خبر
کاشی و سرامیک  

گرد رکود بر صنعت کاشی و سرامیک

می متالز - بازار کاشی و سرامیک مدتی است مانند ساخت‌وساز در رکود به‌سر می‌برد.

به گزارش می متالز، البته هم‌اکنون به دلایل کاهش نرخ دلار، بازار صادرات رونق خود را تا حدودی از دست داده و به همین دلیل رکودی بر این بازار حاکم شده است.
 از این‌رو کارخانه‌های کاشی و سرامیک برای اینکه بتوانند محصولات خود را بفروشند، تا حدودی به سمت رقابت منفی رفته‌اند و این موضوع به نوبه خود بر کیفیت بازار کاشی و سرامیک تاثیرگذار خواهد بود؛ چراکه هر اندازه تولیدکنندگان نرخ محصول‌شان را کاهش دهند، به همان اندازه نیز از کیفیت محصول‌شان خواهند کاست.
از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین مسائلی که از سال گذشته تاکنون در بازار کاشی و سرامیک روی داده، افزایش نرخ تمام شده در این حوزه از صنعت است که از دست‌کم دوبرابر نیز عبور کرده است.
 البته برخی کاشی‌ها که لعاب آنها از خارج تهیه می‌شود، حدود ۳ تا ۴ برابر افزایش نرخ را تجربه کرده‌اند. اما موضوع دیگر آنکه با وجود ثبات نرخ دلار نرخ مواد اولیه این صنعت افزایش نیافته است. درکل، در روند چند ماه گذشته ثبات یا کاهش نرخ دلار تاثیر خود را بر نرخ تمام‌شده خواهد گذاشت.
 هرچند نرخ کاشی و سرامیک به سادگی روند کاهشی را درپیش نمی‌گیرد؛ چراکه زمانی که قیمت‌ها به صورت تورمی افزایش پیدا می‌کنند، دیگر به سادگی قابل کاهش نخواهند بود.
از آنجا که در یک سال گذشته سرباره‌های مالی برای کارخانه‌ها و تولیدکنندگان افزایش بسیاری یافته است، فقط با کاهش نرخ دلار هزینه‌های این سرباره‌ها کاهش نخواهد یافت. از این‌رو با توجه به شرایط موجود نمی‌توان انتظار کاهش محسوسی را برای نرخ کاشی و سرامیک پیش‌بینی کرد و در کل به‌نظر می‌رسد بازار با ثبات نسبی تا پایان سال پیش برود.

سینا گلکاری‌حق / کارشناس کاشی و سرامیک

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

تولیدات اکتبر در بازار بیلت سی آی اس با تخفیف بیشتر عرضه می شود

می متالز - بازار بیلت سی آی اس همچنان در رکود است. تقاضا در حد متوسط است و قیمت قراضه وارداتی در ترکیه همچنان نزولی است.
 

بیلت سی آی اس همچنان نزولی است

می متالز - بازار صادرات بیلت سی آی اس تحت تاثیر رکود تقاضا و افت قیمت قراضه تحت فشار است. آخرین قیمت پیشنهادی 356 دلار هر تن فوب ثبت شده که 7 دلار افت قیمت هفتگی داشته است.
 

راه نجاتی به نام صادرات

می متالز - صنعت کاشی و سرامیک جزو صنایعی است که رونق آن به رونق مسکن گره خورده و از آنجا که رونق مسکن در رکورد چندساله به‌سر می‌برد، بازار کاشی و سرامیک نیز در رکود قرار دارد.
 

بهترین بازارهای صادراتی کاشی و سرامیک

می متالز - به دلیل راکد بودن ساخت‌وساز بازار کاشی و سرامیک در رکود چندین‌ساله به‌سر می‌برد و بهترین گزینه برای خروج این بازار از رکود، صادرات است.
 

بازار صادرات ورق چین تحت فشار

می متالز - بهبود فعالیت بازار، قیمت ورق گرم را در بازار داخلی چین بالا برده ولی صادرکننده های چینی همچنان تحت فشارند چرا که عرضه کننده های سایر کشورها قدرت رقابت را در دست گرفته اند.
 ۷۰درصد صادرات کاشی و سرامیک ایران به عراق اختصاص دارد

حیات یک صنعت در گرو صادرات

می متالز - بازار کاشی و سرامیک جزو بازارهایی است که وابستگی زیادی به رونق بازار ساخت‌وساز کشور دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما