خبر
مصالح ساختمانی  

کوره‌های آجرپزی در سیستان و بلوچستان داغ است

می متالز - افزایش نرخ مصالح ساختمانی را می‌توان از جمله دلایل گرانی مسکن در سال‌های اخیر دانست که تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده ساخت‌وساز خانه دارد.

به گزارش می متالز، با گران شدن یک نمونه از مصالح ضروری، ساخت‌وساز نیز با رکود مواجه می‌شود و این گرانی بر روی نرخ مسکن نیز تاثیر بیشتری می‌گذارد.
 در شهرستان زابل هزینه ساخت‌وساز خانه مربوط به نرخ آجر می‌شود هر چه آجر گران‌تر شود از آن طرف نرخ خانه نیز افزایش می‌یابد.
 اگرچه آجر بخشی از هزینه‌های ساخت یک مسکن را تعیین می‌کند اما با توجه به اینکه مصالح اولیه ساخت یک خانه در مناطقی همچون سیستان از آجر تشکیل می‌شود، این امر باعث افزایش نرخ مسکن شده است.
خاک زابل به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالایی که دارد می‌تواند آجر بسیار ضخیم و با کیفیتی را تولید کند که این محصول ساختمانی در کوره‌های متعدد آجرپزی موجود در شمال استان تولید می‌شوند. حتی بسیاری از کوره‌داران برای اینکه بتوانند از این طریق سود بیشتری عاید خود کنند، آجر تولیدی را به جای فروش در زابل، به زاهدان و دیگر شهرهای اطراف صادر می‌کنند.
آجر زابل به دلیل کیفیت مطلوبی که از آن برخوردار است مشتری خاص خود را دارد و همین امر باعث شده است تا کوره‌داران آجر را وارد انحصار کرده و نرخ آن را خودسرانه افزایش دهند.
به گفته برخی از شهروندان نرخ آجر در روزهای اخیر تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (به ازای هر بار ۱۰تنی) افزایش یافته که این امر نه تنها ساخت‌وساز‌ها را در زابل با مشکل رو به رو کرده بلکه باعث تورم شدید در نرخ خانه شده است. شهروندان بر این باورند که گرانی نرخ آجر یکی از عمده عواملی است که باعث رکود ساخت‌وساز در شهرستان زابل شده است.
رضا شهری‌زاد، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان زابل در این خصوص گفت: گزارش‌های متعددی از مردم در زمینه گران‌فروشی و کم‌فروشی کوره‌های آجرپزی دریافت کرده‌ایم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در همین رابطه نیز یک اکیپ حقیقت‌یاب به این واحد‌های تولیدی اعزام شد تا به همراه مامورین تعزیرات حکومتی و ستاد مبارزه با کالا و قاچاق از روند تولید آنها بازدید به عمل آورند.
شهری‌زاد خاطرنشان کرد: در این بازدید‌ها یک واحد تولیدی آجر که کم‌فروشی و گران‌فروشی را در دستور کار خود قرار داده بود شناسایی و پس از تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال شد. وی عنوان کرد: کل تخلف این واحد تولیدی آجر ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت زابل بیان کرد: ارزش یک بار ۱۰ تنی آجر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، بنابراین شهروندان در صورت مشاهده گران‌فروشی این واحد‌های تولیدی مراتب را به سازمان صنعت، معدن و تجارت منطقه سیستان اعلام کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 گفت‌وگو با یک تولیدکننده سازه‌های فلزی

راهکارهای نوین برای مقاوم‌سازی ساخت‌وساز

می متالز - زمانی که دانشجو بود زلزله رودبار به وقوع پیوست و مرگ هموطنان به شدت او را متاثر کرد. بعد از اینکه فارغ‌التحصیل شد، زلزله بم با ۴۱ هزار جان‌باخته نوعی عذاب وجدان را در او نسبت به عملکرد جامعه مهندسی ایجاد کرد. او بر اساس سوگندنامه مهندسی تصمیم گرفت در حیطه عملی گام‌های موثری برای ارتقای کیفیت ساخت و ساز بردارد.
 یوسفی انتقاد کرد:

گرانی ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن در دو سال اخیر؛ افزایش ساخت‌وساز و تقویت قدرت مالی خریداران راه کار بهبود بازار

می متالز - عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه قیمت مسکن در دو سال اخیر حدود ۲۰۰ درصد افزایش یافته است، گفت: قیمت مسکن در شرایط کنونی به صورت لجام گسیخته افزایش یافته و این روند صعودی قیمت ها هیچ مبنای اقتصادی ندارد.
 از امروز اعمال می‌شود

افزایش عوارض ساخت مسکن/ واکنش احتمالی بساز و بفروش‌ها به افزایش ۳۰ درصدی هزینه ساخت

می متالز - عوارض ساخت‌وساز مسکونی در تهران از امروز با اجرای مصوبه اسفند ۹۸ مدیریت شهری افزایش پیدا می‌کند. پایان سال گذشته مصوب شد مجموع عوارض دریافتی توسط شهرداری از سازنده‌های مسکن در سال ۹۹ به میزان ۳۰ درصد افزایش یابد؛ اما اجرای آن در ابتدای سال‌جاری به‌دلیل تبعات اقتصادی کرونا برای فعالان ساختمانی تعلیق شد. قرار بود مصوبه تعلیق‌شده، از ابتدای خرداد به اجرا دربیاید، اما مجددا اجرا به ابتدای تیر موکول شد. بساز و بفروش‌ها با تشریح اثر این رخداد هزینه‌ای، اوضاع بازار در سال‌جاری را تشریح کرده‌اند.
 

تلاش «آمود» برای احیای شهرها

می متالز - صنعت ساختمان و ساخت‌وساز از صنایع اصلی و اثرگذار در اقتصاد ملی است که در برهه‌هایی ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را بر عهده داشت، اما این صنعت در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است.
 درگفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن تهران مطرح شد

آسان‌ترین راه خانه‌دار شدن

می متالز - طی سال‌های اخیر افزایش قیمت مسکن موجب افت معاملات ملکی در کشور و به‌خصوص کلان‌شهر تهران شده و در پی آن قدرت خرید متقاضیان کاهش‌ یافته است. هم‌اکنون بخش اعظمی از اقشار مختلف جامعه که جزو دهک‌های متوسط و پایین هستند حتی با اخذ وام و تسهیلات متعدد توانایی تامین خانه را ندارند.
 

دستورالعمل ویژه برای کارگاه‌های ساختمانی تا نیمه‌بهار

می متالز - دستورالعمل ویژه ساخت‌وساز در مناطق ۲۲گانه پایتخت ابلاغ شد. مدیریت شهری تهران پس از توقف حدودا یک‌ماهه فعالیت کارگاه‌های ساختمانی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا ضوابط جدیدی برای پروژه‌های ساخت‌وساز را تدوین و ابلاغ کرد. این ضوابط فعلا قرار است تا نیمه اردیبهشت ماه ملاک عمل فعالیت کارگاه‌های ساختمانی قرار گیرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما