خبر
اقتصاد   نفت  

نیت خصمانه ترامپ، فرصت تاریخی اصلاح ساختار اقتصاد ایران

می متالز - در سال ۹۷ علی رغم آنکه بودجه سالانه بر پایه فروش نفت نوشته شده بود، دولت توانست تا ۵۰% منابع حاصل از نفت را از طرق دیگر تامین کند. اکنون هم با اراده و هماهنگی بیشتر می‌توان تا ۹۰% بودجه نفت را برای لایحه بودجه سال آتی از روش های مختلف تامین نمود.

به گزارش می متالز، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره کاهش وابستگی بودجه سال ۹۹ به درآمدهای نفتی، گفت: در تدوین بودجه سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ سهم نفت به ترتیب در ابتدا ۲۸%، سال بعد ۲۷% و در نهایت ۳۳% بوده است. این آمار نشان می‌دهد طی این سال‌ها دولت در کاهش وابستگی به نفت، نتوانسته موفق عمل کند. با این حال امروز یک فرصت تاریخی برای کشور به وجود آمده است تا در واکنش به نیت خصمانه ترامپ، ما مجبور شویم دست به اصلاح ساختاری اقتصادمان بزنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به وعده‌های مکرر تمامی دولت های پیشین برای کاهش وابستگی بودجه به نفت افزود: به خاطر منابع بسیار خوبی که نفت در اختیار دولت‌ها می گذارد، آن‌ها نتوانستند آن دل بکنند  تا حدی که متخصصان پاشنه آشیل اقتصاد ما را نفت تلقی می‌کنند. اما امروز در نتیجه نیت خصمانه ترامپ فرصت تاریخی برای کشور ایجاد شده است تا دست به اصلاح ساختاری اقتصاد بزنیم و وابستگی بودجه به نفت را کاهش دهیم.

عضو کمیسیون مستقلین درباره کاهش ردیف‌های لایحه بودجه و کم حجم شدن آن خاطرنشان کرد: حجیم بودن لایحه و تعداد بالای ردیف‌های‌آن هم بررسی بودجه را طولانی می کند و هم میزان حساسیت را کاهش می دهد. بنابراین با تلاش دولت برای کاهش ردیف‌ها و به حداقل ممکن رساندن آن‌ها، موافق هستم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره علت همراهی مجلس در سال گذشته با افزایش سهم نفت در بودجه ۹۸ گفت: مجلس سال گذشته نمی توانست لایحه دولت را کاملا تغییر دهد. اگر مجلس به دولت تکلیف کند تا اتکای خود به نفت را کاهش دهد، متعاقب آن باید بگوید هزینه های دستگاه های مختلف را هم کاهش دهد که از توان مجلس خارج است. بنابراین هیچ مجلسی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه، مهمترین جایگزین نفت در بودجه آینده را مالیات دانست و افزود: با حذف نفت از بودجه، پیش بینی ما این است که با کنترل فرارهای مالیاتی تا حدمطلوبی می توان جای خالی آن را پر کرد. ما در سال های گذشته شاهد بودیم که حتی در یک سال رشد ۱۲۴ درصدی در تحقق مالیات داشتیم که نشان دهنده ظرفیت بالای افزایش پایه های مالیاتی است.
وی خاطرنشان کرد: با جلوگیری از فرارهای مالیاتی مانند مالیات وکلا، پزشکان، مالیات مسکن و غیره می‌توان بخش اعظمی از درآمد بودجه کشور را تامین کرد. علاوه بر مالیات، فروش اموال مازاد دولت هم منبع مالی است که می تواند بخش دیگری از حذف نفت را در بودجه جبران کند.

نماینده مردم رشت یادآور شد: در سال ۹۷ علی رغم آنکه بودجه سالانه بر پایه فروش نفت نوشته شده بود، دولت توانست در سالی که آماده نبود تا ۵۰% منابع حاصل از نفت را از طرق دیگر تامین کند. اکنون هم با اراده و هماهنگی بیشتر می‌توان تا ۹۰% بودجه نفت را برای لایحه بودجه سال آتی از روش های مختلف تامین نمود. بنابراین من به تحقق حذف نفت از بودجه سالانه کشور هم امیدوار هستم و هم می‌دانم چاره دیگری جز آن نداریم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

جنگ تجاری چین و آمریکا پایان می‌یابد؟

می متالز - اگر چه هفته گذشته برخی خوش‌بینی‌ها از مذاکرات آمریکا و چین حکایت از توافق داشت اما به نظر می‌رسد حالا اما دامنه اختلاف‌ها بیش‌تر خود را نشان می‌دهد.
 خوشبینی ترامپ به مذاکرات بازارها را قانع می‌کند؟

تحرکات بازارهای جهانی در پایان هفته معاملاتی بورس تهران

می متالز - بازارهای جهانی نتوانستند در این هفته محرک پایدار و مستحکمی برای صعود قیمت سهام مرتبط بورسی شوند. توافق کلامی چین و امریکا برای کاستن از تنش‌های تجاری موجی از خوشبینی را میان فعالان اقتصادی پدید آورد. اما داده‌های نگران‌کننده اقتصادی و تردیدها نسبت به حصول سرانجامی در رابطه با جنگ تجاری بازارهای جهانی را متوقف ساخت و بورس تهران را محتاط‌تر کرد.
 

افزایش تعرفه صادرات مواد معدنی جایگزین کمبود درآمد نفتی/ زیان معادن کوچک با افزایش تعرفه

می متالز -یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از آنجا که درآمدهای نفتی کشور کاهش پیدا کرده، دولت از طریق افزایش تعرفه صادرات مواد معدنی سعی در جبران کمبود درآمدهای نفتی دارد.
 ترامپ:

آمریکا آماده مذاکره با ایران است

می متالز - ترامپ با تکرار ادعاهای پیشین گفت: ایران به خاطر مشکلات اقتصادی به دردسر افتاده و آمریکا آماده مذاکره است.
 

دلار در بازارهای جهانی از نفس افتاد

می متالز - کمرنگ شدن امیدها به حصول توافق تجاری بین آمریکا و چین، دلار را به عقب‌نشینی واداشت.
 

تهدید آمریکا، درخواست چین

می متالز - جدی شدن طرح استیضاح، دونالد ترامپ را بر آن داشته هفته گذشته خبر از پیشرفت قابل‌توجه در حل اختلافات تجاری با چین دهد؛ هر چند کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران آمریکایی امید چندانی برای پایان یافتن جنگ‌تجاری میان غول‌های اقتصادی دنیا ندارند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما