خبر
ریلی و راه آهن  

شرط ایران برای اجرای راه‌آهن ایران- ارمنستان

می متالز - ایران شرط گذاشته که تنها در صورت تکمیل ۳۰ درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرایی می‌شود.این شرط را وزیر راه و شهرسازی در جریان برگزاری اجلاس سان اتحادیه اقتصادی اوراسیا با همتای ارمنستانی خود مطرح کرد.

به گزارش می متالز، آقای محمد اسلامی، امروز با سورن پاپیکیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان ملاقات و در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه گفتگو و تبادل‌نظر کرد.

در این ملاقات وزیر راه و شهرسازی، به دیدار‌های سازنده اخیر مقامات دو کشور در جریان برگزاری اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نیز کنفرانس ظرفیت‌های ترانزیتی اوراسیا در ایروان اشاره کرد و امضای موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت این سازوکار با هدف توسعه همکاری‌های حمل‌ونقل، ترانزیتی و تجارت بین دو کشور دانست.

وی همچنین با توجه به طرح بزرگراه شمالی-جنوبی ارمنستان و آمادگی شرکت‌های توانمند ایرانی در اجرای بخشی از این طرح  نزدیک مرز دو کشور، تشکیل کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های معتبر و بانک‌های ایرانی و ارمنی را با هدف تسریع در احداث آن پیشنهاد کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافقات قبلی دو طرف برای اتصال مستقیم راه‌آهن دو کشور و اجرای مطالعات بخش داخلی ایران، تأکید کرد که در صورت تکمیل ۳۰ درصد پیشرفت در ساخت مسیر داخل ارمنستان، قطعه داخل ایران اجرایی خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد به منظور پیگیری طرح‌های فیمابین و شروع عملیات اجرایی پروژه ها، کمیته مشترک همکاری‌های زیرساختی ظرف یک ماه آینده تشکیل شود.

همچنین بر پیگیری توافقات قبلی، توسعه همکاری‌ها در حوزه ترانزیت، حل‌وفصل مشکلات ایجادشده از سوی طرف ارمنی در خصوص اخذ عوارض یک‌جانبه از ناوگان جمهوری اسلامی ایران، توسعه کریدور‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیتی به‌ویژه کریدور خلیج‌فارس-دریای سیاه، تأکید شد.

گفتنی است سورن پاپیکیان به دعوت اردکانیان، وزیر نیرو به‌منظور شرکت در «نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی برق» به ایران سفر کرده است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افزایش حجم مبادلات بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

می متالز - داده های گمرک: گردش مالی تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در طول 7 ماه به رقم 2.1 میلیارد دلار رسید.
 

قزاقستان واردات سیمان از خارج از اتحادیه اقتصادی اوراسیا را ممنوع می کند

می متالز - معاون وزیر صنعت و توسعه زیرساخت های قزاقستان دستورالعملی را در مورد ممنوعیت واردات چند نوع سیمان از خارج از اتحادیه اقتصادی اوراسیا را اعلام کرده است.
 زادبوم خبر داد:

اعلام فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر برای صادرات به اوراسیا

می متالز - معاون وزیر صمت از اعلام فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر برای صادرات به اوراسیا خبر داد و گفت: فهرست اقلام مشمول تعرفه صفر اوراسیا برای واردات از همه کشورها بوده و صادرکنندگان ایرانی نیز می‌توانند با در نظر گرفتن ظرفیت تولید خود و همین طور لزوم تأمین نیاز داخل کشور به عنوان اولویت اول، نسبت به صادرات این اقلام اقدام و از این فرصت جهت توسعه صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کنند.
 داده‌های تجاری در میانه زمستان ۹۸ بررسی شد

کارنامه ایران در بازار اوراسیا

می متالز - تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا رشد ۴۰درصدی را ثبت کرد. از ابتدای سال ۹۸ تا انتهای بهمن ماه، تجارت ایران با این اتحادیه به بیش از ۲میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۳۶ دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۴۰درصدی را تجربه کرده است. در این میان، صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال رشد ۱۰۵درصدی ارزشی را تجربه کرده است.
 سخنگوی گمرک خبر داد:

افزايش ۱۱۶ درصدی صادرات به کشور‌های عضو اوراسیا

می متالز - سخنگوی گمرک : صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با ۱۱۶ درصد افزایش از لحاظ وزنی و ۷۲ درصد افزایش از لحاظ ارزش به ۷۸۳ میلیون دلار رسید.
 در همایش آشنایی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مطرح شد:

ضرورت افزایش نفوذ در بازار کشورهای اوراسیا/ رشد 216 درصدی صادرات کالا به کشورهای اوراسیا

می متالز - عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تاکید بر لزوم افزایش نفوذ در بازار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: میزان ریسک تجارت ما با کشورهای همسایه بالا است و هرکجا که ممکن است بتوانیم سرمایه‌گذاری انجام دهیم و بازاری را تصاحب کنیم امکان و ریسک از دست دادن آن نیز وجود دارد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما