خبر
محیط زیست   آب  
شاعری هشدار داد:

برداشت غیر کارشناسی آب دریای خزر تهدیدی برای خشکی تالاب ها

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: هر گونه برداشت آب از دریاچه خزر تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد و شرایط زیستی شمال کشور به همراه دارد و باعث پس روی آب دریاچه خزر می شود و در اثر این پس روی بسیاری از تالاب های دریای خزر به سرعت خشک خواهند شد.

به گزارش می متالز، علی محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، با انتقاد کارشناسی نبودن انتقال آب دریای خزر به برداشت بی رویه از آب دریای خزر اشاره کرد و گفت: هر گونه برداشت آب از دریاچه خزر تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد و شرایط زیستی شمال کشور به همراه دارد و باعث پس روی آب دریاچه خزر می شود و در اثر این پس روی  بسیاری از تالاب های دریای خزر به سرعت خشک خواهند شد؛ تالاب های مانند انزلی، چمخاله و سایر تالاب ها، به سمت خشک شدن  پیش می روند، بر همین اساس کلیه تاسیسات نیروگاهی و بندرگاهی نیازمند آب سالم هستند تعطیل خواهند شد.

 

برداشت بی رویه از دریای خزر دلیل بربیکاری صیادان

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: برداشت بی رویه از آب دریای خزر دلیلی بر تعطیلی صید و صیادی  شده است بر همین اساس بسیاری از صیادان بیکار شده و یا در شرف بیکاری هستند، متاسفانه با گرم شدن زمین و برداشت بی رویه آب این دریا عاملی بر گرم شدن دریاچه خزر و غلظت نمک این دریا  شده است و بخش عظیمی از جنگل های که در مسیر این دریاچه هستند از بین رفته یا می روند این تهدیدی برای محیط زیست و اقتصاد کشور محسوب می شود.

 

فاجعه دریاچه ارومیه در انتظار دریاچه خزر

شاعری گفت:  نابودی ذره ای  دریای خزر امروز تکرار فاجعه دریاچه ارومیه در شمال کشور خواهد شد، زیرا انتقال آب خزر فقط برای تامین آب تهران نیست، در مراحل بعدی و دولتها برای تامین آب تهران و استانهای شمالی و دیگر استان ها مثل  قزوین ،زنجان از آب دریاچه خزر استفاده میکنند وکافی است پروژه آب خزر به مرحله اجرا دربیاید این ماجرا فرصتی است برای دولت های بعدی که بدون هیچ محدودیتی اقدام انتقال آب دریا خزر به مکان های دیگر کنند، البته ناگفته نماند  آب دریاچه خزر محدود است و این دریاچه یک گودال بزرگی است که میزان مشخصی آب در آن وجود دارد و طی 15 سال گذشته سطح دریاچه به شدت در حال کاهش بوده و عقب نشینی و پس روی کرده است و دلیلی بر  خشکی تالاب ها شده  اگر این روند تشدید شود فاجعه دریاچه ارومیه و سایر دریاچه ها و تالاب ها تکرار می شود بدون شک مردم مازندران ،گلستان و گیلان اجازه انتقال آب خزر را نخواهند داد .

 

دلایل کارشناسی برای انتقال آب خزر وجود ندارد 

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: دلایل کارشناسی برای  انتقال آب دریای خزر نمی بینیم . تمام کارشناسان و علی الخصوص کارشناسان محیط زیست با این پروژه مخالفت کرده اند و این یک پروژه کاملا غیر کارشناسی و غیر فنی است  و صرفا ملاحظات شخصی و محلی باعث این تصمیم گیری شده است. 

 

شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان راهکار بی آبی سمنان

شاعری در خصوص کم آبی سمنان گفت:  یکی از راههای تامین آب مورد نیاز استان سمنان و استان های مشابه شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان است که در حال حاضر پروژه های متعددی در حال طراحی و اجرا است و یکی از این پروژه ها  انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان و یزد است که ۶۰ درصد آن در حال طراحی و اجرا است که تقریبا ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است و فاز اول آن در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد و این پروژه حدود ۴۰۰ کیلومتر مانده به استان سمنان برسد و مسیر دیگری آن قرارگاه خاتم الانبیاء است که مطالعات موردی برای انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی،خراسان رضوی است که از  این پروژه در مسیر استان سمنان ادامه می یابد.

 

انتقال آب خزر خلاف موازین  زیستی است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس،گفت: تصفیه فاضلاب شهری و روستایی راه دیگری برای تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی و توسعه شیوه های نوین و سامانه های آبیاری و هوشمند سازی مصرف آب در مصارف خانگی و کشاورزی استان از جمله راه حل های دیگر است که باید در مسیر کار قرار گیرد و در همه ابعاد به شیوه نوین  با همکاری کشورهای با تجربه مانند روس ها می توان استفاده کرد؛ آنچه مسلم است ما برای تامین  آب مورد نیاز سمنان نباید اقدام به کار غیر کارشناسی که خلاف موازین  زیستی است  انجام دهیم و آب دریای خزر را خشک کنیم تا آب مورد نیاز شهر و روستا را تامین کنیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 بهادری:

مکران نباید در آینده به سرنوشت دریای خزر دچار شود

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دستگاه های نظارتی و قضایی باید با تخلفات قانون در عرصه تصرف سواحل مکران به شدت برخورد کنند تا مکران در آینده به سرنوشت دریای خزر دچار نشود.
 

منابع نفت و گاز دریای خزر ذخیره‌ای راهبردی برای آیندگان

می متالز - دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به ۴۰ درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزو مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید.
 

گلستان محدودیتی برای ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر ندارد

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت که تجار و بازرگانان گلستان محدودیتی برای ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر ندارند و از رونق همکاری با استان ساراتف روسیه نیز استقبال می کنند.
 

گلستان محدودیتی برای ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر ندارد

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت که تجار و بازرگانان گلستان محدودیتی برای ارتباط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر ندارند و از رونق همکاری با استان ساراتف روسیه نیز استقبال می کنند.
 

بازدید خبرنگاران از مجتمع ذوب آهن فولاد خزر گیلان

می متالز - تعدادی از خبرنگاران به همت اداره کل گمرک گیلان از مجتمع ذوب آهن فولاد خزر گیلان واقع در شهر صنعتی رشت که به عنوان بزرگترین کارخانه فولادسازی ساحل جنوبی دریای خزر مشغول فعالیت است؛ به مناسبت روز خبرنگار بازدید کردند.
 

برگزاری اولین نشست وزرای اقتصادی تجاری کشورهای ساحلی دریای خزر

می متالز - اولین نشست وزرای اقتصادی تجاری کشورهای ساحلی دریای خزر در تاریخ ۲۰ مرداد ۹۸ در شهر آوازه ترکمنستان با حضور محمدباقر عالی معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما