خبر
درب و پنجره   عمران و معماری  

یراق‌آلات اسپایدر چه نقشی در نمای ساختمان دارد؟

می متالز - نماهای مدرن شیشه‌ای پرطرفدارترین سازه‌ها در ساختمان‎‌های تجاری-اداری هستند. در این میان اجرای نمای اسپایدر با شیشه سکوریت، شیشه لمینت، کریستال و دیگر شیشه‌های نشکن با استقبال بیشتری روبرو شده است. مهم‌ترین ویژگی اسپایدار نداشتن فریم فلزی و قاب در اطراف شیشه است.

انعطاف پذیری بالای نمای اسپایدر

یراق‌آلات اسپایدر نقش مهمی در طراحی و اجرای مهندسی سازه دارند. این نما بسیار قابل انعطاف است و در انواع صاف و خمیده قابل اجرا است. منعطف بودن اسپایدر موجب کاربرد وسیع‌تر آن در ساختمان‌های تجاری و اداری شده است. علاوه بر نمای بیرونی ساختمان از اسپایدر برای پوشش آسانسور (نمای چاهک آسانسور)، نمای راه پله‌های داخلی، ایمن‌سازی باجه‌های بانک و …. استفاده می‌شود. استفاده از یراق‌آلات اسپایدر موجب حذف فریم فلزی شده و وسعت دید بیشتری را از شیشه سکوریت میسر می‌کند.

یراق‌آلات اسپایدر

استفاده از نمای اسپایدر به دلیل هزینه بالای آن در ساختمان‌های مسکونی، چندان رایج نیست.  تجهیزات نصب و المان‌های اتصال‌دهنده رایج در دیگر شیشه‌های نما به‌طور کامل در این سازه حذف شده و از یراق‌آلات ویژه‌ای که در اصطلاح «اسپایدر» نامیده می‌شود، استفاده شده است. به برخی از یراق‌آلات اسپایدر در زیر اشاره شده است.

اسپایدر چهار شاخ استیل

قطعه اسپایدری چهار شاخ در سازه‌های فلزی کاربرد گسترده‌ای دارد. یک سیستم تار عنکبوتی شکل از جنس استیل برای نصب نمای اسپایدر استفاده می‌شود که وزن شیشه را به سازه نما انتقال می‌دهد. به این ترتیب نما در محل خود ثابت می‌ماند.

پیچ‌های روتل

این پیچ‌‌ها وزن شیشه سکوریت و شیشه لمینت را به یراق‌آلات اسپایدر مانند (اسپایدر چهار شاخ) منتقل می‌کنند. به این ترتیب شکل ظاهری سازه حفظ می‌شود. روتل اسپایدر بیشترین نقش را در ماندگاری نمای اسپایدر دارد.

یراق‌آلات اسپایدر کلمپ

با استفاده از این تجهیزات نیازی به سوراخ کردن شیشه برای نصب یراق نیست. در واقع یراق‌آلات مابین شیشه‌ها جا ساز می‌شوند. از اسپایدر کلمپ در ساخت شیشه‌های دوجداره استفاده می‌شوند. در این حالت بین جداره‌های شیشه با گاز آرگون پر شده و یراق بین دو جدار قرار می‌گیرد. به لحاظ ظاهری اسپایدر کلمپ شبیه به صلیب است و قادر به اتصال شیشه نشکن به سازه نمای ساختمان است.

موارد ذکر شده در بالا بخشی از یراق آلات اسپایدر مورد استفاده در طراحی نمای اسپایدر ساختمان است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

ممنوعیت نماهای رومی در استان مرکزی به حکم قضایی نیاز دارد

می متالز - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی گفت: استفاده از نمای ساختمانی به سبک رومی منع قانونی ندارد و برای ممنوعیت کاربری این نما در استان حکم قضایی نیاز است.
 رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران:

مسوولان کیفی‌سازی و هویت‌بخشی به شهرها، مهندسان نیستند/ برندفروشی در حوزه معماری و نمای ساختمان‌ها

می متالز - رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با انتقاد از برند فروشی در حوزه معماری و نمای ساختمان‌ها گفت: تا زمانی که آن تحول واقعی معطوف به کیفی‌سازی و هویت بخشی، در نگاه جامعه شهری اتفاق نیفتد، ما شاهد این قبیل اتفاقات خواهیم بود.
 

گزارش تصویری جلسه گردهمایی و هم‌اندیشی انجمن در، پنجره و نمای ساختمانی تهران

می متالز - جلسه گردهمایی و هم‌اندیشی مدیران صنایع، با حضور مدیران و فعالین صنعت در و پنجره و اعضای محترم انجمن در، پنجره و نمای ساختمانی استان تهران برگزار شد.
 رییس شورای اسلامی شهر تهران:

جامعه معماری به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است / لوکس سازی نمای ساختمان‌ها در دهه‌های اخیر

می متالز - رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دهه‌های اخیر با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس‌سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمان‌ها شاهد اولویت یافتن منظر زیبایی شناختی برای سازندگان هستیم.
 

غفلت از نمای ساختمان‌ها به عنوان حق عمومی/ چالش‌های استفاده از سنگ در نما

می متالز - عضو هیأت‌مدیرة سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تأکید بر اینکه نمای ساختمان‌ها حق عمومی است، گفت: متأسفانه ما از این حق عمومی غفلت کرده‌ایم و نتیجه این غفلت باعث شده تا در شهر و در یک جداره شهری، به تعداد پلاک‌ها، نماهای متفاوتی را شاهد باشیم.
 

جلسه هیأت‌مدیره انجمن با برنامه فعال‌سازی کارگروه‌های تخصصی

می متالز - جلسه هیأت‌مدیره انجمن در، پنجره و نمای ساختمانی استان تهران روز یکشنبه مورخ 27/5/98 با حضور اعضای هئیت مدیره و جمعی از نمایندگان هیأت‌مدیره در انجمن برگزار شد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما