خبر
مصالح ساختمانی  

کوره‌های آجرپزی در سیستان و بلوچستان داغ است

می متالز - افزایش نرخ مصالح ساختمانی را می‌توان از جمله دلایل گرانی مسکن در سال‌های اخیر دانست که تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده ساخت‌وساز خانه دارد.

به گزارش می متالز، با گران شدن یک نمونه از مصالح ضروری، ساخت‌وساز نیز با رکود مواجه می‌شود و این گرانی بر روی نرخ مسکن نیز تاثیر بیشتری می‌گذارد.
 در شهرستان زابل هزینه ساخت‌وساز خانه مربوط به نرخ آجر می‌شود هر چه آجر گران‌تر شود از آن طرف نرخ خانه نیز افزایش می‌یابد.
 اگرچه آجر بخشی از هزینه‌های ساخت یک مسکن را تعیین می‌کند اما با توجه به اینکه مصالح اولیه ساخت یک خانه در مناطقی همچون سیستان از آجر تشکیل می‌شود، این امر باعث افزایش نرخ مسکن شده است.
خاک زابل به دلیل مرغوبیت و کیفیت بالایی که دارد می‌تواند آجر بسیار ضخیم و با کیفیتی را تولید کند که این محصول ساختمانی در کوره‌های متعدد آجرپزی موجود در شمال استان تولید می‌شوند. حتی بسیاری از کوره‌داران برای اینکه بتوانند از این طریق سود بیشتری عاید خود کنند، آجر تولیدی را به جای فروش در زابل، به زاهدان و دیگر شهرهای اطراف صادر می‌کنند.
آجر زابل به دلیل کیفیت مطلوبی که از آن برخوردار است مشتری خاص خود را دارد و همین امر باعث شده است تا کوره‌داران آجر را وارد انحصار کرده و نرخ آن را خودسرانه افزایش دهند.
به گفته برخی از شهروندان نرخ آجر در روزهای اخیر تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (به ازای هر بار ۱۰تنی) افزایش یافته که این امر نه تنها ساخت‌وساز‌ها را در زابل با مشکل رو به رو کرده بلکه باعث تورم شدید در نرخ خانه شده است. شهروندان بر این باورند که گرانی نرخ آجر یکی از عمده عواملی است که باعث رکود ساخت‌وساز در شهرستان زابل شده است.
رضا شهری‌زاد، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان زابل در این خصوص گفت: گزارش‌های متعددی از مردم در زمینه گران‌فروشی و کم‌فروشی کوره‌های آجرپزی دریافت کرده‌ایم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در همین رابطه نیز یک اکیپ حقیقت‌یاب به این واحد‌های تولیدی اعزام شد تا به همراه مامورین تعزیرات حکومتی و ستاد مبارزه با کالا و قاچاق از روند تولید آنها بازدید به عمل آورند.
شهری‌زاد خاطرنشان کرد: در این بازدید‌ها یک واحد تولیدی آجر که کم‌فروشی و گران‌فروشی را در دستور کار خود قرار داده بود شناسایی و پس از تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال شد. وی عنوان کرد: کل تخلف این واحد تولیدی آجر ۵۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت زابل بیان کرد: ارزش یک بار ۱۰ تنی آجر یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، بنابراین شهروندان در صورت مشاهده گران‌فروشی این واحد‌های تولیدی مراتب را به سازمان صنعت، معدن و تجارت منطقه سیستان اعلام کنند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

گشت‌های کنترل ساخت‌وساز غیرمجاز در تبریز راه‌اندازی شد

می متالز - معاون خدمات شهری و اجرایی شهردار تبریز گفت: برای جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز و نخاله‌ریزی در مناطق دهگانه شهرداری گشت‌های کنترلی راه‌اندازی شد.
 

انتظار برای رونق ساخت‌وساز

می متالز - حوزه ساخت‌وساز و مسکن تاثیر بسیاری بر صنف‌ها و تولید و توزیع بخش‌های گوناگون این صنعت دارد و باعث چرخش چرخ اقتصاد و رونق بازار آهن‌آلات، تاسیسات ساختمان و مصالح ساختمانی می‌شود.
 

شهرداری تهران تحت فشار مالی

می متالز - شهردار تهران گفت: در حال حاضر که ۴۰درصد ساخت‌وسازها کاهش پیدا کرده امیدوارم با تصویب دو لایحه در مجلس، شهرداری از این فشار سخت موجود به لحاظ تامین منابع مالی خارج شود.
 

ساخت‌وساز مسکونی در تهران ۲۱ درصد کاهش یافت

می متالز - بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در بازه زمانی ابتدای فروردین تا انتهای مرداد امسال، ۲۷ هزار و ۳۸۴ واحد مسکونی در پایتخت تولید شد که ۲۱ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است.
 

استخراج غیرقانونی ماسه با رشد شهرنشینی

می متالز - شهرنشینی در سطح جهان رشد یافته و در پی آن ساخت‌وساز نیز بیشتر شده است.
 جایگاه صنعت کاشی و سرامیک ایران در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بررسی شد

کاشی و سرامیک در میان ۷ صنعت منتخب کشور

می متالز - سرامیک از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین مصنوعات ساخت بشر است که همواره نقشی اساسی در رشد فرهنگ و زندگی انسان داشته و اهمیت این دستاورد به اندازه‌ای است که امروز حضور سرامیک‌های پیشرفته در عرصه‌های صنعت و فناوری، همچنان در صدر علوم مهندسی مواد قرار گرفته است.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما