خبر
شهرسازی   عمران و معماری  
صادقی:

رعایت نکردن معماری شهری هویت محله ها را از بین می برد

می متالز - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حفظ هویت شهری گفت: عدم توجه به معماری و توسعه اصولی شهر، منجر به گسستگی محله ها و بروز آسیب های اجتماعی می شود.

به گزارش می متالز، محمود صادقی، در خصوص اهمیت حفظ هویت شهری در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: هویت شهری در شهرسازی دارای اهمیت بسیار است و ابعاد مختلف دارد که بعد فرهنگی آن مهم تر است و هویت تاریخی، ملی و مذهبی هر شهری میراث مشترک آن شهر بوده که از گذشته به امروز منتقل شده است و مسوولان شهری باید برای حفظ واحیا آن کوشش کنند.

 

رعایت اصول شهرسازی در گذشته 

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: هویت ایرانی-اسلامی ما در گذشته در معماری ظاهری، نقش و نگارها و مهندسی شهرها بسیار حساب شده بوده است و بر اساس اقلیم و ویژگی های هر شهر دقت نظر زیادی می کردند. برای نمونه بازار تهران را می توان مثال زد که مجموعه عناصر مختلف که مکمل یکدیگر هستند در کنار هم قرار دارند.

 

سفارش آموزش فقه در کنار تجارت

وی ادامه داد: در مبانی فقه به تجار سفارش شده که قبل از تجارت احکام تجارت را یاد بگیرند، در بازار تهران هم مسجد در بطن بازار قرار دارد که تجار علاوه بر عبادت به آموزش فقه تجارت بپردازند. درمجموع در شاکله شهرها و عناصری که کنار هم قرار می گرفتند به حفظ حریم مکان ها و خانه ها دقت لازم را داشتند و معاری محله ها، کوچه ها و خانه ها با حساب و کتاب بوده است.

 

محله های بی هویت با گسستگی شهری

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه امروزه در توسعه شهری میراث فرهنگی و هویت شهری را مورد بی توجهی قرار داده ایم و توسعه شهرها با برنامه ریزی انجام نشده و پیوستگی شهرها به هم خورده است، به عنوان مثال وقتی بزرگراه از وسط یک محله می گذرد باعث گسستگی آن می شود و در نتیجه پیوندهای عاطفی و انسانی محله از بین می رود.

 

لزوم توجه مسوولان شهری به شهرسازی 

صادقی با اشاره به تبعات توسعه بی رویه شهر خاطرنشان کرد: توسعه بی رویه و بی حساب و کتاب  شهر منجربه بیگانگی انسان ها نسبت به یکدیگر و رهاشدگی آنها در محیط  شلوغ شهری می شود، چرا که در شهرهای سنتی انسان ها با همدیگر مراوده دارند و از حال هم با خبر هستند که در شهرهای بزرگ مثل تهران این گسستگی باعث از بین رفتن هویت و بروز آسیب های اجتماعی می شود که مسوولان شهری باید نسبت به مساله شهرسازی و تبعات آن توجه لازم را داشته باشند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 صادقی مطرح کرد:

نقش وزارت صمت، نیروی انتظامی و شهرداری در «آلودگی هوا»/ بحران آلودگی در پی بی‌توجهی به قوانین «هوای پاک»

می متالز - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مصوباتی در قانون برای هوای پاک در نظر گرفته شده است که بی‌توجهی به این مصوبات باعث بروز آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها شده است.
 صادقی:

بی‌توجهی شهرداری به رفع نقاط حادثه‌خیز بررسی می‌شود

می متالز - عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، از پیگیری گزارش پلیس در مورد بی‌توجهی شهرداری نسبت به رفع نقاط حادثه خیز و دارای گره‌های ترافیکی شهر توسط نمایندگان تهران خبر داد.
 صادقی در نطق میان دستور:

کارگران چوب سیاست‌ های غلط خصوصی‌سازی را می خورند

می متالز - عضو فراکسیون امید مجلس خواستار بازنگری در روند خصوصی سازی شد و گفت: معضلات ناشی از این سیاست‌ها کشور را با مشکل مواجه کرده و چوب آن را کارگران جان به لب آمده نیشکر هفت تپه و هپکوی اراک می‌خورند.
 محمود صادقی خبر داد:

هپکو به چه کسی واگذار می شود؟

می متالز - محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مشکل هپکو با وزیر کار و وزیر اقتصاد صحبت کرد.
 نماینده مجلس:

هپکو به شرکت بورسی و چند شرکت دیگر استان مرکزی واگذار می شود

می متالز - نماینده مجلس از واگذاری شرکت پرحاشیه فرابورسی به یک کنسرسیوم مرکب از مپنا و چند شرکت تولیدی استان مرکزی در آینده نزدیک خبر داد.
 ‏صادقی:

یکشنبه درباره ساز و کار واگذاری هپکو تصمیم‌گیری می‌شود

می متالز - یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت که فردا (یکشنبه) در نشستی در سازمان خصوصی‌سازی درباره‌ی ساز و کار قانونی واگذاری ⁧هپکو⁩ به کنسرسیومی متشکل از مپنا و چند شرکت بزرگ معدنی، از جمله گل گهر تصمیم‌گیری شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما