خبر
دانش فنی   خودرو  

گام کروز در داخلی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو

می متالز - با گذشت حدود یک سال و نیم از تحریم‌های زورگویانه آمریکا علیه کشورمان و نیز تحریم مستقیم صنعت خودروسازی که موج منفی و تاثیرات بسیاری بر زنجیره تامین خودروسازان داشت، قطعه سازانی هستند که دست از تلاش نکشیدند و با وجود همه‌ی مشکلات به تامین قطعات و خارج شدن خودرو‌های موجود در کف پارکینگ‌ها پرداختند.

به گزارش می متالز، یکی از این قطعه سازان شرکت صنایع تولیدی کروز است که به عنوان بزرگترین کارخانه تولیدکننده قطعات در کشور سعی در توسعه صنعت قطعه سازی، اشتغالزایی و خودکفایی اقتصادی در کشور را دارد و در حقیقت با حرکت جهادی در داخلی سازی قطعات پیشرفته، کمک بزرگی به نگهداری و تولید صنعت خودروی داخلی کرده است.

این شرکت قطعه ساز در تامین قطعات خودرو‌های ایران خودرو، سایپا، گروه بهمن و... نقش به سزایی دارد. در اصل کروز در سه سایت تولیدی خود بیش از ۱۰۰۰ قطعه با شماره فنی متفاوت تولید می‌کند و می‌توان گفت که تقریبا هیچ خودروی مونتاژی ساخت داخل نیست که حداقل از یک مجموعه قطعات این قطعه سازی استفاده نکند.

کروز در گستره عظیمی از خودرو‌های مونتاژی و حدود ۴۱ مدل خودروی داخلی نقش مستقیم دارد و تامین کننده اصلی نیاز‌های صنعت خودروسازی کشور است. قطعات این بنگاه اقتصادی در خودرو‌هایی از قبیل پژو ۴۰۵، ۲۰۶، رانا، تیبا، برلیانس، کاپرا، دانگ فنگ و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کروز با تعمیق داخلی سازی قطعات و رسیدن به خودکفایی در ساخت بسیاری از قطعات‌های تک و پیشرفته خودرو موجب کاهش واردات شد و آن‌ها را با همان کیفیت و قیمت ارزان‌تر به تولید انبوه رساند. کروز با حضور موثر در اقتصاد مقاومتی و در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه ساخت داخل در صنایع به ویژه صنعت قطعه سازی را با هدف کاهش واردات و ارزبری در دستور کار خود قرار داده است، با شرکت در میز‌های تخصصی ساخت داخل قطعات خودرو که توسط وزارت صمت برگزار شد، سعی در رسیدن به خودکفایی در این صنعت را دارد.

برای مثال شرکت ایسکرا از شرکت‌های زیر مجموعه‌ی کروز، با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و دستگاه‌های پیشرفته و همچنین با کمک جوانان و مهندسان نخبه توانسته بیش از ۵۰ درصد از اجزای استارت و دینام خودرو شامل یوک، جازغالی و اساتورپک را داخلی سازی کند و سبب حفظ سالانه بیش از سه میلیون دلار شود.

در حال حاضر این مجموعه محصول از شرکت ایسکرا در بازار داخلی به عنوان بهترین قطعه و بالاترین سطح کیفیت نسبت به رقبای خود شناخته شده است.

علاوه بر آن از شرکت ایسکرا می‌توان به عنوان اولین صادر کننده استارت و دینام به خارج از کشور نام برد، چرا که چندی پیش قراردادی بین شرکت ایسکرا و شرکت LLC Pramo-Electro روسیه منعقد شد که به موجب آن انواع قطعات استارت و دینام شامل آرمیچر، سلونوئید، لاستیک اینسرت، مجموعه یوک و استاتورپک به روسیه صادر کرد و این نشان دهنده آن است که کیفیت قطعات تولیدی این قطعه ساز، به حدی بالا است که قابلیت صادرات هم دارد.

قطعه سازی کروز در سه دهه فعالیت خود با سرمایه گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومانی در این امر، کمک بزرگی به صنعت خودرو کرده است، چرا که سبب کاهش ارزبری و حفظ سالانه ده‌ها میلیون دلار ارز شده است. از دیگر دستاورد‌های کروز می‌توان به اشتغالزایی برای بانوان اشاره کرد که این موضوع کمک بزرگی به جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی کرده است و موجب شده تا همپای استاندارد‌های جهانی پیش رود.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 اطلاعیه شماره ۶ مرکز ارتباطات گروه سایپا؛

امکان انتخاب نوع خودرو بدون واریز وجه از ساعت ۱۱ صبح امروز

می‌متالز - مرکز ارتباطات امور بین‌الملل گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه شماره ۶ خود اعلام کرد براساس دستور سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیش ثبت‌نام فروش فوق‌العاده محصولات سایپا (بدون واریز وجه) تا تاریخ ۱۴ خرداد ادامه خواهد داشت و فرآیند انتخاب نوع خودرو جهت شرکت در قرعه‌کشی (بدون واریز وجه) از ساعت ۱۱ صبح امروز تا پایان مدت پیش‌ثبت‌نام در سامانه‌های اینترنتی گروه سایپا امکان پذیر خواهد بود.
 صف‌های میلیاردی خرید سهام خودروسازان تبدیل به صف فروش شدند

زیان 6هزار میلیارد تومانی سهام ‌داران خودرویی در یک‌روز

می‌متالز - ارزش کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات روز گذشته بالغ‌بر 175 هزارو 589 میلیارد تومان شد، این در حالی است که روز شنبه ارزش‌کل خودرویی‌ها بالغ‌بر 181‌هزارو 756 میلیارد تومان شد.
 

معرفی 10 شرکت بزرگ بورس ایران با ثبت رکورد جدید سرمایه اسمی

می متالز - سرمایه اسمی شرکت ها در بورس که با رکوردی جدید و افزایش سقف سرمایه ها همراه شده با معرفی ۱۰ شرکت بزرگ همراه شد که در این میان، بانک بورسی و شستا برای نخستین بار حضور دارد.
 کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

دلایل جذابیت سرمایه گذاری در ایران خودرو

می متالز - ایران خودرو به لحاظ تیراژ تولید، درآمد فروش، ارزش دارایی ها و همچنین کیفیت محصولات تولیدی و خدمات پس از فروش، خودروساز اول کشور محسوب می شود.
 معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو:

مشتریان به محدودیت های اعمال شده در ثبت نام دقت کنند

می‌متالز - معاون بازایابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد: در صورتی که متقاضی دارای حتی یکی از شروط ثبت نام در فروش فوق العاده نباشد، پس از بررسی و احراز، به صورت خودکار از سیستم حذف و وجه پرداختی به حساب وی عودت خواهد شد.
 

رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده

می‌متالز - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت،‌ دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دیگر محلی از اعراب ندارد چون هیچ گونه وجهی قبل از قرعه کشی پرداخت نمی شود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما