خبر
بورس و سهام   سرمایه گذاری   مسکن و اقتصاد  
مدیر فروش این سرمایه‌گذار ساختمانی تاکید کرد:

«ثرود» به دنبال راهکارهای جدید تامین مالی و فروش

می متالز - سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در یک سال اخیر بازدهی ۴۰۰ درصدی برای سهامداران به ارمغان آورده است.

به گزارش می متالز، سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در یک سال اخیر بازدهی ۴۰۰ درصدی برای سهامداران به ارمغان آورده است.

گروه ساختمانی در حالی مورد اقبال بازار قرار گرفت که افزایش قیمت چشمگیر قیمت مسکن، سودآوری شرکت‌های ساختمانی را افزایش داده و «ثرود» هم از این قاعده مستثنا نیست. این شرکت اگرچه در سنوات قبل زیان ده بود، اما در سال مالی منتهی به پایان شهریور ۹۸ به سود رسیده و باید منتظر گزارش عملکرد ۱۲ ماهه این سهم باشیم.

یزدانی مدیر فروش شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در خصوص وضعیت بازار فروش پروژه‌های ساختمانی بیان کرد: وضعیت فروش در شرکت‌های ساختمانی با بازار املاک متفاوت است؛ چراکه در شرکت‌های انبوه‌ساز امکان پیش‌فروش و فروش اقساطی وجود دارد و متقاضیان مسکن راحت‌تر می‌توانند اقدام به خرید کنند؛ بنابراین شرکت‌های ساختمانی، کمتر تحت تأثیر رکود بازار مسکن قرارگرفته‌اند.

وی افزود: هرچند رونق یا رکود بازار مسکن در اجرای پروژه‌های ساختمانی مؤثر است، ولی روند احداث پروژه‌های ساختمانی بیش از رونق بازار مسکن، به گردش نقدینگی شرکت‌ها بستگی دارد. ازاین‌رو، تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش اهمیت زیادی برای شرکت‌های ساختمانی دارد.

یزدانی اضافه کرد: یکی از راهکار‌های معمول تأمین مالی در شرکت‌های ساختمانی، اخذ تسهیلات از بانک‌ها است که البته هزینه مالی به شرکت‌ها تحمیل می‌کند. شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در حال مطالعه روش‌های دیگر تأمین مالی است و یکی از راهکار‌هایی که مشغول بررسی آن هستیم، طرح پیش ثبت‌نام است. تفاوت این روش با پیش‌فروش در آن است که در طرح پیش‌فروش، ابتدا بخشی از پروژه ساخته می‌شود و در اواسط کار، پیش‌فروش انجام می‌شود.

مدیر فروش شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود گفت: در طرح پیش ثبت‌نام، می‌توان پروژه‌های ساختمانی را قبل از آغاز عملیات ساخت واگذار کرد و وجه فروش را به‌صورت تدریجی تا زمان تکمیل پروژه، دریافت کرد. البته این طرح چالش‌های قانونی دارد و چندان به امکان پیاده‌سازی آن خوش‌بین نیستیم. به‌هرحال طرح پیش ثبت‌نام اگر به لحاظ قانونی مورد تائید قرار گیرد، می‌تواند هم برای شرکت‌های ساختمانی و هم متقاضیان مسکن راهکار مناسبی باشد.

وی در رابطه با پیش‌بینی روند سودآوری شرکت در سال مالی جاری گفت: فعلاً نمی‌توان پیش‌بینی قاطعی داشت و وضعیت درآمدی شرکت بستگی به تقاضای بازار خواهد داشت. قیمت املاک رشد زیادی داشته، ولی تقاضای خرید کاهش داشته و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن زاینده‌رود در حال حاضر پروژه آماده پیش‌فروش در دست ندارد و امیدواریم امکان اجرای طرح پیش ثبت‌نام فراهم شود. در صورت تداوم رکود در بازار مسکن، شاید حجم فروش مورد انتظار محقق نشود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس اتاق بازرگانی فارس:

خروج غیر قانونی ارز از کشور/ تصویب FATF می‌تواند چرایی خروج ارز را مشخص کند

می متالز - رئیس اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى فارس با بیان اینکه جهت جلوگیرى از خروج ارز از کشور نیاز است تا مسوولان راه حل مناسبى بیندیشند، بیان کرد: بى‌شک تصویب FATF مى‌تواند مشخص کند که خروج ارز از کشور چگونه و با چه اهدافى انجام مى شود.
 

امکان‌سنجی اقتصادی پروژه‌های ساختمانی

می متالز - در شرایطی که اکثر پیش‌بینی‌ها حاکی از وضعیت سخت صنعت ساختمان طی چند سال آینده است، باید آن دسته از طرح‌ها و پروژه‌ها انتخاب و اجرا شوند که توجیه مالی اقتصادی آنان به‌صورت واقع‌بینانه تهیه شده باشد.
 سبزی سود در کنار زاینده رود؛

"ثرود" آماده فروش است

می متالز - یکی از شرکت‌های انبوه ساز که به نظر می‌رسد به مسیر صعودی بازگشته و وضعیت فروش خود را بهبود بخشیده، "ثرود" است که حرکتی سهام آن خلاف انتظارات بوده است.
 

ادامه افت قیمت پیشنهادی آپارتمان‌‌ در تهران

می متالز - آپارتمان‌های عرضه شده در بازار مسکن اغلب با قیمت‌های کاهش یافته نسبت به یکی، دو ماه گذشته در بازار آبان‌ماه فایل شده‌اند و این یعنی روند افت قیمت پیشنهادی مسکن در تهران همچنان ادامه دارد.
 بدری:

تثبیت قیمت مصالح ساختمانی در چند ماه اخیر؛ متعادل شدن قیمت‌ها به صلاح بازار مسکن است

می متالز - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: فعالان بازار مصالح ساختمانی باید از تمام توان خود برای متعادل کردن قیمت این محصولات استفاده کنند، زیرا اگر قیمت ها تعدیل شود، بازار مسکن رونق گرفته و ساخت و ساز افزایش می یابد و در نهایت میزان فروش محصولات ساختمانی بالا می رود.
 سامانه رسمی در عصر قیمت‌های دوره جهش جا مانده است

سیگنال غلط به قیمت مسکن

می متالز - قیمت‌های پاییزی بازار مسکن تهران به‌طور میانگین حدود ۷ درصد نسبت به ماه‌های ابتدایی سال کاهش یافته است؛ اما «سامانه رسمی اطلاعات بازار املاک ایران» که این روزها به شاخص اصلی معاملات برای خریدار و فروشنده تبدیل شده، «علامت» قیمت بالاتر را به بازار ارسال می‌کند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما