خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور؛

لزوم مدیریت یکپارچه و نگهداشت داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی کشور در پایگاه داده‌های علوم زمین

می متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بنا به وظیفه حاکمیتی و بر اساس ماده ۸ اساسنامه خود و با توجه به ماده ۱۵۷ قانون برنامه پنجم توسعه و قانون تمرکز امور صنعت و معدن مصوب سال ۱۳۷۹ موظف است داده‌های حاصل از فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی را در پایگاه جامع علوم زمین ذخیره‌ سازی و منتشر کند.

به گزارش می متالز، هدف از این امر نگهداشت اطلاعات جامع کشور در بحث علوم زمین و کشف ذخایر معدنی است که در لایه‌های مختلف با صرف هزینه توسط دولت و در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات کشور به منظور مطالعات عمرانی و شهری و همچنین کاهش ریسک مطالعات اکتشافی و تسهیل ورود بخش خصوصی به چرخه معدنکاری تهیه شده است.
تاکید می‌شود؛ ارگان‌ها و سازمان‌های تولیدکننده این اطلاعات بایستی با یکدیگر تعامل و ارتباط بیشتری داشته باشند. زیرا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور طی ۶ دهه فعالیت داده‌های ارزشمندی را در زمینه علوم زمین تهیه کرده که به طور تقریبی ۳۸۰ لایه اطلاعاتی در ۹۵ عنوان نقشه گوناگون را در بر می‌گیرد. این داده‌ها از لحاظ آمایش سرزمین بسیار چشمگیر است و کاربرد زیادی در بخش‌های زیرساختی، عمرانی، شهری، اکتشافی، مخاطرات طبیعی‌ و... دارد.
بر اساس برنامه‌ ریزی‌ های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سامانه اطلاعات مکانی پایگاه داده‌های علوم زمین از سال گذشته آغاز به کار کرد و درحال‌حاضر بیشتر داده‌ها و اطلاعات علوم زمین در بستر وب در اختیار کاربران قرار دارد و علاقه ‌مندان در چارچوب موازین قانونی قادر به بهره‌برداری از این اطلاعات هستند.
باید به خاطر داشت، با وجود در اختیار داشتن پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور و سامانه اطلاعات مکانی بایستی بر اساس سیاست همگرایی همه بخش‌های خصوصی و دولتی تولیدکننده این نوع اطلاعات با یکدیگر در تعامل باشند تا ضمن تکمیل چرخه تولید اطلاعات از دوباره‌ کاری و موازی کاری پرهیز شود.
پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور درحال‌حاضر بستر مناسبی برای میزبانی از داده‌های ارگان‌های مختلف کشور در زمینه تولید داده‌ها و اطلاعات مکانی است که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور پیشنهاد می‌کند همه بخش‌ها اطلاعات خود را به صورت تجمیع شده در این پایگاه با مدیریت مستقل خود گرد هم آورند تا ضمن بهره‌مندی کشور از این دستاوردها، بازدهی فعالیت‌های عمرانی، زیرساختی، شهری و اکتشاف معادن به بالاترین سطح ارتقا یابد. بدون شک شروع این راه و طراحی مجدد بانک‌های اطلاعاتی و تلاش برای ایجاد مدل‌های مشابه توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های تولیدکننده این نوع اطلاعات توجیه مناسبی نداشته و بهتر است طی فرآیندهای تخصصی از این ابزار در اختیار بهره‌مندی مناسب شود.
ضمن تاکید مجدد بر این که تجمیع کلیه اطلاعات مکان محور تولیدشده در کشور در این بستر اطلاعاتی واحد علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها باعث افزایش سطح امنیت اطلاعات، نوع و تنوع دسترسی مناسب و فراخوانی داده‌ها به شکلی صحیح خواهد شد و با توجه به تجهیز این بستر مکانی به آخرین روش‌های روز کشور در حوزه فناوری و نرم‌ افزاری باعث تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش معدن، زیرساخت و عمران کشور خواهد شد و امکان تحلیل و مدیریت مناسب را برای مدیران و تصمیم سازان این حوزه فراهم خواهد آورد.

رضا جدیدی
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 نشست تخصصی فرونشست زمین؛

استفاده از ظرفیت‌های بین‌دستگاهی برای مقابله و مدیریت مخاطرات طبیعی

می متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین(پدیده‌شناسی، پایش و پهنه‌بندی خطر) با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان نقشه‌برداری کشور سه‌شنبه ۲۹ بهمن در سالن خلیج‌‌فارس سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز به کار کرد.
 نشست تخصصی فرونشست زمین؛

استفاده از ظرفیت‌های بین دستگاهی برای مقابله و مدیریت مخاطرات طبیعی

می متالز - نشست تخصصی فرونشست زمین (پدیده‌شناسی، پایش و پهنه‌بندی خطر) با همکاری این سازمان و سازمان نقشه‌برداری کشور صبح امروز سه‌شنبه ۲۹ بهمن در سالن خلیج‌فارس سازمان نقشه‌برداری کشور آغاز به کار کرد.
 در مراسم امضای تفاهم‌نامه ایران و روسیه مطرح شد:

تاکید بر توسعه مناسبات زمین‌شناسی

می متالز - تفاهم‌نامه سه جانبه به منظور توسعه و تعمیق مناسبات ایران و روسیه در بخش مطالعات علوم‌زمین به امضای خانم Alla A.ZAKHARONA- GAVRILOVA رییس هیأت مدیره شرکت OZAEO روسیه، راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم‌زمین و جعفر عمرانی معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور رسید.
 

تشریح عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی در 41 ساله انقلاب

می متالز - شهیدی گفت: از جمله فعالیت‌هایی که بعد از انقلاب اسلامی به خصوص امسال انجام شده، واگذاری بخشی از فعالیت‌های این سازمان به بخش خصوصی از طریق مناقصه‌ها است و همچنین در بحث تولید نقشه‌های زمین‌شناسسازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دوره 41 ساله انقلاب اسلامی ی، ژئوشیمیایی و آنالیز آزمایشگاهی به زودی مناقصه‌هایی برگزار می‌شود که به سرعت اکتشاف در کشور کمک می‌کند.
 

یادی از سوزان گل باباپور کارشناس ارشد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور

می متالز - حوالی ساعت ۶:۳۰ دقیقه چهارشنبه 18 دی ماه یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین 6 دقیقه بعد از بلندشدن از باند فرودگاه امام خمینی(ره) با ۱۷۶ خدمه و مسافر در محدوده شاهدشهر سقوط کرد که در پی این سانحه تمامی سرنشینان و خدمه پروازی آن جان باختند و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز یکی از همکاران سابق خود در بخش آزمایشگاه‌های شیمی را در این سانحه از دست داد.
 مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاکید کرد:

سیلاب جنوب کشور و ضرورت جدی گرفتن تغییر اقلیم

می متالز - مدیرکل دفتر مخاطرات، زیست‌محیطی و مهندسی این سازمان در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا در چند سال اخیر مناطق گسترده‌ای از کشور با سیلاب مواجه شده‌اند و شاهد بروز بارش‌های سنگین و نامتعارف در کشور هستیم؟ گفت: این بارش‌ها در یک بازه زمانی مشخص اتفاق افتاده‌اند و بخش‌های مختلف کشور را در فصول مختلف تحت‌تاثیر خود قرار داده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما