خبر
اقتصاد   گمرک  
گفتگو با نایب رئیس اتحادیه طلای تهران:

وضعیت ذخایر طلا در بانک مرکزی چگونه است؟/ صادرات طلا در هاله‌ای ابهام

می متالز - نایب رئیس اتحادیه طلای تهران می‌گوید: در حال حاضر ذخایر طلا در بانک مرکزی وضعیت مناسبی دارد. متاسفانه برای رونق تولید بانک مرکزی ذخایر طلا را در اختیار طلاسازان قرار نمی‌دهد.

به گزارش می متالز، نایب رئیس اتحادیه طلای تهران در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان طلاها در انبار گمرکات دپو شده است؟ امروز صادرات قانونی طلا به نوعی ممنوع است. عموما صادرات از طریق گمرکاتی که در فرودگاه امام مستقر است، انجام می‌شود. اما به دلیل خلاهای قانونی اجازه صادرات یک کیلو طلا به ما داده نمی‌شود.

مسعود یزدانی افزود: امروز با یک جنگ نابرابر اقتصادی رو به رو هستیم. در این شرایط سخت طلاسازان می‌توانند با ساخت مصنوعات طلا با کشورهای همسایه از جمله ترکیه رقابت و برای کشور ارزآوری داشته باشند. این در حالی است که گمرک با اعمال قوانین سختگیرانه ضررهای بیشماری را برای صادرکنندگان وارد می‌کند.

او اظهار کرد: ما به دولتمردان در حوزه صادرات طلا پیشنهادی مبنی بر صادرات طلا از طریق کشور ترکیه را ارائه داده‌ایم که هنوز در اجرای این طرح تعلل‌هایی وجود دارد. با رایزنی‌های ما بیمه‌کنندگان حاضر هستند که طلا را از صادرکنندگان ایرانی خریداری کرده و بدون هیچ چالشی به کشورهای مقصد صادر کنند.

 سرمایه‌گذاری در طلا امن‌تر است یا سکه؟ / احتمال افزایش قیمت طلا در ژانویه

صادرات طلا به شیوه چمدانی

یزدانی با اشاره به نحوه صادرات طلا گفت: در حال حاضر صادرات طلا در تمام جهان به شیوه چمدانی انجام می‌شود و این شیوه صادرات در کل دنیا آزاد است. در حالی که در کشور ما تنها در حد حرف باقی مانده است. چنانچه این برنامه اجرایی شود ارز حاصل از صادرات صنعت طلا در برنامه پنج ساله جایگزین نفت خواهد شد.

این فعال صنفی با اشاره به میزان ذخایر طلا اظهار کرد: در حال حاضر ذخایر طلا در بانک مرکزی وضعیت مناسبی دارد. صنعت طلا در دنیا زودبازده‌ترین صنعت دنیاست. متاسفانه برای رونق تولید بانک مرکزی ذخایر طلا را در اختیار طلاسازان قرار نمی‌دهد. اگر این ذخایر در اختیار طلاسازان قرار بگیرد بخشی از مشکلات ما حل و فصل خواهد شد.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

نسل جدید تویوتا «RAV4» وارد خاک ایران شد

می‌متالز - در این روزها که بازار خودروهای وارداتی با رکود سنگینی مواجه است و درهای ورودی کشور همچنان بسته باقی مانده‌اند، شاهد ورود خودروهای جدید و به‌روز به گمرکات کشور هستیم که توسط سفارتخانه‌های کشورهای مختلف وارد می‌شوند و به‌منظور استفاده در ناوگان حمل‌ونقل خود پا به خاک کشور می‌گذارند.
 

کدام مرزها باز است؟

می‌متالز - سخنگوی گمرک ایران ضمن تشریح آخرین وضعیت مرزهای کشور گفت: در صورت تایید اقدامات مشترک ایران و ترکمنستان، از اول ماه ژوئن یعنی ۱۲ خرداد مرزهای ما با ترکمنستان بازگشایی می شود.
 

صادرات بیش از ۴ میلیون دلار کالا از گمرک استان همدان

می متالز - مدیرکل گمرک استان همدان گفت: در فروردین ماه امسال ۴ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۹۱۰ دلار کالا از گمرک این استان صادر شده است.
 فاروقی، نایب‌رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران:

عدم تعیین منشأ ارز، مانع ترخیص کالا از گمرک نیست

می متالز - محمدرضا فاروقی، نایب‌رییس کمیسیون مدیریت واردات و تسهیل تجارت اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی در روزنامه «تعادل» از موانع ترخیص کالا از گمرکات کشور گفت.
 

افزایش 102 درصدی ارزش ریالی صادرات در گمرک تمرچین

می متالز - ناظر گمرکات آذربایجان غربی از افزایش 102 درصدی ارزش ریالی صادرات در گمرک تمرچین خبر داد و گفت: در راستای شیوع بیماری کرونا و به دنبال آن بسته بودن مرزهای مشترک با ترکیه، عملا گمرک بازرگان نقش چندانی در مبادلات تجاری ندارد ولی گمرک تمرچین طی این مدت فعال بوده و مبادلات نیز از طریق این گمرک انجام می‌شود.
 دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مطرح شد:

آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک

می متالز - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردات خودرو صفر است و به نظر می‌رسد قیمت‌ها همچنان در بازار بالا برود.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما