خبر
مواد معدنی   سنگ آهن  

انعطاف معادن کوچک در مقابل تحریم‌ها

می متالز - معادن کوچک بیشتر در اختیار بخش خصوصی هستند و محاسن آنها در شرایط فعلی اقتصادی این است که باوجود تحریم‌ها می‌توانند انعطاف داشته باشند و در جهت مقابله با تحریم‌ها حرکت کنند.

به گزارش می متالز، البته نباید فراموش کرد که این معادن در شرایطی که تحریم‌ها در زمینه صادرات تاثیرگذار هستند، احساس ترس می‌کنند و درنهایت ناچار به عقب‌نشینی می‌شوند.
برای اینکه معادن کوچک در شرایط فعلی به فعالیت خود ادامه دهند، دولت باید راهکاری را انتخاب کند که ترس از بخش خصوصی و معادن کوچک دور شود. البته درباره تحریم‌های بین‌المللی به‌عنوان کسی که در یک شرکت خصوصی داخلی فعالیت می‌کند باور دارم کاری از دست‌مان برنمی‌آید و ما پیرو حاکمیت و دولت هستیم اما تنها چیزی که از دولت انتظار داریم این است که سیاست‌هایی اعمال کند تا بهتر بتوان از این بحران گذر کرد.
به‌طور مثال درباره صادرات و برگشت ارز در نیما که می‌تواند درست و مفید باشد باید منظم‌تر عمل کند، به این معنی که اگر قوانینی تصویب می‌شود ۲ یا ۳ماه قبل اعلام شود تا فعالان معدنی، خود را با آن هماهنگ کنند. ما درباره تصمیم قانون، هیچ‌وقت گله‌مند نیستیم اما درباره زمان اجرای آن سوال داریم. فراموش نکنیم هر تغییری در هر جایی از جهان اتفاق بیفتد یکباره نیست و پیش از آن به تولیدکننده‌ها فرصت داده می‌شود زیرا کسی که ماده معدنی خریده و می‌خواهد آن را بفروشد ضرر هنگفتی را متحمل می‌شود.
ما از دولت می‌خواهیم دست‌کم یک ماه زودتر، قوانین و بخشنامه‌ها را اطلاع دهد تا کسانی که در این حوزه فعال هستند، زیاد ضرر نکنند. عواقب چنین تصمیم‌هایی برای فعالان بخش خصوصی و معادن کوچک این است که وقتی یکباره تصمیم می‌گیریم در عمل عده‌ای را از بازار بیرون می‌کنیم و به ضرر بخش خصوصی اقدام خواهیم کرد. امروز بسیاری از مجموعه‌های کوچک نگران شرایط خود در آینده هستند. در این روند باید بررسی کنیم که خارجی‌ها در چنین شرایطی چه‌کار کرده‌اند و اگر با شرایط کشور منطبق بود ما هم همان کار را عملی کنیم.

کیوان جعفری طهرانی / کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن ایران

کد خبر: 61180
تاریخ: 1398/07/17 - 18:14
منبع: روزگار معدن

معادن کوچک  تحریم‌ها  کیوان جعفری طهرانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 سناریوهای اقتصاد ایران برای یک دوره پنج ساله بدون تحریم بررسی شد

سرعت‌گیر «رشد» تا ۱۴۰۰

می متالز - اگر تحریم‌ها باز نمی‌گشت اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۰ چه کارنامه‌ای ثبت می‌کرد؟ یک تحقیق در سال ۱۳۹۶، به این سوال پاسخ داده است: اگر اقتصاد ایران تحت تحریم قرار نمی‌گرفت و سیاست‌های اقتصادی بر همان مدار قبل تحریم بود، رشد اقتصادی ۳ درصد را سالانه تا سال ۱۴۰۰ محقق می‌شد.
 وزیر صمت اعلام کرد؛

صنعت و معدن کشور رشد ۲.۳ درصدی داشته است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه گفت: فشارها و تحریم‌های بین‌المللی تاثیری بر فضای صنعت و معدن کشور نداشته است به طوری که طبق گزارش بانک مرکزی، رشد صنعت و معدن کشور از منفی ۱۲.۵ درصد در اسفند ماه ۹۷ به مثبت ۲.۳ درصد در دی ماه امسال رسیده است.
 در جلسه کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری انجمن جوانان کارآفرین اتاق بازرگانی تهران مطرح شد:

رشد صادرات مواد معدنی در سال ۹۸ ناچیز است

می متالز - جلسه کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری انجمن جوانان کارآفرین اتاق بازرگانی تهران با عنوان «بررسی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی» در ساختمان شماره ۳ اتاق بازرگانی برگزار شد.
 آمریکا:

روسیه توان تکمیل خط لوله نورد استریم ۲ را ندارد

می متالز - وزیر انرژی آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد مطمئن است روسیه قادر نخواهد بود خط لوله گازی نورد استریم ۲ در دریای بالتیک را کامل کند و واشنگتن به مخالفت با این پروژه ادامه خواهد داد.
 

بهره‌برداران معادن کوچک و مانع عوارض صادراتی

می متالز - نایب رییس کمیسیون معدن وصنایع معدنی اتاق ایران معتقد است: معادن کوچک از نیمه دوم امسال با مانع جدی عوارض صادرات روبرو شده‌اند و در آستانه شب عید توانی برای پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند.
 جوان لهستانی چگونه در بازار بورس تهران، پولدار شد؟

بانکدار خارجی که مجذوب سهام شرکت‌های سنگ‌آهنی در ایران شد

می متالز - اقتصاد ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد؛ اما در همین حال، ارزش سبد سرمایه‌گذاریِ «ماچی وُجتالِ» لهستانی در بورس تهران در سال 2019، 170 درصد جهش کرده است! ماچی وجتال، یک جوان 36 ساله لهستانی است که سرمایه‌گذاری در بورس تهران، خرید سهام شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن در ایران و خرید سهام شرکت بیسکویت گرجی و چند شرکت دیگر را بر کار برای بانک‌های سرمایه‌گذاریِ چندملیتیِ جی‌پی مورگان و سیتی‌گروپ ترجیح داده است! نیویورک تایمز داستان جذاب ثروتمند شدن این جوان لهستانی از طریق سرمایه‌گذاری در بورس تهران را روایت کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما