خبر
آهن و فولاد  
رئیس واحد محیط زیست شرکت فولاد آلیاژی ایران خبر داد:

بکارگیری سیستم آبیاری هوشمند در فولاد آلیاژی ایران

می متالز - فولاد آلیاژی ایران به ازای تولید هر کیلوگرم فولاد بین 0.6 تا 0.7 لیتر آب مصرف می کند درحالی که برای به بار نشستن یک کیلوگرم هندوانه نزدیک به 400 تا 500 لیتر و برای یک کیلوگرم خیار سبز نزدیک به 200 لیتر آب نیاز است. این درحالی است که ارزش افزوده این دو قابل قیاس با یکدیگر نیست.

به گزارش می متالز، سعید زارعی، رئیس واحد محیط زیست شرکت فولاد آلیاژی ایران اظهار داشت: فولاد آلیاژی ایران ۷.۵ درصد کل سرمایه گذاری شرکت را صرف تجهیزات محیط زیستی کرده است.

وی افزود: از دید عموم جامعه، صنعت فولاد یک صنعت آب بر و آلاینده محسوب می شود و قطعا در صورتی که یک واحد سیستم های کنترل آلایندگی و بازچرخش آب را نداشته باشد این صحبت می تواند در مورد آن صحیح باشد اما فولاد آلیاژی با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که در حوزه محیط زیست انجام داده قطعا آلاینده نیست.

زارعی خاطرنشان کرد: حتی گراف های استاندارد این شرکت گویای این مساله می باشد که آلایندگی این واحد کمتر از حد استاندارد می باشد. در مبحث آب نیز چون تصفیه خانه ها و سیستم بازچرخانی آب در مجموعه فعال است، فولاد آلیاژی بالغ بر ۹۹ درصد نیاز خود به آب را از طریق همین بازچرخانی تامین می کند و تنها آبی که برای خنک کردن محصول استفاده می شود تبخیر شده و از مدار خارج می گردد که بایستی از منابع آبی جبران شود.

وی با بیان اینکه صنعت فولاد با بخشی مانند کشاورزی قابل مقایسه نیست، گفت: برای نمونه فولاد آلیاژی ایران به ازای تولید هر کیلوگرم فولاد بین ۰.۶ تا ۰.۷ لیتر آب مصرف می کند درحالی که برای به بار نشستن یک کیلوگرم هندوانه نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ لیتر و برای یک کیلوگرم خیار سبز نزدیک به ۲۰۰ لیتر آب نیاز است. این درحالی است که ارزش افزوده این دو قابل قیاس با یکدیگر نبوده و باید دید عموم درباره نیاز آبی هر یک تغییر یافته و اصلاح شود.

رئیس واحد محیط زیست فولاد آلیاژی ایران تصریح کرد: البته می توان چنین استنباط کرد که به واسطه نبود سیستم پایش آلایندگی در برخی واحدهای فولادی کشور یا عدم راهبری درست این سیستم ها در مجموعه و نیز قرار گرفتن فولادی ها در مناطقی که نیاز آبی آنان به راحتی تامین می شود و در نتیجه نیازمند بازچرخانی آب نیستند، این ذهنیت در بین عموم جامعه ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه فولاد آلیاژی به مدت ۴ سال و در سال های ۸۰، ۸۳، ۹۴ و ۹۶ صنعت برگزیده سبز کشور شده است گفت: این مسئله ناشی از همان سرمایه گذاری های عظیم در حوزه محیط زیست بوده است. فولاد آلیاژی دارای ۴۰۰ هکتار فضای سبز است که مصرف آب این حجم از فضای سبز به واسطه استفاده از سیستم های نوین آبیاری ناچیز است. به عبارت دیگر علاوه بر اینکه سیستم آبیاری قطره ای را در مجموعه ایجاد کرده ایم که موجب کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب شده است، با همکاری یک شرکت دانش بنیان، سیستم آبیاری هوشمندی را طراحی و اجرا کرده ایم تا بر اساس نیاز آبی گیاه، سیستم آبیاری قطره ای روشن شود. براین اساس، تبدیل سیستم آبی از قطره ای به هوشمند و استفاده از این سیستم نوین نیز ۲۵ درصد مصرف آب فضای سبز را کاهش داده است.

زارعی خاطرنشان کرد: این سیستم در کل فضای سبز فولاد آلیاژی پیاده شده و هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان را برای فولاد آلیاژی داشته است و با اقداماتی که صورت گرفته، مصرف آب به ازای هر درخت در هر دوره آبیاری از ۴۰۰ لیتر به ۱۳۰ تا ۱۴۰ لیتر کاهش یافته است.

وی در پایان گفت: چون روندهای زیرساختی مجموعه کامل شده لذا از این مرحله به بعد بیشترین تمرکزمان بر روی مسوولیت های اجتماعی در حوزه محیط زیست است. به عنوان نمونه برنامه ریزی کرده ایم که این سیستم هوشمند را در استان یزد و به کشاورزان منطقه معرفی نماییم یا با همکاری دانشگاه ها و آموزش و پرورش، دوره های آموزشی را برای تشریح این سیستم برگزار نماییم. از این رو رویکرد فولاد آلیاژی در سال ۹۸ بر روی مباحث مسئولیت های اجتماعی است.

کد خبر: 55332
تاریخ: 1398/06/19 - 11:40
منبع: چیلان

سیستم آبیاری هوشمند  سعید زارعی  فولاد آلیاژی ایران 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بازدید مدیرعامل و معاونین هلال احمر استان یزد از شرکت فولاد آلیاژی ایران

می متالز - در راستای برنامه تدوین شده به منظور ارتقاء سطح HSE شرکت فولاد آلیاژی ایران برای بهره گیری از توانمندی‌ها و تجربه‌های برتر ارگان‌ها و شرکت‌های کشور، جلسه‌ای با حضور مدیرعامل هلال احمر استان یزد و معاونان حوزه‌های مختلف آن سازمان برگزار شد.
 گزارش فولادی مرداد ۹۸ منتشر شد:

صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت

می متالز - صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت. میزان صادرات فولاد شرکت های بزرگ طی مرداد امسال، ۳۷ درصد افزایش یافت. این در حالی است که صدور این محصول در ماه های گذشته با کاهش همراه شده بود.
 مدیر بازاریابی و فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران

پرهیز از سیاست ارزی که حاشیه سود فولادسازان را کاهش می دهد

می متالز - تامین منابع با ارز آزاد و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات با نرخ های نیمایی، سبب می شود حاشیه سود فولادسازان کاهش یابد.
 

فولاد آلیاژی ایران شرکتی با حداقل مصرف آب در کشور است

می متالز - شرکت فولاد آلیاژی ایران در مبحث انرژی در سال گذشته با همکاری و هماهنگی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) وابسته به سازمان ملل، پروژه ارتقا فرهنگ بهره وری انرژی را برای نخستین بار در شرکت های صنعتی کشور اجرا کرد.
 

فرماندار اشکذر و مدیر عامل فولاد آلیاژی ایران با امام جمعه اشکذر دیدار کردند

می متالز - حجت الاسلام محمدرضا طالبیان: بخش اعظمی از مراجعات مردمی به دفتر امام جمعه بحث آلایندگی واحد های صنعتی شهرستان است.
 

700 هزار تن به ظرفیت فولاد آلیاژی کشور افزوده می‌شود

می متالز - با افتتاح پروژه یزد یک فولاد آلیاژی ایران به ظرفیت تولید فولاد آلیاژی ایران در بخش بیلت 700 هزار تن افزوده می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما