خبر
مس   قراضه و بازیافت  

بازیافت مس به وسعت یک تاریخ

می متالز - مس جزو فلزاتی به‌شمار می‌رود که بیشترین میزان قابلیت بازیافت را دارد.

به گزارش می متالز، درحقیقت مس و آلیاژهای آن هزاران سال است که از سوی انسان بازیافت می‌شود و حتی عنوان می‌شود، مسی که از ابتدای تاریخ ساخته شده همچنان در چرخه استفاده بشریت قرار دارد و به‌صورت بازیافت شده مورداستفاده دوباره قرار می‌گیرد. از آنجا که بازیافت مس از بعد اقتصادی ارزان‌تر از فرآیند معدنکاری و استخراج مس از معادن به‌شمار می‌رود، به‌گونه‌ای‌که مس بازیافتی ارزش ۹۰درصدی بهای مس اصلی را دارد، بنابراین بازیافت آن مورداستقبال قرار می‌گیرد. همچنین بازیافت مس به متعادل نگه‌داشتن نرخ تولیدات مسی کمک می‌کند. یکی دیگر از مزایای بازیافت مس، کاهش مصرف انرژی و آلایندگی است؛ چراکه بازیافت این فلز پرمصرف، ۱۵درصد انرژی فرآیند استخراج مس را کاهش می‌دهد که این امر به نوبه خود سبب کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز خواهد شد. سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن ضایعات مس در کشور تولید می‌شود که این میزان به‌عنوان مواد اولیه سهم حدود ۱۵درصدی در تولید مس کشور دارد. بخش زیادی از ضایعات مس در بخش صنعتی تولید می‌شود. البته بعد از تخریب ساختمان مجموعه‌ای از سیم و کابل جزو ضایعات مس قرار می‌گیرند که بازیافت می‌شوند.
یکی از موضوع‌های قابل‌توجه در بازیافت مس این است که جمع‌آوری ضایعات مس به شکل مدرنیزه انجام می‌شود، به‌گونه‌ای‌که می‌توان ادعا کرد حدود ۱۰۰درصد جمع‌آوری ضایعات مس به روش سنتی انجام می‌شود و در این زمینه نیازمند پیش‌رفتن به سمت جمع‌آوری مدرنیزه‌تر هستیم.

محمد آشناگر / کارشناس ضایعات

کد خبر: 61182
تاریخ: 1398/07/17 - 18:15
منبع: روزگار معدن

بازیافت مس  محمد آشناگر 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 صرفه‌ای که بازیافت فلز نقره‌ای به همراه می‌آورد

صرفه‌جویی ۹۰ درصدی انرژی با قراضه‌های طلایی آلومینیوم

می متالز - در بسیاری از کشور‌های پیشرفته، تولید انواع پروفیل آلومینیوم از مواد حاصل از بازیافت نه‌تنها امری رایج که اقتصادی شمرده می‌شود.
 

ورود ضایعات به بورس کالا تسهیل شود

می متالز - سالانه به‌طور میانگین ۲.۵ تا ۳ میلیون تن قراضه در ایران خریدوفروش می‌شود و اهمیت موضوع آن است که این بازار باید به صورت هدفمند مدیریت شود.
 

خرید هنرمندانه قراضه

می متالز - خرید بار قراضه یک هنر است؛ چراکه در کشور ما قراضه به صورت محدود وجود دارد. با این وجود سالانه به‌طور میانگین ۲.۵ تا ۳میلیون تن قراضه در ایران خرید و فروش می‌شود.
 قیمت‌گذاری ضایعات آهن، براساس فرمول خاصی انجام نمی‌‌شود

مافیای آهنین قیمت‌گذاری قراضه آهن

می متالز - بازار قراضه در کشور بازاری است که به دلیل نبود نظارت یک مدیریت واحد در این حوزه، قیمت‌گذاری‌های آن ازسوی یک بنگاه یا افراد خاص انجام می‌شود.
 خریداران ضایعات آهن پایبند به فرمول قیمت‌گذاری خاصی نیستند

بازار قراضه آهن نیازمند مدیریت یکپارچه

می متالز - بازار قراضه در کشور بازاری است که به دلیل نبود نظارت یک مدیریت واحد در این حوزه، قیمت‌گذاری‌های آن ازسوی یک بنگاه یا افراد خاص انجام می‌شود.
 

بازیافت با صرفه آلومینیوم

می متالز - آلومینیوم با توجه به ویژگی منحصر به فرد خود یعنی سبک بودن، در صنایع مختلف به کار برده می‌شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما