خبر
فلزات غیرآهنی  
برگزارکننده دومین همایش و نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی:

صدای فعالان صنایع غیرآهنی را به گوش مسوولان می‌رسانیم

می متالز - دومین همایش و نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) امسال از ۲۹ دی تا ۱ بهمن در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش می متالز، این همایش و نمایشگاه بر فلزات غیرآهنی با موضوع‌هایی چون اکتشاف، استخراج و فرآوری تاکید دارد. در این همایش ۳روزه شاهد حضور مهمان‌های داخلی و خارجی خواهیم بود.
درباره اهداف برگزاری دومین همایش و نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) با محمود بندرچی، مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن و برگزارکننده اصلی این همایش گفت‌وگویی انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

همایش و نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی از چه زمانی و با چه رویکردی آغاز به کار کرد؟

دوره نخست این همایش در سال ۱۳۹۲ با همکاری انجمن کارفرمایان سرب و روی، وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، خانه معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن آغاز به کار کرد. رویکرد این همایش به صورت تخصصی اکتشاف، استخراج و فرآوری فلزات غیرآهنی مس، طلا، سرب و روی، آلومینیوم، کرومیت و عناصر نادر خاکی بود. اما پس از دوره نخست، این همایش برگزار نشد.

 

چرا پس از نخستین دوره، این همایش برگزار نشد؟

به دلیل رکودی که بر بازار حاکم شد، این همایش ادامه پیدا نکرد تا اینکه امسال تصمیم گرفتیم دومین دوره این همایش را برگزار کنیم. این همایش از ۲۹ دی تا ۱ بهمن امسال در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.
 

صنایع فلزات غیرآهنی تا چه حد در کشور موردتوجه قرار گرفته و ضرورت برگزاری این همایش تا چه اندازه به‌نظر می‌رسد؟

در حقیقت می‌توان ادعا کرد که درحال‌حاضر یکی از ارزآورترین مواد معدنی مس است و در میان این صنایع سرآمد به‌شمار می‌رود. ممکن است‌های و هوی صنعتی مانند فولاد بسیار باشد اما فلزاتی مانند مس، آلومینیوم و طلا می‌توانند ارزش‌افزوده بالایی را به همراه داشته باشند اما به اندازه‌ای که به صنعت فولاد بها داده شده به این فلزات داده نشده است. در حقیقت با توجه به ارزآوری که این فلزات به همراه دارند، کمتر به آنها پرداخته شده است.

 

اهداف و برنامه‌های شما در این همایش چیست؟

یکی از اهداف ما این است که چه در حوزه اکتشاف و چه در حوزه‌های استخراج و فرآوری حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشیم.
سخنرانی‌های کلیدی و کارگاه‌های تخصصی و آموزشی جزو برنامه‌های اصلی این همایش هستند. به همین دلیل برای آن فراخوان داده‌ایم و استقبال به نسبت خوبی تا این زمان انجام شده است.

 

برگزارکنندگان این همایش چه بخش‌هایی هستند؟

برگزارکننده اصلی این همایش شرکت رستاک پادویژن با همکاری انجمن کارفرمایان سرب و روی ایران است اما سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، خانه معدن ایران و نظام مهندسی معدن ایران جزو حامیان این همایش به‌شمار می‌روند.

 

آیا این همایش فقط داخلی است یا مهمان بین‌المللی نیز دارد؟

به یقین مهمان و سخنران خارجی برای این همایش درنظر گرفته شده است، از این‌رو به کشورهای همسایه ازجمله ترکیه سفر کرده و از آنها برای شرکت در این همایش دعوت کرده‌ایم.

 

تفاوت این همایش با همایش‌های مشابه فلزات غیرآهنی در چیست؟

در این همایش و نمایشگاه به تمام فلزات غیرآهنی پرداخته می‌شود و فقط تاکید بر یک عنصر خاص وجود ندارد. طلا، مس، آلومینیوم و سرب و روی همه به یک اندازه مهم به‌شمار می‌روند، از این‌رو قصد داریم خواسته‌های فعالان این حوزه را به گوش مسوولان برسانیم تا اقتصاد در این صنایع به خوبی به‌گردش درآید.

 

اساسی‌ترین مشکلات فلزات غیرآهنی چیست؟

اساسی‌ترین مشکل صنایع فلزات غیرآهنی در بخش اکتشاف است؛ چراکه اکتشاف‌ها به‌طور کامل در زمینه این فلزات انجام نشده است. گمان نمی‌کنم که بیش از ۱۰ تا ۱۵درصد اکتشاف‌های کشور در حوزه این فلزات انجام شده باشد. البته در حوزه استخراج و فرآوری نیز مشکلاتی وجود دارد، این در حالی است که بالاترین ارزش‌افزوده را فرآوری ایجاد می‌کند که باید در این حوزه بسیار کار کنیم. از سوی دیگر به‌دلیل تحریم‌ها در بخش ماشین‌آلات با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.
همچنین فناوری‌های واحدهای فرآوری در برخی صنایع بسیار قدیمی شده و نیازمند روزآمدی است. از سوی دیگر باید بیش از پیش این واحدها را به سمت صادرات سوق داد. هر چند در این حوزه‌ها بخش خصوصی پیشروتر از بخش دولتی است و درحقیقت می‌تواند الگوی خوبی برای بخش دولتی قلمداد شود.

 

اگر سخن پایانی دارید، بفرمایید.

اعلام آمادگی می‌کنیم از تجربه‌های شرکت‌های گوناگون نهایت استفاده را داشته باشیم. از روزنامه «صمت» نیز برای اطلاع‌رسانی این همایش و نمایشگاه سپاسگزارم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 مدیر امور اکتشاف و مهندسی شرکت مس عنوان کرد:

اکتشافات موفق به دانش نوین نیاز دارد

می متالز - مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشاف و مهندسی شرکت ملی صنایع مس ایران در میزگردی با عنوان «چالش‌های فرآروی اکتشافات کانسارهای جدید مس و عناصر همراه در سومین همایش فلزات غیرآهنی درباره ذخایر کشف شده در یک دهه اخیر در جهان عنوان کرد: در جهان اکتشافات قابل‌توجهی از سال 2008 تا 2017 میلادی اتفاق افتاده که حدود 846 ذخیره شناسایی شده و پیش‌بینی می‌شود حدود 213 ذخیره در مراحل اکتشاف باشد که هنوز گزارش نشده است.
 

حضور قدرتمند مس باهنر برای دومین سال پیاپی در همایش و نمایشگاه فلزات غیر آهنی

می متالز - سومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار در محل هتل المپیک تهران برگزارشد. در این دوره از نمایشگاه صنایع مس شهید باهنر، دومین حضور موثر و پر رنگ خود را در دومین سال پیاپی تجربه کرد.
 در سومین همایش فلزات غیرآهنی «دنیای‌اقتصاد» عنوان شد

دوگانه ضدصادراتی بازار آلومینیوم و روی

می متالز - تولید جهانی آلومینیوم، ترندهای مهم این فلز و شیوه‌های بهبود تولید در این بخش از جمله محورهای نشست‌ «چالش‌های بازار فلزات غیرآهنی» بود.
 در همایش فلزات غیرآهنی ترسیم شد

فرصت و تهدید صنایع غیرآهنی

می متالز - فرصت‌ها و تهدید‌های صنایع فلزات غیرآهنی در دومین روز همایش «دنیای اقتصاد» بررسی شد. بررسی مسوولیت و مدیریت کلان اکتشاف در کشور، احیای معادن کوچک و متوسط، تاثیر تورم و نوسانات نرخ ارز بر روند اجرای طرح‌ها و همچنین مشکلات ناشی از تحریم‌ها مهم‌ترین محور‌های روز دوم همایش «چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران» بود.
 در میزگرد تخصصی سومین همایش فلزات غیرآهنی «دنیای‌اقتصاد» پیشنهاد شد

لزوم بازتعریف در ساختار توسعه معادن

می متالز - اولین میزگرد تخصصی سومین همایش «فلزات غیر‌آهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» به فرصتی بدل شد که دغدغه‌های کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه معدن برای ارتقای عملکرد این بخش مطرح شود.
 در سومین همایش فلزات غیرآهنی «دنیای‌اقتصاد» مطرح شد

ضربه‌گیر تحریم‌ها

می متالز - سومین هم‌اندیشی سه ضلع سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی برای فلزات غیرآهنی به محل بررسی چالش‌ها و فرصت‌های مواد معدنی تبدیل شد. در این گردهمایی سیاست‌گذاران و فعالان بخش خصوصی اتفاق نظر داشتند که صنایع معدنی و فلزات اساسی در دوره گذار از تحریم‌ها حکم ضربه‌گیری را داشتند که از زمین‌گیر شدن اقتصاد ایران جلوگیری کردند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما