خبر
ریلی و راه آهن  

لزوم استفاده ازظرفیت راه آهن غرب کشور برای صنایع استان کرمانشاه

می متالز - رئیس اتاق کرمانشاه گفت: باید از ظرفیت حمل بار راه آهن غرب کشور برای صنایع کرمانشاه بهره‌مند شویم.

به گزارش می متالز، کیوان کاشفی در جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با محوریت حمل بار و کالا توسط راه آهن برگزار شد، اظهار کرد: راه آهن غرب که به شبکه ریلی کشور متصل است از چندی قبل در کرمانشاه افتتاح شد و هم اکنون در بحث جابجایی مسافرین در حال استفاده است.

وی ادامه داد: اگرچه یکی از اهداف خطوط حمل و نقل ریلی جابجایی کالا است اما تا کنون از این ظرفیت در کرمانشاه استفاده نشده است

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، عدم بهره‌مندی از راه آهن برای جابجایی کالا در شرایط رخ داده که حمل و نقل ریلی بعد از حمل و نقل دریایی و کشتی‌رانی ارزانترین ناوگان حمل و نقل است.

کاشفی با اشاره به برنامه‌‌ریزی‌هایی که برای احداث بندرخشک در کرمانشاه انجام شده، یادآور شد: اگر نیاز باشد باید در کنار این بندر خشک ایستگاه‌های باری نیز برای راه آهن در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه واحدهای صنعتی بزرگی داریم که جابجایی بار و کالای آنها در طی سال به چند ده تن می‌رسد و نیازمند استفاده از راه‌آهن هستند.

رئیس اتاق کرمانشاه احداث خطوط آنتنی برای دسترسی بهتر صنایع را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: اما برای این منظور ابتدا باید ارزیابی دقیقی از ظرفیت واحدها و برنامه هفتگی یا ماهیانه حمل بار آنها داشته باشیم.

کاشفی افزود: اگر نیاز باشد می‌تواند برای تعدادی از واحدها که در یک منطقه تمرکز دارند یک خط آنتی تعریف کرد.

وی احداث این خطوط ریلی وآنتنی و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز آن را با امکانات و بودجه محدود دولتی زمان‌بر دانست و عنوان کرد: اگر نیاز باشد می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی هم استفاده کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم تشکیل یک کمیته کاری در حوزه راه آهن با حضور دستگاه‌های متولی تاکید کرد تا بتوان برنامه‌ریزی‌های این حوزه را با سرعت بیشتری پیش برد.

در ادامه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه با اشاره به جابجایی بار نزدیک ۲۰ تنی واحدهای تولیدی استان در سال، گفت: از این میزان ۱۰ میلیون تن آن قابلیت حمل با سیستم ریلی را دارد.

وی ادامه داد: در محدوده شهرک‌های صنعتی جاده بیستون، واحدهای صنعتی جاده ماهیدشت و … ظرفیت خوبی برای راه‌اندازی خطوط آنتنی برای جابجایی بار صنایع وجود دارد.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز بر لزوم احداث چند بارانداز برای راه آهن کرمانشاه در مسیرهای مختلف تاکید کرد و افزود: با توجه به امتداد راه آهن تا خسروی و عراق، باید در این مسیر نیز باراندازهایی در نظر گرفته شود.

وی معتقد است راه‌اندازی خطوط ریلی برای صنایع، هزینه حمل و نقل آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران

فضای کسب‌ و کار مناسب، حلقه مفقوده کارآفرینی کشور است

می متالز - کیوان کاشفی معتقد است:‌با قوانین و مقررات پیچیده‌ای در فضای کسب و کار مواجهیم که بسیاری از آن‌ها حتی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد و مربوط به زمانی است که شرایط عادی و ایده‌آل باشد.
 

هیچ یک از خطوط ریلی در بارش‌های اخیر مسدود نشد

می متالز - معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «طرح مقاوم‌سازی نقاط آسیب‌پذیر شبکه ریلی کشور از ابتدای سال جاری در دستور کار راه‌‌آهن قرار گرفت» گفت: در حال حاضر شبکه ریلی کشور با مشکل خاصی مواجه نیست.
 

۲۳ تلفن برای عبور یک محموله صادراتی

می متالز - صادرکنندگان برتر کرمانشاه در مراسمی با حضور استاندار، رئیس اتاق کرمانشاه و جمعی از مسوولان و فعالان اقتصادی این استان تجلیل شدند.
 

بازرگانان حلبچه به کرمانشاه می‌آیند

می متالز - رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمانشاه اعلام کرد که گروهی از بازرگانان استان حلبچه عراق در سفری ۲ روزه به کرمانشاه سفر خواهند کرد.
 

راه آهن سنندج باید تا پایان دولت به اتمام برسد

می متالز - معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از تامین کامل اعتبار ساخت راه آهن همدان به سنندج خبر داد و اذعان کرد: کردستان جزو استان‌های دارای اولویت برای ریل گذاری است.
 رئیس اتاق کرمانشاه اعلام کرد

تجارت با عراق از کانال مشترک

می متالز - رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه آینده مبادلات تجاری با عراق از کانال سرمایه‌گذاری‌های مشترک است، گفت: امیدواریم در سه ماه پایانی سال بخشی از کاهش صادرات استان جبران شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما