خبر
بورس و سهام  
کارشناس بازار سرمایه گفت:

از سهم‌های غیر ارزنده دوری کنید

می متالز - در شرایط فعلی فعالان بازار باید سهم‌هایی که ارزندگی کافی ندارند را به فروش برسانند، زیرا نقدینگی‌ای که با سرعت وارد بورس شده از این بازار خارج می‌شود.

به گزارش می متالز، در هفته‌های اخیر به دلیل کاهش نرخ ارز و شرایط موجود در دیگر بازار‌های موازی اهالی بازار سرمایه شاهد ورود موجی از نقدینگی به بورس هستند که این امر موجبات جلب توجه سرمایه گذاران را نیز فراهم کرده، اما به گفته کارشناسان ممکن است عواقبی را نیز برای بازارسرمایه به همراه داشته باشد.

در این خصوص مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده نگر خوارزمی گفت: زمانی که شاخص بورس در ۲۲۰هزار واحد ایستاد برخی از کارشناسان عقیده داشتن که این رشد همراه با حباب بوده و منطقی نیست.

وی با بیان اینکه اگر سهام شرکت‌های بزرگ در شرایط ریزش قرار بگیرد شاخص بازار نیز روند نزولی را در پیش می‌گیرد، افزود: تاکنون نسبت قیمت به درآمد بازار کم بوده، اما در حال حاضر روند صعودی را در پیش گرفته است.

سوری با تاکید بر اینکه نسبت قیمت به درآمد بازار کم است، ادامه داد: در ماه‌های گذشته نسبت قیمت به درآمد گروه‌های شیمیایی، فولاد و آهن و پالایشی‌ها کمتر از ۴ بوده، اما در حال حاضر به ۵ رسیده است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه این شرکت‌ها حجم بزرگی از بازارسرمایه را تشکیل می‌دهند، افزود: به تبع رشد بازار، شرکت‌ها در حال نزدیک شدن به شرایط ارزندگی هستند بنابراین در همچین شرایطی نگرانی‌ای برای بازار وجود ندارد، زیرا تجربه رشد بوررس در سال ۹۷ حاکی از آن که شرکت‌های بزرگ افت بیش از ۲۰ درصدی را تجربه نمی‌کنند.

سوری با بیان اینکه ورود پول و ارزندگی ازمهم‌ترین شاخص‌های تعیین کننده وضعیت بازار سرمایه محسوب می‌شوند، ادامه داد: در شرایط فعلی اقتصاد کشور فضایی برای سرمایه گذاری وجود ندارد به همین دلیل نقدینگی به سمت بورس هدایت شده که براساس بررسی‌های انجام شده این بازار ارزندگی لازم برای سرمایه گذاری را دارد و حتی در صورت عدم ورود این حجم از نقدینگی بازهم شاهد افت بورس نخواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی فعالان بازار باید سهم‌هایی که ارزندگی کافی ندارند را به فروش برسانند، زیرا نقدینگی‌ای که با سرعت وارد بورس شده از این بازار خارج می‌شود.

کارشناس بازارسرمایه با اشاره به اینکه سهام‌های قابل معامله در بورس و فرابورس بخش عمده‌ای از دارایی شرکت‌های سرمایه گذاری را تشکیل می‌دهند، افزود: بازدهی یک‌ ساله شرکت‌های سرمایه گذاری نسبت به بورس و فرابورس کمتر بوده بنابراین شرکت‌های سرمایه گذاری به اندازه سهام رشد نکرده اند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون شرکت‌های سرمایه گذاری رشد حدود ۱۰۸ درصدی را تجربه کرده اند، افزود: بازار بورس و فرابورس رشد ۱۲۰ درصدی را تجربه کرده اند، اما در دوماه اخیر به دلیل ورود نقدینگی رشد این شرکت‌ها مطلوب بوده است.

سوری ادامه داد: ورود این نقدینگی به بازار موجبات ایجاد تعادل بین رشد شرکت‌های سرمایه گذاری و بازار‌های بورس و فرابوس را فراهم کرده، اما در گام بعدی شرکت‌های سرمایه گذاری که پرتفوی غیر بورسی دارند از قافله رشد عقب می‌مانند که بازار پرتفوی غیربورسی این شرکت‌ها را ارزش‌گذاری می‌کند بنابراین موجبات رشد آن‌ها نیز فراهم می‌شود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 گزارش روزانه بازار سرمایه:

رشد چشمگیر ارتش بورس بازان

می متالز - شاخص کل متاثر از افزایش قیمت‌ها در نمادهایی، چون فارس، فولاد، کگل، تاپیکو و کچاد و وبملت، با رشد حدود ۱۴۷۷۸ واحدی روبرو شد.
 پیش گشایش:

رشد قیمت جامانده‌های بازار

می متالز - به نظر می‌رسد که در این مرحله بازار شاهد رشد قیمت‌ها در گروه‌هایی باشد که در روز‌های اخیر افزایش قیمت چندانی را تجربه نکرده اند و در واقع از بازار جامانده اند.
 گزارش روزانه بازار سرمایه:

بلندکردن هارتل ۵۰۰ تنی در بورس تهران

می متالز - خالص ارزش معاملات خرد ۹۸/۱۲/۰۴ (بورس و فرابورس) امروز ۵۰۸۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل ۴ درصد افت داشت.
 معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار:

سهامداران عمده تعهدات قبلی خود را اجرایی کنند

می متالز - این طرح در مراحل اولیه بر تعداد محدودی نماد اجرایی شده و بیشتر به شکل آزمایشی خواهد بود تا مراحل آشنایی و آموزش فعالان و سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار گرفته و به رفع ایرادات احتمالی پرداخته شود و بعد از آن اصلاحات اجرایی صورت خواهد گرفت.
 

نماد ۱۹ شرکت بیمه‌ای به رنگ سبز درآمد

می متالز - در آخرین روز کاری هفته معاملات بورس تهران شاهد رشد خوبی در شاخص سهام بیمه در بورس و فرابورس بودیم.
 گزارش روزانه بازار سرمایه؛

شخم بازار برای گشایش کانال ۵۰۰ هزار واحدی!

می متالز - بازار آغازی متعادل داشت و در ادامه گرایش سرمایه گذاران به نماد‌های دارایی محور، رشد نزدیک به ۲.۵درصدی شاخص کل را در پی داشت.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما