خبر
ریلی و راه آهن  

شرط ایران برای اجرای راه‌آهن ایران- ارمنستان

می متالز - ایران شرط گذاشته که تنها در صورت تکمیل ۳۰ درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرایی می‌شود.این شرط را وزیر راه و شهرسازی در جریان برگزاری اجلاس سان اتحادیه اقتصادی اوراسیا با همتای ارمنستانی خود مطرح کرد.

به گزارش می متالز، آقای محمد اسلامی، امروز با سورن پاپیکیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان ملاقات و در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه گفتگو و تبادل‌نظر کرد.

در این ملاقات وزیر راه و شهرسازی، به دیدار‌های سازنده اخیر مقامات دو کشور در جریان برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نیز کنفرانس ظرفیت‌های ترانزیتی اوراسیا در ایروان اشاره کرد و امضای موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت این سازوکار با هدف توسعه همکاری‌های حمل‌ونقل، ترانزیتی و تجارت بین دو کشور دانست.

وی همچنین با توجه به طرح بزرگراه شمالی-جنوبی ارمنستان و آمادگی شرکت‌های توانمند ایرانی در اجرای بخشی از این طرح  نزدیک مرز دو کشور، تشکیل کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های معتبر و بانک‌های ایرانی و ارمنی را با هدف تسریع در احداث آن پیشنهاد کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات قبلی دو طرف برای اتصال مستقیم راه‌آهن دو کشور و اجرای مطالعات بخش داخلی ایران، تأکید کرد که در صورت تکمیل ۳۰ درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرایی خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد به منظور پیگیری طرح‌های فیمابین و شروع عملیات اجرایی پروژه ها، کمیته مشترک همکاری‌های زیرساختی ظرف یک ماه آینده تشکیل شود.

همچنین بر پیگیری توافقات قبلی، توسعه همکاری‌ها در حوزه ترانزیت، حل‌وفصل مشکلات ایجادشده از سوی طرف ارمنی در خصوص اخذ عوارض یک‌جانبه از ناوگان جمهوری اسلامی ایران، توسعه کریدور‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیتی به‌ویژه کریدور خلیج‌فارس-دریای سیاه، تأکید شد.

گفتنی است سورن پاپیکیان به دعوت اردکانیان، وزیر نیرو به‌منظور شرکت در «نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی برق» به ایران سفر کرده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

استان گلستان دروازه ورود به اوراسیا

می متالز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان بابیان اینکه استان گلستان دروازه ورود ایران به اوراسیا است، گفت: ما از طریق دریا، ریل و جاده به کشورهای عضو اتحادیه دسترسی داریم.
 در همایش اوراسیا بررسی شد

مسیر ورود به تجارت آزاد

می متالز - نقشه عملیاتی برای تحقق تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا ترسیم شد. پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز تفاهم‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه مذکور، روز گذشته مسوولان تجاری دو طرف در قالب «همایش اورسیا» دور هم جمع شدند تا ضمن تاکید بر اجرای کامل گام اول موافقت‌نامه تجارت ترجیحی دوجانبه، الزامات و موانع رسیدن به تجارت آزاد را به‌عنوان هدف اصلی خود مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.
 با هدف توسعه روابط اقتصادی با کشورهای عضو اوراسیا:

همایش اوراسیا در تهران آغاز به کار کرد

می متالز - صبح امروز همایش اوراسیا با هدف آشنایی فعالان اقتصادی و تجار ایرانی با فرصت ها و الزامات توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در محل دائمی نمایشگاه بین المللی آغاز به کار کرد.
 

تهران فردا میزبان همایش بزرگ اوراسیاست

می متالز - همایش بزرگ اوراسیا، فردا (یکشنبه) با حضور قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران و تشکل‌های تولیدی و صادراتی در ساختمان خلیج فارس در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد
 اظهارات اسلامی:

پروژه ریلی که 5سال از امضای توافق نامه آن می‌گذرد

می متالز - وزیر راه و شهرسازی در حالی در ملاقات با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان درباره اتصال راه‌آهن مستقیم 2 کشور گفته «در صورت تکمیل 30 درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرایی می‌شود» که پنج سال از امضای تفاهم‌نامه اتصال ریلی ایران به ارمنستان گذشته است.
 در نشست اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد تأکید قرار گرفت

تعامل با اوراسیا فرصت بزرگی برای توسعه مناسبات منطقه‌ای است

می متالز - به گفته امیدبخش مدیر اداره روابط چندجانبه اتاق ایران، اقلام اعطایی ایران به اوراسیا در بخش کشاورزی 98 قلم و در بخش صنعتی 262 قلم است. او همچنین بر این باور است که موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در شرایطی منعقد شده است که زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور متناسب تجارت ایران با این اتحادیه نیست.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما