خبر
مس   قراضه و بازیافت  

بازیافت مس به وسعت یک تاریخ

می متالز - مس جزو فلزاتی به‌شمار می‌رود که بیشترین میزان قابلیت بازیافت را دارد.

به گزارش می متالز، درحقیقت مس و آلیاژهای آن هزاران سال است که از سوی انسان بازیافت می‌شود و حتی عنوان می‌شود، مسی که از ابتدای تاریخ ساخته شده همچنان در چرخه استفاده بشریت قرار دارد و به‌صورت بازیافت شده مورداستفاده دوباره قرار می‌گیرد. از آنجا که بازیافت مس از بعد اقتصادی ارزان‌تر از فرآیند معدنکاری و استخراج مس از معادن به‌شمار می‌رود، به‌گونه‌ای‌که مس بازیافتی ارزش ۹۰درصدی بهای مس اصلی را دارد، بنابراین بازیافت آن مورداستقبال قرار می‌گیرد. همچنین بازیافت مس به متعادل نگه‌داشتن نرخ تولیدات مسی کمک می‌کند. یکی دیگر از مزایای بازیافت مس، کاهش مصرف انرژی و آلایندگی است؛ چراکه بازیافت این فلز پرمصرف، ۱۵درصد انرژی فرآیند استخراج مس را کاهش می‌دهد که این امر به نوبه خود سبب کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز خواهد شد. سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن ضایعات مس در کشور تولید می‌شود که این میزان به‌عنوان مواد اولیه سهم حدود ۱۵درصدی در تولید مس کشور دارد. بخش زیادی از ضایعات مس در بخش صنعتی تولید می‌شود. البته بعد از تخریب ساختمان مجموعه‌ای از سیم و کابل جزو ضایعات مس قرار می‌گیرند که بازیافت می‌شوند.
یکی از موضوع‌های قابل‌توجه در بازیافت مس این است که جمع‌آوری ضایعات مس به شکل مدرنیزه انجام می‌شود، به‌گونه‌ای‌که می‌توان ادعا کرد حدود ۱۰۰درصد جمع‌آوری ضایعات مس به روش سنتی انجام می‌شود و در این زمینه نیازمند پیش‌رفتن به سمت جمع‌آوری مدرنیزه‌تر هستیم.

محمد آشناگر / کارشناس ضایعات

کد خبر: 61182
تاریخ: 1398/07/17 - 18:15
منبع: روزگار معدن

بازیافت مس  محمد آشناگر 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 اسقاط خودرو دیگر صرفه اقتصادی ندارد؛

عمر نوح قراضه‌های آهن در ایران

می متالز - یکی از راه‌های حفظ محیط زیست در صنعت فولاد، گسترش صنعت بازیافت و مدیریت آن است. برخی کارشناسان معتقد هستند که تا ۵۰ سال آینده در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته کل مواد اولیه صنایع تولیدی از محل بازیافت کالاهای مصرفی تهیه و تامین می‌شوند. در کشور ژاپن هر 5 سال یک بار و در کشورهای اروپایی هر 6 سال یک بار خودروهای تولیدی بازیافت می‌شوند و مواد آن دوباره به چرخه تولید بازمی‌گردد، این در حالی است که عمر خودرو در ایران به بالای ۲۰ سال نیز می‌رسد.
 

بازار داغ قراضه آهن

می متالز - بازار ضایعات آهن در سه هفته گذشته با جهشی ناگهانی روبه‌رو شده و به صورت ممتد نیز در حال افزایش است.
 

بازیافتی مهم با انرژی کمتر

می متالز - آلومینیوم به دلیل سبک بودن جذابیت‌های بالایی برای استفاده و در صنایع مختلف کاربردهای فراوان دارد.
 صرفه‌ای که بازیافت فلز نقره‌ای به همراه می‌آورد

صرفه‌جویی ۹۰ درصدی انرژی با قراضه‌های طلایی آلومینیوم

می متالز - در بسیاری از کشور‌های پیشرفته، تولید انواع پروفیل آلومینیوم از مواد حاصل از بازیافت نه‌تنها امری رایج که اقتصادی شمرده می‌شود.
 

ورود ضایعات به بورس کالا تسهیل شود

می متالز - سالانه به‌طور میانگین ۲.۵ تا ۳ میلیون تن قراضه در ایران خریدوفروش می‌شود و اهمیت موضوع آن است که این بازار باید به صورت هدفمند مدیریت شود.
 

خرید هنرمندانه قراضه

می متالز - خرید بار قراضه یک هنر است؛ چراکه در کشور ما قراضه به صورت محدود وجود دارد. با این وجود سالانه به‌طور میانگین ۲.۵ تا ۳میلیون تن قراضه در ایران خرید و فروش می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما