خبر
تحقیق و توسعه  
توسط محققان کشور؛

دستگاه تحریک نوری مغز ساخته شد/ بهبود خلق و خو و درمان افسردگی

می متالز - محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه تحریک نوری مغز شدند که برای کاهش افسردگی، بهبود خلق و خو و... به صورت شخصی و عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش می متالز، زینب چناری دکترای فتونیک از دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح «دستگاه تحریک مغز برای درمان بیماریها» اظهار کرد: ما موفق شدیم در قالب یک شرکت دانش بنیان دستگاهی برای تحریک نوری مغز بسازیم.

وی با بیان اینکه این دستگاه با استفاده از مادون قرمز از سطح جمجمه عبور می کند، خاطر نشان کرد: این نور به سطح مغز می رسد و تحریک های بیوشیمیایی را در نورون ها انجام می دهد تا برخی بیماریها به مرحله درمان برسند؛ این اتفاقات در نهایت منجر به بهبود سلامت سلول می شود.

به گفته وی کاهش افسردگی، بهبود خلق و خو، افزایش شناخت و حافظه، بهبود بیماریهایی مانند آلزایمر، بیماریهای ضربه مغزی، اختلالات خواب و... از کارکردهای این سیستم به شمار می رود.

به گفته چناری این دستگاه مشابه خارجی دارد، ولی مهم ترین مزیت رقابتی که این دستگاه دارد قیمت است که با تولید آن در این شرکت کاهش پیدا کرده به طوریکه علاوه بر مراکز، افراد نیز می توانند به صورت شخصی از آن استفاده کند.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از این دستگاه متخصص علوم و اعصاب نیاز ندارد.

مدیر این شرکت دانش بنیان تولید کننده دستگاه تحریک مغز گفت: این دستگاه مستقیما عملکرد مغز را بهبود می بخشد؛ طول موج و تحریک های الکتریکی و مغناطیسی تاثیرگذار در مغز می تواند منجر به سلامت سلولهای مغزی شود.

وی ادامه داد: در برخی بیماریها سلول مغز از بین می رود و این دستگاه باعث می شود که سلول ها بازیابی شوند و بهبود یابند.

این محقق با اشاره به مصارف دستگاه گفت: این دستگاه درمانی قابل استفاده در منازل، مراکز درمانی و بیمارستان ها و.... است. دستگاه طوری طراحی شده که بر اساس زمانبندی ۲۰ دقیقه ای کار می کند به همین دلیل هر فرد می تواند از آن بهره ببرد.

وی افزود: تقریبا نود درصد از ساخت این دستگاه ایرانی است و این صرفه جویی ارزی برای مصرف کننده ایجاد می کند.

 این طرح در نمایشگاه لیزر و فتونیک در پاویون ستاد فتونیک، لیزر ، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده بود.

کد خبر: 68011
تاریخ: 1398/09/03 - 10:01
منبع: تجارت نیوز

زینب چناری  دانشگاه شهید بهشتی  دانش بنیان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

افتخاری دیگر برای هلدینگ HNT و شرکت دانش بنیان «گسترش فناوری خوارزمی»

می متالز - شرکت دانش بنیان «گسترش فناوری خوارزمی» یکی از اعضای هلدینگ HNT که مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان در حوزه «فناوری پیشرفته» است، در کنار دیگر اعضای این هلدینگ امروز در ماهشهر در حضور معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری سورنا ستاری و معاون محترم وزیر نفت در پتروشیمی محمدی و جمع کثیری از بزرگان صنعت افتخار آفرین پتروشیمی کشور، ۱۴ طرح دانش بنیان را در این شهر، افتتاح و رونمایی نمود.
 

تلاش برای تولید الکترود گرافیتی توسط شرکت دانش بنیان ایرانی

می متالز - مدیرعامل شرکت گسترش فناوری خوارزمی از تلاش متخصصان این شرکت دانش بنیان برای تولید الکترود گرافیکی مورد استفاده در صنعت فولاد خبر داد.
 

جشنواره ملی فولاد به شبکه مجازی دانش بنیان ها رسید

می متالز - پویش حمایت از دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران به کانال مجازی دانش بنیان (وابسته به معاونت علمی ریاست جمهوری) رسید.
 

تمدید مهلت ارسال ایده های ارزش آفرین به جشنواره اینوماین تا ۱۷ دی

می متالز - مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو از تمدید مهلت ارسال ایده های ارزش آفرین به بخش مسابقه ایده در دومین جشنواره ایده های ارزش آفرین بخش معدن و صنایع معدنی خبر داد.
 

پالایشگاه گاز ایلام دستگاه فعال در حوزه پژوهش و فناوری شناخته شد ‏

می متالز - پالایشگاه گاز ایلام به عنوان دستگاه فعال و برتر در حوزه پژوهش و فناوری سال جاری در استان شناخته شد.
 به دنبال نشست حمایت از استارت آپ ها در دفتر معاون اول رییس جمهور؛

کمیته حمایتی استارت آپ ها در صندوق حمایت از صنایع پیشرفته تشکیل شد

می متالز - به دنبال نشست مدیران عامل برخی صندوق های اعتباری و حمایتی که به منظور توسعه حمایت و پشتیبانی از شرکت های استارت آپی تشکیل شد، رییس شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته از تشکیل کمیته ای به همین منظور در این صندوق خبر داد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما