خبر
تحقیق و توسعه  
توسط محققان کشور؛

دستگاه تحریک نوری مغز ساخته شد/ بهبود خلق و خو و درمان افسردگی

می متالز - محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه تحریک نوری مغز شدند که برای کاهش افسردگی، بهبود خلق و خو و... به صورت شخصی و عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش می متالز، زینب چناری دکترای فتونیک از دانشگاه شهید بهشتی و مجری طرح «دستگاه تحریک مغز برای درمان بیماریها» اظهار کرد: ما موفق شدیم در قالب یک شرکت دانش بنیان دستگاهی برای تحریک نوری مغز بسازیم.

وی با بیان اینکه این دستگاه با استفاده از مادون قرمز از سطح جمجمه عبور می کند، خاطر نشان کرد: این نور به سطح مغز می رسد و تحریک های بیوشیمیایی را در نورون ها انجام می دهد تا برخی بیماریها به مرحله درمان برسند؛ این اتفاقات در نهایت منجر به بهبود سلامت سلول می شود.

به گفته وی کاهش افسردگی، بهبود خلق و خو، افزایش شناخت و حافظه، بهبود بیماریهایی مانند آلزایمر، بیماریهای ضربه مغزی، اختلالات خواب و... از کارکردهای این سیستم به شمار می رود.

به گفته چناری این دستگاه مشابه خارجی دارد، ولی مهم ترین مزیت رقابتی که این دستگاه دارد قیمت است که با تولید آن در این شرکت کاهش پیدا کرده به طوریکه علاوه بر مراکز، افراد نیز می توانند به صورت شخصی از آن استفاده کند.

وی خاطر نشان کرد: استفاده از این دستگاه متخصص علوم و اعصاب نیاز ندارد.

مدیر این شرکت دانش بنیان تولید کننده دستگاه تحریک مغز گفت: این دستگاه مستقیما عملکرد مغز را بهبود می بخشد؛ طول موج و تحریک های الکتریکی و مغناطیسی تاثیرگذار در مغز می تواند منجر به سلامت سلولهای مغزی شود.

وی ادامه داد: در برخی بیماریها سلول مغز از بین می رود و این دستگاه باعث می شود که سلول ها بازیابی شوند و بهبود یابند.

این محقق با اشاره به مصارف دستگاه گفت: این دستگاه درمانی قابل استفاده در منازل، مراکز درمانی و بیمارستان ها و.... است. دستگاه طوری طراحی شده که بر اساس زمانبندی ۲۰ دقیقه ای کار می کند به همین دلیل هر فرد می تواند از آن بهره ببرد.

وی افزود: تقریبا نود درصد از ساخت این دستگاه ایرانی است و این صرفه جویی ارزی برای مصرف کننده ایجاد می کند.

 این طرح در نمایشگاه لیزر و فتونیک در پاویون ستاد فتونیک، لیزر ، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده بود.

کد خبر: 68011
تاریخ: 1398/09/03 - 10:01
منبع: تجارت نیوز

زینب چناری  دانشگاه شهید بهشتی  دانش بنیان 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

حمایت سازمان مدیریت صنعتی از استقرارکسب وکارهای دانش بنیان مولد جهش تولید

می متالز - مدیر همایش ها و بهره برداری از فضای سازمان مدیریت صنعتی از حمایت های ویژه این سازمان در راستای استقرار کسب و کارهای دانش بنیان مولد جهش تولید در سازمان مدیریت صنعتی خبر داد.
 دهنوی در تشریح جلسه فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی:

مجلس در حال تدوین طرحی برای رفع موانع تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است

می متالز - رئیس فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس در تشریح نشست این فراکسیون گفت: برخی موانع قانونی سر راه تحقق اقتصاد دانش بنیان وجود دارد که با شناسایی آن، قصد داریم هرچه سریع‌تر این مشکلات را برطرف کنیم.
 مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته اعلام کرد:

تشریح برنامه های بازدید از از فعالیت‌های حوزه صنایع پیشرفته در تبریز و مراغه/ ضرورت تشکیل کارخانه های نوآوری در راستای رشد پویا و اثربخشی هر چه بیشتر اقتصاد دانش بنیان

می متالز - مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در بازدید از طرح های صنایع پیشرفته در تبریز و مراغه بر ضرورت تشکیل کارخانه های نوآوری در راستای رشد پویا و اثربخشی هر چه بیشتر اقتصاد دانش بنیان تأکید کرد.
 در سه ماهه منتهی به خرداد ماه 1399 انجام شد:

اعطای 36.6 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

می متالز - طی سه ماهه 1399 به 484 شرکت (*) دانش بنيان مبلغ 36.6 هزار ميليارد ريال (ميانگين هر شرکت 75.6 ميليارد ريال) تسهيلات پرداخت شد که نسبت به سه ماهه 1398 به ميزان 95.5 درصد افزايش داشته است.
 وزیرنیرو:

خاموشی های اخیر ارتباطی با صادرات برق ندارد

می متالز - وزیر نیرو گفت: این مساله که گفته می شود اعمال خاموشی ها برای اجرای تعهد در صادرات برق بوده کاملا کذب بوده چراکه اولویت ما در ابتدا تامین مصارف داخلی است.
 

گام‌های موثر دانش‌بنیان‌ها در صنایع پالایشی و پتروشیمی

می متالز - استاندار مرکزی معتقد است که تحریم‌ها، منجر شد تا شرکت‌های دانش‌بنیان نقش برجسته‌تری در کشور داشته باشند و قدم‌های موثری در زمینه تعمیر قطعات و ماشین‌آلات، اورهال و تامین قطعات در این استان مرکزی بردارند
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما