خبر
آهن و فولاد   دانش فنی  
برنامه های ارزانی برای توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی اعلام شد:

برنامه فولاد هرمزگان برای داخلی ‌سازی ۷ هزار ردیف کالای خارجی

می متالز - فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در گفت و گویی به میزان تولید و فروش شرکت فولاد هرمزگان و اقدامات اثربخش این شرکت فولادی در حوزه حمایت از بومی سازی جهت رسیدن به تأمین پایدار و کیفی داخلی پرداخته است.

به گزارش می متالز، فرزاد ارزانی اعلام کرد فولاد هرمزگان با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری تدوین شد از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از کالای خارجی مورد نیاز را آغاز کرده است.

 

آقای ارزانی، چه موضوعی سبب شد که شما واحد بومی‌سازی و ساخت داخل را در ساختار سازمانی فولاد هرمزگان بگنجانید؟

با توجه به شرایط پیش رو و اعمال تحریم‌ها، توجه به مقوله بومی‌سازی به عنوان یک فرصت می‌تواند در راستای رشد بهره‌وری و تقویت صنایع مفید واقع شود. بدین ترتیب و با توجه به اهمیت بومی‌سازی، شرکت فولاد هرمزگان در ساختار سازمانی خود واحد بومی‌سازی و ساخت داخل را از سالیان قبل ایجاد کرده است و با هدف پایین آوردن هزینه‌های تامین قطعات، کاهش ارزبری و کاهش مدت زمان تامین قطعات و تجهیزات از داخل، اولویت دادن به بحث کیفیت و ایمنی را مدنظر قرار داده و در طی سالیان اخیر با اتکا به توان مهندسی کارکنان مجموعه و شرکت ‌های توانمند داخلی و یاری گرفتن از شرکت ‌های دانش‌بنیان و توان پژوهشی دانشگاه‌های کشور، در مسیر داخلی‌سازی تکنولوژی ساخت داخل و به‌تبع آن تامین داخلی تجهیزات و اقلام مورد نیاز گام برداشته است. در این رابطه از حدود ۱۹ هزار ردیف قطعات و تجهیزات یدکی مورد نیاز شرکت فولاد هرمزگان، تاکنون بیش از ۱۲ هزار ردیف معادل ۶۳ درصد از طریق شرکت‌های داخلی تامین شده است.

به نظر بنده، در صورتی که نیازمندی‌های صنایع از داخل کشور تامین شود زمینه رشد اشتغال در کشور فراهم و ارتباط با تامین‌کنندگان تسهیل می‌شود و از طرفی توانمندی تولیدکنندگان داخلی افزایش یافته و توسعه پایدار با سرعت و شتاب بیشتری اتفاق می‌افتد.

 

رویکرد شما در زمینه تأمین پایدار چگونه در فولاد هرمزگان عملیاتی می شود؟

در سال ۱۳۹۸ با انتخاب هدف «توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی» به عنوان یکی از اهداف استراتژیک شرکت در راستای تامین اقتصادی پایدار، شرکت فولاد هرمزگان تعهد مجدد خود را بر برنامه‌ریزی و اقدام در جهت داخلی‌سازی حداکثری تامین قطعات و تجهیزات یدکی مورد نیاز قرار داد و برای نیل به این هدف، برنامـه پنج‌ساله‌ای به منظـور بررسی و اقدام در خصوص داخلی‌سازی حدود هفت هزار ردیف کالای خارجی مورد نیاز با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری تدوین شد که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از این اقلام آغاز شده است. همچنین در زمینه نسوز بیش از ۶۵ درصد از مصارف، بومی‌سازی شده و از بازار داخل تامین می‌شود و برنامه‌ریزی برای تامین مابقی نیز، انجام و در مرحله تست و آزمایش بوده که نتایج خوبی حاصل شده است و به زودی نیازهای بیشتری نیز از طریق داخل تامین می‌شود. موضوع مهم در مورد برخی اقلام نسوز، مواد اولیه تشکیل‌دهنده آنهاست که از خارج از کشور تامین می‌شود و ضروری است نسبت به داخلی‌سازی آنها اقدام شود. در صورت برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجم، به‌طور قطع در آینده نزدیک، کشور قادر خواهد بود که پروژه‌های توسعه فولاد خود را علاوه بر ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز آنها، نسبت به تکنولوژی احداث واحدهای تولیدی از شروع تا پایان به اتکای توان مهندسان و صنعتگران داخلی، طراحی و بومی‌سازی کرده و به مرحله اجرا در آورد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

فروش ۸۹۳ میلیارد تومانی فولاد هرمزگان در دو ماهه نخست ۹۹

می متالز - فروش شرکت فولاد هرمزگان جنوب (با نماد بورسی هرمز) در دو ماهه نخست ۱۳۹۹ با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۸,۹۳۷,۳۸۶ میلیون ریال رسید.
 شرکت فولاد هرمزگان اعلام کرد:

فراخوان شناسائی مناقصه گران

می متالز - شرکت فولاد هرمزگان آگهی فراخوان شناسایی مناقصه گران منتشر کرد.
 

فولادسازان حاضر در بازار سرمایه در سال گذشته 20 هزار میلیارد تومان سود خالص داشتند

می متالز - براساس آمار بورس اوراق بهادار تهران، تعداد 11 شرکت فولاد ساز کشور حاضر در سال گذشته 20 هزار میلیارد تومان سود خالص جذب کردند.
 فولاد هرمزگان:

توسعه ای فراگیر در جهت تحقق شعار سال جهش تولید

می متالز - شرکت فولاد هرمزگان سومین شرکت بزرگ فولادی کشور با ظرفیت تولید یک و نیم میلیون تن تختال در کرانه خلیج فارس و غرب بندرعباس واقع شده است . این شرکت سهم به سزایی در اقتصاد کشور و به تبع آن اقتصاد استان هرمزگان را داراست.
 

تولید 145 هزار تنی فولاد هرمزگان جنوب در فروردین 99 / رشد 14 درصدی درآمد هرمز از محل فروش محصولات

می متالز - بررسی آمارهای منتشر شده حاکی از تولید 145 هزار و 531 تن انواع محصول توسط شرکت فولاد هرمزگان جنوب در فروردین ماه امسال است که از تولید 141 هزار و 941 تنی فروردین سال گذشته بیشتر است.
 

رشد سالانه سودآوری فولادسازان بررسی شد/ سود 20 هزار میلیارد تومانی فولادسازان حاضر در بورس در سال 98

می متالز - براساس گزارش منتشر شده از سوی کامودیتی در سالی که گذشت بیشترین رشد سالانه سودآوری فولادسازان مربوط به فولاد هرمزگان با رشد 314 درصد می باشد. پس آن فولاد امیرکبیر کاشان با رشد 304 درصد و سپس فولاد کوری با رشد 249 درصد قرار دارند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما