خبر
مسکن و ساختمان  

توقف ساخت پلاسکو/ واکنش بنیاد مستضعفان به این خبر

می متالز - شهردار منطقه ۱۲ از توقف ساخت ساختمان پلاسکو در پی عدم دریافت پروانه ساخت و ساز خبر داد اما در این میان نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسکو از سنگ‌اندازی شهرداری سخن گفت.

به گزارش می متالز، علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ در مورد توقف ساخت پلاسکو با بیان اینکه پلاسکو را متوقف کردیم چون باید پروانه ساختمانی اخذ می‌کرد، گفت: ساخت پلاسکو متوقف شد، چرا که بنیاد مستضعفان باید به قانون احترام بگذارند.

وی با اشاره به اینکه برای صدور پروانه باید نقشه‌های ساختمانی تایید شود و همچنین باید تعیین تکلیف شود که پارکینگ به چه میزان و در کجا تامین می‌شود؟ افزود: باید آتش نشانی نقشه‌های هر ساختمانی را تایید کند و باید به حقوق مکتسبه احترام گذاشت.

سعادتی با بیان اینکه از اردیبهشت ماه سال جاری بارها به مسئولان بنیاد مستضعفان هشدار داده و در جلسات متعدد از آنها خواستیم که نقشه‌های ساختمان جدید پلاسکو را به شهرداری ارائه کنند، گفت: با اینکه تا امروز با آنها مساعدت کردیم اما آنها تا زمان انجام این مصاحبه نقشه‌ای به ما ارائه نکردند.

شهردار منطقه ۱۲ افزود: با وجود تمامی مساعدت‌های لازم مسوولان بنیاد به عنوان مالک اصلی ساختمان پلاسکو همراهی لازم را نداشتند. ما اجازه دادیم در راستای استحکام بخشی به گود ایجاد شده در پی تخریب ساختمان قدیم پلاسکو نسبت به عدم ایجاد خطر برای خیابان جمهوری و ساختمان‌های مجاور اقدام کنند اما آنها هنوز هم نقشه‌ها را ارائه نکردند.

وی ضمن اشاره به اینکه ما نگاهمان به موضوع ساخت پلاسکو همراهی و مساعدت بود و قصد توقف آن را نداشتیم تاکید کرد: از هفته گذشته اخطارهای جدی به آنها داده شد و شب گذشته نیز عوامل نواحی به ساختمان رفتند، هر چند که همکاران شهرداری را به محوطه راه ندادند و علی رغم تذکرات پی در پی، یک تا دو ستون نیز احداث کردند اما از امروز ظهر به صورت جدی مانع فعالیت و ساخت و ساز در پلاسکو شدیم.

شهردار منطقه ۱۲ افزود: نه در شأن مردم و کسبه و نه در شأن بنیاد مستضعفان است که یک ملک غیرقانونی احداث شود.

 تکمیل پلاسکو تا یک سال دیگر / ساخت پلاسکو پروژه‌ پیچیده‌ای نیست!

بنیاد مستضعفان: امکان بارگذاری نقشه‌ها در سایت شهرداری وجود نداشت

در حالیکه شهردار منطقه ۱۲ تهران از توقف ساخت ساختمان «پلاسکو» در پی عدم دریافت پروانه ساخت و ساز خبر داد؛ نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسکو ضمن گلایه از سنگ‌اندازی شهرداری گفت: مسئولان شهرداری مدعی هستند نقشه‌های ساختمان جدید به آنها داده نشده است این در حالیست که نقشه‌های اصلاح شده پلاسکو بعد از رفع ایرادات شهرداری، آماده بود ولی امکان بارگذاری این نقشه‌ها در سیستم شهرداری تهران وجود نداشت.

مجید شاهسواری با اشاره به اقدام اخیر شهرداری منطقه ۱۲ تهران مبنی بر توقف ساخت ساختمان پلاسکو اظهار کرد: بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این ساختمان از مدت‌ها پیش به دنبال فراهم کردن مقدمات قانونی احداث ساختمان جدید پلاسکو بود و با توجه به مشکلات کسبه این ساختمان، سعی داشت هرچه سریعتر مجوزهای قانونی را از شهرداری منطقه اخذ کند.

نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسکو ادامه داد: این در حالی است که بر اساس توافق اولیه و رای کمیسیون ماده ۵، مقرر شده بود تا ساختمان جدید پلاسکو در ۲۰ طبقه که شامل ۵ طبقه زیرزمین و ۱۵ طبقه فوقانی است با کاربری ۱۰۰ درصد تجاری احداث شود اما شهرداری منطقه ۱۲ در اقدام اخیر خود عملیات اجرایی احداث ساختمان جدید پلاسکو را متوقف کرد.

وی در پاسخ به این سوال که شهرداری منطقه ۱۲ بر چه اساسی، ادامه فعالیت ساخت و ساز ساختمان جدید پلاسکو را متوقف کرده است؟ اظهار کرد: مسوولان شهرداری این منطقه مدعی هستند که نقشه‌های ساختمان جدید به آنها داده نشده است اما این ادعا در شرایطی عنوان شده که نقشه‌های اصلاح شده پلاسکو بعد از رفع ایرادات شهرداری، آماده بود ولی امکان بارگذاری این نقشه‌ها در سیستم شهرداری تهران وجود نداشت.

شاهسواری اضافه کرد: ۲۶ آبان طی مکاتبه‌ای با شهرداری اعلام کردیم که امکان بارگذاری نقشه‌های جدید در سایت شهرداری را نداریم. نکته جالب اینجاست که شهرداری منطقه ۱۲ در جواب نامه ۲۶ آبان ما اعلام کرد که مراتب نحوه صدور پروانه پلاسکو در انتظار کسب تکلیف از سوی معاونت شهرسازی شهرداری تهران است.

نماینده بنیاد مستضعفان در پروژه ساخت پلاسکو در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال اتفاق تلخ حادثه پلاسکو در سال ۹۵، بنیاد مستضعفان تلاش کرد تا هرچه سریعتر با احداث ساختمان جدید پلاسکو، مشکلات ایجاد شده برای کسبه این ساختمان را حل و فصل کند لذا این انتظار نیز از مسوولان شهرداری تهران وجود داشت که باتوجه به سرعت گرفتن روند ساخت پلاسکو تعامل بیشتری با بنیاد مستضعفان داشته و احساس مسئولیت مضاعفی نسبت به کسبه این ساختمان که ماه‌هاست در انتظار ساخت پلاسکو جدید بودند، داشته باشند.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 در آیین نخستین سالگرد گشایش موزه پمپ‌بنزین دروازه دولت تهران مطرح شد؛

بهره‌برداری از دو موزه نفتی تا پایان امسال

می متالز - مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت از بهره‌برداری از دو موزه نفتی دیگر در استان کرمان و خوزستان تا پایان سال جاری خبر داد.
 معاون معماری و شهرسازی با انتقاد از روند معماری در تهران

ساختمان برتر سال انتخاب می شود

می متالز - معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران با برگزاری جشنواره‌ای با هدف ارتقای شاخص‌های معماری ساختمان برتر سال، معمار و معماری خوب را انتخاب و به شهروندان معرفی می‌کند.
 شناسایی ۳۴ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت

پلاسکو و دری که هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد

می متالز - کمی پیش از ظهر روز ۳۰دی ماه در سال ۱۳۹۵، در یکی از روزهایی که مثل هر روز اغاز شد اما عادی به پایان نرسید، پلاسکو فرو ریخت. فاجعه وسیع و جانسوز بود. گفتند از ۲۱ سال پیش تا کنون نزدیک به ۴۰بار اخطار گرفته اما توجهی به اعلام خطرها نشده که نتیجه اش شد جانباختن و شهادت ۱۶ آتش نشان. حالا علاالدین، پایتخت، آلومینیوم و ... مانده‌اند بی آنکه قانونی صریح برای برخورد با آن‌ها وجود داشته باشد.
 

ساخت شاخص‌ترین سازه، بدون پروانه ماراتن «پلاسکو۲» سه ساله شد

می متالز - دیروز سومین سالروز فروریختن اولین ساختمان بلند مرتبه ایران «پلاسکو» بود.
 در هفته جاری صورت می گیرد؛

حضور وزرای راه و کشور در نشست کمیسیون عمران/ بررسی آخرین وضعیت بازسازی ساختمان پلاسکو

می متالز - نشست این هفته کمیسیون عمران با حضور وزرای راه و شهرسازی و کشور برگزار می شود.
 شهردار منطقه ۱۲ تهران :

نقشه سازه ساختمان پلاسکو به شهرداری ارسال شد

می متالز - سعادتی گفت: نقشه سازه ساختمان پلاسکو از سوی مالک آن (بنیاد مستضعفان) به شهرداری تهران ارسال شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما