خبر
برق   انرژی های تجدیدپذیر  
بختیار مطرح کرد:

تلاش مجلس برای رونق تولید برق خورشیدی با ساز و کار جدید

می متالز - به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس برخی از نمایندگان مجلس در تلاشند سهم "انرژی‌های تجدیدپذیر" را از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق برای تولید و رونق انرژی‌های خورشیدی به ۲۵ درصد برسانند.

به گزارش می متالز، نمایندگان مجلس به تازگی از تلاش برای اختصاص 25 درصد از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق به تولید و رونق انرژی‌های تجدیدپذیر یا همان تولید برق از خورشید خبر داده‌اند. همچنین این خواسته نمایندگان مبنی بر اختصاص منبع درآمدی به تجدیدپذیرها و توسعه آن‌ها در قالب یک طرح در کمیسیون انرژی در حال بررسی است.

به همین منظور علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره طرح کمیسیون متبوعش مبنی بر "اختصاص 25درصد، از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق،  برای رونق تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی"، توضیحاتی ارائه کرد.

 

10 درصد وجه دریافتی از هر قبض برق به انرژی‌های تجدیدپذیر و برق روستایی می‌رسد

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق لایحه بودجه سال 97 سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و برق روستایی از عوارض دریافتی هر قبض برق 8 درصد بود که در نهایت مجلس سهم دو بخش "انرژی تجدیدپذیر" و "برق روستایی" را از هر قبض به 10 درصد افزایش داد تا علاوه بر تناسب با میزان مصرف، پرمصرف‌ها عوارض بیشتر و کم‌مصرف‌ها پرداخت کمتری داشته باشند.

به گفته وی برخی از نمایندگان مجلس در تلاشند سهم "انرژی تجدیدپذیر" را از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق برای تولید و رونق انرژی‌های خورشیدی به 25 درصد برسانند.

 

بیابان‌های ایران فرصتی برای تولید برق

بختیار با بیان اینکه ایران جزو نخستین کشورهای دارای منابع گسترده انرژی‌های خورشیدی در جهان است، ادامه داد: در حالی که برخی از بیابان‌های ایران به‌عنوان یک تهدید یاد می‌کنند باید دانست آن‌ها فرصتی برای تولید برق خورشیدی به شمار میایند.

 

ایران با بیابان‌های خود می‌تواند برق 5 قاره جهان را تامین کند

این نماینده مجلس افزود: به گفته کارشناسان و متخصصان این حوزه، ایران درصورت بهره‌برداری صحیح از منابع انرژی خورشیدی خود می‌تواند برق 5 قاره جهان را تامین کند و سود و درآمد سرشاری از این طریق به کشور رساند.

وی یادآور شد: ایران علاوه بر قرار گرفتن در رده‌های نخست جهان به لحاظ ذخایر منابع هیدرکربنی، نفتی و گازی در حوزه منابع انرژی‌های تجدیپذیر نیز جز رتبه های برتر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس معتقد است از آنجا که توسعه تولید انرژی آتی جهان براساس منابع انرژی‌های تجدیدپذیر است باید برای تامین این انرژی برنامه‌ریزی کرد.

 

ضرورت رفع موانع تولید و توسعه انرژی‌های خورشیدی توسط دولت

به گفته بختیار ایجاد متولی واحد و فعال برای تولید و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، رفع موانع تولید و توسعه این مهم توسط دولت، جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و کارآفرینان ازجمله مواردی است که باید در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به آن‌ها توجه کرد.

وی به برخی از کاستی‌ها و اشکالات در کار دولت برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: نخست آنکه برنامه مدون و لگوراتوری (مقررات‌گذار) هدف‌گذاری شده‌ای برای شناسایی و احصاء بازارهای انرژی‌های تجدیدپذیر در استان‌های مخالف وجود ندارد تا براساس آن برای ایجاد سایت‌های یا همان مرکز تولیدی بزرگ، متوسط و خرد انرژی فراخوان داده و سرمایه‌گذاری شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: دوم آنکه ساتبا به‌عنوان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق متولی امر توسعه انرژی‌های تجدید پذیر در ایران باید سطح تکنولوژی کنونی برای تولید انرژی را مشخص و طی یک هدف‌گذاری مشخص تجهیزات این مهم را به روز کند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 شریعتی خبر داد:

تشکیل کمیته های پنجگانه در کمیسیون انرژی مجلس

می متالز - سخنگوی هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس از تشکیل کمیته‌های پنجگانه در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: منصور شکرالهی به عنوان نماینده کمیسیون انرژی در کمیسیون اصل ۹۰ انتخاب شد.
 هفته جاری

انتخابات کمیته‌های تخصصی کمیسیون انرژی برگزار می‌شود

می متالز - انتخابات کمیته‌های تخصصی کمیسیون انرژی متشکل از حقوقی و قراردادها"، "هسته‌ای و تجدیدپذیر"، "گاز و پتروشیمی"، "نفت و فرآورده" و "نیرو" برگزار می‌شود.
 رحیمی مظفری مطرح کرد:

ضرورت سوق نقدینگی سرگردان به سمت صنایع پتروشیمی

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید با ایجاد مشوق‌های اقتصادی، نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت صنایع پتروشیمی هدایت کرد، گفت: باید تضامین لازم برای مردم ایجاد شود تا آن‌ها سرمایه‌شان را با اطمینان کامل به این حوزه‌ها وارد کنند.
 رحیمی مظفری مطرح کرد:

ارتقا بورس نیازمند تقویت زیرساخت و فرهنگسازی

می متالز - عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس معتقد است برخی از افراد فعال در بورس، سودجویانی هستند که نه تنها هدف رونق تولید ندارند بلکه فقط به سود خود می‌اندیشند و تفکرشان در مسیر سرمایه‌گذاری نیست.
 

تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر هموارسازی مسیر جهش تولید

می متالز - ایران به دلیل تنوع اقلیمی، دارای منابع عظیمی برای تولید انرژی است؛ از ذخایر نفت و گاز و معادن گرفته تا خورشید و باد، منابعی که می‌تواند چرخ‌های اقتصاد را به گردش درآورد؛ منابعی که تا 6 سال قبل با اقبال زیادی مواجه نبود؛ حال آنکه تحول در حوزه اقتصاد مهمترین اصل در سیاست‌های کلان نظام محسوب می‌شود و توجه به منابع تجدیدپذیر، یکی از ابزارها برای هموارسازی مسیر تحول اقتصادی و جهش تولید است.
 

عزم دولت در راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در پشت بام‌ها

می متالز - چند سالی است که توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر بیشتر شده است؛ تاجایی که حتی دولت پیشنهادهایی را برای درآمدزایی مشترکان از پشت‌بام‌ها مطرح کرده و به تازگی نیز رییس جمهوری اعلام کرد که باید با توسعه تکنولوژی در این زمینه هر کسی بتواند پشت بام خانه خود را به یک نیروگاه خورشیدی تبدیل و برق مورد نیاز خود را تامین کند و مازاد آن را به دولت بفروشد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما