خبر
بورس و سهام  
کارشناس بازار سرمایه:

رشد شاخص بورس به اتکای بازار ارز دیگر امکان‌پذیر نیست/ ورود حجم نقدینگی می‌تواند فضای حباب‌گونه‌ ایجاد کند/ از نیمه دوم سال ٩٨ دیگر هر سهمی خریدنی نیست

می متالز - یک اقتصاددان اظهار داشت: ورود حجم نقدینگی به هر بازاری می‌تواند و به روند مثبت آن کمک کند؛ در عین حال این امر می‌تواند فضای حباب گونه‌ایی ایجاد کند. به طوری که برخی از سهام‌ها از ارزش واقعی خود فاصله گرفته و با حباب مثبت کاذب خرید و فروش می‌شوند.

به گزارش می متالز، آیزاک سعیدیان در مورد وضعیت بورس تهران گفت: از ابتدای سال ٩٨ شاخص بورس اوراق بهادار ایران روند رو به رشد و مثبتی را آغاز کرد و در مهرماه توانست تا مرز ٣٣٠٤٤٧ واحد رشد را به ثبت برساند. در درجه اول مهمترین دلایل رشد بورس را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سپس چشم انداز این بازار را برای نیمه دوم سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. رشد بازار بورس در هر کشور می‌تواند نشانه رشد مثبت اقتصادی و تولید ناخالص مثبت در آن کشور تلقی شود، اما رشد فعلی بورس کشور ما نمی‌تواند بصورت کلی موید مثبت بودن شاخص‌های یاد شده باشد.

وی ادامه داد: بیشترین رشد رخ داده در بورس اوراق بهادر و اکثر شاخص‌ها متاثر از جهش نرخ ارز حاصل از تنش‌های سیاسی و خروج امریکا از برجام بود. زیرا پس از این رخداد؛ شرکت‌ها سعی در پالایش صورت‌های مالی خود و لحاظ نرخ جدید ارز در آن بودند. در این بین برخی از شرکت‌ها  در گذارش صورت‌های مالی خود خبر از بهبود روند صادرات و فروش به سهام‌داران خود دادند که همین امر موجب شد تا سهام این دست از شرکت‌ها با همین پشتوانه رشد چشمگیری را به ثبت برسانند.

وی عامل دیگر شتاب‌دهنده به بازار سهام را رشد تورم دانست و افزود: این موضوع توانست به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی شاخص سهام اثرگذاری داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: از سویی دیگر مثبت بودن بازار سهام یک جو خوشبینی بسیار بزرگی در بین اقشار مختلف مردم برای سرمایه گذاری در بورس بوجود آورد و سبب شد حجم نقدینگی قابل توجهی در بازه زمانی کوتاه به این بازار وارد شود و اکثر کارگذاری‌ها به این موضوع اذعان داشتند که در سه ماهه دوم سال متقاضیان دریافت کد بورسی بسیار زیاد بوده است. این نشان دهنده ورود نقدینگی از سویی افرادی است برای اولین بار در این بازار شرکت می‌کنند. مجموع همه این عوامل فوق توانست اکثریت شرکت‌های بورسی را با رشد مواجه سازد و در پی آن شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار توانست به یک رکورد جدید دست یابد.

سعیدیان در مورد وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آتی سال جاری گفت: برای تجزیه و تحلیل این موضوع چند مورد مهم وجود دارد که نخستین آن نرخ تسعیر ارز است. همانطور که اشاره شد بخش بزرگی از  رشد بازار سرمایه با تکیه بر تغییر در نرخ تسعیر ارز صورت پذیرفت تا امروز بیشتر شرکت‌های بورسی توانستند صورت‌های مالی خود را منطبق با نرخ جدید ارز ارایه کنند. بنابراین رشد بازار از این پس به اتکای بازار ارز نمی‌تواند رشد داشته باشد زیرا بازار ازز نیز به ثبات نسبی خود نزدیک شده است.

وی ادامه داد: با انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها مشخص خواهد شد که از بین آنها کدام شرکت توانسته بیشترین تراز مثبت را نصیب خود کند و به همان نسبت عملکرد ضعیف برخی شرکت‌ها نمایان خواهد شد. به زبان ساده از نیمه دوم سال، کلیت بازار نمی‌تواند یک دیت مثبت باشد زیرا با توجه به صورت‌های مالی یک غربالگری بین شرکت‌های سودساز و زیان‌ساز انجام خواهد شد.

سعیدیان تصریح کرد: ورود حجم نقدینگی به هر بازاری می‌تواند و به روند مثبت آن کمک کند؛ در عین حال این امر می‌تواند فضای حباب گونه‌ایی ایجاد کند. به طوری که برخی از سهام‌ها از ارزش واقعی خود فاصله گرفته و با حباب مثبت کاذب خرید و فروش می شوند. در صورتی که سهامداران بدون توجه به صورت‌های مالی شرکت‌ها و بررسی ارزش ذاتی آنها اقدام به خرید کنند می‌توانند متحمل ضرر جبران ناپذیری شوند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ثبات نرخ ارز و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها، انتظار می‌رود مسیر شرکت‌های سودساز از شرکت‌های دارای زیان انباشته و یا کم بازده از هم جدا شوند. باید توجه داشت که از نیمه دوم سال ٩٨ دیگر هر سهمی خریدنی نیست مگر با مطالعه دقیق  ترازنامه و صورت‌های مالی آن.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نقد پیش‌نویس قانون ارتقای بازار سرمایه

می متالز - نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، پیش‌نویس قانون ارتقای بازار سرمایه کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در جریان تجزیه و تحلیل این پیش‌نویس بود که فعالان بازار سرمایه، مصائب فعالیت در این بازار را نیز مورد اشاره قرار دادند؛ از عدم پاسخگویی سازمان بورس تا وضع مقررات پراکنده و بی‌رویه که اغلب بازیگران بازار بر آن اشتراک‌نظر دارند.
 

فروش ۱۰۰ درصدی اوراق صکوک ۳۰۰ میلیارد تومانی

می متالز - ۱۰۰ درصد اوراق صکوک ۳۰۰ میلیارد تومانی سرمایه گذاری و توسعه کیش روز اول به صورت کامل در فرابورس به فروش رسید.
 طحانی:

گزارش ۶ ماهه شرکت ها در حدانتظار بازار است

می متالز - گزارش های شش ماهه شرکت ها در صنایع فلزی، پتروشیمی، پالایشی، دارو، بانک و کانه های فلزی در حدانتظار بازار بوده است.
 کارشناس بازار سرمایه گفت:

اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در بورس بعید است/ روند صعودی کوتاه مدت کامودیتی ها/ شاخص سازها در بورس همچنان دلربایی می کنند

می متالز - از نظر تکنیکال شاهد شکل‌گیری الگوهای برگشتی به سمت پایین در برخی کامودیتی ها هستیم که هنوز شکست سطوح حمایتی تایید نشده و چنانچه این حمایت ها شکسته شود، کامودیتی ها در بلندمدت روند نزولی خواهند داشت و اگر پیش از شکست سطوح حمایتی، دلار تضعیف شود یا مذاکرات بین چین و آمریکا به نتیجه برسد، کامودیتی ها قوی میشوند.
 

تامین مالی توسعه فرودگاه بین‌المللی کیش از طریق بازار سرمایه

می متالز - امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار سرمایه شاهد تامین مالی بخشی از مخارج راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه بین‌المللی کیش برای سازمان مناطق آزاد کیش است.
 کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

شرایط انقباضی به "بورس" می‌رسد!

می متالز - با وجود ریسک سیستماتیک و تصویب بودجه سال ۹۹ شرایطی انقباضی را در پیش خواهیم داشت که خود عاملی بازدارنده برای ورود سرمایه‌های جدیدتر و بیشتر به بازار خواهد بود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما