خبر
مواد معدنی   فن آوری های نوین   دانش فنی  
معاون رئیس‌جمهور:

با خام‌فروشی نفت و معادن و منابع‌ زیرزمینی به توسعه نمی‌رسیم

می متالز - معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از وجود رایزن صادراتی در 30 کشور دنیا برای ارائه خدمات مشاوره‌ای و تخصصی به فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیل در محصولات صادراتی آنها خبر داد.

به گزارش می متالز، دکتر سورنا ستاری در شورای اداری استان سمنان اظهار کرد: این رایزن‌ها از بین فعالان بخش خصوصی انتخاب شدند و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از مشاوره آنها بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استانداردهای محصولات دانش‌بنیان در کشورهای مختلف تفاوت‌های زیادی با هم دارند این رایزن‌های صادراتی می‌توانند کمک‌کار خوبی برای فعالان این بخش باشند. به ویژه برای امسال که برنامه مفصلی برای صادرات این بخش به خصوص در کشورهای همسایه داریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه علم و فناوری تاکید کرد و گفت: استان‌ها باید تصمیم خود را بگیرند که توسعه آنها در آینده در حوزه‌های صنعتی، معدنی تکنولوژی و کارآفرینی و...به کدام جهت‌ها باید برود.

وی با بیان اینکه توسعه مفهومی ذاتی است که باید از درون و بوم استان بجوشد ادامه داد: توسعه هر منطقه باید مبتنی بر ظرفیتی از بوم همان منطقه باشد وگرنه راه به جایی نمی‌برد.

ستاری با بیان اینکه با خام‌فروشی نفت و معادن و منابع‌زیرزمینی به توسعه نمی‌رسیم افزود: آنچه باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود دانش است نه منابع، مگر ایران و کشورهای منطقه که در کمتر از یک صد سال منابع نفتی زیادی را فروختند توانسته‌اند به توسعه برسند.

معادن واقعی ما نیروی انسانی ما است

وی با بیان اینکه فروش نفت خام و معادن مشکلات ما را حل نمی‌کند افزود: این دانش و علم است که باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود و معادن واقعی ما نخبگان و کارآفرینان و نیروی انسانی باانگیزه است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه اشتغال فارغ‌التحصیلان از طریق این بخش حل می‌شود ادامه داد: باید به نیروی انسانی به عنوان مهمترین محور توسعه توجه جدی‌تری شود.

ستاری با بیان اینکه انتظار بیشتری از شرکت‌های دانش‌بنیان سمنان می‌رود گفت: استانی که2000 هیات علمی و 80 هزار دانشجو دارد باید در این حوزه عملکرد موفق‌تری داشته باشد. اگرچه در استان سمنان شرکت‌های دانش‌بنیان نسبتا بزرگی ایجاد شده است.

وی بر ضرورت ورود بیشتر بخش خصوصی به این حوزه تاکید و تصریح کرد: وظیفه دولت کار در حوزه‌های زیرساختی است باید بستر را برای بخش خصوصی و جوانان کارآفرین و علاقه‌مند فراهم کنیم.

معاون علمی فناوری رییس جمهور بر لزوم سوق دادن سرمایه گذاری ها به این بخش تاکید کرد و افزود: سقف آرزوها در جاهایی که بودجه ها دولتی است بسیار کوتاه است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به امکان امریه سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان تصریح کرد: براساس تفاهم نامه‌ای که پیشتر به تایید رسیده فعالان شرکت‌های دانش بنیان می‌تواند خدمت سربازی خود را در درون شرکت‌های دانش بنیان بگذرانند یعنی فرد می‌تواند خدمتش را در شرکت خودش بگذراند.

ستاری با بیان اینکه در کمتر جایی از دنیا چنین خدمتی به کارآفرین ارائه می‌شود افزود:وقتی این طرح را با رهبری معظم انقلاب درمیان گذاشتیم به سهولت پذیرفتند. در کمتر کشوری رهبر و عالی‌ترین مقام کشور اینگونه از نخبگان حمایت می‌کند. اگرچه گاه در استان‌ها می‌بینیم که برخی از نخبگان پشت در برخی مدیران معطل می‌شوند که پذیرفته نیست.

وی با ابراز خرسندی از اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته خاطرنشان کرد: کشور ما امروز بزرگترین استارتاپ‌های سلول‌های بنیادین و ictرا دارد در حقیقت نسلی به میدان آمده و دارد نسل سنتی را کم‌کم کنار می‌زند.

معاون رئیس‌جمهوری از تامین 97 درصدی نیازهای دارویی کشور به عنوان یکی از نشانه‌های موفقیت کشورمان در این حوزه نام برد و افزود: امروزه بخشی از شرکت‌های دانش‌بنیان ما صادرات زیادی به بازارهای جهانی دارند و این درحالی است که استانداردها در این کشورها بسیار بالا است.

ستاری به ستایش از ایجاد یک مرکز رشد خیرساز در استان سمنان پرداخت و گفت: وقتی در استان شما یک خیر به این نتیجه می‌رسد که سرمایه خود را در این حوزه هزینه کند به معنای آن است که محیط برای ایجاد یک اکوسیستم نوآوری فراهم است.

وی از رقم پایین صندوق نوآوری استان به عنوان یک نقطعه ضعف یاد کرد و گفت: معاونت علمی رئیس جمهوری آمادگی دارد که به هر میزان که سرمایه از بخش خصوصی در استان جذب شود معادل همان را در این صندوق سرمایه‌گذاری کند.

وی با بیان اینکه این صندوق می‌تواند بسیار کمک کننده باشد ادامه داد: در حال حاضر سرمایه اولیه صندوق نوآوری سمنان رقم پایینی‌ست.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

حمایت بانک توسعه صادرات از شرکت‌های دانش‌بنیان

می متالز - دکتر علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری روز گذشته در سمینار تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی بر دشواری فرآیند ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین مالی تاکید داشتند.
 

پیش بینی معاون روحانی از آینده مهم استارت آپ ها در اقتصاد و صنعت بانکداری

می متالز - معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان، ساختار اقتصاد و صنعت بانک را تغییر خواهند داد و به بزرگترین گروه تبدیل خواهند شد خواهان جدی شدن ارزش‌گذاری شد.
 

نخستین کارخانه نوآوری غرب کشور با حضور معاون رئیس جمهوری در اراک راه اندازی شد

می متالز - نخستین کارخانه نوآوری غرب کشور عصر شنبه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، استاندار مرکزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و جمعی از مسئولان در ماشین سازی اراک راه اندازی شد.
 

کسب و کار ۹۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد دانش بنیان

می متالز - معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان داشت: اقتصاد دانش بنیان و جدید با فعالیت ۴۵۰۰ کسب و کار بالغ بر ۹۰ هزار میلیارد تومان است.
 معاون علمی رییس‌جمهور؛

تراکنش فین‌تک‌ها یکساله ۱۰ برابر شد

می متالز - معاون رییس جمهور اظهارداشت: تراکنش فین‌تک‌ها تنها ظرف یکسال گذشته ١٠ برابر شده و روزانه هزاران میلیارد تومان تراکنش اینترنتی در کشور انجام می‌شود.
 در راستای رونق تولید و ساخت داخل؛

خط تولید آزمایشی پژو 301 راه اندازی شد/ عبور از مونتاژکاری

می متالز - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از آغاز تولید ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو پژوی ۳۰۱ بدون حضور شرکت پژو در ایران خبر داد و گفت: در مجموع ۶۰ میلیون یورو برای این خط سرمایه گذاری شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما