خبر
مواد معدنی   سنگ آهن  
رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ:

تصمیم‌گیری پشت درهای بسته به زیان بخش معدن است

می متالز - رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران معتقد است: شرایط دشوار تحریم بهره‌گیری از نظرات صاحبان اندیشه و اهل حرفه برای گذر از این وضعیت را ضروری می سازد و این مهم باید مورد توجه مسوولان وزارت صنعت، معدن وتجارت باشد که تصمیم‌گیری در پشت درهای بسته چاره کار نیست.

به گزارش می متالز، عزیز میرزائیان روز چهارشنبه تصریح کرد: بر اساس مواد ۱۶ و ۱۷ قانون معادن که در سال ۱۳۷۷ تصویب شده، توجه دولت به فرآوری، ارزش افزوده و صادرات در بخش معدن جلب شده، اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.

وی یادآور شد: موضوع تصمیم اخذ عوارض ۲۵ درصدی از صادرات سنگ آهن از مهر ماه امسال که با تصویب شورای اقتصاد شکل اجرایی به خود خواهد گرفت، بدون رایزنی با صاحب نظران و متخصصان این بخش صورت گرفته و نمی‌تواند کمکی به این بخش کند.

میرزائیان افزود: برخی مسوولان وزارت صنعت در توجیه عملکرد اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن، ایران را با استرالیا مقایسه کرده‌اند که این امر غیر قابل تطبیق است؛ استرالیا امروز تحریم نیست و نیازی به صدور سنگ آهن ندارد، اما ایران نیازمند آزادسازی برای گذر از شرایط بحرانی کنونی است.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران اضافه کرد: معاونت حقوقی رییس جمهوری به تازگی در ابلاغی به دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت صنعت، ضرورت اجراسازی قانون بهبود فضای کسب و کار را مورد تاکید قرار داده، اما دستگاه‌ها بی اعتنا به این امر، با برخوردهای شخصی و پشت درهای بسته برای یک این بخش به اتخاذ تصمیم می‌پردازند.

وی گفت: پیش از این وزارت صنعت اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن را به شیوه پلکانی از پنج تا ۱۵ درصد ابلاغ کرد که این موضوع نیز از پشتوانه کارشناسی برخوردار نبود و این رویه کماکان ادامه دارد.

میرزائیان پیرامون انتقاد ذوب آهن از صادرات سنگ آهن گفت: این واحد صنعتی کشور با مشکل نقدینگی روبروست و مدتها به معدنکاران بدهی داشت و اکنون نیز وضعیت روشن نیست، بنابراین بهره برداران معادن سنگ آهن برای بقای خود ناگزیر از صادرات هستند.

رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران خاطرنشان ساخت: فعالان بخش معدن از وزارت صنعت درخواست دارند به شکل شخصی و انفرادی تصمیم‌گیری نکنند و به مشاوره با اهل حرفه و متخصصان بها دهند.

به گفته وی، رعایت قانون بهبود فضای کسب و کار هزینه‌ای برای وزارت صنعت ندارد، بلکه زمان تصمیم‌گیری را برای زمانی کوتاه به تعویق می‌اندازد، اما نتیجه موثر آن مورد اقبال همه دست اندرکاران است. 

میرزائیان افزود: چنانچه در برنامه‌ریزی ها کلان نگری وجود داشته باشد، کشور به سامان می‌رسد، اما تصمیم‌گیری شخصی حاصلی جز ضرر و زیان به دنبال نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: طرح موضوع خام فروشی در حالی صورت می‌گیرد که ده‌ها سال از صدور نفت خام ایران می‌گذرد، چنانچه در کشور زیر ساخت های لازم برای استفاده از سنگ ‌آهن تولیدی بدون قیمت دستوری فراهم باشد، تمامی بهره برداران سنگ آهن معادن را در اختیار تولید کنندگان قرار می‌دهند.

آمارهای غیر رسمی حاکی از ذخیره 5.1 میلیارد تنی سنگ آهن در کشور حکایت دارد که از این رقم بیش از سه میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تقابل دو دیدگاه درباره عوارض مواد معدنی

می متالز - دلایل تعیین عوارض ۲۵‌درصدی صادرات مواد معدنی خام و چگونگی واگذاری مسوولیت احیای معادن بعد از پایان بهره‌برداری به معدنکار دو موضوع مطرح شده در نشست کمیته ماده ۱۲ است که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
 

تا پایان سال توزیع 11 قلم کالای اساسی رصد و ساماندهی می شود/ توزیع 80 درصد کالاهای اساسی در کشور با 20 درصد شبکه پخش

می متالز - معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تکلیف ما تاپایان سال این است که حدود 10 یازده قلم کالای اساسی را که طبق تبصره 4 ماده 18 مکلف به ساماندهی آن هستیم از لحاظ توزیع در شبکه رصد کنیم.
 مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت خبر داد:

برگزاری نخستین میز تعمیق ساخت داخل صنعت برق درآبان ماه

می متالز - نخستین میز تعمیق و ساخت داخل صنعت برق و الکترونیک با انعقاد چندین قرار داد در آبان ماه در تهران برگزار می شود.
 

همایش توسعه فعالیت های اکتشافی؛ 2 مهر

می متالز - همایش توسعه فعالیت های اکتشافی، پهنه های اکتشافی ایران؛ فرصت ها و چالش ها روز دوم مهر ماه جاری برگزار می شود.
 پرونده خام فروشی:

در تمام دنیا خام فروشی عوارض بالاتری دارد

می متالز - این روزها تضاد منافع معدنی ها و فولادسازان مشکل ساز شده است هرچند که دولت رای به نفع فولادسازان داده و با وضع عوارض بر صادرات سنگ اهن، مسیر را برای معدنی ها تنگ کرده است. در این خصوص گفتگویی با سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد داشتیم.
 اهم اقدامات انجام شده در راستای برنامه‌های ۷گانه وزارت صمت در سال رونق تولید:

تشکیل ۱۴۱ میز تخصصی کشورهای هدف صادراتی/ تهیه ۷۹ بسته اجرایی جهت فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط/ راه اندازی مجدد ۳۲۱ واحد صنعتی در مناطق سیل‌زده/ افزایش فروشگاه­های زنجیره‌ای به ۳۵۰۰ شعبه در سال ۹۸

می متالز - وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق شعار رونق تولید در سال ۹۸ اقدام به تدوین و اجرایی کردن برنامه‌های خود در ۷ محور با تاکید بر توسعه ساخت داخل و نیز توسعه صادرات به کشورهای هدف کرده است که اهم اقدامات انجام شده تاکنون، بر اساس محورهای برنامه در این گزارش ارایه می‌شود و اقدامات آتی نیز در گزارش‌های بعدی به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما