خبر
کاشی و سرامیک  

گرد رکود بر صنعت کاشی و سرامیک

می متالز - بازار کاشی و سرامیک مدتی است مانند ساخت‌وساز در رکود به‌سر می‌برد.

به گزارش می متالز، البته هم‌اکنون به دلایل کاهش نرخ دلار، بازار صادرات رونق خود را تا حدودی از دست داده و به همین دلیل رکودی بر این بازار حاکم شده است.
 از این‌رو کارخانه‌های کاشی و سرامیک برای اینکه بتوانند محصولات خود را بفروشند، تا حدودی به سمت رقابت منفی رفته‌اند و این موضوع به نوبه خود بر کیفیت بازار کاشی و سرامیک تاثیرگذار خواهد بود؛ چراکه هر اندازه تولیدکنندگان نرخ محصول‌شان را کاهش دهند، به همان اندازه نیز از کیفیت محصول‌شان خواهند کاست.
از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین مسائلی که از سال گذشته تاکنون در بازار کاشی و سرامیک روی داده، افزایش نرخ تمام شده در این حوزه از صنعت است که از دست‌کم دوبرابر نیز عبور کرده است.
 البته برخی کاشی‌ها که لعاب آنها از خارج تهیه می‌شود، حدود ۳ تا ۴ برابر افزایش نرخ را تجربه کرده‌اند. اما موضوع دیگر آنکه با وجود ثبات نرخ دلار نرخ مواد اولیه این صنعت افزایش نیافته است. درکل، در روند چند ماه گذشته ثبات یا کاهش نرخ دلار تاثیر خود را بر نرخ تمام‌شده خواهد گذاشت.
 هرچند نرخ کاشی و سرامیک به سادگی روند کاهشی را درپیش نمی‌گیرد؛ چراکه زمانی که قیمت‌ها به صورت تورمی افزایش پیدا می‌کنند، دیگر به سادگی قابل کاهش نخواهند بود.
از آنجا که در یک سال گذشته سرباره‌های مالی برای کارخانه‌ها و تولیدکنندگان افزایش بسیاری یافته است، فقط با کاهش نرخ دلار هزینه‌های این سرباره‌ها کاهش نخواهد یافت. از این‌رو با توجه به شرایط موجود نمی‌توان انتظار کاهش محسوسی را برای نرخ کاشی و سرامیک پیش‌بینی کرد و در کل به‌نظر می‌رسد بازار با ثبات نسبی تا پایان سال پیش برود.

سینا گلکاری‌حق / کارشناس کاشی و سرامیک

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تنوع‌بخشی مشتریان جدید برای حفظ بازار صادراتی

می متالز - در نشست اتاق مشترک ایران و هند تنوع‌ بخشیدن به محصولات صادراتی و پیدا کردن مشتریان جدید در بازارهای هدف به‌عنوان دو راهکار برای تقویت صادرات غیرنفتی کشور مطرح شد. در این بین حضور فعال در نمایشگاه‌های تخصصی مهم که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود به معرفی توانمندی‌های ایرانیان در تولید انواع محصولات کمک می‌کند.
 عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک:

کارخانجات الوند نماد رونق تولید ملی هستند

می متالز - عضو انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک گفت: طرح مسکن ملی و پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا سبب رونق صنعت کاشی و سرامیک در کشور خواهد شد.
 رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی مطرح کرد:

درخواست صنعت کوچک بورسی از دولت برای فراهم کردن افزایش ظرفیت

می متالز - رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با اشاره به فعالیت ۵۰ درصدی ظرفیت این صنعت خواستار فراهم کردن هماهنگی‌های لازم میان وزارت صنعت، بانک مرکزی و گمرک از دولت شد.
 

اعلام تراز تجاری ۹ ماهه امسال

می متالز - رییس سازمان توسعه تجارت ایران از مثبت شدن تراز تجاری کشور خبر داد و بیان کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری ۳۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات داشتیم.
 

عرضه یک میلیون تنی فولاد مبارکه اصفهان در بازارهای صادراتی

می متالز - معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه در مورد تولید این شرکت در سال جاری گفت: فولاد مبارکه در هشت ماهه ابتدای سال ۹۸ حدود ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تن تولید داشته است که چهار میلیون و ۱۸۰ هزار تن آن در بازار داخلی و یک میلیون تن آن در بازار صادراتی عرضه شده است.
 رییس انجمن کاشی و سرامیک تاکید کرد:

تغییر تکنولوژی در «کحافظ»

می متالز - صنعت کاشی و سرامیک در سال ۹۹، دو اتفاق مثبت پیش رو دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما