خبر
آهن و فولاد   دانش فنی  
برنامه های ارزانی برای توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی اعلام شد:

برنامه فولاد هرمزگان برای داخلی ‌سازی ۷ هزار ردیف کالای خارجی

می متالز - فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت و گویی به میزان تولید و فروش شرکت فولاد هرمزگان و اقدامات اثربخش این شرکت فولادی در حوزه حمایت از بومی سازی جهت رسیدن به تأمین پایدار و کیفی داخلی پرداخته است.

به گزارش می متالز، فرزاد ارزانی اعلام کرد فولاد هرمزگان با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری تدوین شد از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از کالای خارجی مورد نیاز را آغاز کرده است.

 

آقای ارزانی، چه موضوعی سبب شد که شما واحد بومی‌سازی و ساخت داخل را در ساختار سازمانی فولاد هرمزگان بگنجانید؟

با توجه به شرایط پیش رو و اعمال تحریم‌ها، توجه به مقوله بومی‌سازی به عنوان یک فرصت می‌تواند در راستای رشد بهره‌وری و تقویت صنایع مفید واقع شود. بدین ترتیب و با توجه به اهمیت بومی‌سازی، شرکت فولاد هرمزگان در ساختار سازمانی خود واحد بومی‌سازی و ساخت داخل را از سالیان قبل ایجاد کرده است و با هدف پایین آوردن هزینه‌های تامین قطعات، کاهش ارزبری و کاهش مدت زمان تامین قطعات و تجهیزات از داخل، اولویت دادن به بحث کیفیت و ایمنی را مدنظر قرار داده و در طی سالیان اخیر با اتکا به توان مهندسی کارکنان مجموعه و شرکت ‌های توانمند داخلی و یاری گرفتن از شرکت ‌های دانش‌بنیان و توان پژوهشی دانشگاه‌های کشور، در مسیر داخلی‌سازی تکنولوژی ساخت داخل و به‌تبع آن تامین داخلی تجهیزات و اقلام مورد نیاز گام برداشته است. در این رابطه از حدود ۱۹ هزار ردیف قطعات و تجهیزات یدکی مورد نیاز شرکت فولاد هرمزگان، تاکنون بیش از ۱۲ هزار ردیف معادل ۶۳ درصد از طریق شرکت‌های داخلی تامین شده است.

به نظر بنده، در صورتی که نیازمندی‌های صنایع از داخل کشور تامین شود زمینه رشد اشتغال در کشور فراهم و ارتباط با تامین‌کنندگان تسهیل می‌شود و از طرفی توانمندی تولیدکنندگان داخلی افزایش یافته و توسعه پایدار با سرعت و شتاب بیشتری اتفاق می‌افتد.

 

رویکرد شما در زمینه تأمین پایدار چگونه در فولاد هرمزگان عملیاتی می شود؟

در سال ۱۳۹۸ با انتخاب هدف «توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی» به عنوان یکی از اهداف استراتژیک شرکت در راستای تامین اقتصادی پایدار، شرکت فولاد هرمزگان تعهد مجدد خود را بر برنامه‌ریزی و اقدام در جهت داخلی‌سازی حداکثری تامین قطعات و تجهیزات یدکی مورد نیاز قرار داد و برای نیل به این هدف، برنامـه پنج‌ساله‌ای به منظـور بررسی و اقدام در خصوص داخلی‌سازی حدود هفت هزار ردیف کالای خارجی مورد نیاز با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری تدوین شد که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از این اقلام آغاز شده است. همچنین در زمینه نسوز بیش از ۶۵ درصد از مصارف، بومی‌سازی شده و از بازار داخل تامین می‌شود و برنامه‌ریزی برای تامین مابقی نیز، انجام و در مرحله تست و آزمایش بوده که نتایج خوبی حاصل شده است و به زودی نیازهای بیشتری نیز از طریق داخل تامین می‌شود. موضوع مهم در مورد برخی اقلام نسوز، مواد اولیه تشکیل‌دهنده آنهاست که از خارج از کشور تامین می‌شود و ضروری است نسبت به داخلی‌سازی آنها اقدام شود. در صورت برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجم، به‌طور قطع در آینده نزدیک، کشور قادر خواهد بود که پروژه‌های توسعه فولاد خود را علاوه بر ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز آنها، نسبت به تکنولوژی احداث واحدهای تولیدی از شروع تا پایان به اتکای توان مهندسان و صنعتگران داخلی، طراحی و بومی‌سازی کرده و به مرحله اجرا در آورد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

بومی سازی ۱۲ هزار قطعه در فولاد هرمزگان

می متالز - فرزاد ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان در پنل علمی نیازمندی‌های فناوری صنایع که در حاشیه نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید استان هرمزگان برگزار شد بر لزوم استفاده از توان مراکز علمی و دانشگاهی در جهت بومی سازی و رونق تولید تاکید کرد.
 

بومی سازی در فولاد هرمزگان

می متالز - فرزاد ارزانی مدیر عامل فولاد هرمزگان با اشاره به بومی سازی در فولاد هرمزگان گفت: ما حرفمان را از شعار به عمل تبدیل و حدود ١٢هزار قطعه را بومی سازی کردیم.
 

افزایش ۸۰ درصدی سرمایه فولاد هرمزگان در مجمع فوق العاده

می متالز - هیات مدیره فولاد هرمزگان پیشنهاد افزایش 80 درصدی سرمایه را به مجمع فوق العاده می برد.
 

تولید ۱۰ میلیون تن فولاد خام در قالب کنسرسیوم

می متالز - فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت‌وگویی به تشریح برنامه‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان در کرانه خلیج‌فارس پرداخت.
 

احداث طرح های جدید در قالب کنسرسیوم ۱۰ میلیون تنی منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس

می متالز - فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان به تشریح برنامه های توسعه ای این شرکت فولادی پرداخت.
 

طرح‌های فولاد هرمزگان برای توسعه بومی‌سازی

می متالز - مدیرعامل فولاد هرمزگان اعلام کرد: این شرکت با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از کالای خارجی مورد نیاز را آغاز کرده است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما