خبر
قیر و روانکارها  
عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر تاکیدکرد:

کاهش اختلاف قیمت قیر صادراتی با بازارجهانی

می متالز - بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

به گزارش می متالز، اخیرا یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس اعلام کرده: «در ماه پنجم و ششم سال ۹۸ قرار داریم، اما هنوز قیر رایگان به پروژه های عمرانی تحویل داده نشده است، از طرف دیگر در بودجه سال ۹۸ مقرر شد که دولت و وزارت نفت به میزان ۶ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به وزارتخانه ها تحویل دهد، اما با توجه به افزایش چشمگیر قیمت قیر، میزان تعهد دولت برای تحویل حجم قیر به یک چهارم کاهش یافته است.

با توجه به اعتراض نمایندگان مجلس مقرر شده که سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر اعتباری بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان را برای خرید قیر و ارایه آن به پروژه های عمرانی اختصاص دهد.»

حسن تاجیک عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در این خصوص بیان کرد: کلیات خبر صحت دارد؛ در بودجه سال ۹۶ و ۹۷ معادل ۴‌میلیون تن ماده اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار شرکت‌های تولیدکننده قیر قرار گرفت تا شرکت‌ها بعد از تولید قیر، آن را به وزارت راه تحویل دهند و صرف انجام پروژه‌های عمرانی شود.

وی ادامه داد: این موضوع بر صادرات قیر اثر منفی داشت؛ چراکه تولیدکنندگان قیر در ازای تبدیل وکیوم باتوم به قیر، به جای کارمزد، مجوز صادرات ۳۰درصد قیر تولیدی را دریافت می کردند و از آنجا که بهای تمام شده قیر تولیدی نسبتا پایین بود، هر تن قیر ایران در بازارهای صادراتی حدود ۱۰۰دلار ارزان از محصولات سایر رقبا بود.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر افزود: طبق برنامه بودجه ۹۸ به جای این اقدام، قرار است ۲هزارمیلیارد تومان وجه نقد برای خرید قیر تخصیص یابد که البته هنوز چیزی پرداخت نشده است؛ با برنامه بودجه سال جاری، در نهایت قیر با قیمت واقعی در بازار معامله خواهد شد و ضمنا فاصله قیمت قیر کشور ما با قیر در بازارهای جهانی نیز کاهش خواهد یافت. رقابت آزاد و شفاف قطعا به نفع تولیدکنندگان واقعی خواهد بود.

تاجیک تصریح کرد: پرداخت پول برای خرید قیر در پروژه های عمرانی به جای ماده اولیه، به معنای کاهش تقاضای داخلی قیر نخواهد بود. حدود ۵ درصد از هزینه احداث راه و جاده مربوط به قیر است و مطمئنا پروژه های عمرانی حوزه راه و جاده سازی به دلیل افزایش هزینه تامین قیر، متوقف نخواهد شد.

وی در خاتمه گفت: با وجود تمام مشکلات و محدودیت های واردات و صادرات، فعلا عرضه مواد اولیه صنعت قیرسازی توسط پالایشگاه ها وضعیت مطلوبی دارد و قطعا اگر قیمت مواد اولیه برای صادرکنندگان قیر تخفیف ۵ تا ۱۰ درصدی داشته باشد، در بازارهای صادراتی، قوی تر ظاهر خواهیم شد.

عضو هیات رییسه موسس انجمن تولیدکنندگان قیر در پایان خاطرنشان کرد: مشتریان صادراتی قیر ایران، قیمت مواد اولیه این صنعت در داخل کشور را هم رصد می کنند و اگر نرخ مواد اولیه کاهش یابد خریداران قیر ایران هم تخفیف بیشتری مطالب خواهند کرد. اما حتما بهترین اتفاق در صنعت تولید قیر، نزدیکی قیمت محصولات تولیدی ما به قیمت های جهانی است.

کد خبر: 55038
تاریخ: 1398/06/17 - 11:12
منبع: بورس نیوز

انجمن تولیدکنندگان قیر  حسن تاجیک  وکیوم باتوم 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 امروز رقم خورد؛

درخشش وکیوم باتوم در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۵ اسفندماه، میزبان دادوستد ۱۷۲ هزار و ۲۰ تن وکیوم باتوم بود.
 طی روز یکشنبه رقم خورد؛

وکیوم باتوم و لوب کات در سبد خریداران بورس کالای ایران

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۴ اسفند ماه، میزبان دادوستد ۴۳ هزار و ۸۸۰ تن وکیوم باتوم و ۱۷ هزار تن لوب کات بود.
 امروز در بورس کالا رقم خورد؛

ثبت ۵۳ هزار تن وکیوم باتوم روی تابلوی معاملات

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران، روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه، میزبان دادوستد ۵۳ هزار تن وکیوم باتوم بود.
 در معاملات اولین روز هفته؛

۱۷۱ هزار تن وکیوم باتوم روی تابلو می رود

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز شنبه ۵ بهمن ماه میزبان عرضه ۱۷۱ هزار تن وکیوم باتوم است.
 

زنگ خطری پیش روی صادرات فرآورده های نفتی

می متالز - عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان قیر گفت: بخشی از قیر صادراتی به پاکستان و افغانستان، مشکلات کیفی جدی داشته است.
 در روز دوشنبه رقم خورد؛

داد و ستد ۵۳ هزار تن وکیوم باتوم در تالار نقره ای

می متالز - تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز دوشنبه ۲ دی ماه معامله ۵۳ هزار و ۳۰۰ تن وکیوم با توم را تجربه کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما