خبر
مواد معدنی   زغال سنگ  

انفجار معدن در چمستان نور ۲ کشته و مجروح برجای گذاشت/ ضعف نظارت‌ها در حوادث معدنی

می متالز - معاون معدنی اداره کل صمت مازندران با تایید خبر مرگ معدن کار مازندرانی، از کمبود تعداد بازرسان معدن با توجه به تعداد معادن موجود گلایه کرد.

به گزارش می متالز، حوادث معدنی در استان تقریبا به پای ثابت خبرها و گزارش‌های رسانه‌ای تبدیل شده است و به صورت میانگین هر ماه خبر حادثه‌ای معدنی در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

حادثه معدنی در محور تهران شمال و کشته شدن سه نفر در محل حادثه در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری، کشته شدن دو نفر در معدن زغال سنگ سوادکوه و امروز هم خبر فوت معدن کار ۴۰ ساله منطقه چمستان از جمله خبرهای تلخ حادثه‌ای معدن است که انتشار یافته است.

ذکریا اشک پور سخنگوی اورژانس مازندران در تشریح این حادثه اظهار کرد: یک فرد ۴۰ ساله در اثر انفجار و ریزش معدن فوت کرده و دیگر کارگر ۳۸ ساله این معدن به مرکز درمانی چمستان نور منتقل شده است.

در ارتباط با علت این حادثه با شریفی معاون معدنی اداره‌ کل صمت مازندران گفت‌وگو کردیم.

وی با اعلام اینکه حساسیت در ارتباط با حادثه معدنی زیاد شده است، افزود: همکاران اداره شهرستان و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی از نزدیک به محل حادثه اعزام شدند.

شریفی خاطرنشان کرد: پس از بازدید اولیه گزارش سه ساعته و سه روزه از وضعیت معدن دریافت می‌شود.

وی با اعلام اینکه در این حادثه یک کارگر از سه کارگر داخل تونل فوت کرده است، بیان کرد: دو نفر از کارگران از تونل خارج شدند.

معاون معدنی اداره‌ کل صمت مازندران اضافه کرد: بررسی دقیق‌تر در روز چهارشنبه در دستور کار قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نمی‌شود، پیش از بروز حادثه نسبت به جلوگیری از آن اقدام کرد، گفت: تعداد حوادث باید به سمت صفر سوق داده شود، معدن از حساسیت خاصی برخودار است.

شریفی با اعلام اینکه برای جلوگیری از حادثه‌های معدنی نیاز به همراهی مسوولان و متولیان امر داریم، افزود: حساسیت نسبت به عملکرد مسوولان فنی به صورت جدی وجود دارد.

وی ادامه داد: مسوول ایمنی و  سرپرست کارگاه باید به صورت جدی نظارت‌ها را اعمال کنند، در حادثه سوادکوه فرد فوت شده کارگر تازه کار معدن بوده است.

معاون معدنی اداره‌ کل صمت مازندران خاطر نشان کرد: تعداد نیروهای بازرسی ما با تعداد معادن استان همخوانی ندارد، این موضوع تنها مربوط به مازندران و اداره صمت نیست و در سایر ادارات هم این وضعیت وجود دارد.

وی اضافه کرد: کارگر بالای ۲۵ نفر باید مسوول ایمنی داشته باشد، اداره کار به صورت مستقیم با این واحدها در ارتباط بوده و مسوول فنی هم از جانب مهندسی معدن انتخاب و معرفی می‌شود.

شریفی با اعلام اینکه معادن زغال سنگ در شمال کشور به ویژه در منطقه نور در نقاط جنگلی قرار دارد، افزود: افراد در این منطقه هر فردی در زمین شخصی خودش یا با اجازه از منابع طبیعی نسبت به خروج زغال سنگ از بستر زمین اقدام می‌کند که به آنها معدن گفته نمی‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

حادثه انفجار معدن در مازندران؛ فوت یک معدن‌کار

می متالز - بار دیگر انفجار معدن در مازندران حادثه آفرید و سبب فوت یک معدن‌کار زحمتکش شده تا سناریوی انفجار معدن در استان به خط پایانی نرسد.
 

انفجار معدن در چمستان + آمار مصدومان

می متالز - سخنگوی مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از انفجار، آتش سوزی و ریزش آوار در معدن وازتنگه چمستان خبر داد.
 

بزرگداشت شهدای شرکت معادن زغال سنگ البرز شرقی شاهرود

می متالز - بیست و هفتمین یادواره ۹۴ شهید شرکت معادن زغال سنگ البرزشرقی شاهرود با حضور خانواده معظم شهدا برگزار شد.
 

هوش مصنوعی در خدمت معادن

می متالز - چین برای بهبود کارآیی و ایمنی معادن تصمیم به استفاده از بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی گرفته است.
 با همکاری ایمیدرو و دانشگاه امیرکبیر انجام شد

ساخت نخستین دستگاه تنفس مصنوعی برای فعالان معادن زغال سنگ

می متالز - مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو از ساخت دستگاه تنفس مصنوعی برای کارگران و امدادرسانان معادن زغال سنگ طی همکاری این سازمان با دانشگاه امیرکبیر خبر داد.
 

هوش مصنوعی در خدمت معادن

می متالز - چین برای بهبود کارآیی و ایمنی معادن تصمیم به استفاده از بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما