خبر
آلومینیوم   فن آوری های نوین  

فناوری جدید راه نجات صنعت آلومینیوم

می متالز - آلومینیوم جزو صنایعی قلمداد می‌شود که در دهه حاضر از رونق خوبی برخوردار است، زیرا بیشتر صنایع ازجمله نانوفناوری‌‌ها به سمت استفاده از فلزات سبک می‌روند.

به گزارش می متالز، درحقیقت در جهان این فلز به دلیل سبک بودن جایگزین فلزات دیگر شده است. البته در تولید آلومینیوم باید به سمت پایین‌دست آن حرکت کرد تا ارزش‌افزوده بیشتری خلق شود. این درحالی است که فناوری در صنایع پایین‌دست آلومینیوم در کشور به‌شدت قدیمی شده است.
البته ناگفته نماند، یکی از مشکلاتی که صنایع پایین‌دست آلومینیوم با آن روبه‌رو هستند، کمبود نقدینگی است، از این‌رو قادر به روزآمد کردن فناوری خود نیستند تا بتوانند با نوین‌ترین فناوری‌ها پیش بروند.
موضوع قابل‌تامل دیگر در این میان این است که اگر واحدها توان روزآمد کردن فناوری خود را نداشته باشند تا بهترین محصول را باکیفیت بالا و نرخ تمام‌شده مناسب تولید کنند، محصولات دیگر جایگزین آلومینیوم خواهند شد و این فلز سبک و پرکاربرد را از دور خارج خواهند کرد.
البته این واحدها به صورت کلی در تامین مواد اولیه با مشکلاتی روبه‌رو هستند، از این‌رو با توجه به اینکه بیشتر هزینه‌های ماهانه واحدهای تولیدی صرف خرید مواد اولیه می‌شود، تامین به‌موقع آنها را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و همین موضوع سبب می‌شود که این واحدها با تمام ظرفیت مشغول به کار نباشند.
بنابرین می‌طلبد که واحدهای پایین‌دست آلومینیوم مواد اولیه خود را به صورت منظم و با قیمت‌های مناسب دریافت کنند و از سوی دیگر سرمایه در گردش مناسبی داشته باشند تا بتوانند با تمام ظرفیت کار کنند.

شهرام بیات/ کارشناس آلومینیوم

کد خبر: 60666
تاریخ: 1398/07/14 - 23:17
منبع: روزگار معدن

فناوری جدید  صنعت آلومینیوم  شهرام بیات 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران مطرح کرد:

سیاست‌گذاری‌های نادرست، عامل آشفتگی صنعت آلومینیوم

می متالز - مدیرعامل شرکت قم آلیاژ گفت: عمده مشکلی که در صنعت آلومینیوم کشور وجود دارد، سیاست‌گذاری نادرست مواد اولیه است که برای صنایع پایین‌دستی مشکل‌آفرین شده و این مشکل به دلیل کمبود یا نبود شمش آلومینیومی نیست که با فعال شدن شرکت آلومینیوم جنوب (سالکو)، برطرف شود؛ بلکه مربوط به قیمت‌گذاری‌های نامناسبی است که تاکنون اصلاح نشده است.
 

بهره‌برداری از خط جدید آندایزینگ آلومینیوم ماندگار آغاز شد

می متالز - ابوالقاسم شفیعی، به‌عنوان یک پیشکسوت در صنعت آلومینیوم، فعالیت خود را در سال 1348 در گرگان به عنوان اولین تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی در نیمه شمالی کشور آغاز نمود.
 معاون وزیر نفت خبر داد:

امضای قرارداد دو پالایشگاه برای تولید کک + به روزرسانی دو پالایشگاه بورسی

می متالز - معاون وزیر نفت از امضای قرارداد تولید کک اسفنجی و سوزنی بین دو پالایشگاه بندرعباس و امام برای تولید ۶۲۰ هزار تن کک موردنیاز صنعت آلومینیوم و برنامه به روزرسانی فناوری دو پالایشگاه بورسی خبر داد.
 درخواست صنعت آلومینیوم هند از دولت برای کاهش تعرفه مواد اولیه

واردات قراضه آلومینیوم باعث خروج ارز زیادی از هند می‌شود

می متالز - صنعت آلومینیوم هند از دولت خواست که تعرفه گمرکی را برای آلومینیوم فلوراید و سایر مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آلومینیوم کاهش دهد، زیرا این تعرفه‌ها رقابت در سطح جهانی را برای تولیدکنندگان داخلی غیرممکن می‌سازد.
 

پیش بینی افزایش فروش آلومینیوم کم کربن آلومینیوم ساز نوروژی تا سال 2021

می متالز - شرکت Norsk Hydro که یکی از شرکت های فعال در حوزه آلومینیوم و انرژِ های تجدیدپذیر در نوروژ است انتظار دارد که فروش آلومینیوم کم کربن خود را دو برابر نماید.
 عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران:

صنعت آلومینیوم با تحریم خو گرفته است/ تحریم‌ها تکراری است

می متالز - صادق نیت حقیقی گفت: چند سال است که صنعت آلومینیوم در سایه تحریم‌ها در حال فعالیت است و صنایع کشور با آن خو گرفته اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما