خبر
محیط زیست  
شاعری خبرداد:

وجود ۵ میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور/ شناسایی ریزگردهای عراقی

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: حداقل ۵ میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور داریم که این کانون‌ها شرایط بحرانی دارند که با یک طوفان حداقل ۲۳ استان کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

به گزارش می متالز، علی محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد افزایش ریزگردها گفت: ریزگردها اولین و اساسی‌ترین مساله و حقیقت زیست محیطی است؛ ریزگردها معضل محیط زیستی که  به صورت مستقیم و غیر مستقیم سلامتی مردم علی‌الخصوص مردم جنوب کشور را تهدید می‌کند.

نماینده مردم بهشهر، نکاء و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که ما نتوانیم بیابان‌ها و تالاب‌ها را احیا کنیم و همکاری سیاسی و زیست محیطی با کشورهای همسایه و منطقه را نداشته باشیم مشکل ریزگردها ادامه خواهد داشت.

 

ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک دنیاست

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: کشور ایران در کمربندی خشک و نیمه خشک دنیا قرار دارد؛ کشورهایی که در این منطقه قرار دارند به کشورهای مناطق بیابانی نامگذاری شده‌اند سالانه بسیاری از اراضی ایران، اردن، قطر، سوریه و عربستان تبدیل به بیابان می‌شوندکه مناطق بیابانی جدید منشاء تازه‌ای برای رویش ریزگردها هستند .

 

400 هزار هکتار کانون ریزگردها در خوزستان

شاعری در ادامه به شناسایی کانون ریزگردها اشاره کرد و گفت: برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی باید همکاری جدی با کشورهای همسایه داشته باشیم تا بتوانیم کانون دقیق ریزگردها را شناسایی کرده و آنها را مهار کنیم؛ به فرض مثال در استان خوزستان 400هزار هکتار کانون ریزگرد وجود دارد در حال حاضر بخش بزرگی از هورالعظیم، تالاب گاو خونی، هامون، ارومیه و بسیاری از تالاب‌‌ها در استان‌های غربی و شرقی کشور خشک شده‌اند که کانون جدید ریزگردها هستند و با شروع طوفان و تندباد منشاء جدید ریزگردها در کشور خواهند شد.با تمام این اوصاف حداقل 5 میلیون هکتار کانون ریزگرد در داخل کشور داریم که این کانون‌ها شرایط بحرانی دارند که با یک طوفان حداقل 23 استان کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

بیابانی شدن کشور در سایه بی‌توجهی

 وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم به مساله ریزگردها به صورت جدی ورود پیدا کنیم باید مانع از خشک شدن تالاب‌ها و خشکسالی در کشور باشیم در این میان کاهش آب سفره‌های زیرزمینی و استفاده سنتی از آب دلیلی بر رشد بی‌آبی و افزایش بیابان‌های کشور شده است که در سایه مدیریت نادرست و بی‌توجهی عامل 50هزار هکتار بیابانی شدن کشور را به همراه داشته است .

شاعری یادآور شد: باید موضوع تصفیه آب فاضلاب را در دستور کار قرار دهیم؛ آب مورد نیاز را از طریق بهینه‌سازی طرح فاضلاب عملی کنیم اگر این اقدام را انجام دهیم تا حدود بسیاری مقابل پیشرویی ریزگردها گرفته و آنها را مهار خواهیم کرد.

 

ریزگردهای عراقی را شناسایی کنید

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: خوزستان یکی از شهرهای جنوبی کشور  چند سالی می‌شود که با مشکل ریزگردها مواجه است، باید تالاب‌های این شهر سریع احیا و حق‌آبه آنها پرداخت شود و ریزگردهای کشور عراق  شناسایی و با همکاری دولت عراق کانون آنها را مهار کنیم؛ در این میان احیای مناطق بیابانی و جنگل‌کاری در مناطق خوزستان می‌تواند بهترین عامل در کاهش ریز‌گردها در کشور باشد؛ امیدوارم دولت به مساله ریزگردها نگاه جدی‌تری داشته باشد و در برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی درستی در جهت مقابله با بیابانی شدن کشور داشته باشد تا با مشکلات ریزگها مواجه نباشیم.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 شاعری:

افزایش تعرفه‌ خدمات عمومی به صلاح اقتصاد نیست

می متالز - نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش تعرفه‌ها در بازار نقش پیشران را دارد و قیمت سایر کالاها از آنها تبعیت می‌کنند.
 شاعری خبر داد:

بیابانی شدن ایران در سایه بی توجهی به جنگل‌ها

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با هشدار نسبت به بیابانی شدن ایران ، به طرح «تنفس جنگل‌ها» اشاره کرد و گفت: طرح «تنفس جنگل‌ها» مانعی برای قطع درختان و جنگل‌خواری است.
 شاعری در تذکر شفاهی:

برداشت از آب از دریاچه خزر تاثیرات جبران ناپذیری خواهد داشت

می متالز - نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: برداشت از دریاچه خزر تاثیرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
 شاعری هشدار داد:

برداشت غیر کارشناسی آب دریای خزر تهدیدی برای خشکی تالاب ها

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: هر گونه برداشت آب از دریاچه خزر تبعات جبران ناپذیری در اقتصاد و شرایط زیستی شمال کشور به همراه دارد و باعث پس روی آب دریاچه خزر می شود و در اثر این پس روی بسیاری از تالاب های دریای خزر به سرعت خشک خواهند شد.
 

افزایش هزینه ثبت معادن سرمایه‌گذاران را دلسرد می‌کند

می متالز - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گوید هزینه‌های ثبت و صدور مجوز برای بهره‌برداری از معادن نسبت به سال گذشته حدود 10 برابر افزایش پیدا کرده که این امر سرمایه‌گذاران را دلسرد می‌کند.
 

میزان پرداختی وام به کارکنان بانک‌ها

می متالز - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: ۱۵ هزار میلیارد از منابع قرض‌الحسنه به‌عنوان وام به کارکنان بانک‌ها اعطا شده که این خلاف عدالت است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما