خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  

همکاری ایمیدرو و استانداری فارس در طرح‌های اکتشافی برای احیای معادن کوچک مقیاس

می متالز - جلسه رونق تولید و بررسی نحوه مشارکت سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در طرح های صنعتی و معدنی، طرح های اکتشافی و زیر ساختی به خصوص مشارکت در طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس برگزار شد.

به گزارش می متالز، در این جلسه که هفدهم شهریور ماه در محل استانداری فارس برگزار شد، خداداد غریب پور «رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)» و مدیران این سازمان، وجیه الله جعفری «مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران»، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس حضور داشتند..

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این جلسه اعلام کرد: به منظور بررسی طرح احیای معادن کوچک مقیاس و اکتشاف معادن شمال و شمال شرق استان فارس، اکتشاف جنوب استان (دولومیت لامرد) وسایر طرحهای صنعتی و معدنی در فارس حضور یافتیم که در همین راستا با کمک و همکاری استانداری فارس ومتولیان حوزه معادن و صنایع معدنی می توان تعدادی معادن کوچک مقیاس را فعال کردکه این مهم با حمایت استاندار درحال اجرا و استخراج است.

 وجیه الله جعفری افزود: ایمیدرو اعلام آمادگی کرده است تا آنچه راکه نیاز به اعتبار برای اکتشاف مواد معدنی در استان است، تخصیص دهد همچنین درایجاد زیرساخت ها و فرآوری معادن کوچک مقیاس استان فارس کمک خواهد شد و استانداری نیز با همکاری در بخش هایی همچون صدور پروانه اکتشاف و اخذ موافقت هایی همچون منابع طبیعی می تواند به رفع مشکلات فعال سازی معادن کوچک مقیاس این استان کمک کند که این مهم بحمد اله در دست اقدام و به نتایج خوبی رسیده است ازجمله اینکه پهنه هایی نیز تعریف شده است که ثبت این پهنه ها در سامانه کاداستر درحال انجام می باشد و ما خواهان افزایش آنها در این استان هستیم

او اضافه کرد: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با هدف استفاده از سرمایه‌های بخش خصوصی، افزایش تولید مواد معدنی، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه‌یافته در 4 حوزه: "بسیج کمک های دولت برای راه اندازی طرح"، " شناسایی سرمایه گذاران "، "شناسایی سرمایه پذیران " و "همکاری با انجمن ها و تشکل ها" متمرکز شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس نیز در این جلسه در راستای احیاء معادن کوچک مقیاس گفت: امکان توسعه معادن سنگ آهن هماتیتی استان با حداقل ۵۴ میلیون تن ذخیره با راهبری سازمان ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بخش‌های خصوصی فراهم است.

حمید رضا ایزدی افزود : با تجمیع معادن کوچک مقیاس علاوه بر تأمین نیاز داخل، می‌توان رویکردی به بازارهای صادراتی نیز داشت، به گونه‌ای که چند معدن کوچک که در شعاع نزدیکی به هم قرار گرفته‌اند، می‌توانند نسبت به ایجاد یک واحد فرآوری اقدام کرده و این امکان فراهم می‌شود که بازار مصرف ماده معدنی استخراج شده فراهم گردد و منجر به تثبیت فعالیت و استمرار آن، توسعه سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و تکمیل زنجیره ارزش شود.

او اضافه کرد: در فاز اول، تعداد ۱۵ معدن سنگ آهن هماتیتی استان فارس که از بازار مناسبی برای فروش برخوردار نیستند مورد ارزیابی قرار گرفته تا با مشارکت سایر بخش‌ها و راهبری وزارت صمت، سازمان ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان صمت و استانداری فارس زمینه فعال‌سازی و استمرار فعالیت آنها فراهم شود.

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس اظهار داشت: در پی فعال‌سازی این معادن حداقل ۲۰۰ فرصت شغلی مستقیم در بخش معادن ایجاد خواهد شد در همین راستا (با احداث کنستانتره ۴۰۰ هزار تنی) استخراج واقعی معادن استان هم حدود ۸۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.

ایزدی در ادامه تصریح کرد: فارس با تعداد 619 معدن دارای پروانه بهره برداری وبیش از 48 مجوز برداشت با استخراج اسمی 53 میلیون تن واشتغال 8245 نفر در شاخص کشوری از نظر تعداد معادن فعال رتبه 2 در اشتغال رتبه 7 در استخراج اسمی واقعی رتبه 5 ودر ذخیره مواد معدنی رتبه 8 کشوری را داراست.

او در خصوص ظرفیت وپتانسیل سنگ های مرمریت و سنگ چینی افزود: هم اکنون حدود 160 معدن سنگ مرمریت و چینی در فارس فعالیت می کنند که با استخراج سالانه بیش از 4/2 میلیون تن حدود 18 درصد از سنگ ساختمانی و نمای کشور را تامین می کند. این معادن بیش از 50 درصد از کل اشتغال معدنی استان را به خود اختصاص داده است و بخشی از سنگ استخراج شده صادر و مابقی در بیش از 350 واحد سنگبری استان مصرف می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس به طرحهای پیشنهادی به سازمان ایمیدرو اشاره نمود وگفت: در راستای استفاده از توانمندی های فنی و مالی ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از اردیبهشت ماه سال جاری جلساتی با حضور رئیس محترم هیات عامل ایمیدرو و استاندار محترم فارس در استان برگزار که اقدام به تعریف طرح های مهم و تاثیرگذار در بخش معدن استان گردید که روند اجرای این طرح ها در جلسات دوم و سوم نمایندگان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سازمان ایمیدرو، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس پیگیری و با شتاب قابل قبولی در حال اجرا می باشد.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس همچنین در این جلسه گفت: طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرح‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتی لحاظ شده و در شرایط فعلی، یکی از نقاط قوت و امید بخش در ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صادرات، تقویت زنجیره‌های تأمین و ایجاد ارزش در بخش معدن و ایجاد فرصت‌های مناسبی برای معرفی سرمایه گذاری‌های مرتبط با بخش معدن و شفاف‌سازی و ساده‌سازی فرآیندهای حضور و مشارکت در جامعه معدنی استان وکشور است.

یداله رحمانی افزود: احیا معادن کوچک مقیاس موجب ارزش افزوده بیشتر، ارتقاء جایگاه معادن استان فارس وکشور و نیز توسعه فعالیتهای اقتصادی است.

او با تاکید براینکه ضرورت دارد؛ تا مصوبات این جلسه وجلسات قبل باکیفیت، سرعت، وکار کارشناسی وفنی نیز عملیاتی واجرایی شود افزود: هم افزایی و همکاری و تلاشها ی صورت گرفته این جلسات وسایر کارگروها در توسعه استان وکشور موثر است.

گفتنی است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد معادن کوچک مقیاس و متوسط ۳/ ۹۸ درصد معادن کشور را تشکیل می‌دهند. معادن کوچک مقیاس ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید را در بخش معدن به خود اختصاص می‌دهند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فولاد خوزستان به بزرگترین صادرکننده فولاد ایران تبدیل شده است

می متالز - رسانه های خارجی نوشتند: شرکت فولاد خوزستان ایران (KSC) در پنج ماه نخست سال 98 (از 21 مارس تا 22 آگوست) بزرگترین صادرکننده فولاد در ایران شد.
 

برگزاری پیش جلسه مجمع عمومی عادی ایمیدرو با حضور غریب پور

می متالز - "پیش جلسه" مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو با حضور رییس هیات عامل،‌ معاونان و مدیران این سازمان امروز برگزار شد.
 

تولید محصولات ویژه، تداوم توسعه‌ها و سوددهی مستمر بزرگ‌ترین مزیت‌های فولاد مبارکه

می متالز - مدیرعامل، معاونان و اعضای هیات‌ مدیرۀ فولاد مبارکه در جریان دیدار با دکتر غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، روند تولید و توسعه‌های در دست اجرای گروه فولاد مبارکه را مورد بررسی و تبادل‌ نظر قرار دادند.
 

شناور شدن قیمت محصولات معدنی به جای وضع عوارض صادراتی بر آنها

می متالز - مشاور رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خواستار اصلاح قیمت محصولات معدنی شد و گفت: باید فرمولی برای قیمت های داخلی بر اساس نرخ های جهانی طراحی شود، به طوری که 10 تا 15 درصد ارزانتر به دست مصرف کننده داخلی برسد و در این صورت حتی بدون وضع عوارض صادراتی، هیچ کس اقبالی برای صادرات نخواهد داشت.
 مهدی کرباسیان:

نقدینگی کشور همچون سیل ویران کننده است

می متالز - مهدی کرباسیان رییس سابق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در دوره ریاست خود در این سازمان اقدامات بسیار خوبی را در بخش معدن اجرایی کرد و توانست معدن را به اقتصاد کشور بازگرداند. وی معتقد است نمی‌توان معدن را جایگزین نفت کرد بلکه باید از درآمدنهای حاصل از صادرات نفتی در بخش توسعه‌ای کشور هزینه کرد تا شاهد جهش در کشور باشیم.
 غریب پور: استقبال وزارت نفت از تولید ورق لوله های انتقال گاز ترش در فولاد مبارکه/ افزایش سرمایه مبارکه به 20 هزار میلیارد تومان

عظیمیان: سود انباشته 11.9 هزار میلیارد تومانی با سیاست های ایمیدرو

می متالز - رییس هیات عامل ایمیدرو از استقبال وزارت نفت نسبت به تولید "ورق لوله های انتقال گاز ترش" در فولاد مبارکه خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما