خبر
حمل و نقل  
رئیس اتاق ایران تاکید کرد

امکانات حمل و نقلی ایران متناسب با ظرفیت‌های صادرات به اوراسیا نیست

می متالز - غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران خبر داد: با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی اتاق ایران، امیدواریم اولین دفتر تجارت ملی ایران، طی 2 ماه آینده در روسیه کار خود را آغاز کند.

به گزارش می متالز، رئیس اتاق ایران گفت: پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا، ظرفیت توسعه روابط اقتصادی را فراهم می‌کند اما به موازات رشد این ظرفیت‌ها، باید زیرساخت‌ها نیز فراهم شوند.

غلامحسین شافعی در هفتادمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی خراسان رضوی عنوان کرد: در نشستی که با رئیس جمهوری کشورمان داشتیم، این نکته را مطرح کردیم که اگر تعاملات ایران با کشورهای اوراسیا به رشد مثلا 10برابری ظرفیت مبادلات بیانجامد، حمل کالاهای صادراتی با چه زیرساختی انجام خواهد گرفت؟ بپذیریم که اندازه امکانات ما در حوزه حمل و نقل ریلی و ناوگان حمل سردخانه‌ای به میزان پاسخگویی برای ظرفیت‌های آتی نیست.

رئیس اتاق مشهد ادامه داد: در همان جلسه وزیر راه توضیحات امیدوارکننده‌ای در این خصوص ارائه کرد. به استناد آنچه عنوان شد، بهسازی و نوسازی و همچنین توسعه حمل و نقل ریلی از برنامه‌های دولت در مسیر اجرای برنامه ششم توسعه خواهد بود که با فعال شدن کارخانه‌های واگن‌سازی زنجان و پارس شرایط برای این منظور فراهم می‌آید.

شافعی با ذکر این نکته که؛ بخشی از مشکلات حمل و نقل ریلی ما مربوط به کشورهای مقصد است، یادآور شد: در حال حاضر اگر قرار باشد کالایی از طریق مسیر ریلی مشهد به کشورهای آسیای میانه برود، به واسطه مسائلی که در طول مسیر و به ویژه در آن سوی مرز وجود دارد، این انتقال با میانگین سرعت حدود 10 تا 12 کیلومتر انجام می گیرد که بسیار کم است و باید در این رابطه تدبیری اندیشیده شود. تاکید داریم که شماری از اشکالات باید از جانب طرف مقابل پیگیری و حل و فصل شود. برای همین منظور مقرر است در کمیسیون مشترکی با کشورهای مقصد، این موضوع به بحث گذاشته شود.

رئیس اتاق ایران خاطر نشان کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی اتاق ایران، امیدواریم اولین دفتر تجارت ملی ایران، طی 2 ماه آینده در روسیه کار خود را آغاز کند. دفتر مذکور، حمایت کامل دولت را خواهد داشت و گشایش آن می‌تواند تاثیر فراوانی برای آینده روابط ما و کشورهای منطقه داشته باشد.

شافعی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های کشور در حوزه پیوستن به جاده ابریشم خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی جاده ابریشم با 67 عضو مشغول فعالیت است و نخستین اجلاس آن نیز در آبان امسال به میزبانی کشور چین برگزار خواهد شد. خوشبختانه موضوعات خوبی نیز در دستور کار این نشست قرار دارد که امیدواریم به ثمرات ارزشمندی بیانجامد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 شافعی:

بدهی‌های ارزی و ریالی بخش خصوصی از دولت جداسازی شود

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواستار جداسازی بدهی‌های ارزی و ریالی بخش خصوصی از بخش دولتی شد و گفت: بخش عمده بدهی‌ها مربوط به بخش خصوصی نیست، اما طعنه و فشار آن متوجه این بخش است.
 

آفت تشکل‌‌سازی‌ دولتی

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از وجود موازی کاری در ایجاد تشکل‌های همسان تصریح کرد که این موازی کاری به بروز مشکلات و آسیب‌هایی مانند ارائه نظرات متعدد و متناقض منجر می‌شود، بنابراین یکپارچه‌سازی تشکل‌ها و پرهیز دولت از تشکل‌سازی در حوزه اقتصادی یکی از ضرورت‌هایی است که باید مد نظر قرارگیرد، چرا که همگرایی بیشتر تشکل‌ها می‌تواند به نتایج مطلوب‌تری در عرصه مطالبه گری ختم شود.
 

انتصاب دبیرکل جدید کمیته ایرانی ICC

می متالز - محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم پیشین ایران در سازمان ملل متحد و معاون پیشین وزیر اقتصاد، از سوی غلامحسین شافعی، به‌عنوان دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) منصوب شد.
 رئیس اتاق بازرگانی ایران به دادستان کل کشور نامه نوشت

درخواست ابهام‌زدایی از یک بخشنامه

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی ایران درخصوص بخشنامه اخیر دادستان کل کشور مبنی‌بر عدم واگذاری کارت‌های بازرگانی به غیر به این مقام قضایی نامه نوشت. غلامحسین شافعی در این نامه ضمن تقدیر از برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از کارت‌های بازرگانی، ابهامات بخشنامه مذکور را یادآوری و درخصوص رفع این ابهامات، پیشنهادی را نیز ارائه کرد.
 

عواید رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی

می متالز - رئیس مرکز رتبه‌بندی اتاق ایران عنوان کرد که رتبه‌بندی فعالان اقتصادی در اتاق ایران موجب ایجاد شفافیت خواهد شد و بنگاه‌های شناسنامه‌دار و صوری را از هم تفکیک می‌کند.
 سفیر افغانستان در دیدار با غلامحسین شافعی

سند جامع راهبردی توسعه روابط ایران و افغانستان در حال تدوین است

می متالز - سفیر افغانستان در تهران طی دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تهیه سند جامع راهبردی توسعه روابط بین دو کشور خبر داد و گفت: در این سند که قرار است در 5 بخش تهیه شود، به حوزه‌های مختلف از جمله تجارت، ترانزیت و مسائل اقتصادی توجه جدی خواهد شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما