خبر
بورس و سهام   بازار مسکن  

قیمت اوراق تسهیلات مسکن ۳۸ هزار تومان شد

می متالز - آمار داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نشان می‌دهد که این اوراق در ۶ ماه ابتدای سال‌جاری تا قیمت ۳۸ هزار تومان برای خریداران در نوسان است.

به گزارش می متالز، در اولین روز معاملات فرابورس در هفته‌ جاری، قیمت  اوراق تسهیلات مسکن  «تسه» برای سال جاری بین قیمت ۳۸ تا ۳۹ هزار تومان از سوی سرمایه گذاران داد و ستد می شود.

روند قیمت اوراق تسهیلات مسکن در ۶  ماهه نخست  ۹۸

آمارهای معاملاتی نشان می دهد که در معاملات فرابورس، قیمت  اوراق تسهیلات مسکن  «تسه» فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۳۹ هزار و ۹۴۲ تومان، اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۳۸ هزار و ۷۹۷ تومان، خرداد ماه ۹۸ به میزان ۳۹ هزار و ۸۱۱ تومان، تیر ماه ۹۸ به میزان ۳۹ هزار و ۵۰ تومان،  مرداد ماه ۹۸ به میزان ۳۹ هزار و ۷۰ تومان و شهریور ماه ۹۸ به میزان ۳۸ هزار و ۲۹۳ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.

افزون بر این، قیمت  اوراق تسهیلات مسکن  بانک ملی هم در وضعیت پرنوسانی قرار دارد به طوری که در اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۱۸ هزار و ۹۲۸ تومان، خرداد ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۲۱ هزار و ۴۱۲ تومان و مرداد ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۲۰ هزار تومان رسیده است.

وضعیت اوراق تسهیلات مسکن در سال  ۹۷

این گزارش حاکی است که قیمت  اوراق تسهیلات مسکن  «تسه» اسفندماه سال ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۹۴۹ تومان، بهمن‌ماه سال ۹۷ به میزان ۴۰ هزار تومان، دی ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان، آبان ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۴۰۷ تومان، مهر ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۲۶۴ تومان، شهریور ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان، مرداد ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۴۲۱ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۳۸ هزار و ۱۸۲ هزارتومان، خرداد ماه ۹۷ به میزان ۳۷ هزار و ۸۳۷ تومان، اردیبهشت ماه ۹۷ به میزان ۳۷ هزار و ۶۱۹ تومان و فروردین ماه ۹۷ به میزان ۳۷ هزار و ۸۳۲تومان داد و ستد می‌شود.

اوراق تسهیلات مسکن  چیست؟

اوراق گواهی تسهیلات مسکن پیش‌تر در شعب بانک مسکن و تحت یک بازار غیرمسنجم معامله می‌شد و افراد با خرید این اوراق به نوعی هزینه فرصت مورد نیاز برای دریافت وام را خریداری می‌کردند.

پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌ مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود.

همچنین به ازای دریافت هر ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال تسهیلات، باید یک برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می‌شوند.

به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷» که مربوط به اوراقی است که در اسفندماه ۹۷ منتشر شده با عنوان «تسه۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲.۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

روند معامله اوراق تسهیلات مسکن

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنند و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.

دامنه نوسان

لازم به ذکر است، دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می‌تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همچنین سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.

هزینه کارمزد خرید و فروش

از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰.۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰.۲۴ درصد) است و پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می شود که نشان می‌دهد سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری کرده اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا با ارائه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.

مقابله با دستکاری و نوسان گیری

گفتنی است، برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسان گیری‌ های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسکن از دو تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، فرابورس باقی می‌ ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است و پس از گذشت این مدت می‌ توان، با تغییر ناظر  این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.

مدت اعتبار

همانطور که ذکر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است و درصورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی شود و به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند. ‌

شیوه قیمت‌گذاری

فرآیند کلی انجام معاملات  اوراق تسهیلات مسکن  در فرابورس، مشابه معـاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا که قیمت این اوراق در سامانه معـاملاتی فرابـورس بـر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می شود و ملاک تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.

لازم به ذکر است این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسکن آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

کد خبر: 60828
تاریخ: 1398/07/15 - 18:01
منبع: چابک آنلاین

فرابورس  اوراق تسهیلات مسکن 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نماد ۲۰ شرکت بیمه‌ای در بازار سرمایه قرمز پوش شد

می متالز - در دومین روزهفته معاملات بورس تهران شاهد کاهش چشمگیر شاخص سهام در بورس و فرابورس بودیم.
 گزارش‌ جدید و جالب از معاملات مشکوک سهام:

فهرست 15 شرکت امروز

می متالز - در روزی که حجم معاملات از دو هزار و 707 میلیارد تومان عبور کرد، برای نخستین بار آمار مربوط به حجم های مشکوک و شامل 15 شرکت منتشر شد.
 

مصوبات ۸ بندی سازمان بورس درباره اصلاحات قوانین بازار پایه فرابورس

می متالز - معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس از مصوبات ۸ بندی هیات مدیره سازمان بورس در خصوص بازار پایه خبر داد و اعلام کرد: این مصوبات از ۲۲ مهر لازم الاجرا است.
 

نمادهای پرتقاضا در بازار امروز

می متالز - صف خرید این نمادها امروز، پرتقاضا بود.
 

ورود ۴۰۰ هزار کد معاملاتی جدید به بورس/ کدهای جدید ۳ هزار میلیارد تومان منابع خالص وارد بازار کردند

می متالز - مدیرعامل بورس تهران اظهار داشت: از ابتدای سال نزدیک به ۴۰۰ هزار کد جدید وارد بورس تهران شد که کدهای جدید نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان منابع خالص وارد بورس کرده‌اند.
 مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه

می متالز - مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از برگزاری جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما