خبر
تحقیق و توسعه   فن آوری های نوین  

انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (RegTech)

می متالز - موارد استفاده از «فناوری قانونگذاری (RegTech)» بسیار گسترده است و تنها به ارائه گزارش‌ها خلاصه نمی‌شود.

به گزارش می متالز، در حال حاضر بیش از ۸۰ استارت‌آپ «فناوری قانونگذاری (RegTech)» مشغول فعالیت هستند که به طور کلی از نظر حوزه فعالیت‌شان به پنج دسته تقسیم شده‌اند:

  • تطبیق‌پذیری:

نظارت قانونی و کتابخانه آنلاین: این بستر، شامل سیستم عامل‌هایی هستند که به واسطه آنها آیین‌نامه‌های آینده و فعلی را نمایش می‌دهند. همچنین این بستر در صورت وضع مقررات جدید مربوط به شرکت،  اطلاعات لازم را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مدیریت پروژه انطباق: کاربر از طریق ابزارهای موجود در این بستر، می‌تواند وظایف، منابع و جداول زمانی برای مقررات آینده را برنامه‌ریزی کند.

بررسی سلامت پذیرش: ابزارهای این بستر از طریق شاخص‌های موجود در داشبورد، کاربر را از سازگاری آیین‌نامه‌ها و مقررات با موضوع آگاه می‌سازد.

دقت و امنیت وب: ابزارهای دقیق و امنیتی موجود در این بستر بر مدیریت حریم خصوصی و مدیریت امنیت داده‌ها تمرکـز دارد. البتـه مدیریت امنیت از طریـق هـوش مصنوعـی و یادگیـری ماشیـنی (machine learning) مانع از بین رفتن داده‌ها و تسهیل کشف کلاهبرداری و تقلب نیز می‌شود.

  • شناسایی

مدیریت شناسایی: ابزارهـای ایـن بستر دربـرگیرنـده مراحـل و فرایندهایـی بـرای مشتـری جـدیـد یا روابط متقابل در بستر است. این بخش از بستر تحت عنوان «مشتری خودت را بشناس(KYC)» (Know Your Customer) تعریف شده است.

کنترل شناسایی: در این بستر کنترل موارد مرتبط با هویت مشتریان بررسی می‌شود. نقل و انتقالات مالی غیرقانونی و حتی پول‌شویی، گزارش‌های مبتنی بر داده‌های مشتریان، روابط تجاری و نیز «اشخاص دارای ریسک سیاسی(PEP)» (Politically Exposed Person) در این بستر بررسی می‌شوند.

  • مدیریت ریسک

مدل‌سازی و پیش‌بینی سناریو: ابزارهای این بستر محاسبه داده‌ها را برای آینده پیش‌بینی می‌کند. این ابزار به عنوان یکی از الزامات قانونگذاری مانند «تست استرس» مفید است.

ارزیابی ریسک: این بستر میزان دارایی، نسبت سرمایه یا نسبت نقدینگی را به عنوان یکی دیگر از الزامات قانونگذاری نشان می‌دهد.

گزارشگری ریسک: از طریق این بستر، گزارشگری از موارد ریسک‌پذیر به راحتی امکان‌پذیر است.

  • نظارت بر معاملات

سیستم حسابرسی و نظارت بر معاملات: این سیستم‌ها امکان اسکن معاملات و نقل و انتقالات را از طریق فناوری‌هایی مانند بلاکچین برای شرکت فراهم می‌کنند. همچنین در این سیستم، فرایندها در راستای کاهش هزینه‌ها، ارتقا و ساده‌سازی تطبیق‌پذیری ادغام می‌شوند.

  • گزارشگری قانونگذاری

ابزارهای این بستر، گزارشگری قانونگذاری را به روشی ساده و خودکار برای کاربر فراهم می‌کند.

با توجه به تحولات روزافزون در دنیای همیشه در حال تغییر، استارت‌آپهای «فناوری قانونگذاری (RegTech)» می‌توانند به کمک موسسات مالی و اعتباری آمده و آنها را با تغییرات روز قوانین و مقررات همگام کنند و بسیاری از مشکلات و تخلفاتی که ناشی از عدم آگاهی از مقررات باشند را حل و فصل کنند. «فناوری قانونگذاری (RegTech)» با بهره‌مندی از فن‌آوری خلاقانه و نوآورانه دیجیتالی قادر خواهد بود تا از افشای داده‌ها، حملات سایبری، فعالیت‌های پولشویی و دیگر رفتارهای کلاهبردارانه پیشگیری کند. 

منبع: Inside magazine

اداره امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار

مترجم: افسانه میرزایی

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

عزم جدی اتاق برای حل چالش‌های استارت‌آپ‌ها

می متالز - سازمان ملی کارآفرینی ایران به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی از ۱۸ تا ۲۴ نوامبر برابر با ۲۷ آبان تا ۳ آذر در نظر دارد نشست‌های تخصصی به منظور بررسی ابعاد و جنبه‌های مختلف کارآفرینی و مشکلاتی که در این وادی وجود دارد، برگزار کند.
 

پاسخگویی فولاد مبارکه به جامعه از نقاط قوت و برجستۀ این شرکت است

می متالز - رئیس انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA) در جریان بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه گفت: باعث افتخار است که در سفر به ایران از نزدیک بزرگ‌ترین کارخانۀ فولادسازی خاورمیانه و شمال آفریقا را می‌بینم.
 

۱۷۶۳شرکت نوآفرین شدند

می متالز - آخرین آمار پیوستن شرکت‌های مربوط به کسب‌وکارهای نوپا نشان می‌دهد ۱۷۶۳ شرکت و تیم نوپا، شتاب‌دهنده و سرمایه‌گذار عضو طرح نوآفرین شده‌اند.
 

استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار (1)

می متالز - امروزه حجم و پیچیدگی مقررات جدید و موجود در کسب و کار ناخواسته موجب شده است تا ارائه‌دهندگان خدمات مالی، تمرکزی بر نوآوری نداشته باشند. لذا به موازات آن موسسات مالی نیز به دلیل عدم وجود قطعیت‌ قانونگذاری در زمینه توسعه محصولات جدید و استقرار فناوری‌های پیشرو، نسبت به نوآوری، محتاطانه عمل می‌کنند.
 

استارت‌آپ‌های تاثیرگذار رگ‌تک در کسب و کار

می متالز - امروزه حجم و پیچیدگی مقررات جدید و موجود در کسب و کار ناخواسته موجب شده است تا ارائه‌دهندگان خدمات مالی، تمرکزی بر نوآوری نداشته باشند. لذا به موازات آن موسسات مالی نیز به دلیل عدم وجود قطعیت‌ قانونگذاری در زمینه توسعه محصولات جدید و استقرار فناوری‌های پیشرو، نسبت به نوآوری، محتاطانه عمل می‌کنند.
 معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:

تولد استارت‌آپ‌ها از گاراژها

می متالز - معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها از زیرزمین‌ها و گاراژها بیرون می‌آیند و مراحل توسعه را طی می‌کنند، گفت: کسب‌وکارهای نوپا جزو مشاغل پول‌ساز کشور هستند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما