خبر
درب و پنجره   عمران و معماری  

یراق‌آلات اسپایدر چه نقشی در نمای ساختمان دارد؟

می متالز - نماهای مدرن شیشه‌ای پرطرفدارترین سازه‌ها در ساختمان‎‌های تجاری-اداری هستند. در این میان اجرای نمای اسپایدر با شیشه سکوریت، شیشه لمینت، کریستال و دیگر شیشه‌های نشکن با استقبال بیشتری روبرو شده است. مهم‌ترین ویژگی اسپایدار نداشتن فریم فلزی و قاب در اطراف شیشه است.

انعطاف پذیری بالای نمای اسپایدر

یراق‌آلات اسپایدر نقش مهمی در طراحی و اجرای مهندسی سازه دارند. این نما بسیار قابل انعطاف است و در انواع صاف و خمیده قابل اجرا است. منعطف بودن اسپایدر موجب کاربرد وسیع‌تر آن در ساختمان‌های تجاری و اداری شده است. علاوه بر نمای بیرونی ساختمان از اسپایدر برای پوشش آسانسور (نمای چاهک آسانسور)، نمای راه پله‌های داخلی، ایمن‌سازی باجه‌های بانک و …. استفاده می‌شود. استفاده از یراق‌آلات اسپایدر موجب حذف فریم فلزی شده و وسعت دید بیشتری را از شیشه سکوریت میسر می‌کند.

یراق‌آلات اسپایدر

استفاده از نمای اسپایدر به دلیل هزینه بالای آن در ساختمان‌های مسکونی، چندان رایج نیست.  تجهیزات نصب و المان‌های اتصال‌دهنده رایج در دیگر شیشه‌های نما به‌طور کامل در این سازه حذف شده و از یراق‌آلات ویژه‌ای که در اصطلاح «اسپایدر» نامیده می‌شود، استفاده شده است. به برخی از یراق‌آلات اسپایدر در زیر اشاره شده است.

اسپایدر چهار شاخ استیل

قطعه اسپایدری چهار شاخ در سازه‌های فلزی کاربرد گسترده‌ای دارد. یک سیستم تار عنکبوتی شکل از جنس استیل برای نصب نمای اسپایدر استفاده می‌شود که وزن شیشه را به سازه نما انتقال می‌دهد. به این ترتیب نما در محل خود ثابت می‌ماند.

پیچ‌های روتل

این پیچ‌‌ها وزن شیشه سکوریت و شیشه لمینت را به یراق‌آلات اسپایدر مانند (اسپایدر چهار شاخ) منتقل می‌کنند. به این ترتیب شکل ظاهری سازه حفظ می‌شود. روتل اسپایدر بیشترین نقش را در ماندگاری نمای اسپایدر دارد.

یراق‌آلات اسپایدر کلمپ

با استفاده از این تجهیزات نیازی به سوراخ کردن شیشه برای نصب یراق نیست. در واقع یراق‌آلات مابین شیشه‌ها جا ساز می‌شوند. از اسپایدر کلمپ در ساخت شیشه‌های دوجداره استفاده می‌شوند. در این حالت بین جداره‌های شیشه با گاز آرگون پر شده و یراق بین دو جدار قرار می‌گیرد. به لحاظ ظاهری اسپایدر کلمپ شبیه به صلیب است و قادر به اتصال شیشه نشکن به سازه نمای ساختمان است.

موارد ذکر شده در بالا بخشی از یراق آلات اسپایدر مورد استفاده در طراحی نمای اسپایدر ساختمان است.

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 

همه آنچه که در رابطه با نمای مینرال باید بدانید

می متالز - نمای مینرال یک ترکیب کاملاً آماده است که از ذره‌های سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز و با رنگ‌هایی که کاملاً طبیعی هستند، تشکیل شده می‌باشد.
 

طراحی اتاق نمک، همه چیز درباره این سازه های متفاوت!

می متالز - شاید چندان عجیب به‌نظر نرسد که سنگ های مرمریت، گرانیت، تراورتن و ... از معادن مربوطه استخراج شوند، برش پیدا کنند و در ساختمان‌ها بکار روند؛ چراکه عموماً نگاهی که افراد به این سنگ‌ها دارند، به کار رفتن همیشگی این سنگ‌ها در نمای ساختمان‌هاست. اما معمولاً برای افراد جالب است که از معدن نمک، سنگ نمک استخراج شده و با آن سازه‌ها و دکوراسیون‌های داخلی ساخته شود که خواص مفید و منحصر به فردی دارند.
 

ظاهر و باطن عملکرد کمیته‌های نما در پایتخت

می متالز - اینکه اعضای کمیته‌های نظارت بر نمای ساختمان‌ها در پایتخت چگونه انتخاب می‌شوند و حوزه اختیار و عملکرد آنها طی سال‌های اخیر چه بوده است؟ بخش کوچکی از هزاران پرسش شهروندان و دست‌اندرکاران حوزه ساخت‌وساز درباره این مجموعه تازه تأسیس در شهرداری‌هاست.
 

نمای ساختمان؛ زبان گویای شهرسازی

می متالز - نمای ساختمان‌ها تظاهر و جلوه کیفی عملکرد‌های شهر هستند. نما رکن اساسی معماری است که ارتباط درون و بیرون یک بنا را برقرار می‌کند. به گفته‌ی معاون شهرسازی شهرداری منطقه، اهمیت نما به‌حدی است که در کشور‌های توسعه‌یافته مالکیت آن در اختیار عموم است و هدایت و کنترل از طریق سیاست‌های شهری یکپارچه برعهده شهرداری‌ها قرار گرفته است و مالکان حق و اختیار تغییرات اساسی یا خارج از ضوابط یکپارچه را ندارند و مشمول جرائم دخالت در منافع و حقوق عمومی می‌شوند.
 

حفظ ۵ ساله تمیزی نمای ساختمان‌ها با پوشش‌های نانو

می متالز - محققان کشور به پوشش‌های نانوساختاری دست یافتند که اعمال آن بر روی نمای ساختمان‌ها موجب حفظ تمیزی نما تا پنج سال می‌شود.
 

نماسازی ساختمان‌های نیمه تمام توسط شهرداری

می متالز - معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: پیگیر این هستیم که بتوانیم نمای ساختمان‌های نیمه تمام رها شده شهر را تکمیل کنیم.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما