خبر
سرمایه گذاری   انرژی های تجدیدپذیر  
اکونومیست:

جهان در انرژی های پاک کمتر سرمایه گذاری می کند

می متالز - چین که نیمی از سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر را به خود اختصاص داده، بیشترین افت سرمایه گذاری را ثبت کرده است.

به گزارش می متالز، بیست سال پیش، چین به طور تقریبی هیچ پنل خورشیدی نداشت اما امروز براساس آماری که آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده، چینی ها یک چهارم از کل پنل های خورشیدی در جهان را دارند.

این سهم شامل یک کیلومتر بزرگراه خورشیدی می شود، مسیری که به پنل هایی با قدرت تولید انرژی برای 800 خانه مجهز شده است و و 250 هکتار مزرعه که به شکل دو پاندای در حال لبخند زدن تعداد زیادی از این پنل ها را در خود جای داده است.

چین هم چنین ساخت یک نیروگاه بزرگ انرژی خورشیدی در فضا برای دریافت انرژی خورشیدی و بازتاب آن به زمین برنامه ریزی کرده است. سرمایه گذاری در این مقیاس باعث شده هزینه تولید انرژی خورشیدی در چین کاهش پیدا کند. اکنون شهرهای چینی برای استفاده از این برق هزینه کمتری پرداخت می کنند.

دیگر کشورها چین را به این متهم می کنند که پنل های خورشیدی ارزان در بازار می فروشد اما این بریز و پپاش ها در حال کاهش است.

در سال گذشته دولت چین یارانه ای که در این صرف کرده بود را کاهش داد. در ماه آوریل دولت اعلام کرد می تواند برنامه های تولید برق ارزان از باد و خورشید را در اولویت قرار دهد. (چین هم چنین سومین دارنده توربین های بادی در جهان است). این مسئله کاهش سرمایه گذاری دولت چین در بش انرژی های تجدید پذیر طی دو سال گذشته را باعث شده است.

سرمایه گذاری در انرژِی پاک در ایالات متحده آمریکا هم کمتر شده است. در اروپا کشورهایی مثل فرانسه، آلمان و هلند هم در این بخش کمتر سرمایه گذاری کرده اند به ویژه در پروژه های گران قیمت تولید برق.

هرچند این سرمایه گذاری ها در حال کاهش یافته اما تولید انرژی های تجدید پذیر در حال افزایش است. اگر طی ده سال گذشته یک دلار در تولید انرژی خورشیدی سرمایه گذاری شده، این یک دلار 4 برابر ظرفیت  آن زمان بازدهی داشته است.

هزینه سرمایه گذاری در انرژی بادی هم به همین میزان کاهش یافته است.طی یک دهه، ظرفیت انرژی های تجدید پذیر چهاربرابر شده است. نیمی از این رشد مرهون انرژی خورشیدی است هرچند انرژی های تجدیدپذیر راه طولانی در جایگزین شدن با سوخت فسیلی دارند. به ویژه که مصرف ذغال سنگ هنوز در آسیا بالاست و چین یکی از عمده ترین مصرف کنندگان این سوخت فسیلی به شمار می رود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در زمینه ظرفیت تولید انرژی خورشیدی،

ایران یک سر و گردن بالاتر از جهان است

می متالز - آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرده ظرفیت نیروی تجدیدپذیر جهانی تحت تاثیر نصب تاسیسات فوتوولتائیک خورشیدی در خانه‌ها، ساختمان‌ها و صنعت، تا پنج سال دیگر ۵۰ درصد رشد خواهد کرد. در این راستا با توجه به این‌که ضریب بار تولیدی این نیروگاه‌ها در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است، دولت درصدد توسعه بیش‌تر این انرژی پاک است و طبق برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌های خورشیدی در کشور وجود دارد.
 

راه دراز صنعت فولاد آلمان برای رسیدن به استانداردهای اروپا

می متالز - هر چند اتحادیه اروپا قوانین خاصی را برای کشورهای تولید کننده فولاد در این اتحادیه وضع کرده اما شواهد نشان می دهد که آلمان راه درازی را برای رسیدن به استاندادرهای مورد نظر بروکسل پیش رو دارد.
 رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست:

فضای استفاده از انرژی خورشیدی در کشور بیشتر از سایر انرژی های تجدیدپذیر است

می متالز - رئیس گروه انرژی های پاک و محیط زیست گفت: ۴۵ درصد نیروگاه های تجدید پذیر سهم انرژی های خورشیدی و ۴۰ درصد آنها سهم انرژی بادی است و این موضوع نشان می دهد که در کشور ما فضا برای رشد انرژی خورشیدی تا کنون نسبت به سایر انرژی های تجدیدپذیر بالاتر بوده است.
 

ارزان شدن انرژی های پاک زنگ خطر صنعت زغال سنگ

می متالز - ظاهرا قوانین ساده اقتصادی تبدیل به تهدیدی برای نیروگاه های فسیلی امریکا شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما