خبر
تحقیق و توسعه   فن آوری های نوین  

انواع استارت‌آپ‌های رگ‌تک (RegTech)

می متالز - موارد استفاده از «فناوری قانونگذاری (RegTech)» بسیار گسترده است و تنها به ارائه گزارش‌ها خلاصه نمی‌شود.

به گزارش می متالز، در حال حاضر بیش از ۸۰ استارت‌آپ «فناوری قانونگذاری (RegTech)» مشغول فعالیت هستند که به طور کلی از نظر حوزه فعالیت‌شان به پنج دسته تقسیم شده‌اند:

  • تطبیق‌پذیری:

نظارت قانونی و کتابخانه آنلاین: این بستر، شامل سیستم عامل‌هایی هستند که به واسطه آنها آیین‌نامه‌های آینده و فعلی را نمایش می‌دهند. همچنین این بستر در صورت وضع مقررات جدید مربوط به شرکت،  اطلاعات لازم را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

مدیریت پروژه انطباق: کاربر از طریق ابزارهای موجود در این بستر، می‌تواند وظایف، منابع و جداول زمانی برای مقررات آینده را برنامه‌ریزی کند.

بررسی سلامت پذیرش: ابزارهای این بستر از طریق شاخص‌های موجود در داشبورد، کاربر را از سازگاری آیین‌نامه‌ها و مقررات با موضوع آگاه می‌سازد.

دقت و امنیت وب: ابزارهای دقیق و امنیتی موجود در این بستر بر مدیریت حریم خصوصی و مدیریت امنیت داده‌ها تمرکـز دارد. البتـه مدیریت امنیت از طریـق هـوش مصنوعـی و یادگیـری ماشیـنی (machine learning) مانع از بین رفتن داده‌ها و تسهیل کشف کلاهبرداری و تقلب نیز می‌شود.

  • شناسایی

مدیریت شناسایی: ابزارهـای ایـن بستر دربـرگیرنـده مراحـل و فرایندهایـی بـرای مشتـری جـدیـد یا روابط متقابل در بستر است. این بخش از بستر تحت عنوان «مشتری خودت را بشناس(KYC)» (Know Your Customer) تعریف شده است.

کنترل شناسایی: در این بستر کنترل موارد مرتبط با هویت مشتریان بررسی می‌شود. نقل و انتقالات مالی غیرقانونی و حتی پول‌شویی، گزارش‌های مبتنی بر داده‌های مشتریان، روابط تجاری و نیز «اشخاص دارای ریسک سیاسی(PEP)» (Politically Exposed Person) در این بستر بررسی می‌شوند.

  • مدیریت ریسک

مدل‌سازی و پیش‌بینی سناریو: ابزارهای این بستر محاسبه داده‌ها را برای آینده پیش‌بینی می‌کند. این ابزار به عنوان یکی از الزامات قانونگذاری مانند «تست استرس» مفید است.

ارزیابی ریسک: این بستر میزان دارایی، نسبت سرمایه یا نسبت نقدینگی را به عنوان یکی دیگر از الزامات قانونگذاری نشان می‌دهد.

گزارشگری ریسک: از طریق این بستر، گزارشگری از موارد ریسک‌پذیر به راحتی امکان‌پذیر است.

  • نظارت بر معاملات

سیستم حسابرسی و نظارت بر معاملات: این سیستم‌ها امکان اسکن معاملات و نقل و انتقالات را از طریق فناوری‌هایی مانند بلاکچین برای شرکت فراهم می‌کنند. همچنین در این سیستم، فرایندها در راستای کاهش هزینه‌ها، ارتقا و ساده‌سازی تطبیق‌پذیری ادغام می‌شوند.

  • گزارشگری قانونگذاری

ابزارهای این بستر، گزارشگری قانونگذاری را به روشی ساده و خودکار برای کاربر فراهم می‌کند.

با توجه به تحولات روزافزون در دنیای همیشه در حال تغییر، استارت‌آپهای «فناوری قانونگذاری (RegTech)» می‌توانند به کمک موسسات مالی و اعتباری آمده و آنها را با تغییرات روز قوانین و مقررات همگام کنند و بسیاری از مشکلات و تخلفاتی که ناشی از عدم آگاهی از مقررات باشند را حل و فصل کنند. «فناوری قانونگذاری (RegTech)» با بهره‌مندی از فن‌آوری خلاقانه و نوآورانه دیجیتالی قادر خواهد بود تا از افشای داده‌ها، حملات سایبری، فعالیت‌های پولشویی و دیگر رفتارهای کلاهبردارانه پیشگیری کند. 

منبع: Inside magazine

اداره امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار

مترجم: افسانه میرزایی

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 واسطه‌های اینترنتی بازار مسکن امکان «بازدید مجازی» را فراهم می‌کنند؟

غفلت کرونایی استارت‌آپ‌های ملکی/ نیاز فوری تقاضای جست‌وجوگر در معاملات ملک

می متالز - در حالی که شیوع ویروس کرونا زمینه فعالیت هر چه بیشتر کسب و کارهای فناوری‌محور را بیش از پیش فراهم کرده است، استارت‌آپ‌های ملکی از ظرفیت توسعه کسب و‌کار خود در این شرایط غفلت کرده‌اند.
 

تب کرونا در استارت‌آپ‌ها

می متالز - بحران شیوع کرونا هفته‌های گذشته اقتصاد جهانی را تا حد نگران‌‌کننده‌ای تحت‌تاثیر خود قرار داده است. اجرای سیاست‌های مبتنی‌بر فاصله‌گذاری اجتماعی از یکسو و از سوی دیگر، نگرانی بخش قابل‌ملاحظه‌ای از مردم درخصوص ابتلا به این بیماری تا حد بسیار زیادی رفتار مصرفی جامعه را تغییر داده است. موضوعی که بسیاری از کسب‌و‌کارها اعم از سنتی یا استارت‌آپی را وارد منطقه‌ای نگران‌کننده کرده است.
 

تدوین پنج پروژه در راستای توسعه فناوری و محصولات دانش‌بنیان

می متالز - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه‌های تدوین شده از سوی وزارت صمت برای سال «جهش تولید»، توسعه فناوری و محصولات دانش‌بنیان به عنوان یکی از محورهای اصلی فعالیت این وزارتخانه در سال ۹۹ مشخص شده که پنج پروژه مشخص با همکاری معاونت‌های علمی و سازمان‌های توسعه‌ای و فناوری وزارتخانه طراحی شده است که به فراخور شرح وظایف خود مکلف هستند از ظرفیت‌های مختلف کشور اعم از ظرفیت‌های لجستیکی، علمی و نوآورانه نیروی انسانی در مسیر تحقق حداکثری اهداف «جهش تولید» به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
 یک استارت‌آپ هندی موفق شد؛

دریافت حمایت مالی برای توسعه پیل‌سوختی نانو

می متالز - یک استارت‌آپ هندی موفق به توسعه پیل سوختی مبتنی بر آلومینیوم شده‌ است، در این راستا حمایت مالی ۳٫۵ میلیون دلاری دریافت کرده تا با استفاده از این بودجه بتواند مسیر تجاری‌سازی این محصول را هموار کند.
 

پلی‌کلینیک فناوری در نفت فلات قاره راه‌اندازی می‌شود

می متالز - سرپرست پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره گفت: به‌زودی با همکاری مدیریت‌های مختلف ستادی و مناطق عملیاتی، پلی‌کلینیک فناوری در واحد پژوهش و فناوری این شرکت راه‌اندازی می‌شود.
 یادداشتی از فرزین فردیس عضو اتاق بازرگانی ایران:

مزیت شفافیت بورس برای استارت‌آپ‌ها

می متالز - متاسفانه در حال حاضر هرچقدر ما در اقتصاد سنتی از شفافیت در خیلی از حوزه‌ها فاصله گرفتیم؛ ولی راه موفقیت اقتصاد نوآور و استارت‌آپ‌ها شفافیت است و بورس کمک می‌کند به شفافیت و به اینکه افراد بیشتری بتوانند بفهمند که داخل آن روال‌ها و فرایندها سالم است یا نه.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما