خبر
بورس و سهام  
کارشناس بازار سرمایه:

رشد شاخص بورس به اتکای بازار ارز دیگر امکان‌پذیر نیست/ ورود حجم نقدینگی می‌تواند فضای حباب‌گونه‌ ایجاد کند/ از نیمه دوم سال ٩٨ دیگر هر سهمی خریدنی نیست

می متالز - یک اقتصاددان اظهار داشت: ورود حجم نقدینگی به هر بازاری می‌تواند و به روند مثبت آن کمک کند؛ در عین حال این امر می‌تواند فضای حباب گونه‌ایی ایجاد کند. به طوری که برخی از سهام‌ها از ارزش واقعی خود فاصله گرفته و با حباب مثبت کاذب خرید و فروش می‌شوند.

به گزارش می متالز، آیزاک سعیدیان در مورد وضعیت بورس تهران گفت: از ابتدای سال ٩٨ شاخص بورس اوراق بهادار ایران روند رو به رشد و مثبتی را آغاز کرد و در مهرماه توانست تا مرز ٣٣٠٤٤٧ واحد رشد را به ثبت برساند. در درجه اول مهمترین دلایل رشد بورس را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سپس چشم انداز این بازار را برای نیمه دوم سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. رشد بازار بورس در هر کشور می‌تواند نشانه رشد مثبت اقتصادی و تولید ناخالص مثبت در آن کشور تلقی شود، اما رشد فعلی بورس کشور ما نمی‌تواند بصورت کلی موید مثبت بودن شاخص‌های یاد شده باشد.

وی ادامه داد: بیشترین رشد رخ داده در بورس اوراق بهادر و اکثر شاخص‌ها متاثر از جهش نرخ ارز حاصل از تنش‌های سیاسی و خروج امریکا از برجام بود. زیرا پس از این رخداد؛ شرکت‌ها سعی در پالایش صورت‌های مالی خود و لحاظ نرخ جدید ارز در آن بودند. در این بین برخی از شرکت‌ها  در گذارش صورت‌های مالی خود خبر از بهبود روند صادرات و فروش به سهام‌داران خود دادند که همین امر موجب شد تا سهام این دست از شرکت‌ها با همین پشتوانه رشد چشمگیری را به ثبت برسانند.

وی عامل دیگر شتاب‌دهنده به بازار سهام را رشد تورم دانست و افزود: این موضوع توانست به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی شاخص سهام اثرگذاری داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: از سویی دیگر مثبت بودن بازار سهام یک جو خوشبینی بسیار بزرگی در بین اقشار مختلف مردم برای سرمایه گذاری در بورس بوجود آورد و سبب شد حجم نقدینگی قابل توجهی در بازه زمانی کوتاه به این بازار وارد شود و اکثر کارگذاری‌ها به این موضوع اذعان داشتند که در سه ماهه دوم سال متقاضیان دریافت کد بورسی بسیار زیاد بوده است. این نشان دهنده ورود نقدینگی از سویی افرادی است برای اولین بار در این بازار شرکت می‌کنند. مجموع همه این عوامل فوق توانست اکثریت شرکت‌های بورسی را با رشد مواجه سازد و در پی آن شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار توانست به یک رکورد جدید دست یابد.

سعیدیان در مورد وضعیت بازار سرمایه در ماه‌های آتی سال جاری گفت: برای تجزیه و تحلیل این موضوع چند مورد مهم وجود دارد که نخستین آن نرخ تسعیر ارز است. همانطور که اشاره شد بخش بزرگی از  رشد بازار سرمایه با تکیه بر تغییر در نرخ تسعیر ارز صورت پذیرفت تا امروز بیشتر شرکت‌های بورسی توانستند صورت‌های مالی خود را منطبق با نرخ جدید ارز ارایه کنند. بنابراین رشد بازار از این پس به اتکای بازار ارز نمی‌تواند رشد داشته باشد زیرا بازار ازز نیز به ثبات نسبی خود نزدیک شده است.

وی ادامه داد: با انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها مشخص خواهد شد که از بین آنها کدام شرکت توانسته بیشترین تراز مثبت را نصیب خود کند و به همان نسبت عملکرد ضعیف برخی شرکت‌ها نمایان خواهد شد. به زبان ساده از نیمه دوم سال، کلیت بازار نمی‌تواند یک دیت مثبت باشد زیرا با توجه به صورت‌های مالی یک غربالگری بین شرکت‌های سودساز و زیان‌ساز انجام خواهد شد.

سعیدیان تصریح کرد: ورود حجم نقدینگی به هر بازاری می‌تواند و به روند مثبت آن کمک کند؛ در عین حال این امر می‌تواند فضای حباب گونه‌ایی ایجاد کند. به طوری که برخی از سهام‌ها از ارزش واقعی خود فاصله گرفته و با حباب مثبت کاذب خرید و فروش می شوند. در صورتی که سهامداران بدون توجه به صورت‌های مالی شرکت‌ها و بررسی ارزش ذاتی آنها اقدام به خرید کنند می‌توانند متحمل ضرر جبران ناپذیری شوند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ثبات نرخ ارز و انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها، انتظار می‌رود مسیر شرکت‌های سودساز از شرکت‌های دارای زیان انباشته و یا کم بازده از هم جدا شوند. باید توجه داشت که از نیمه دوم سال ٩٨ دیگر هر سهمی خریدنی نیست مگر با مطالعه دقیق  ترازنامه و صورت‌های مالی آن.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 عضو هیات مدیره بانک ایران و ونزوئلا:

بانک ایران و ونزوئلا در راه بازار سرمایه

می متالز - عضو هیات مدیره و سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا از احتمال ورود این بانک به ۱۰ بازار سرمایه خبر داد.
 

دومین و سومین شرکت در تابلو توافقی بازار سوم فرابورس درج شدند

می متالز - سرمایه گذاری لقمان و اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان به عنوان دومین و سومین نماد معاملاتی در تابلو توافقی بازار سوم فرابورس درج شدند.
 

با اپلیکیشن ۷۲۴ جزئیات سهام عدالت را مشاهده و به سادگی بفروشید

می متالز - دارندگان سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به اپلیکیشن ۷۲۴ از محصولات شرکت بورسی، جزییات سهام را مشاهده و به سادگی بفروشند.
 

هدف‌گذاری برای ورود 100 شرکت به بورس

می متالز - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: می خواهیم هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق داشته باشد و هدف‌گذاری برای ورود 100 شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده ست.
 مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تشریح کرد

رفع نیاز مسکن با روش‌‌های جدید عرضه

می متالز - شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن یکی از بزرگ‌ترین فعالان صنعت ساختمان و انبوه‌سازی در کشور است که اردیبهشت سال ۱۳۶۹ تاسیس شد. فعالیت‌های شرکت در زمینه‌هایی ‌چون ساخت مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و آموزشی و آماده‌سازی زمین متمرکز شده است.
 معاون وزیر صمت اعلام کرد:

عزم جدی برای عرضه اولیه سهام ۱۰۰ شرکت تا پایان سال ۹۹

می متالز - معاون وزیر صمت اعلام کرد: عزم جدی وجود دارد که تا پایان سال جاری ۱۰۰ شرکت با عرضه اولیه سهام وارد بورس ‌شوند.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما