خبر
آلومینیوم   فن آوری های نوین  

فناوری جدید راه نجات صنعت آلومینیوم

می متالز - آلومینیوم جزو صنایعی قلمداد می‌شود که در دهه حاضر از رونق خوبی برخوردار است، زیرا بیشتر صنایع ازجمله نانوفناوری‌‌ها به سمت استفاده از فلزات سبک می‌روند.

به گزارش می متالز، درحقیقت در جهان این فلز به دلیل سبک بودن جایگزین فلزات دیگر شده است. البته در تولید آلومینیوم باید به سمت پایین‌دست آن حرکت کرد تا ارزش‌افزوده بیشتری خلق شود. این درحالی است که فناوری در صنایع پایین‌دست آلومینیوم در کشور به‌شدت قدیمی شده است.
البته ناگفته نماند، یکی از مشکلاتی که صنایع پایین‌دست آلومینیوم با آن روبه‌رو هستند، کمبود نقدینگی است، از این‌رو قادر به روزآمد کردن فناوری خود نیستند تا بتوانند با نوین‌ترین فناوری‌ها پیش بروند.
موضوع قابل‌تامل دیگر در این میان این است که اگر واحدها توان روزآمد کردن فناوری خود را نداشته باشند تا بهترین محصول را باکیفیت بالا و نرخ تمام‌شده مناسب تولید کنند، محصولات دیگر جایگزین آلومینیوم خواهند شد و این فلز سبک و پرکاربرد را از دور خارج خواهند کرد.
البته این واحدها به صورت کلی در تامین مواد اولیه با مشکلاتی روبه‌رو هستند، از این‌رو با توجه به اینکه بیشتر هزینه‌های ماهانه واحدهای تولیدی صرف خرید مواد اولیه می‌شود، تامین به‌موقع آنها را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و همین موضوع سبب می‌شود که این واحدها با تمام ظرفیت مشغول به کار نباشند.
بنابرین می‌طلبد که واحدهای پایین‌دست آلومینیوم مواد اولیه خود را به صورت منظم و با قیمت‌های مناسب دریافت کنند و از سوی دیگر سرمایه در گردش مناسبی داشته باشند تا بتوانند با تمام ظرفیت کار کنند.

شهرام بیات/ کارشناس آلومینیوم

کد خبر: 60666
تاریخ: 1398/07/14 - 23:17
منبع: روزگار معدن

فناوری جدید  صنعت آلومینیوم  شهرام بیات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیرعامل آلومینیوم جنوب تشریح کرد

ضرورت توسعه صنعت آلومینیوم در ایران

می متالز - شهریار طاهرپور، مدیرعامل آلومینیوم جنوب در پاورپوینتی گفت: مس و آهن به دلیل داشتن منابع غنی از دیرباز به عنوان صنایع پیشرو مطرح بوده‌اند اما درباره آلومینیوم شک و شبهه وجود دارد.
 در میزگرد تخصصی صنعت آلومینیوم در همایش فلزات غیرآهنی بررسی شد

اما و اگرهای آلومینیوم ایران در برنامه ۱۴۰۴

می متالز - اگر چه صنعت آلومینیوم در میان صنایع دیگر پیشتاز است اما چالش‌های مربوط به مساله کمبود مواد اولیه، برنامه‌های این صنعت در سال 1404 را با اما‌واگر روبه‌رو کرده است.
 در میزگرد تخصصی صنعت آلومینیوم در همایش فلزات غیرآهنی بررسی شد

اما و اگرهای برنامه ۱۴۰۴

می متالز - صنعت آلومینیوم را می‌توان از جمله صنایع پیشتاز در دنیا دانست؛ صنعتی که در سال‌های اخیر مورد توجه متولیان و سیاست گذاران اقتصادی قرار گرفته و جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
 عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران

معدن بوکسیت سوریه نباید به سرنوشت گینه دچار شود

می متالز - عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با انتقاد از عدم توجه دولت به معدن گینه گفت: اگر بنا به سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی باشد، کشور گینه هست، معدن گینه یکی از بهترین معادن دنیا است؛ اما 400 کیلیومتراز دریا فاصله دارد که نقل‌وانتقال مواد معدنی آن، نیازمند صرف هزینه سنگینی است؛ اگر دولت آن را مناسب نمی‌داند، به چه دلیل هزینه‌های بسیاری برای اجاره و ... پرداخت کرده است؟
 وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

مذاکره با بانک مرکزی برای تامین 100 میلیارد تومان سرمایه صنعت، معدن و مسکن/ سرمایه گذاران تولید آلومینا، حمایت می شوند

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با روش های مختلف، درصدد تامین سرمایه مورد نیاز بخش صنعت و معدن هستیم. رحمانی همچنین گفت که از سرمایه گذاری در تامین مواد اولیه صنعت آلومینیوم به ویژه تولید پودر آلومینا حمایت می کنیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما