خبر
محیط زیست  
شاعری خبرداد:

وجود ۵ میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور/ شناسایی ریزگردهای عراقی

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: حداقل ۵ میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور داریم که این کانون‌ها شرایط بحرانی دارند که با یک طوفان حداقل ۲۳ استان کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

به گزارش می متالز، علی محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد افزایش ریزگردها گفت: ریزگردها اولین و اساسی‌ترین مساله و حقیقت زیست محیطی است؛ ریزگردها معضل محیط زیستی که  به صورت مستقیم و غیر مستقیم سلامتی مردم علی‌الخصوص مردم جنوب کشور را تهدید می‌کند.

نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که ما نتوانیم بیابان‌ها و تالاب‌ها را احیا کنیم و همکاری سیاسی و زیست محیطی با کشورهای همسایه و منطقه را نداشته باشیم مشکل ریزگردها ادامه خواهد داشت.

 

ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک دنیاست

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: کشور ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک دنیا قرار دارد؛ کشورهایی که در این منطقه قرار دارند به کشورهای مناطق بیابانی نامگذاری شده‌اند سالانه بسیاری از اراضی ایران، اردن، قطر، سوریه و عربستان تبدیل به بیابان می‌شوندکه مناطق بیابانی جدید منشاء تازه‌ای برای رویش ریزگردها هستند .

 

400 هزار هکتار کانون ریزگردها در خوزستان

شاعری در ادامه به شناسایی کانون ریزگردها اشاره کرد و گفت: برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی باید همکاری جدی با کشورهای همسایه داشته باشیم تا بتوانیم کانون دقیق ریزگردها را شناسایی کرده و آنها را مهار کنیم؛ به فرض مثال در استان خوزستان 400هزار هکتار کانون ریزگرد وجود دارد در حال حاضر بخش بزرگی از هورالعظیم، تالاب گاو خونی، هامون، ارومیه و بسیاری از تالاب‌‌ها در استان‌های غربی و شرقی کشور خشک شده‌اند که کانون جدید ریزگردها هستند و با شروع طوفان و تندباد منشاء جدید ریزگردها در کشور خواهند شد.با تمام این اوصاف حداقل 5 میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور داریم که این کانون‌ها شرایط بحرانی دارند که با یک طوفان حداقل 23 استان کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

بیابانی شدن کشور در سایه بی‌توجهی

 وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم به مساله ریزگردها به صورت جدی ورود پیدا کنیم باید مانع از خشک شدن تالاب‌ها و خشکسالی در کشور باشیم در این میان کاهش آب سفره‌های زیرزمینی و استفاده سنتی از آب دلیلی بر رشد بی‌آبی و افزایش بیابان‌های کشور شده است که در سایه مدیریت نادرست و بی‌توجهی عامل 50هزار هکتار بیابانی شدن کشور را به همراه داشته است .

شاعری یادآور شد: باید موضوع تصفیه آب فاضلاب را در دستور کار قرار دهیم؛ آب مورد نیاز را از طریق بهینه‌سازی طرح فاضلاب عملی کنیم اگر این اقدام را انجام دهیم تا حدود بسیاری مقابل پیشرویی ریزگردها گرفته و آنها را مهار خواهیم کرد.

 

ریزگردهای عراقی را شناسایی کنید

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: خوزستان یکی از شهرهای جنوبی کشور  چند سالی می‌شود که با مشکل ریزگردها مواجه است، باید تالاب‌های این شهر سریع احیا و حق‌آبه آنها پرداخت شود و ریزگردهای کشور عراق  شناسایی و با همکاری دولت عراق کانون آنها را مهار کنیم؛ در این میان احیای مناطق بیابانی و جنگل‌کاری در مناطق خوزستان می‌تواند بهترین عامل در کاهش ریز‌گردها در کشور باشد؛ امیدوارم دولت به مساله ریزگردها نگاه جدی‌تری داشته باشد و در برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی درستی در جهت مقابله با بیابانی شدن کشور داشته باشد تا با مشکلات ریزگها مواجه نباشیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 کرونا و خشکسالی جان نقش رستم را می گیرند

به نامِ آب و به کامِ کشاورزان نقش رستم را زیر پا می‌گذارند+ فیلم

می متالز - سال‌ها قبل به خاطر عبور ریل راه آهن از عرصه‌اش، داغِ ثبت جهانی را به دل‌اش گذاشتند و حالا در خلوتی کرونا برای زمینِ کشاورزی در عرصه و حریم‌اش با مته‌ی سنگین به دل زمین ضربه می‌زنند، شاید آبِ باقی مانده از سفره‌های زیرزمینی «نقش رستم» را هم بخشکانند و با خیال راحت نشست‌ها زمین، کعبه زرتشت را به دو نیم کند.
 نیکزادی پناه:

لزوم ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخلی

می متالز - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر ضرورت هماهنگی دولت و مجلس در رفع موانع تولید و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل، گفت: مجلس باید قوانین زاید را حذف کند و دولت شرایط صادرات را برای تولیدکنندگان تسهیل کند.
 شریعت نژاد:

قوه قضاییه نقش کلیدی در تحقق امنیت و حفظ جایگاه تولید دارد

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس راهکار بازگشت تولید به جایگاه اصلی خود در کشور را همدلی و انسجام تمام بخش‌های کشور اعم از مردم، روسای سه قوه و حاکمیت فارغ از مباحث سیاسی دانست و گفت: انسجام قوا و نقش کلیدی قوه قضاییه در تحقق امنیت تولیدکنندگان بسیار تاثیرگذار است.
 نماینده بهشهر و نکا:

بخش خصوصی و دولتی سریعا اقلام بهداشتی وارد کشور کنند/ شهرهای کانون ویروس قرنطینه شوند

می متالز - نماینده مردم نکا و بهشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا گفت: بخش خصوصی با کمک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت اقلام بهداشتی وارد کشور کنند.
 شاعری:

افزایش تعرفه‌ خدمات عمومی به صلاح اقتصاد نیست

می متالز - نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش تعرفه‌ها در بازار نقش پیشران را دارد و قیمت سایر کالاها از آنها تبعیت می‌کنند.
 شاعری خبر داد:

بیابانی شدن ایران در سایه بی توجهی به جنگل‌ها

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با هشدار نسبت به بیابانی شدن ایران ، به طرح «تنفس جنگل‌ها» اشاره کرد و گفت: طرح «تنفس جنگل‌ها» مانعی برای قطع درختان و جنگل‌خواری است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما