۰ شهریور ۹۸، تالار بورس کالای ایران میزبان عرضه انواع محصولات پلیمری، شیمیایی، وکیوم باتوم، قیر، سلاپس واکس و لوب کات است.
 طی هفته گذشته رقم خورد:

وکیوم باتوم و فولاد صدرنشین معاملات بورس کالا

می متالز - در هفته منتهی به ۱۴ شهریور ماه، ۴۴۰ هزار و ۴۵۰ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که بررسی معاملات نشان می دهد وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر) با ثبت معامله بیش از ۱۲۹ هزار تن و فولاد با ۱۲۱ هزار تن، صدرنشین معاملات بورس کالا در هفته گذشته بودند.
 امروز رقم خورد؛

معامله ۵۶ هزار تن مواد پلیمری و وکیوم باتوم در بورس کالا

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه، معامله ۳۱ هزار و ۸۷۱ تن مواد پلیمری، ۲۵ تن اسید سولفوریک و ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن وکیوم باتوم را تجربه کرد.
 

قیر تهاتری؛ فرصت‌ها و تهدیدها

می متالز - تشدید تحریم‌های آمریکا و اثرات آن بر میزان فروش نفت‌خام و به تبع آن کاهش درآمدهای کشور، باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در تخصیص بودجه‌های عمرانی شده است.
 

عرضه ۳۰ هزار تن مواد پلیمری در بورس کالای ایران

می متالز - در تالار‌های بورس کالای ایران، امروز انواع فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، محصولات معدنی و صادراتی عرضه شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما