خبر
نفت   قیر و روانکارها  

شفاف‌سازی مدیرعامل بهران از کاهش نرخ خوراک

می متالز - نحوه قیمت‌گذاری لوبکات به‌ عنوان خوراک اصلی تولید روغن‌پایه در کشور درکارگروه تنظیم بازار ‌تغییر کرد تا پالایشگاه‌های روغن‌سازی بتوانند به‌تولید و عرضه روغن‌های موتوری و صنعتی در بازار بپردازند. اکنون اما تاثیر این مصوبه بر ارزش سهام روانکارها چه تاثیری دارد؟

به گزارش می متالز، بر این اساس ستاد تنظیم بازار ابتدا با تغییر فرمول محاسبه قیمت لوبکات برای فروش به‌پالایشگاه‌های روغن‌سازی موافقت کرد و براساس آن ضریب ۰.۹۵درصد فرمول قیمت پایه لوبکات تا اول دی‌ماه سال‌جاری به ۰.۹درصد تقلیل پیدا کرد. به‌عبارت دیگر فرمول قیمت پایه لوبکات تا اول دی‌ماه سال جاری به‌این شرح تصحیح می‌شود؛ ‌ضمن‌اینکه مرجع قیمت جهانی نفت‌کوره نیز،‌ نشریه «پلاتس» خواهد بود.

اسعد عزیزی مدیرعامل نفت بهران در خصوص تاثیر این مصوبه بر ارزش سهام روانکارها گفت: به غیر از بخش بالای بازار که وابستگی بسیاری به واردات دارد، کاهش قیمت لوبکات تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر محصولات نهایی متوسط به پایین بازار خواهد داشت.

وی افزود:کاهش قیمت لوبکات باعث افزایش سود در بخش میانی و پایین بازار خواهد شد که تمامی شرکت‌ها در EPS پیشنهادی تاثیر این مسئله را منظور کرده‌اند.

مدیرعامل نفت بهران ادامه داد: لازم به ذکر است که در زمان کاهش بهای تمام شده، متاسفانه شرکت‌های صنعت وارد سیاست افزایش تخفیفات و رقابت مخرب خواهند شد و میانگین سود صنعت روانکار کاهش پیدا خواهد کرد که این روند، اثر مثبت کاهش بهای تمام شده را تا حدودی خنثی خواهد کرد.

عزیزی اضافه کرد: درحقیقت نرخ مصوب فروش محصولات بطور رسمی کاهش پیدا نمیکند اما شرکت‌ها وارد رقابت ناسالمی برای گرفتن سهم بازار از همدیگر با استفاده از سیاست تخفیف قیمتی می‌شوند.

مدیرعامل نفت بهران با اشاره به اینکه کاهش متوسط نرخ فروش در ماههای اخیر مربوط به افت قیمت محصولات صادراتی و تغییر ترکیب سبد فروش است، عنوان کرد: دلیل کاهش نرخ لوبکات در آبان ماه مربوط به تغییر نرخ نفت کوره است و دلار تقریبا در این مدت ثابت بوده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

جولان دلالان در بازار فولاد

می متالز - متولیان صنعت فولاد آنقدر به بازار فولاد بی‌اعتنایی کردند و هشدار‌های قوه قضائیه را نسبت به دلال بازی و عرضه قطره چکانی فولاد در بورس جدی نگرفتند که قیمت‌های انواع میلگرد، ورق و سایر محصولات فولادی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت، به طوری که معاون دادستان با ارسال نامه دوم به وزارت صمت و بورس کالا بار دیگر از تخلفات دلالان در بورس پرده برداشته و خواستار رسیدگی به بازار این کالا شده است. هرچند وزارت صمت همچنان سکوت اختیار کرده و منتظر واکنش‌های بازار و تولیدکنندگان است.
 دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد:

برخورد با اخلالگران عرضه محصولات فولادی در بورس

می متالز - دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: تولیدکنندگان محصولات فولادی مکلف به رعایت کف عرضه تعیین شده در بورس هستند و در صورت اخلال در این روند به دادستانی معرفی می‌شوند.
 دبیر ستاد تنظیم بازار تاکید کرد:

الزام تولیدکنندگان فولاد به رعایت کف عرضه در بورس

می متالز - دبیر ستاد تنظیم بازار از الزام تولیدکنندگان محصولات فولادی به رعایت کف عرضه تعیین شده در بورس خبر داد.
 

سیاست‌گذاری اشتباه در صنعت فولاد/ سهمیه‌های غیرواقعی قیمت ورق‌ را به اوج رساند

می متالز - سیاست‌گذاری ستاد تنظیم بازار به واسطه قیمت‌گذاری تثبیتی و اختصاص غیرکارشناسی سهمیه به صنایع پایین‌دستی، آشفتگی بازار فولاد را تشدید کرده است.
 

تکلیف دولت به فولادی ها در بورس کالا: تعهدات عرضه را به جا بیاورید/مصوبه ستاد تنظیم بازار درباره عرضه بیلت و بلوم فولادی منتشر شد

می متالز - ستاد تنظیم بازار در راستای الزام عرضه بیلت و بلوم فولادی در بورس کالا، شرکت‌های متعهد را مکلف کرد تعهدات خود را تا پایان هفته جاری انجام دهند، در غیر اینصورت با آن‌ها برخورد می شود.
 یک عضو شورای عالی بورس:

اگر قرار است فولاد در بورس کالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود

می متالز - یک عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه اگر قرار است فولاد در بورس کالا باشد، نباید مشمول قیمت گذاری شود، گفت: نظام قیمت گذاری و عرضه به طور کامل باید به نظام بازار سپرده شود و در بورس کالا انجام شود، چراکه هر جا ذره ای از سازوکار بازار خارج شده ایم و در روند معاملات یا قیمت، دخالت کرده ایم، رانت توزیع شده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما