خبر
مواد معدنی   سنگ آهن  

انعطاف معادن کوچک در مقابل تحریم‌ها

می متالز - معادن کوچک بیشتر در اختیار بخش خصوصی هستند و محاسن آنها در شرایط فعلی اقتصادی این است که باوجود تحریم‌ها می‌توانند انعطاف داشته باشند و در جهت مقابله با تحریم‌ها حرکت کنند.

به گزارش می متالز، البته نباید فراموش کرد که این معادن در شرایطی که تحریم‌ها در زمینه صادرات تاثیرگذار هستند، احساس ترس می‌کنند و درنهایت ناچار به عقب‌نشینی می‌شوند.
برای اینکه معادن کوچک در شرایط فعلی به فعالیت خود ادامه دهند، دولت باید راهکاری را انتخاب کند که ترس از بخش خصوصی و معادن کوچک دور شود. البته درباره تحریم‌های بین‌المللی به‌عنوان کسی که در یک شرکت خصوصی داخلی فعالیت می‌کند باور دارم کاری از دست‌مان برنمی‌آید و ما پیرو حاکمیت و دولت هستیم اما تنها چیزی که از دولت انتظار داریم این است که سیاست‌هایی اعمال کند تا بهتر بتوان از این بحران گذر کرد.
به‌طور مثال درباره صادرات و برگشت ارز در نیما که می‌تواند درست و مفید باشد باید منظم‌تر عمل کند، به این معنی که اگر قوانینی تصویب می‌شود ۲ یا ۳ماه قبل اعلام شود تا فعالان معدنی، خود را با آن هماهنگ کنند. ما درباره تصمیم قانون، هیچ‌وقت گله‌مند نیستیم اما درباره زمان اجرای آن سوال داریم. فراموش نکنیم هر تغییری در هر جایی از جهان اتفاق بیفتد یکباره نیست و پیش از آن به تولیدکننده‌ها فرصت داده می‌شود زیرا کسی که ماده معدنی خریده و می‌خواهد آن را بفروشد ضرر هنگفتی را متحمل می‌شود.
ما از دولت می‌خواهیم دست‌کم یک ماه زودتر، قوانین و بخشنامه‌ها را اطلاع دهد تا کسانی که در این حوزه فعال هستند، زیاد ضرر نکنند. عواقب چنین تصمیم‌هایی برای فعالان بخش خصوصی و معادن کوچک این است که وقتی یکباره تصمیم می‌گیریم در عمل عده‌ای را از بازار بیرون می‌کنیم و به ضرر بخش خصوصی اقدام خواهیم کرد. امروز بسیاری از مجموعه‌های کوچک نگران شرایط خود در آینده هستند. در این روند باید بررسی کنیم که خارجی‌ها در چنین شرایطی چه‌کار کرده‌اند و اگر با شرایط کشور منطبق بود ما هم همان کار را عملی کنیم.

کیوان جعفری طهرانی / کارشناس بین‌المللی بازار سنگ‌آهن ایران

کد خبر: 61180
تاریخ: 1398/07/17 - 18:14
منبع: روزگار معدن

معادن کوچک  تحریم‌ها  کیوان جعفری طهرانی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

مثلث حمایت از مصرف‌کننده نهایی

می متالز - خرداد سال گذشته برخی از تامین‌کنندگان ورق وارداتی ایران ازجمله تولیدکنندگان قزاق و روس اعلام کردند که به‌دلیل اعمال تحریم‌های امریکا علیه ایران و ترس از تحریم‌های ثانویه امریکا، صادرات محصولات به ایران را قطع خواهند کرد.
 

نقش معادن کوچک در رونق اقتصاد

می متالز - برعکس آنچه تصور می‌شود، تمام معادن کوچک و متوسط بنا به ابعاد خود در بحران‌ها و نوسانات محیطی محکوم به آسیب‌پذیری هستند اما آسیب‌پذیری این دسته از معادن به نوعی وابسته به رویکرد طلایه‌داران صنعت و معدن نسبت به مقوله بسیار مهم صنایع کوچک است.
 

الاکلنگ تولید ماهانه خودرو

می متالز - آمار ارائه شده از سوی خودروسازان به بورس نشان می‌دهد اگرچه ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو رفتاری متفاوت از یکدیگر را در تولید ماهانه‌شان نشان داده‌اند، با این حال به نظر می‌رسد روند کلی تولید به یک ثبات نسبی نزدیک شده است.
 

چرا ایران توانست در برابر تحریم‌ها ایستادگی کند؟

می متالز - مدیرکل سابق اقتصادی بانک مرکزی موفقیت جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی و پایداری علیه تحریم‌های آمریکا را به دلیل وجود نظام تولید و توزیع انرژی قدرتمند کشور در کنار سرپا بودن نظام کشتیرانی ایران دانست و گفت: این نظام قوی همچنان به پایداری مردم کمک کرده است.
 رئیس انجمن سنگ اصفهان مطرح کرد:

عرضه سنگ‌های اصفهان با برند ایتالیا و چین در دنیا

می متالز - رئیس انجمن سنگ اصفهان گفت: امروز بسیاری از سنگ‌های موجود در اصفهان همچون لاشتر اصفهان با برند ایتالیا و برخی سنگ‌ها نیز با برند چین به بازار عرضه می‌شود.
 وزیر صنعت:

دشمن در طراحی تحریم‌ها فاصله طبقاتی را افزایش داده است

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دشمن در طراحی تحریم ها واردات کالاهای لوکس به ایران را آزاد کرده است تا خزانه ای را پر و فاصله طبقاتی در جامعه را افزایش دهد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما