خبر
سیمان و بتن  
کارشناس صنعت سیمان تاکید کرد:

دو اتفاق مثبت پیش روی سیمانی‌ها

می متالز - نکته مثبت در خصوص سیمانی‌ها، برنامه دولت برای احداث مسکن ملی در استان‌های مختلف است.

به گزارش می متالز، بعضی تحلیلگران معتقدند برخی اتفاقات احتمالی همچون افزایش نرخ گازوییل و حامل‌های انرژی و کاهش بودجه عمرانی در سال ۹۹، ریسکی برای صنعت سیمان خواهد بود.

علی محمد بد کارشناس صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: افزایش نرخ احتمالی گازوییل و هزینه حمل یا هر افزایش هزینه‌ای که بهای تمام شده سیمان را افزایش دهد، ریسک سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان محسوب نمی‌گردد؛ چراکه در صورت افزایش بهای تمام شده سیمان، نرخ فروش هم متناسب با افزایش هزینه‌ها تعدیل خواهد شد.

وی افزود: در بازارهای جهانی معمولا نرخ سیمان با نرخ فولاد ارتباط دارد و قیمت فولاد حدودا ۶ برابر سیمان است. قیمت سیمان در بازارهای جهانی در حال حاضر چند برابر نرخ سیمان در بازار داخلی ما است. با درنظر گرفتن اختلاف معنادار قیمت سیمان ایران با قیمت های جهانی، افزایش قیمت سیمان، اتفاق عجیبی نیست. سیمانی ها به دنبال افزایش قیمت سیمان هستند و افزایش هزینه های تولید، زمینه ای برای اصلاح سریع تر نرخ سیمان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا بعد از افزایش قیمت بنزین، احتمال افزایش تورم در ماه های آینده، تقاضای سیمان در بازار داخل را افزایش نداده است؟» گفت: تقاضای سیمان در بازار داخل تحت تاثیر تورم احتمالی رشد نداشته و فعلا روند تقاضا، عادی و منطقی است.

وی اضافه کرد: نکته مثبت در خصوص سیمانی ها، برنامه دولت برای احداث مسکن ملی در استان های مختلف است. این طرح تقاضای سیمان در بازار داخل را افزایش داده و اثر مطلوبی بر فروش سیمانی ها خواهد داشت. البته با توجه به احتمال افزایش کرایه های حمل، شرکت های سیمانی که به بازار مصرف نزدیک تر باشند، اوضاع بهتری خواهند داشت.

کد خبر: 69242
تاریخ: 1398/09/09 - 15:59
منبع: بورس نیوز

صنعت سیمان  علی محمد بد  قیمت بنزین  مسکن ملی 

نظرات:

نظر خود را اینجا بنویسید:

   
   
   
 رئیس هیات مدیره شرکت صنایع سیمان زابل عنوان کرد:

صنعت سیمان در آستانه توقف واحدها

می متالز - به دنبال مخالفت دولت با افزایش ۶۳ درصدی قیمت سیمان و تصویب رشد اندک این ماده استراتژیک توسعه، بسیاری از شرکت‌های سیمانی از هم‌اکنون خبر از روزهای سخت این صنعت می‌دهند. آنها اعتقاد دارند سیمان به حدی در کشور ما ارزان فروخته می‌شود که امکان بازگشت سرمایه را به کلی منتفی می‌کند یا حداقل به بیش از یک قرن می‌رساند، به نحوی که در آینده نزدیک پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست. در واقع صنعتگران معتقدند قیمت سیمان در ۱۰ سال گذشته به ارزش واقعی و بین‌المللی نه تنها افزایشی تجربه نکرده بلکه بیش از ۷۵ درصد کاهش یافته است. کما اینکه در دهه ۸۰ قیمت هر تن سیمان حدود ۴۸ دلار (با دلار هزار تومانی) بوده و امروز به ۱۰ دلار رسیده است.
 مدیرعامل سیمان جوین از زیان تثبیت قیمت‌ها می‌گوید

انتظار بی‌سرانجام

می متالز - صنعت سیمان برخلاف بسیاری از صنایع، تابع عرضه و تقاضا نیست، بلکه دولت کار نرخ‌گذاری را بر عهده دارد. در سال ۹۸ بعد از کش‌وقوس‌های فراوان مقرر شد قیمت سیمان ۱۰۰ درصد افزایش یابد، چرا که بیش از دو سال قیمت سیمان افزایشی را تجربه نکرده بود. در آن زمان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان تصمیم گرفت این افزایش در دو مرحله و به فاصله چند ماه اتفاق بیفتد.
 

گرانی ۳۰ درصدی سیمان، صرفا پیشنهاد بود نه ابلاغ

می متالز - روز گذشته در حالی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در نامه‌ای به مدیران شرکت‌های سیمانی، قیمت سیمان برای سال ۹۹ را اعلام کرد که فعالان صنعت سیمان از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده و آن را تایید نمی‌کنند.
 

۵ درصد دیگر سیتا تا ۲ ماه آینده عرضه می‌شود

می متالز - مدیرعامل هلدینگ سیمان تامین در مراسم عرضه اولیه شرکت متبوع خود گفت: درخواست ورود سیمان آبیک به بورس ارسال شده و تا ۲ تا ۳ ماه آینده وارد بورس می‌شود.
 تاثیر افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان چیست؟

ترمیم چالش حاشیه سود

می متالز - موضوع افزایش قیمت سیمان طی چند وقت اخیر بار‌ها در بازار شنیده شد و برخی از فعالان این صنعت به دور از فضای شایعات خبر از اعمال نرخ جدید در بازار سیمان کشور پیش از اعلام و حتی انتشار مصوبه از سوی منابع رسمی می‌دادند.
 یک شرکت کارگزاری با بررسی آخرین داده ها بررسی کرد:

تحلیل بنیادی "سیتا" و قیمت سهام و NAV شرکت ۱.۱ هزار میلیارد تومانی

می متالز - در آستانه عرضه اولیه ۱.۶۵ میلیارد سهم سرمایه گذاری سیمان تامین در روز جاری، یک کارگزاری اقدام به تحلیل بنیادی با تکیه بر آخرین اطلاعات و اعلام نظر در مورد قیمت سهام و NAV " سیتا " کرد.
آخرین رویدادها
انتشارات
 معادن و فلزات

ماین اند بیزینس تودی

 قراضه و بازیافت

آهنگان

همکاران ما