خبر
مواد معدنی   سرمایه گذاری  

پنل تخصصی استارتاپ‌های معدنی

می متالز - پنل تخصصی استارت‌آپ‌های معدنی و شرکت‌های دانش‌بنیان با موضوع «گذار ابزارهای تامین مالی و سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی» در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

به گزارش می متالز، معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس در این پنل با اشاره به روند تامین مالی شرکت‌ها و صنایع در کشورهای مختلف عنوان کرد: در حالی که به‌صورت سنتی کسب‌وکارهای کوچک برای تامین مالی به سراغ منابع بانکی می‌روند در کشورهای پیشرفته عمده بار تامین مالی بر عهده بازار سرمایه است.

وی افزود: در کشور ما تامین‌ مالی عمدتا وابسته به سیستم بانکی بوده و به لحاظ سنتی اقتصادمان بانک‌محور است و در حالی که طی سال‌های اخیر روند ورود صنایع مختلف و اقبال بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه سیر شتابانی به خود گرفته است همچنان با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

به گفته رضا غلامعلی‌پور، پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه از طریق عرضه بخشی از سهام شرکت در این بازار، سهم موثری در تجهیز منابع برای بنگاه‌های اقتصادی دارد و کمک می‌کند تا از طریق افزایش سرمایه سایز شرکت بزرگ و روند توسعه با شتاب بیشتری پی گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه با عرضه بخشی از سهام شرکت در بازار سرمایه در واقع دارایی مالی صاحب شرکت ارزش می‌خورد، عنوان کرد: این امر کمک می‌کند تا آن بخش از دارایی عرضه‌شده نقدشونده‌تر شده و به راحتی امکان تامین مالی از طریق بانک نیز به مدد وثیقه‌گذاری سهام شرکت در سیستم بانکی سهل‌تر از گذشته شود.

معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس یادآور شد: طی سال‌های اخیر در حوزه شرکت‌های معدنی که در بازارهای فرابورس و بورس پذیرش شده‌اند رشد خوبی را شاهدیم و این شرکت‌ها تقریبا از تمامی ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه بهره گرفته‌اند. وی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تجهیز منابع این قبیل شرکت‌ها را انتشار اوراق تحت عنوان صکوک و تامین مالی بر پایه استقراض عنوان کرد و افزود: بسته به اینکه شرکت با چه هدفی و تحت چه قراردادی تامین مالی می‌کند، نوع صکوک نیز متفاوت خواهد بود.

به گفته معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس، شرکت می‌تواند از طریق انتشار صکوک اجاره، منفعت (پیش‌فروش منافع آتی شرکت) یا اوراق مشارکت در بازار سرمایه منابع لازم را جذب کند.

غلامعلی‌پور در پنل تخصصی «استارت‌آپ‌های معدنی و شرکت‌های دانش‌بنیان» به سایر ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه برای شرکت‌های معدنی اشاره کرد و گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزار جدیدی به شمار می‌روند که از ۱۰ سال پیش و به دنبال تصویب قانون ابزارها و نهادهای مالی جدید در ایران تعریف شده‌اند.

در حال حاضر صندوق‌های جسورانه و پروژه دو صندوقی هستند که می‌توان از ظرفیت‌های آنها برای تامین مالی شرکت‌های معدنی بهره برد. معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس ادامه داد: اخیرا برای تاسیس یک صندوق برای بحث اکتشاف درخواست داشته‌ایم. در این صندوق یک‌سوم آورده پهنه‌های معدنی و نه آورده نقدی است و دوسوم باقی منابع صندوق نیز آورده مردم و سرمایه‌گذاران خواهد بود بدون آنکه در موضوع مالکیت ورود کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 پیش‌گشایش:

استقبال از صفوف خرید

می متالز - هر چند که معاملات مثبت بازار و بسیاری از نماد‌ها با شفاف‌تر شدن نحوه معاملات سهام عدالت در ساعت پایانی بازار دور از ذهن نخواهد بود.
 

رونق بورس با رکود اقتصاد

می متالز - در ماه‌های اخیر و با تاکیدات گسترده دولت مبنی بر حمایت از بازار سرمایه و سیل نقدینگی در این بازار، شاهد رشد شاخص‌ها و کسب بازدهی‌های سنگین در این بازار بوده‌ایم. این بازدهی درحالی محقق شده است که با هیچ‌یک از متغیرهای اقتصادی کشور در شرایط تحریمی و رکود تورمی فعلی مطابقت ندارد.
 

قله‌های جدید فتح می‌شوند؟

می متالز - بورس تهران درحالی سال ۹۸ را با روندی مثبت پشت سر گذاشت که شاخص کل رشد ۱۸۷ درصدی را تجربه کرده و به ۵۱۲ هزار رسید. این در حالی است که بازار سهام سال ۹۹ را بسیار پرتلاطم آغاز کرد. به‌طوری که بعد از رشد ۹۰ درصدی در شاخص کل به محدوده یک میلیون واحد رسید و این روزها در اصلاح به سر می‌برد. سال گذشته بورس کشور رشدی با تاخیر را در مقایسه با سایر بازار‌های رقیب تجربه کرد.
 

هشت فاکتور شاخص‌ساز

می متالز - نوسانات شاخص حول ابرکانال یک میلیون واحدی در روزهای اخیر موجب سردرگمی بسیاری از تازه‌واردها و در نقطه مقابل فرصت‌طلبی باتجربه‌ترهای بازار سرمایه شده است.
 

اصلاح یا ریزش بورس؟

می متالز - بورس تهران درحالی سال ۹۹ را با شرایط توفانی و رکوردشکنی‌های پیاپی شاخص آغاز کرد که ثبت بازدهی ۸۳درصدی در این مدت و همچنین عبور از ابرکانال یک میلیون واحد را نیز در کارنامه خود ثبت کرد.
 

۴ مسیر کم خطر برای ورود به بورس

می متالز - یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: بازار بورس آنقدر جذاب است که حتی زمانی که تصمیم اشتباه گرفته و زیان می‌کنید برای جبران آن تلاش می‌کنید تا ضرر را به سود تبدیل کنید. این بازی جذابی است که می‌تواند برای اقتصاد کشور مفید باشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما