خبر
اقتصاد   نفت  

۱۴.۴ درصد تولید ناخالص داخلی مربوط به درآمد نفتی است/ سهم ۵۶ درصدی نفت از کل درآمد‌های اقتصادی ایران

می متالز - در سال گذشته میلادی درآمد نفتی، ۱۴.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل داده است.

به گزارش می متالز، سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) در جدیدترین گزارش خود از چشم انداز بازار جهانی نفت میزان درآمد‌های نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی را ۶۰.۲ میلیارد دلار برآورد کرده است.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی درآمد نفتی، ۱۴.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل داده است. همچنین سهم نفت از کل درآمد‌های صادراتی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۶ درصد تخمین زده شده است.

این در حالی است که میزان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی ۷۲.۲ میلیارد دلار بوده که ۱۴.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل داده است. این رقم همچنین ۶۰.۸ درصد از کل صادرات ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است.

بر اساس گزارش اوپک تولید ناخالص داخلی ایران در میان ۱۴ کشور عضو اوپک طی سال ۲۰۱۸، پس از کشور‌های اکوادور و نیجریه کمترین سهم را از درآمد‌های نفتی داشته و این نشان دهنده کاهش وابستگی اقتصاد ایران به درآمد‌های نفتی در طی سال‌های گذشته است.

میزان وابستگی تولید ناخالص داخلی کشور‌هایی همچون عربستان، امارات، کویت و عراق به درآمد‌های نفتی به ترتیب ۲۴.۸، ۱۸.۱، ۴۱.۲ و ۳۲.۱ درصد بوده است. مجموع درآمد‌های نفتی ۱۴ کشور عضو اوپک در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۴۸.۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به ۷۷۲.۸ میلیارد دلار سال قبل از آن کاهشی ۱۲۴ میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس یک تا سه ماه دیگر تمدید می‌شود

می متالز - با توجه به تغییر سریع شرایط بازار نفت، ائتلاف اوپک پلاس ترجیح داده اقدامات کوتاه‌مدتی در نظر گرفته و تعادل دوباره بازار را مختل نکند؛ بنابراین احتمالاً قرارداد کاهش تولید یک تا سه ماه دیگر تمدید می شود.
 در بازارهای جهانی؛

نفت ۳۷ دلار و۶۰ سنت شد

می متالز - قیمت نفت برنت امروز برای تحویل در ماه اوت با ۲۴ سنت معادل ۰.۶۳ درصد افت به ۳۷ دلار و ۶۰ سنت رسید.
 

اوپک پلاس 4 ژوئن جلسه دارد؟

می متالز - ایران اعلام کرده با پیشنهاد الجزایر برای برگزاری جلسه اوپک پلاس در 4 ژوئن موافق است.
 

۲۵ میلیون بشکه نفت شناور روی آب جذب بازار آسیا شد

می متالز - طی ۷ روز گذشته ۳.۴ میلیون تن (حدود ۲۵ میلیون بشکه) نفت خام از ذخایر شناور تخلیه شده و وارد بازارهای آسیا مخصوصا هند و چین شده است.
 

آیا توافق کاهشی نفت تا پایان ۲۰۲۰ ادامه می‎یابد؟

می متالز - عربستان سعودی و برخی از تولیدکنندگان اوپک درصدد ادامه کاهش تولید در سطح فعلی تا پایان سال ۲۰۲۰ هستند، اما هنوز موافقت روسیه را جلب نکرده اند.
 

تولید اوپک به کمترین سطح در دو دهه اخیر رسید

می متالز - خبرگزاری رویترز نوشت: در حالی که عربستان سعودی و دیگر اعضای شروع به کاهش تولید نفت خام کرده اند، میزان تولید نفت اوپک در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) کمترین میزان طی دو دهه گذشته بوده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما