خبر
مواد معدنی   سرمایه گذاری  

پنل تخصصی استارتاپ‌های معدنی

می متالز - پنل تخصصی استارت‌آپ‌های معدنی و شرکت‌های دانش‌بنیان با موضوع «گذار ابزارهای تامین مالی و سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی» در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

به گزارش می متالز، معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس در این پنل با اشاره به روند تامین مالی شرکت‌ها و صنایع در کشورهای مختلف عنوان کرد: در حالی که به‌صورت سنتی کسب‌وکارهای کوچک برای تامین مالی به سراغ منابع بانکی می‌روند در کشورهای پیشرفته عمده بار تامین مالی بر عهده بازار سرمایه است.

وی افزود: در کشور ما تامین‌ مالی عمدتا وابسته به سیستم بانکی بوده و به لحاظ سنتی اقتصادمان بانک‌محور است و در حالی که طی سال‌های اخیر روند ورود صنایع مختلف و اقبال بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه سیر شتابانی به خود گرفته است همچنان با استانداردهای جهانی فاصله داریم.

به گفته رضا غلامعلی‌پور، پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه از طریق عرضه بخشی از سهام شرکت در این بازار، سهم موثری در تجهیز منابع برای بنگاه‌های اقتصادی دارد و کمک می‌کند تا از طریق افزایش سرمایه سایز شرکت بزرگ و روند توسعه با شتاب بیشتری پی گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه با عرضه بخشی از سهام شرکت در بازار سرمایه در واقع دارایی مالی صاحب شرکت ارزش می‌خورد، عنوان کرد: این امر کمک می‌کند تا آن بخش از دارایی عرضه‌شده نقدشونده‌تر شده و به راحتی امکان تامین مالی از طریق بانک نیز به مدد وثیقه‌گذاری سهام شرکت در سیستم بانکی سهل‌تر از گذشته شود.

معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس یادآور شد: طی سال‌های اخیر در حوزه شرکت‌های معدنی که در بازارهای فرابورس و بورس پذیرش شده‌اند رشد خوبی را شاهدیم و این شرکت‌ها تقریبا از تمامی ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه بهره گرفته‌اند. وی یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تجهیز منابع این قبیل شرکت‌ها را انتشار اوراق تحت عنوان صکوک و تامین مالی بر پایه استقراض عنوان کرد و افزود: بسته به اینکه شرکت با چه هدفی و تحت چه قراردادی تامین مالی می‌کند، نوع صکوک نیز متفاوت خواهد بود.

به گفته معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس، شرکت می‌تواند از طریق انتشار صکوک اجاره، منفعت (پیش‌فروش منافع آتی شرکت) یا اوراق مشارکت در بازار سرمایه منابع لازم را جذب کند.

غلامعلی‌پور در پنل تخصصی «استارت‌آپ‌های معدنی و شرکت‌های دانش‌بنیان» به سایر ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه برای شرکت‌های معدنی اشاره کرد و گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزار جدیدی به شمار می‌روند که از ۱۰ سال پیش و به دنبال تصویب قانون ابزارها و نهادهای مالی جدید در ایران تعریف شده‌اند.

در حال حاضر صندوق‌های جسورانه و پروژه دو صندوقی هستند که می‌توان از ظرفیت‌های آنها برای تامین مالی شرکت‌های معدنی بهره برد. معاون پذیرش و بازارپژوهی فرابورس ادامه داد: اخیرا برای تاسیس یک صندوق برای بحث اکتشاف درخواست داشته‌ایم. در این صندوق یک‌سوم آورده پهنه‌های معدنی و نه آورده نقدی است و دوسوم باقی منابع صندوق نیز آورده مردم و سرمایه‌گذاران خواهد بود بدون آنکه در موضوع مالکیت ورود کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 خوب‌ها و بد‌های هفته معرفی شدند؛

حال خوش سهامداران "اپرداز" در هفته تلخ "آسیا"

می متالز - در هفته‌ای که شاخص کل بازار سهام حرکت لاکپشتی داشت، "محرکه" رشد "اپرداز" با دور تند چرخید و "قاسم" در "آسیا" دوم شد.
 کارشناسان مطرح کردند:

حذف ارز دولتی

می متالز - حذف ارز دولتی باعث حذف بنگاه های اقتصادی ناکارآمد خواهد شد، به عبارتی دیگر حذف ارز دولتی زمینه را برای رقابت سالم بنگاه های اقتصادی فراهم می کند و اقدام کاملا مثبت و به جایی است.
 ساعت پنج و نیم عصر؛

مفقودی ۴۸ میلیارد ناقابل در یک بانک

می متالز - گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به زیر سبیلی رد کردن بدهی دوستان دولتی و مفقودی ۴۸ میلیارد تومان در بانک بورسی و....
 یک کارشناس مطرح کرد؛

اثر مثبت ثبات بازار ارز بر بازار سرمایه

می متالز - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ثبات نرخ ارز موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران و بنگاه‌های تولیدی برآورد دقیق و درست‌تری از تولید و سودآوری شرکت‌ها داشته باشند.
 یک کارشناس بازار سرمایه گفت:

نوسان متغیرها، توجیهی برای رشد دوباره

می متالز - مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان گفت: با فرض ثبات متغیرهای داخلی و خارجی دخیل در روند بازار سرمایه، فعلا قیمت سهام با آنها تطبیق یافته است.
 در کوی حافظ؛

«وصندوق» بالاخره بالا آمد

می متالز - نگاهی به معاملات حقوقی‌ها نشان می‌دهد که تا این ساعت از معاملات امروز، پس از مدت‌ها «وصندوق» و «تاصیکو» به صدر خرید بازگشته‌اند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما