خبر
مواد معدنی   زمین شناسی  
پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور؛

لزوم مدیریت یکپارچه و نگهداشت داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی کشور در پایگاه داده‌های علوم زمین

می متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور بنا به وظیفه حاکمیتی و بر اساس ماده ۸ اساسنامه خود و با توجه به ماده ۱۵۷ قانون برنامه پنجم توسعه و قانون تمرکز امور صنعت و معدن مصوب سال ۱۳۷۹ موظف است داده‌های حاصل از فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی را در پایگاه جامع علوم زمین ذخیره‌ سازی و منتشر کند.

به گزارش می متالز، هدف از این امر نگهداشت اطلاعات جامع کشور در بحث علوم زمین و کشف ذخایر معدنی است که در لایه‌های مختلف با صرف هزینه توسط دولت و در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات کشور به منظور مطالعات عمرانی و شهری و همچنین کاهش ریسک مطالعات اکتشافی و تسهیل ورود بخش خصوصی به چرخه معدنکاری تهیه شده است.
تاکید می‌شود؛ ارگان‌ها و سازمان‌های تولیدکننده این اطلاعات بایستی با یکدیگر تعامل و ارتباط بیشتری داشته باشند. زیرا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور طی ۶ دهه فعالیت داده‌های ارزشمندی را در زمینه علوم زمین تهیه کرده که به طور تقریبی ۳۸۰ لایه اطلاعاتی در ۹۵ عنوان نقشه گوناگون را در بر می‌گیرد. این داده‌ها از لحاظ آمایش سرزمین بسیار چشمگیر است و کاربرد زیادی در بخش‌های زیرساختی، عمرانی، شهری، اکتشافی، مخاطرات طبیعی‌ و... دارد.
بر اساس برنامه‌ ریزی‌ های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سامانه اطلاعات مکانی پایگاه داده‌های علوم زمین از سال گذشته آغاز به کار کرد و درحال‌حاضر بیشتر داده‌ها و اطلاعات علوم زمین در بستر وب در اختیار کاربران قرار دارد و علاقه ‌مندان در چارچوب موازین قانونی قادر به بهره‌برداری از این اطلاعات هستند.
باید به خاطر داشت، با وجود در اختیار داشتن پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور و سامانه اطلاعات مکانی بایستی بر اساس سیاست همگرایی همه بخش‌های خصوصی و دولتی تولیدکننده این نوع اطلاعات با یکدیگر در تعامل باشند تا ضمن تکمیل چرخه تولید اطلاعات از دوباره‌ کاری و موازی کاری پرهیز شود.
پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور درحال‌حاضر بستر مناسبی برای میزبانی از داده‌های ارگان‌های مختلف کشور در زمینه تولید داده‌ها و اطلاعات مکانی است که بر همین اساس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور پیشنهاد می‌کند همه بخش‌ها اطلاعات خود را به صورت تجمیع شده در این پایگاه با مدیریت مستقل خود گرد هم آورند تا ضمن بهره‌مندی کشور از این دستاوردها، بازدهی فعالیت‌های عمرانی، زیرساختی، شهری و اکتشاف معادن به بالاترین سطح ارتقا یابد. بدون شک شروع این راه و طراحی مجدد بانک‌های اطلاعاتی و تلاش برای ایجاد مدل‌های مشابه توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های تولیدکننده این نوع اطلاعات توجیه مناسبی نداشته و بهتر است طی فرآیندهای تخصصی از این ابزار در اختیار بهره‌مندی مناسب شود.
ضمن تاکید مجدد بر این که تجمیع کلیه اطلاعات مکان محور تولیدشده در کشور در این بستر اطلاعاتی واحد علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها باعث افزایش سطح امنیت اطلاعات، نوع و تنوع دسترسی مناسب و فراخوانی داده‌ها به شکلی صحیح خواهد شد و با توجه به تجهیز این بستر مکانی به آخرین روش‌های روز کشور در حوزه فناوری و نرم‌ افزاری باعث تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش معدن، زیرساخت و عمران کشور خواهد شد و امکان تحلیل و مدیریت مناسب را برای مدیران و تصمیم سازان این حوزه فراهم خواهد آورد.

رضا جدیدی
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ورود بخش خصوصی به اکتشافات معدنی

می متالز - رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از بزرگ‌ترین آزادسازی و واگذاری محدوده‌های اکتشافی کشور تا پایان سال‌جاری خبر داد.
 رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد:

رخداد بزرگترین آزادسازی محدوده‌های اکتشافی کشور تا پایان سال جاری

می متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در آستانه‌ شصتمین سال فعالیت خود، بزرگترین آزادسازی و واگذاری محدوده‌های اکتشافی کشور را تا پایان سال جاری به انجام می‌رساند.
 پیشنهاد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور

لزوم مدیریت یکپارچه و نگهداشت داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی کشور در پایگاه داده‌های علوم‌زمین

می‌متالز - سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بنا به وظیفه حاکمیتی و بر اساس ماده 8 اساسنامه خود و با توجه به ماده 157 قانون برنامه پنجم توسعه و قانون تمرکز امور صنعت و معدن مصوب سال 1379 موظف است داده‌های حاصل از فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی را در پایگاه جامع علوم‌زمین ذخیره‌سازی و منتشر کند.
 

کیفیت مس ایران در بالاترین کیفیت جهانی

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که حفاری عمقی در ایران تاکنون ناچیز بوده است گفت که مصرف سرانه فلزات در دنیا نشان‌دهنده روند رو به رشد تقاضا در فلزات آهنی و غیرآهنی است و کشور ما نیز باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد.
 مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس مطرح کرد:

روند رو به رشد تقاضا در فلزات آهنی و غیرآهنی

می متالز - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که حفاری عمقی در ایران تاکنون ناچیز بوده است گفت که مصرف سرانه فلزات در دنیا نشان‌دهنده روند رو به رشد تقاضا در فلزات آهنی و غیرآهنی است و کشور ما نیز باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد.
 

تجهیز و نوسازی معادن کشور تا افق ۱۴۰۰

می متالز - خوشبختانه وزارت صنعت، معدن و تجارت محور هفتگانه‌ای را موردنظر قرار داده که یکی از موارد آن توسعه معادن و صنایع معدنی است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما