خبر
ریلی و راه آهن  

لزوم استفاده ازظرفیت راه آهن غرب کشور برای صنایع استان کرمانشاه

می متالز - رئیس اتاق کرمانشاه گفت: باید از ظرفیت حمل بار راه آهن غرب کشور برای صنایع کرمانشاه بهره‌مند شویم.

به گزارش می متالز، کیوان کاشفی در جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با محوریت حمل بار و کالا توسط راه آهن برگزار شد، اظهار کرد: راه آهن غرب که به شبکه ریلی کشور متصل است از چندی قبل در کرمانشاه افتتاح شد و هم اکنون در بحث جابجایی مسافرین در حال استفاده است.

وی ادامه داد: اگرچه یکی از اهداف خطوط حمل و نقل ریلی جابجایی کالا است اما تا کنون از این ظرفیت در کرمانشاه استفاده نشده است

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، عدم بهره‌مندی از راه آهن برای جابجایی کالا در شرایط رخ داده که حمل و نقل ریلی بعد از حمل و نقل دریایی و کشتی‌رانی ارزانترین ناوگان حمل و نقل است.

کاشفی با اشاره به برنامه‌‌ریزی‌هایی که برای احداث بندرخشک در کرمانشاه انجام شده، یادآور شد: اگر نیاز باشد باید در کنار این بندر خشک ایستگاه‌های باری نیز برای راه آهن در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان کرمانشاه واحدهای صنعتی بزرگی داریم که جابجایی بار و کالای آنها در طی سال به چند ده تن می‌رسد و نیازمند استفاده از راه‌آهن هستند.

رئیس اتاق کرمانشاه احداث خطوط آنتنی برای دسترسی بهتر صنایع را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: اما برای این منظور ابتدا باید ارزیابی دقیقی از ظرفیت واحدها و برنامه هفتگی یا ماهیانه حمل بار آنها داشته باشیم.

کاشفی افزود: اگر نیاز باشد می‌تواند برای تعدادی از واحدها که در یک منطقه تمرکز دارند یک خط آنتی تعریف کرد.

وی احداث این خطوط ریلی وآنتنی و فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز آن را با امکانات و بودجه محدود دولتی زمان‌بر دانست و عنوان کرد: اگر نیاز باشد می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی هم استفاده کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم تشکیل یک کمیته کاری در حوزه راه آهن با حضور دستگاه‌های متولی تاکید کرد تا بتوان برنامه‌ریزی‌های این حوزه را با سرعت بیشتری پیش برد.

در ادامه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه با اشاره به جابجایی بار نزدیک ۲۰ تنی واحدهای تولیدی استان در سال، گفت: از این میزان ۱۰ میلیون تن آن قابلیت حمل با سیستم ریلی را دارد.

وی ادامه داد: در محدوده شهرک‌های صنعتی جاده بیستون، واحدهای صنعتی جاده ماهیدشت و … ظرفیت خوبی برای راه‌اندازی خطوط آنتنی برای جابجایی بار صنایع وجود دارد.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز بر لزوم احداث چند بارانداز برای راه آهن کرمانشاه در مسیرهای مختلف تاکید کرد و افزود: با توجه به امتداد راه آهن تا خسروی و عراق، باید در این مسیر نیز باراندازهایی در نظر گرفته شود.

وی معتقد است راه‌اندازی خطوط ریلی برای صنایع، هزینه حمل و نقل آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

صنایع کرمانشاه هنوز از "قطار" بی‌بهره‌اند

می متالز - با افتتاح راه آهن کرمانشاه در آخرین روزهای سال 96 امیدی بین فعالین حوزه صنعت کرمانشاه شکل گرفت تا با ایجاد حمل و نقل ریلی تحولی در عرصه جابجایی تولیدات صنعتی استان رخ دهد.
 

باعث تذکر به رئیس جمهور شد/ بودجه راه آهن کرمانشاه را برگردانید

می متالز - در خصوص بودجه تکمیلی راه آهن غرب کشور که صرف بدهی های دولت شده بود، نمایندگان کرمانشاه را به واکنش واداشت و رییس جمهور را در صحن علنی مجلس تذکر دادند.
 عضو هیات رئیسه اتاق ایران در شورای گفت‌وگوی کرمانشاه

احداث شبکه ریلی آنتنی برای کاهش هزینه حمل کالا ضروری است

می متالز - کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه به مغفول ماندن استفاده از ظرفیت ریلی برای حمل بار اشاره کرد و گفت: برای منتقل کردن بار وابسته به صنایع مختلف باید ایجاد شبکه ریلی آنتنی در مناطق صنعتی در دستور کار قرار بگیرد.
 عضو هیات رئیسه اتاق ایران

بهبود فضای کسب‌وکار راهکار اجرایی می‌خواهد

می متالز - کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران در نشست کارشناسی حلقه‌های مفقوده، بهبود فضای کسب‌وکار را یکی از الزامات جذب نقدینگی به حوزه‌های سرمایه‌گذاری و مولد دانست و تأکید کرد برای بهبود فضای کسب‌وکار هم عزم ملی برای بهبود زیرساخت‌های فرهنگی نیاز است و هم باید برای راهکارهای اجرایی ارائه شود.
 رئیس هیات مدیره جهان فولاد غرب:

بخش نامه های خلق الساعه حرف دل امروز فولادی هاست

می متالز - صنعت فولاد ایران در شرایط کنونی از دو مشکل داخلی و خارجی رنج می برد. از یک سو تحریم ها به میزان زیادی عملکرد این صنعت را تحت تأثیر قرار داده اند و از سوی دیگر مقررات دست و پاگیر داخلی هم اوضاع را برای تولیدکنندگان سخت تر کرده اند. جهانبخش شکری رئیس هیات مدیره جهان فولاد غرب در گفت و گو با چیلان وضعیت صنعت فولاد را در شرایط کنونی کشور نفس گیر ارزیابی کرد و راه برون رفت از این شرایط را مقررات زدایی از تولید و تجارت فولاد دانست.
 یادداشت کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران

ضرورت مشورت خواهی حداکثری در تدوین لایحه اصلاح قانون تجارت

می متالز - کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران در یادداشتی نوشته است: با توجه به ارجاع برخی مواد به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و همچنین حال و هوای ماه‌های پایانی دوره کنونی مجلس، ضروری است بررسی کامل‌تر لایحه مورد توجه ویژه قرار گیرد و تصویب نهایی آن را به صحن علنی دوره بعدی مجلس سپرده شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما